VLISSINGSCBE COURANT. VADER EN ZOON. No. 119. Woensdag 11 October 1893. 31s Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden L—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER; F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS OER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar*plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma GR L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Binnenland. Vlissingen, 10 October. Zaterdag- jl. had op het Haringvliet de officiëele proeftocht plaats met Hr. Ms. ramschip Beinier Claeszenonder leiding van den inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst en in tegenwoordigheid van den schout bij nacht Doorman, den hoofd ingenieur Calten en verschillende autoriteiten, alsmede van den vertegen woordiger der Kon. Maatsch. de Schel de" alhier. De stoomwerktuigen, vervaardigd naar de plannen van de voormalige konink lijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam en aldaar gedeel telijk vervaardigd, werden ten gevolge der liquidatie, door de Kon. Maatsch. »de Schelde" verder afgewerkt. Gedurende den proeftocht werkte alles tot volle tevredenheid der autoriteiten en werden ruim 2400 I. H. P. ontwik keld, waardoor een snelheid van ruim 13 knoopen werd behaald. De op den proeftocht verkregen re sultaten stemmen geheel overeen met de gestelde eischen, zoodat die als volkomen geslaagd kan worden beschouwd. Blijkens hetBericht aan zeevarenden" van het Ministerie van Marine no. 197, werden in de maanden Juli, Augustus en September jl. de navolgende diepten bij laag water gevonden In het zeegat van Brouwershaven Schaar van Renesse 80 dM. en 25 dM. rijzing; Dijkwater 90 bij 26; Droogte van Bruinisse 72 bij 26. In de Westerschelde Deurloo (buiten drempel) 47 dM. en 33 dM. rijzing Oostgat (buitendrempel) 72 bij 30Nol- leplaat 11 bij 37 Everingen 62 bij 40 Rug van Baarland (overloop Margriet) 85 bij 40Zuidergat ^drempel) 62 bij 41Rug van Bat tusschen witte ton no. 27 en 28 (in de lichteulijn) 90 bij 44 Droogte bij Santvliet (in de lichtenlijn) 54 bij 44Droogte bij Santvliet (even beW. de lichtenlijn) 63 bij 44. Gisteren werd door de handboogschut terij »de Eendracht'1 alhier een prijs- FIltL L I T (t. 34A BEWERKT DOOR A M O. TWEEDE D E K L. Als geëlectriseerd richtte Beatrice zich op in haar volle lengteop eens bonsde haar hart. »Ik was," vervolgde hij nog altijd twij felend, »ik was eigenlijk niet van plan te spreken, voordat wij in Engeland zouden zijn. Ik mag niet. in overijling handelenIk ben zoo bevreesd voor een afwijzend antwoord, dat ik het nauwe lijks durf uitspreken 1" Beatrice zat op keete kolen. Was hij niet goed bij zijn verstand? Hij een graaf! Welk meisje zou hij nietten hu welijk durven vragen schieting gehouden tot sluiting der zo- merschietingen. De prijzen werden behaald door de heeren E. L. Aspeslagh, een waschstel L. Cornellie een zilveren boterwarmer A. Klijberg, idemG. F. Bollen, een zilveren bouloir, voor dit doel gegeven door deu Edelachtb. heer Tutein Nol- thenius als beschermheer, en A. F. C. Timmerman, een notenhouten inktpot. Verder werden de medailles uitgereikt door de sociëteit gegeven voor de zomer schietingen, aan de heerenE. L. Aspe slagh, een verguld zilveren medaille voor de meeste hoofdvogels; A. E. Velge, idem voor de meeste zij vogelsJ. de Waey, idem voor de meeste punten; G. F. Bollen idem voor de meeste zwarte rozen en G. Schot, een zilveren me daille voor de meeste kleine vogelsL. Mommaas, een zilveren medaille, als oud koningA. Loekemeijer, een zilveren kruis, als lid van verdienste, voor dit doel geschonken door den heer J. de Waeij. Nog werd door den heer J. B. van Hilst aan alle schutters, die geen me daille of prijs behaald hadden, voor hun ijver en trouwe opkomst een medaille overhandigd. Ten slotte zij nog vermeld, dat al deze eereteekens door den president, den heer L. Cornellie, in toepasselijke be woordingen werden uitgereikt. Door den loodskweekeling 2e klasse bij het Nederlandsch loodswezen J. Vader alhier, werd heden morgen met gunstig gevolg examen afgelegd als zeeloods voor den zeeloodsdienst in de zeegaten van de Ooster- en Wester-Schelde. De le luit. W. P. Weber, van het 3e reg. inf, y/ordt eervol ontheven van zijne detacheering bij de militaire verkennin gen en 1 November gedetacheerd bij de hoogere krijgsschool te 's Gravenhage. Van vertrouwbare zijde wordt aan het Vaderland medegedeelddat jlir. mr. Van Karnebeek, lid van de Tweede Ka mer voor Rotterdam, oud-minister van buitenlandsche zaken, als opvolger van wijlen graaf van By landt, tot gezant van «Eerst in de laatste dagen ben ik tot bewustheid gekomen omtrent mijne ge voelens Jaloerschheid heeft eigenlijk mijn oogen geopend »Hij doelt op kapitein Hammond," dacht Beatrice. Hij is jaloersch op hem KostelijkHoe heerlijk, dat wij dien vriend in Macroon ontmoet hebben!" Ik wanhoop echter nog niet geheel," vervolgde hij met een vertrouwelijk lachje. »Ik geloof wel, dat mijn vrees niet op degelijke gronden rust." - »Neen, dat geloofik ook," stamelde zij, terwijl zij vreeselijk kleurde. Denkt u, miss Stuart, dat ik niet zal worden afgewezen, als ik mij tot uwe ouders wend, wat ik trouwens van plan ben AfgewezenWel, is hij wel bij zijn verstand?" dacht Beatrice, maar zij antwoordde luidtDat denk ik niet, ik weet het, graaf Victor. Het zal ons een eer zijn I" «Beatrice, als ik u zoo noemen mag, is u overtuigd, dat ik aangenomen word?" h it Nederlandsche Hof in Groot-Brittan- ioë zal worden benoemd. Bij de voorgenomen wijziging van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, komt ook de diensttijd van het personeel ter sprake. Het plan der regeering is, deze te regelen als volgt De diensttijd mag, behoudens buiten gewone omstandigheden, den duur van 16 uren niet overschrijden. Onder dien diensttijd wordt hierbij verstaan de tijd ruimte, gelegen tusschen liet oogenblik, waarop de beambte of bediende aanwezig moet zijn om zijnen dienst te beginnen, en dat waarop hij zijn werk kan ver laten tot, het genieten van den bedoelden onafgebroken rusttijd. De regeling der werkzaamheden moet zoodanig zijn, dat in elk tijdvak van twee achtereenvolgen de etmalen de gezamenlijke diensttijd niet meer bedraagt den 28 uren, terwijl de gezamenlijke diensttijd gedurende elke 14 achtereenvolgende etmalen niet meer mag zijn dan 182 uren. Tusschen elke twee opvolgende diensttijden moet een onafgebroken rusttijd worden gelaten van ten minste 10 uren, waarin de be ambten en bedienden geheel vrij zijn van eiken dienst en van elke bemoeienis qiet den spoorweg. Bovendien worden gedurende den dienst tijd de noodige korte tijden van rust voor bet gebruiken der maaltijden toegestaan. Naar de Haagsche Ct verneemt, bad onlangs een der aangeslagenen in de vermogénsbelasting opgemerkt, dat bet geheim der aanslagen gevaar liep bij de betaling, daar dan andere aanwezigen in bet kantoor van den ontvanger in de gelegenheid waren min of meer ter sluiks de biljetten van betalenden in te zien. Hij beeft daarop de aandacht van den Minister van Financiën gevestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogensbelasting te 's Gravenhage bet couloirstelsel zal wor den ingevoerdd. w. zieder die komt betaleD, doet dit in eene ruimte, welke is afgezonderd van bet overige publiek in het kantoor. Aan bet grootste der twee kantoren aldaar, dat een 5000tal biljetten rond zond, moet de totale opbrengst 700,000 «Hij is een dwaas, een onnoozele hals," dacht zij. «Waarom komt bii niet rond en open met de zaak voor' den dag Dat zou mannelijker zijn dan dit fladde ren om de kaars!" »U zwijgt?" vroeg bij. «Kom ik reeds te laat, miss Stuart Bestaat er mis schien reeds een andere teedere betrek king?" Beatrice richtte bet trotscbe hoofd op en lachte allerbekoorlijkst, terwijl ze met trillende stem zeide «Noem mij gerust Beatrice, graaf Vic tor. Dat boor ik het liefst van mijn vrienden en van u. Neen, er heeft vroe ger nooit een teedere betrekking bestaan en ik ben overtuigd, dat graaf Norton geen vrees behoeft te koesteren voor een afwijzend antwoord." «O, dank, duizendmaal dank!" Er volgde een langere stilte. Beatrice's hart jubelde van vreugd. Was zij maar weer aan land om aan papa en mama, aan Charles, aan Bertha, aan allen het wonderscboone nieuws te vertellenAls zijn. Van het andere kantoor, dat op zijne 3000 biljetten aanmerkelijk minder verwacht, is het totaal nog niet opge maakt. Verder verneemt het blad, dat de op brengst in geheel Limburg slechts on geveer 40,000 en die in Drente niet meer dan 25,000 zou bedragen. In het orgaan der fractie-Bronsveld, de Vaderlander, leest men liet volgende «Dezer dagen kon men in sommige Nederlandsche bladen het volgende lezen Soliede geldbeleggingEen en twintig ka nonnen, die eenige jaren geleden/462.000 hebben gekost, zijn «voor afbraak» ver kocht voor 1400. Dit is één van de staaltjes, die aan liet Departement van Oorlog verzameld kunnen worden omtrent de manier hoe 's lands penningen smelten. Wij zeggen niet, dat het met de nieuwe uitvindingen en verbeterde methoden op militair ge bied anders kan. Wij constateeren alleen dat het zoo is. Iets anders echter wilden wij met be trekking tot dit punt opmerken. Hoe zegt men toch, als men deze en andere feiten in het oog houdt, dat het onderwijs onze schatkist uitput Op de begrooting van 1893 kan men zien, dat bij eene totale uitgaaf'van on geveer 138 mlllioen voor binnenlandsche zaken aangewezen was/12.279.669.661/. Daarin zijn al de rijksuitgaven voor hoo- ger, middelbaar en lager onderwijs be grepen. Maar b.v. voor oorlog werd uit getrokken 22.265.552.00, en voor marine 15.775 910 48.dat is te zamen ruim 38 millioen. En op de begrootiDg voor 1S94, zooals zij nu aan de Staten Generaal voorgelegd is tot een bedrag van ruim 135 millioen voor binnenl. 12 860.117 50 (0. a. voor onderwijs ƒ487.206.SS1/ meer,zoo is al op gemerkt) maar voor oorlog/22 323 776.00 en voor marine 15.619.335 64. Dat is voor de laatste posten samen weder ruim 38 millioen. Hoe kan men nu met zulke cijfers voor zich beweren, dat onderwijs 's lands mid delen ten gronde richt Een nuchtere en eerlijke vergelijkiug van de cijfers, ook voor de andere departementen uitgetrok- in een droom sloot zij de oogen. De torenklok van Glengariff sloeg tien uur, toen men aan land stapte. Graaf Norton hielp baar uit de boot en zwij gend richtten zij hunue schreden naar het Victoria-Hotel. Voor den ingang bleef hij staan en wierp een bitteren droppel in den kelk van haar geluk. «Nog eeu laatste verzoek, Beatrice!" zeide hij met een blik vol hartelijkheid. «Laten wij voorloopig zwijgen over het geen wij zooeven besproken hebben. Ik had ook gaarne, dat uw ouders voor eerst daar niets van te weten kwamen. Mijne tante, die altijd als een moeder voor mij gezorgd heeft, weet nog niets van mijn plannen Het is niet meer dan billijk, dat zij daarmee allereerst bekend wordt gemaakt door mij. Slechts weinige dagen en dan mag de geheele wereld het weten I" «Als u dat wenscht, zal ik er natuur lijk geen woord over spreken," antwoord de zij een weinig gedrukt. «Goeden nacht, heer graaf!"

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1