VLISSIUSCIIE 101 111\T. VADER EN ZOON. No. 107. Woensdag 13 September 1893. 313te Jaargang. Gemeentebestuur. tmWSWiïlT- FiilLLITON. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, gezien de artt, 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no 95), tot regeling vno het toezicht bij het oprichteu van inrichtingen, welke gevaar schade ol hin der kunnen veroorzaken, brengen bij deze ter algemcene keonis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van don directeur der Kon. Maatschappij „De Schelde" om rergunulug tot het ma ken van eene. nieuwe werkplaats, met stoommachines en kofels, op het terrein dier Maatschappij. Dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 8n September 189.5. op de gerueeute-secreUrie ter visie zal worden gelegd en dat den 22 September 1893, ten raadhuize. des na middags te 2 uren, gelegeoheid zal worden gegeceu om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te bren- geu, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter gemeente-secretarie v..n de terzake ingekomen schrif turen kennis kan worden genomen. Vliasingen, den 8 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TUTEIN NOLTHBN1US. Do Secretaris. J H. C. BUSING Verzoek om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in het klein. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen. gelet op art 5 der wet van den 28 Juni 1881. (Stbl. no. 97). zooals die is gewijzigd hij de wetten vau 23 April 1884, (Stbl. no. 54) en April 1885 (Stbl no 78), doen te weten dat bij hen is iugekomen een verzoekschrift oin ver gunning tot verkoop van sierkcn drank in het klein, van C. BAAN. in perceel I 38, Wngcnaarstraat. Vlissingen, den 11 September 1893. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C BUSING, Binnenland. Vlissingen, 12 September. Onder den titel: «Indrukken uit Wal- cheren« bevat bet N. v. d. D., een zeer lezenswaardig en zeer waardeerend oor deel over Vlissingen als bad- en haven- Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen hen met dit artikeltje in kennis te stellen. »Het groote badli&tel en de badplaats van Vlissingen zijn goed gelegen. Het Dadstrand is bier voor Walcheren breed te noemende baai is beschut tegen de booge golven der Noordzee; die westelijk van de Nollen diepe geulen in het zand doen ontstaantoch zijn de golven er krachtig, vooral bij Zuiden- en Westenwinden. De koetsen, die eigendom der gemeente Vlissingen zijn, zijn netjes, goed ge verfd en ruim, terwijl op het strand een vol doend personeel is, ook om ongeoefende zwemmers, die, door zich buiten ae aange geven lijnen te wagen, gevaar zouden loopen, terug te halen. Achter het gemeentebadhuis verheft zich het groote badhotel met zijne vier torens, een uitmuntend verdeeld gebouw, wat het inwendige betreft. In zijn uitwen- digen vorm onderscheidt het zich gunstig van de meeste badhuizen onzer zeekust. Ontwor pen door een Fran ach man, uitgevoerd door bewerkt door A M O. 22.) - Met een glimlach reikte Blanca haar bet papier orer, en tante Elisabeth /as nn „Plymouth, a/boord vao „DeZwalnw.* „Lieve „Zooals je ziet, was ik alweder de slimste. „Ik kocht eene vermomming en na ben „ik hier! BinDen twintig minuten wordt „het anker gelicht en zetten wij koers naar „West-Indië. Ik las in de courant, dat „de verdenking op jou is gevallen, dat „spijt me. Gelukkig kunnen ze je Diet „veroordeeleD, anders, op mijn woord, „kwam ik terug om me te laten vatten. „Ik ben een schoft, maar dat neen, een Belg en uitstekend geëxploiteerd door een Nederlander, maakt het èn als gebouw èn als verblijf een aangenamen indruk. De ka mers zijn er met comfort en zeer bebagelijk ingerichtin de hoek- of torenkamers bevin den zich kleine salons, met een zeer schoon uitzicht óf op Vlissingen óf op de zee en de duinstreek. Een groot voordeel is het ook, dat alle kamers op ééne verdieping liggen en dat èn de kamers èn de gangen ruim van afmeting en frisch van lucht zijnbij war me dagen doet dit weldadig aan. Buiten het badhuis is er nog weinig gele genheid voor den badgast met bescheidener eischen, of wiens beurs niet tegen de prijzen van het zeehótel bestand is. De bovenver trekken van het Café l'Union bij den boule vard en eene enkele kamer in de stad is alles wat men er van dien aard vinden kan. Het is wel te verwonderen, dat de inwoners van Vlissingen er niet op bedacht zijn hunne huizen meer voor bezoekers der badplaats in te richten 't zijn toch maar weinig badplaat sen, die door de verschillende aantrekkelijk heden en amusementen den meervermogende bij uitstek trekken, en vooralsnog behoort Vlissingen meer tot die plaatsen, welke de liefhebber van natuurschoon of hij, die eene rustige badkuur wil maken en een stil eigen verblijf boven een groot hotel de voorkeur geeft, tot zijn verblijf kiest. Ook buiten de badplaats biedt Vlissingen veel wat de belangstelling wekken kan. Even als de meeste Zeeuwsche steden heeft Vlissin gen eene oudheidkamer, waar al wat er van vroegeren tijd bewaard is, bijeengebracht is. Tal van voorwerpen, afbeeldingen van ge bouwen, eigendommen en portretten van histo rische personen, alsDe Ruyter, Wolf en Deken, Bellamy, Naerebout en Hobein, platen en gedrukte werken van Vlissingers, zijn hier vergaderd. Veel heeft hiervoor gedaan een jongmensch, met een warm hart voor zijne geboortestad, de heer W. van der Os, die, als student overleden, al zijne verzamelingen aan de Vlissingsche oudheidkamer naliet. Het rad uit de lijnbaan, dat eenmaal door Michiel de Ruyterl gedraaid werd, wordt, tot groot leedwezen der Vlissingers, niet bier, maar in bet Museum te Middelburg bewaard. Nog staat zijn standbeeld op den boek van Bel- lamykade enNieuwendijk naar de ligplaats van de vloot der garnalenvisschers gekeerd en met den rug naar de zee, maar welhaast zal de groen verweerde bronzen admiraal zijn plaats krijgen op bet hoogste punt van den zeeboulevard, boven bet hoofd, vanwaar de loodsbooten der Nederlandsche en Belgische loodsen in bijna eeuwigen wedijver zee kiezen, zoodra zich de stip van een schip aan den weaterhorizont vertoont. Hoe bol de zee ook staat, boe de golven tegen en zelfs over den zeeboulevard slaan, on verschrokken ziet men ze naar de kleine bootjes ijlen, en roeiende en zeilende trachten zij elkander de loef af te steken om het eerst het schip te bereiken, want de eerst aanko mende wordt meest als loods genomen. Ik zeg meest, want er zijn reederijen in Antwer pen, die als conditie stellen«in Vlissingen binnenkomende, moet bij voorkeur een Bel gische loods genomen worden.» In zulk een geval wordt de eerst aankomende Nederland sche loodsboot afgewezen en de later aanko mende Belg wordt opgenomen. Maar toch „zoo ver is het Dog niet met me. Ik las „ook, dat de graat ziek is geworden Als „hij sterft, staat het kind alleen me „nog in den weg voor de erfenis. Neem „eens aan, dat hij dood gaat, dan ben „ik alleen over. Maar je begrijpt wel, dat „doet hij toch Diet. Ik blijf eenwig zoo'n „ongeluksvogel, zoolang ik leef. Jo kan „uie Bchrijveu Daar Martinique en „me melden als er wat nieuws is bij jelui.n Lady Carley was woedend. Zij frommelde het papier iu elkaar en stapte in opgewon den stemming óe kamer op en neer. Blanca moest gered worden I Maar boe P Na lang peiDzeu trad lady Carley voor hare nicht en wees op deD brief iu hare hand. „Blanca, je toegevendheid tegenover zoo'n ellendigen schurk is zinneloos en onnatuur lijk I Je moet spreken, ik beveel het je 1 Zoo'n mensch verdient ellende, jij niet!" Doch Blanca antwoordde vastberaden „Tante, voor de rechtbank beb ik gespro ken 6D meer zeg ik niet. Het is vergeefs, daar nog woorden aan te verspillen. Laat komen wat wil, ik blijf bij hetgeeD ik daar gaat het er den eerstvolgenden keer weer met even grooten ijver op los, want er wordt een nationaliteitsstrijd gestreden. Het rood, wit en blauw mag niet voor bet rood, geel en zwart onderdoen. Al is de strijd zwaar, dien onze wakkere loodsen te voeren hebben want Belgie hèeft voor zijn loodswezen veel geld, meer geld over dan wij in Vlissingen toch hou den zij moedig vol en zijn zij dikwijls den buurman voor. En iederen keer, dat zij vóór zijn, is voordeel voor den staat, want elk schip moet een loods aan boord hebben, en of.van zijn diensten gebruik gemaakt wordt of niet, het loodsgeld moet aan het Neder- landsch of Belgisch loodswezen voldaan wor den. Dit loodsgeld is niet onbelangrijk, wailt reken eensdat voor de stoomschepen der maatschappij Zeeland, niettegenstaande de kapiteins examen hebben afgelegd voor loods op de Theems en evengoed examen voor loods op de Scheldemonden zouden kunnen doen, toch de Nederlandsche staat dit aan deze dag in dag uit vertrekkende booten niet toestaat, maar de Nederlandsche postbooten biervoor nog een loodsgeld van 30.000 gul den laat betalen. Geene kleinigheid voor eene maatschappij, die met zoovele moeilijkheden te kampen heeft. Met de scheepstimmerwerf «de Schelde,» die aan meer dan duizend arbeiders werk ver schaft, waar groote booten, o. a. de zooge naamde opiumjagers voorlndië, stoomschepen van buitengewone lichtheid en vlugheid van beweging, een stoomboot der Lloyd, en thans ook een oorlogschip, geheel worden afgewerkt, en met den petroleumhandel aan de groote reservoirs, vormt de maatschappij «Zeeland» een der voornaamste bronnen van Vlissingens welvaart. Terwijl in het westen der stad aan de badplaats alles op behaaglijkheid en rust is berekend, waar banken langs de paden tot rusten uitnoodigen, is daar in bet oosten alles bedrijvigheid, is daar alles voor handel en zeevaart aangelegd. Met* groote snelheid voert het kleine havenbootje u door de verschillen de "bassins der uitgestrekte haven, die een maal door ons land. met 23 millioen gulden betaald is. Voor een stuiver spaart ge u bijna een half uur loopens uit en landt gij te midden van het verkeer der Huil- en der maiibooten (waarom zeggen wij toch niet postbooten bet is even kort,) vlak bij bet nieuwe havenstation eigenlijk bet eenige station voor Vlissingen, want bet zoogenaam de stadsstation ligt Dij de Keersluis, evenver buiten de stad als bet havenstation, en er is bovendien maar een enkele trein, die van daar vertrekt. Bijna twintig jaar lang beeft er aan de haven een hulpstation gestaan, dat, hoogst primitief ingericht, een doortocht naar de booten der Mij. Zeeland bood, die bij harden regen ter nauweraood droog was. Thans komt er een wezenlijk goed ingericht station, met vorstelijke wachtkamer, die hier vooral wel noodig is. Van de overdekte galerij komt men door de douane-vertrekken in de fraaie restauratiezalen, het vorstelijke salon heeft onmiddellijke communicatie met de galerij, en terwijl de aankomende treinen aan de bootzijde hun perrons hebben, zijn de perrons der vertrekkende treinen aan de landzijde, waar ook de ingang voor het Vlissingsch publiek en de bureaux zijn. De verbetering verklaard hob*. De strenge gelaatstrekken van het meisje gaven duidelijk te kenneD, dat haar voor nemen onwankelbaar was. Toen scheurde lady Carley den brief tot snippers, en zeide „Dan scbrap ik zijn naam voor immer uit mijn geheugen 1" Zij liet hare stem dalen en vervolgde zacht„Jij moet geholpeD worden, want de jury zal je niet voorspreken!" Twee dagen later zaten lady Carley en de cipier bij elkaar. Op de tafel tusscheo hen lag een wissel van vijf duizend pond sterling. Bezorgd zat de cipier naar den grond te staren. Hij bad eene zieke vrouw en eeo groot gezin die vijfduizend pond waren ze ker aanlokkelijk. Zij maakten hem een rijk man. „Ge waagt er niets bij en ge wint veel," sprak lady Carley opgewonden. „Hoogstens zal men u wegeDs nalatigheid aanklagen en uit uw ambt oDtslaan. Maar verlies in Gods naam liever uwe betrekking, die toch niet ruim betaald wordt. Ge ontvangt voor uwe komt wel laat, vooral met het oog op ons nationaal belang bij het internationaal ver keer langs deze lijnen, maar zij zal nu af doende zijn en, naar wij meenen, niet te laat komen. Wordt vervolgd Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het voornemen der Maatschappij tot expl. v. Staatssp om op Woensdag 20 September a. s. een pleiziertrein te doen loopen van hier en verdere Zeeuwsche stations naar Amsterdam, en terug op den volgenden dag. De trein bestaat uit rijtuigen derde klasse en de prijzen van de retourkaarten zijn zeer laag gesteld. Van VlissiDgen 2.30, Middelburg 2.25, 's Heer Arendskerke ƒ2.10, Goes 2.05 en van de overige stations 2. De trein vertrekt 's Woensdags 7.13 v. m. uit Vlissingen en is te Amsterdam (Weesperpoort) te 1.48, met een halfuur oponthoud te Tilburg. Donderdag vertrekt de trein 's middags te 3.25 van Amsterdam, boudt te Breda ruim een uur stil en komt te 11.13 's avonds te Vlissingen. Gisteren vertrok van hier naar Brou wershaven om schijf te schieten Hr. Ms. stoomkanonneerboot Z)og, commandant luit. ter zee le kl. H. J. de Bruijne. Van bevriende zijde schrijft men ons het volgende Zondagavond had in de zaal van het koffiehuis «Admiraal de Ruyter" bij den heer Kotte, op de Rommelkade alhier, een zeldzaam geval plaats. Onze gewezen stadgenoot, de heer A. Opscholtens, sergeant bij het 3e reg. inf., in garnizoen te Bergen-op-Zoom, thans alhier gedetacheerd geweest, had gedurende dien tijd ook kennisgemaakt met verscheidene leden van den Bond van Oud-onderofficieren en wenschte, vóór hij Vlissingen verliet, aan de leden en donateurs van den bond, en aan de Kaderbond der d.d. schutterij, een ge noeglijken avond te verschaffen door het tenuitvoer brengen van eenige toeren van de goochelkunst, welke hij zich uit liefhebberij had weten eigen te maken. Vele leden met hunne dames hadden dan ook van deze uitnoodiging gebruik gemaakt. De voorsteller kweet zich uit stekend van zijn taak, waarvoor hem alle lof toekomt. Naar wij vernemen is de heer mr. Snouck Hurgronje, lid van Gedep. Staten van Zeeland, welke sedert eenigen tijd in de gemeente Breskens verblijft, vrij ernstig ongesteld, en is zijn toestand voortdurend achteruitgaande. Z 'Nadat de bataljons van het 3e reg. inf. in hunne resp. garnizoensplaatsen op heden zullen zijn teruggekeerd, zul- medewerking eene groote som geld en bo vendien zal ik mijn invloed aanwenden om u in Londen eene betere betrekking te be zorgen. Eo dan denk eens aan dat arme onschuldige schepsel Denk eens welk lot haar wachtHebt ge zelf geen dochters, waarvan ge hoopt Hij stak haar da hand toe en zeide vast besloten „Ik zal het doen, mevrouwer moge van komen wat will' Vier dagen later las men in de Cheshol- mer-courant het volgende opschrift „Vlucbl van misa Blanca Norton nit de gevangenis te Chesholm! Vermoeden van omkoopingl Algeuaeeue verontwaardiging tegen den cipier Er volgde nu eene korte beschrijving van de vlucht. De ijzeren staven van het venster waren doorgevijld. Een touwladder en de behulpza me band van een vriend moesten het ove rige gedaan hebben. Den volgenden morgen vond men de cel ledig. Er werd alarm ge maakt. De cipier scheen niet minder verrast dan het andere personeel, maar daar hij vroe-

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1