VLISSINGSCOE COURANT. VADER EN ZOON. No. 114. Vrijdag 29 September 1893. 31ste Jaargang. Gemeentebestuur. ACTEX MIDDELBAAR 0KPHUW1JS. FEitLLlT® Binnenland. BülUU: Kleine Markt I N". 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER:- F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissmgen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAtJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dlusdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Dnitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 4 dienstjaar 1893/gi. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat op beden bij bem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, bet executoir verklaarde kohier wegeDB de personeele be lasting no. 4, dienst 189s/94- De daarop voorkomende belastingschuldi gen worden uitgenoodigd om hunne aansla gen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert, dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na beden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ont heffing, ingeval van verhuizing, op grond van art 27 2 der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijksontvanger, bin nen ééne maand, volgende op die, waarin bet perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 Sept. 1893. De Burgemeester voornoemd, TÜTEIN NOLTHENIÜS. Iu De Economist van 1879 deed wij len de Inspecteur Dr. Steijn Parvé,- die meer dan iemand anders in het we zen der Wet op het Middelbaar Onder wijs was doorgedrongen, voorstellen tot wijziging van een groot aantal artikelen. Ook de acte examens onderwierp hij aan eene grondige kritiek. Sedert dien tijd hebben al velen op ditzelfde aambeeld gehamerd, in de pers en in de kamers maar nog steeds is in dit opzicht alles bij het oude gebleven. Langzamerhand heeft zich de over tuiging gevestigd, dat de regeling der acte-examens gebrekkig is. En onder dien indruk hecht menigeen minder waarde aan die acten, dan zij verdienen. In 1879 zijn de acten voor de drie vreemde talen, die het meest in ons land onderwezen worden, Fransch, Engelsch en Duitsch in tweeën gesplitstacte A. die bevoegdheid geeft voor H. B. Scho len met 3 jarigen cursus, en acte B, die '9.1 BEWERKT DOOR A M O. TWEEDE DEEL. Met het oog op een gezellig- samen zijn na afloop der voorstelling had Be atrice een zijden toilet aangetrokken en diamanten aangelegd. Bertha droeg het eenvoudige mousseline japonnetje, dat zij op het bal gedragen had. De heer en mevrouw Stuart kwamen naast haar zitten. Charles zat achteraan, schijnbaar iu niets belang stellende. De voorstel ling was schitterend. Bertha's oogen hin gen aan de lippen der zangeresaan hare voorovergebogen houding zag men met hoeveel belangstelling zij luisterde. Een dozijn lorgnetten waren oogenblik- bevoegdheid verleent voor H. B. Scholen met 5 j. cursus en Gymnasia. Zeven heeren, belast met het afnemen der let terkundige examens M. O. deden in Maart 1892 een voorstel aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken om ook de acten voor Nederlandsch, Geschiedenis, en Aardrijkskunde in tweeën te splitsen, maar daarop is tot dusver nog geen be scheid gegeven. Er zijn afzonderlijke examen-coramis- siën voor de acten M. O. in Landbouw kunde, Teekenen en Gymnastiek. Daar over willen wij thans niet schrijven. Maar er is ook eene commissie tot het examineeren in de wis- en natuurkundige vakken. Het getal candidaten, dat zich jaarlijks voor deze vakken aangeeft, is uiterst geringhet getal examinandi overtreft nauwelijks dat der examinatoren. De zonderlinge combinatie der vakken, en de omstandigheid, dat aan de acte voor Hoogere Wiskunde eene zeer be twistbare bevoegdheid is verbonden, is waarschijnlijk de oorzaak, dat slechts weinigen zich voor deze acte aanmelden. Bovendien, is er voor de wis- en natuur kundige vakken eene vacature, tien te gen éen, dat de bezitter eener acte M. O., hoe kundig en bekwaam hij ook moge zijn, op zijde wordt geschoven voor een candidaat, doctorandus of doc tor in de wis- en natuurkunde. Niet zelden doet zich het geval voor, dat de bevoegde autoriteit zelfs aan een officier of een iDgenieur de voorkeur geeft boven bezitters van acten M O. die door ja- renlangen arbeid in de school getoond hebben, niet alleen wat te weten, maar ook hunne kennis aan anderen te kun nen mededeelen. Wij zouden zoo zeggen beteekenen de acten M. O. zoo weinig in de oogen der autoriteiten, schaf ze dan afmaar anders bekroon dan ook een jarenlangen ingespannen arbeid niet alleen met een stuk papier, maar ook met eene aanstelling. Of zijn alleen de personen, die aan eene universiteit, aan de Polytechnische school, aan het Insti tuut te Willemsoord of aan de Militaire Academie te Breda in de wis-en natuurk. vakken gestudeerd hebben, bekwaam om les te geven aan H. B. Scholen en Gym nasia Zijn ze het beter dan onderwij zers, die zelf den cursus eener H. B. School kelijk op haar gericht. Iedereen kende Beatrice Stuart van uiterlijk, maar wie mocht dat meisje met die donkere oogen zijn Nog luisterde zij, terwijl haar geest in het rijk der tonen toefde, toen het scherm viel. »Ohl" klonk een zucht, die uit het diepst van Bertha's hart kwam. Ver moeid leunde zij met den rug tegen haar fauteuil en haar oog opslaande, ontmoet te haar blik dien van den graaf. »U vermoedde zeker niet, dat ik hier was en ik wilde u niet storen in het reine genot. Ah, het scherm gaat weer op. Het publiek kan nog niet van zijne lievelinge scheiden Weer klonk de zilveren stem der zan geres door de zaal en alles was stil. Bertha trilde van verrukking. Toen de zangeres zweeg, keerde zij zich naar den graaf, en deze, geheel hetooverd door haar schoone, donkere oogen, lispelde woorden in haar oor, waarvan hij de volle beteekenis zelf nauwelijks bewust hebben gevolgd en zich door buitenge wone inspanning de kennis hebben ver worven, die gevorderd wordt tot bet ver krijgen eener acte M. O En dan de acten voor Nederlandsche Taal en Letterkunde, Geschiedenis en Aardrijkskunde. (Die voor Staats- en Han delswetenschappen en voor Boekhouden laten wij ook buiten bespreking.) Welk eene inspanning wordt er niet vereischt om één of meer dezer acten te verkrijgen Men behoeft de verslagen der examen- commissiën slechts in te zien om te weten te komen, hoe moeielijk de candidaten aan de gestelde eischen kunnen voldoen en boe dan ook dientengevolge in de laatste jaren bun aantal in toenemende mate afneemt. En nu willen de zeven deskundigen, in hun adres aan den Mi nister, de eischen nog verzwaren, ze nader met de academische examens verbinden en door een examen doen voorafgaan, waaruit de algemeene ontwikkeling van den candidaat kan blijken. De hooge toon, dien deze deskundigen in bun adres aanslaan, is door dr. Fockens in De Va cature veroordeeld, de strekking van het adres door vier leeraren in de Engelsche Taal en Letterkunde in Eet Schoolblad bestreden. Inderdaad schrijven de heeren requestanten over het universitair onder wijs of het alleen zaligmakend is. D. A. de P. Slot volgt.) Vlissingen, 28 September. Gisterenavond vergaderde de vrijzin nige kiesvereeniging Algemeen Belang alhier tot het stellen van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature Snouck Hur- gronje.) Na eenige besprekingen werden ge kozen Dr. A. van der Swalme te Mid delburg en de heeren H. P. .T. Tutein Nolthenius en A. A. A. E Gewin alhier. Was er reeds vroeger sprake van,om hier een overdekte botermarkt te bouwen, het is altijd afgestuit op de onmogelijk heid om een geschikte plaats daarvoor te vinden. Achter in de loge stond Charleshem ontging niets van hetgeen de graaf zei of deed. Toen de voorstelling was afgeloopen, geleidde Charles zijne mama; een oud vereerder bood Beatrice den arm en Bertha met haar schoonen ruiker van camellia's ging aan den arm van den In dien nacht verlichtten twee raad selachtige sterren (Bertha's oogen) den slaap van graaf Victor Norton, terwijl allerlei droombeelden de sluimering van het meisje stoorden. Zij zag zich bevend voor het trouwaltaar staan in eene prach tige scharlakenroode japon met- laDgen sleep, en graaf Victor stond naast haar. En terwijl Charles als priester de plechtige huwelijksvoltrekking zou be ginnen, stortte de vermoorde gravin-nme- der zich als een spook tusschen bruid en bruidegom en joeg hen uit elkaar. XVII. De laatste dag in New-York was aan- Naar de Z. thans uit goede bron zegt te vernemen, is nu een plaats gevonden; althans er is een plan in teekeninggebracht voor een dergelijk gebouw in het nieuwe gedeelte der stad op de Glacis in de nabijheid van de nog in wording zijnde Hobeinstraat. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de le helft der maand September jl. J. G. Ehnle, Harderwijk L. de France, Brussel. De levering van pl. m. 1,261,000 KG. pantserplaten, ten behoeve van de in aanbouw zijnde pantserschepen te Am sterdam, Rotterdam en Vlissingen, is opgedragen aan den heer Jacq. R. Dutilh te Rotterdam, als vertegenwoordiger der «Compagnie des Hautsfourneaux Forges et Aciéries de la Marine et des Chemins de fer" te St. Chamond (Loire) Frank rijk. N.R.Ct Inhoud van no. 40 van 't Geillustreerd Zondagsblad der Vlissingsche Courant hetwelk Zondag 1 October a. s. ver schijnt De Sultan van Zausibar en zijn lijfwacht, met illustratie - Adeldom - Een valsche beschuldiging, bekroonde novelle, slot. - Het gevangeniswezen iu vroeger tyd, met vier illustraties - Aan het Domme- station, met illustratie - Een wijze ezel, met il lustratie - Een Kennersblik met illustratie - Mu zikaal lachen, mei drie portretten - ADnecdoteo - Do Reuzendraaimoleu op de tentoonstelling te Chi cago met illustr tie - Stoppelaars Recept, eeoe ware geschiedenis - Oumatig bierdrinken - Mislukte uit vlucht. met illustratie - Uit de rol gcvalleo, met illustratie Een „declaratie* op Ameland - Een KikvorscheDÜed - Prijswiuner van Prijsraadsel LVIII - Oplossiug Prijsraadsel LX1 - Te laat aan den trein - Nieuw Prijsraadsel LXV - Erg wijs - Koekhak ken - Hoe onze voorouders over dronkenschap dachten - Hollanders-koffiedrinkers - Al te stipt, inet il lustraties - Heu voorbeeld. - Wal ceu tarwekorrel doen kan - Doothol-Puzzle - Scliaakrubriek - Mede- deelingen Naar wij vernemen zal deInterna tionale week van zelfverloochening en gebed," welke het Léger des Heilsjaar lijks pleegt te houden, dit jaar in Ne derland plaats hebben van Zondag 1 tot en met Zaterdag 7 October. Een ons toegezonden boekje, waarop wij gaarne de aandacht vestigen, bevat gebroken. De ankers werden gelicht, de stoomboot stak in zee. Bertba leunde tegen de verschansing en richtte het vochtige oog naar het verdwijnende land. Vaarwel," sprak zij, onder haar tra nen glimlachend. Vaarwel, mijn vader land Wie weet, of ik je ooit weerzie Er werd .geluid voor het ontbijt; alles stroomde naar den salon, waar twee lange tafels gedekt stonden. Na afloop daarvan ging Charles op het dek en koos een zonnig plekje om er zijn leden uit te strekken Beatrice pa radeerde aan den arm van graaf Norton. Mevrouw Stuart trok zich met lady Carley in eene dameshut terug. Bertha nam een vouwstoel en ging achter de raderkast zitten om wat te lezen. Het boek scheen haar echter niet te boeien, want telkens dwaalde haar oog naar den wijden oce aan, waarvan de golven den zonneschijn zoo helder weerkaatsten, als waren ze van plan nooit weer hun wreed spel met de zeelieden te spelen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1