lanes-, Meisjes- ea Hinder later- es Regenmantels. It. A ND St IE SS li, Binnenlan d. Advertentiën. Nieuw Rookvleesch O. (L@QCS. F. B E L V O IJ E. Magazijn van Manufacturen en Nouveauté's. Jongeheeren Winterjasjes eb in alle Diele WIRTER-ARTIKELER eene nitptoiie keus. REGEN- en WINTERMANTELS. korenveld en een enkele woning;, maar overigens is de natuur kier meesteres, en hare kaud heeft hier landschappen en oorspronkelijke tooneeltjes gewrocht, waarbij alle menschelijke kunst in de schaduw blijft. Te raidden van dit na tuurschoon afdalende, komen we in een gehucht, dat den naam draagt van W a- ter val. 't Moet in zijn geheel een twintigtal huizen bezitten. Achhoe ar moedig, hoe onaanzienlijk! We zijn als 't ware geheel in de diepte geraakt. We zijn in eene vallei, ingesloten aan den eenen kant door den genoemden Wijn- gaardsberg en aan den anderen kant door bebouwde hoogvlakten, voor welke zich donkere bosschen uitstrekken. Somme schrijvers of reizigers maken zich wel eens aan overdrijving schuldig bij de beschrijving van 't geen ze ge zien hebben. Zoo weet ik ook, dat ie mand dit plekje heeft genoemd Zwit serland in 't klein. Dit is wel wat kras, maar zeker is 't, dat wanneer iemand, die nog weinig heeft gezien, op een zon- nigen dag hier komt, hij iu verrukking zal zijn over dit als weggescholen hoekje, en ieder, die Meersen bezoekt, moet niet huiswaarts gaan, zonder zich van de waarheid van het hier gezegde overtuigd te hebben. Hoe schoon en uitlokkend om laDg te vertoeven 't hier ook zij, we moeten toch opbreken en gehoorzamen aan onzen gids. We moeten andermaal naar bo ven. Een voetpad, het watervaller pad, is onze weg, en 't is nog al een klim. Eindelijk zijn we er boven op Al weer een berg, de Raarberg, eD in de hoogte bet dorp Raar, dat aan weers kanten van den kunstweg van Meersen naar Niith en Amstenrade is gebouwd, 't Is niet groot, maar het ziet er neten welvarend uit. 't Is eerwaardig door zijn ouderdom, want er is eene oude hoeve, die reeds in 1381 bekend was. In 't midden van 't dorp is eeu groote, zeer diepe put, waaruit alle dorpelingen bun drinkwater komen halen, 't Is gemak kelijk te begrijpen, dat men van deze hoogte ook weer een zeer uitgestrekt vergezicht hseft. Daar ligt Meersen met zijn trotsche kerk, die zich verheft te midden van de roode daken, als in een lijst van hoogopgaand geboomte gevat, met de blauwe bergen op den achter grond Verder zien we twee stukken grond, bekend onder de namen van onderste en overste Herken- bergh. Natuurschoon valt daar niet te bewonderen, maar 't eerste is vrij wat belangrijker, dan men wel denkt. Wat ik hiervan opgeteekend vind, wil ik kor te] ijk mededeelen. Éenige jaren geleden had de Limburg - sche maatschappij van Landbouw een ploegwedstrijd uitgeschreven. Men had liet genoemde stuk grond uitgekozen, en menige boer was kwaad, omdat hij zijn ploeg op oud muurwerk had gebroken. In 't voorjaar van 18(55 werd het land omgewerkt, en de ervaren oudheidkun dige, de heer Habets, vond panneu en tegels, die aan Romeinschen oorsprong deden denken. In Augustus van dat jaar begou de opgraving van den grond op kosten van den eigenaar, den baron van Lamberts-Cortenbach. selachtige glimlach. De meisjes zaten sa men in den woonsalon. Beatrice in prachtig toilet met een borduurwerkje op haar schoot, Bertha in eenvoudige kleedij, maar beminnelijk en schoon. «Natuurlijk was de graaf wel eenigs- zins verplicht aan de dochter des huizes eenige oplettendheid te töonen wegens de reden waarom het feest gegeven werd", vervolgde Beatrice, terwijl zij aau haar handwerkje voortging «Maar ik geloof toch niet, dat hij zesmaal met me gedanst zou hebben, als Zeg eens, Bertha, hoeveel maal heb jij met hem gedanst «Hoeveel maal? Wel, dat weet ik zoo precies niet meer. Ik geloof viermaal- Ja, viermaal I Waarom vraag je dat zoo Ik zesmaal. Mama gelooft, dat hij plannen heeft. Bij het souper sprak hij veel over zijD vaderland. Ach, Bertha, de gedachte gravin Norton te worden maakt mij bijna gek «Denk er dan niet aan!" luidde de verstandige raad van hare nicht. «Overi gens zie ik niet in, waarom je je doel Langzamerhand kwam er eene zeer groote Romeiusche villa aan het licht, blijkbaar door brand vernield. Men vónd dikke muren, het binnenplein, waarom heen de kamers waven gebouwd, een kamer van 12 meters lang en 3 meters breed, den kelder, zeer goed bewaarde baden met buizen en waterreservoirs. Verder kunstig beeldhouwwerk, schoon van bewerking, overblijfselen van schil derwerk op de wanden en groen gegoten glas, dat deels tot vensterglas scheen te hebben gediend. Van den rijkdom, die daar heerschte, getuigden de smaakvolle voorwerpen van koper en broos en de kostbaar bewerkte toiletartikelen. (Eene verdere uitvoerige beschrijving is te vin den in een werk van den heer Habets.) 't Werd hoog tijd, om terug te kee- ren, wanfr de table d'hote wordt in hotel om 1 uur gehouden, en we had den waarlijk wel eenige behoefte aan' rust en aan versterking van den inwen-: digen mensch. Den kortsten weg sloe gen we in, namelijk den grooten, hree- den weg van Meersen naar Raar. 't Ging nu gemakkelijk. In alle opzich ten gaat dalen wel zoo gemakkelijk als klimmen. Wij kwamen langs het Pro- testantsche kerkhof, en bereikten nu spoedig de ons bekende Bunderstraat. Van verre zagen we reeds bet witte huis, ons tijdelijk verblijf. Niet zonder een., werkelijk verdiend woord van dank aan onzen voorkomenden gids betraden we zijne woning en lieten ons, na zulk een heerlijken tocht het wel bereide middagmaal ter dege goed smaken I Casacara. Vlissingen, 23 September. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald, dat de loting voor de lichting, dei' nationale militie van het jaar 1894 in de verschillende gemeenten van Zeeland op de volgende dagen en uren zal plaats, hebben te Cortgene Zaterdag 7 October, om 11 uur voorm. voor Wissenkerke, om 1 uur, nam. Cortgene, Cats en Galij nsplaat te Vcere Maandag 9 October, 9.30 voorm. voor Veere, 9.46 Vrouwepolder, 10.5 Serooa-„ kerke, 11 Aagtekerke, 11.20 Grijpskerke, 11.45 Meliskerke, 12.10 St. Laurens, 12.30 Oostkapelle en 1 uur Domburg te Middelburg Dinsdag 10 October om 9 uur voor Middelburg, 1.30 Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland te Vlissingen Donderdag 11 October 9 uur voor Vlissingen, 11.30 "Westkapelle, 12 Big- gekerke, 2 Zoutlande en Bittbem, 2.15 Kon- aekerke en 3 Oost- en West-Souburg; te IJzendijke Maandag 16 October 2 uur voor Biervliet, 10.20 Waterlandkerkje, 10.45 Groede, 12 Nieuw vliet, 12.10 Bresfeens, 1.45 Hoofdplaat, 2.35 Schoondijke en 3.25 IJzen dijke te Sluit Woensdag 18 October, 9.30 uur voor Cadzand, 10 Zuidzande, 10.30 Oostburg, 11.20 Retrancbement, 12 Aardenburg, 12.30 Eede en St. Kruis en 1.15 Sluis te Zierikzee Vrijdag 20 October, 9 uur voor Zierikzee, 10.30 Bruinisse, 11.35 Oosterland, 12.30 Dreischor, 12.50 Nieuwerkerk en 1.20 Ouwerkerk te Brouwershaven Zaterdag 21 Octobor, 9 uur voor Brouwershaven, 9.40 Zonnemnire, 10.2 Serooskerke, 10.12 Eikerzee, 10.24 Dui- vendïjke, 10.44 Éllemeet, 11.2 Renesse, 11,14 Haamstede, 11.42 Burgh, 11.54 Noordwelle, 12.8 Kerkwerve, 12.16 Noordgouwe te Axel Dinsdag 24 October, 9,30 uur voor Zaamslag, 10.45 Ter Neuzen, 1 Hoek, 1.45 Axel te Axel Woensdag 25 October, 10 uur voor Sas van Gent, 10.30 Philippine en Overslag 10.45 Westdorpe, 11.30 Zuiddorpe, 1 Koe wacht te Hulst Donderdag 26 October, 9 uur voor Clinge, 10 Hontenisse, 12.30 Ossenisse, 12.38 Hengstdijk, 12.56 Graauw, 1.26 Boschkapelle, I.54 Stoppeldijk, 2.22 St. Jansteen, 3.12 Hulst te Tholen Zaterdag 28 October, 9 uur voor Tholen,10.5 Oud Vosmeer, 11.15 St.Philipsland, II.45 Staveuisse, 12.45 St. Annalana, 1.30 St. Maartensdijk, 2.45 Scherpenisse, 3.20 Poortvliet te Goes Maandag 30 October, 9 uur' voor Goes, 10.30 Borssele, 11 Kloetinge, 11.30 Heinkenszand, 1 's-Heer Arendskerke ie Goes Donderdag 2 November, 9 uur voor 's Gravenpolder, 9.30 Kattendijke, 10.10 Wolfaartsdijk, 11 Hoedekenskerke, 11.20 Baarland,' 11.30 Oudelande, 12 Ellewoutsdijk, 1 's Heerenhoek, 1.15 Driewegen en 's-Heer Abtslterke, 1.30 Nisse, 1.45 Ovezand te Kapelle Vrijdag 3 November, 9 uur voor Kapelle, 9.45 Wemeldinge, 10.30 IJerseke, 11.45 Schore, 1 Kruiningen, 2.15 Krabben- dijke, 3 Rilland-Bath, 3.45 Waarde. In afwijking van vroeger is thans voor elke gemeente het uur waarop de loting zal aanvangen, vastgesteld. Dit is geschied naar aanleiding van de ongeregeldheden, welke bij de jongste loting op sommige plaatsen weder hebben plaats gehad en hieraan werden toegeschreven dat de lotelingen veeltijds vroeger dan noodza kelijk was, in de hoofdplaatsen van de lo tingkantons aanwezig moesten zijn. De heer B. H. Stomps, leeraar in het hand- teekenen aan de Burgeravondschool alhier, slaagde gisteren, na afgelegd examen" te Amsterdam, in het verkrijgen van de akte M2 voor bet rechtlijnig teekenen middelbaar onderwijs. De nieuwe machine welke in de stoommeel- fabriek van de firma wed. J. H. O. Kake- beeke Zoon te Middelburg zal geplaatst worden, is van geheele nieuwe eonstruetie, terwijl bet productievermogen door deze ma chine belangrijk verhoogd zal kunnen worden. De machine welke op cle Kon. Maatschappij »De Schelde" alhier is vervaardigd, wordt reeds in gedeelten naar Middelburg getrans porteerd om in de fabriek te worden opgesteld. Van 16 tot 22 September zijn alhier uit 1 Queenboro met de mailbooten der stoour vaart-maatschappij Zeeland" aangekomen I met de dagbooten 126 en met de nachtboo ten 456, daarheen vertrokken met de dag booten 199 en met de nachtbooten 500, al- zoo samen aangekomen 582 en vertrokken 699 passagiers. Van 16 tot 22 September is door 42 hee- ren en door 7 dames, samen door 49 per sonen van de zeebaden aan het stedelijk badhuis alhier gebruik gemaakt. Heden middag werd bij het Alg. Depót van Discipline alhier de toespraak voorgele zen, die H. M. de Koningin jl. Donderdag hield tot de troepen, welke te Gravenhage de nieuwe vaandels en standaarts in ontvangst namen. De korps-commandant hield eene kernachtige toespraak. De geheele plechtigheid werd besloten met niet zou bereiken. Je bent van denzelf den rang- als hij, en graaf Victor is zijn eigen heer en meester, voor zoover ik weet." Ach, ik weet bet toch niet recht", antwoordde Beatrice met een zucht.Hij is graaf en die Engelsehen hechten veel aan adeldom, terwijl ik eenvoudig miss Stuart ben. En dan er is iets vreemds in hem. Heb je zijn oogen ge zien Ze hebben eene matte, treurige uitdrukking In gedachten verdiept knikte Bertba toestemmend en zeiMisschien bloedt zijn hart om eene ongelukkige liefde l Waarom schudt je het hoofd met zoo'n besliste zekerheid?" ii Dat is bet niet, daar ben ik van over tuigd," zeide Beatrice ernstig. «Het is veel erger Nog erger vroeg Bertha verwonderd. «Wat moet dat dan zijn?" «Het is met een enkel klein woordje gezegd, maar het knaagt aan zijn leven 't is een moord I" Hordt vervolgd.) een tot driemaal toe Koningin I» Naar men den herhaald «Leve de 'erneeint heeft het comité voor van eenen stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen aan de Pro vinciale Staten dezer provincie de verklaring ingezonden, dat het de verleende vergunning voor den aanleg dezer tram aanneemt. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid van het college van regen ten over het buis van bewaring te Oosbürg, mr. B. H. Carp, griffier bij hetkantongerecht aldaar herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Middelburg, mr. F. J. Sprenger benoemd, met ingang van 16 Oct., totsubst. offic. van justitie bij de arr. reebtb. te 's Bosch mr, J. H. C. Horck, thans subst.-offic. van justitie bij de arr, rechtb. te Zierikzee; tot subst.offic. bij de arr. rechtbank, te Zierikzee mr. B. van Eeten, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerecht in het arr. Rotterdam van de kantons Rotter dam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam; benoemd, met ingang van 1 October., tot subst.-offic. van justitie bij de arr. reebtb. te Winschoten, mr. O. Baart de la Faille, thans ambtenaar van bet openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Middelburg, voor de kantons Hulst, Terneuzen en Oost burg, ter standplaats Middelburg; tot ambte naar van het openbaar ministerie bij de kon- tongerechten in bet arr. Middelburg, voorde kantons Hu 1st, Terneuzen en Oostburg, ter standplaats Hulst, mr. A. Tak, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst; tot griffier bij het kantongerecht te Hulst, mr. F. M. C. E. Kokstna, thans kantonrechter-plaatsver- vanger, advocaat en procureur, wonende te Sluis. (Zie verder het Bijvoegsel Aan het Bureau van Politie is als gevonden gedeponeerd een GOUDEN MEDAILLON. Eeden ontvingen wij de smartelijke tijding, dat onze geliefde Zoon en Broeder, KLAAS, den lOen dezer, in den ouderdom van achttien jaar, op eene noodlottige wijze het leven verloor. Vlissingen, 22 Sept. 1893. Mede namens Broeders en Zusters F. VAN DER VIES en Echtgenoote. Eenige en ulgcmeene kennisgeving. Heden overleed te Kampen in den ouder dom van ruim 70 jaar onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevr. de Wed. J. VAN PUTTEN-Schippers. Vlissingen, 22 Sept. 1893. A (J FRIJLINGVan Putten. W. J. FRIJLING. Eenige en oigemcene kennisgeving Betoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. aan stukjes van 3 a f 4. Versche Haagsche Leverworst, Zultworst, ge sneden Ham, gerookt Spek etc. bij Bericht de ontvangst van eene groote collectie De nog overgebleven Dames- en Kindermantels van 't vorige jaar aan spotprijs. zijn steeds voorradig eene ruime sorteering Dames en Kinder- De bekende goede kwaliteiten DUFEELS (Vries) en BLAUWE LAKENS zijn steeds in verschillende soorten voorhanden. N.B, A. b. Maandag en Dinsdag is de Winkel wegens feestdag gesloten,

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 2