VLISSINGSCDE COEMNT. VADER EN ZOON. No. 104. Woensdag 6 September 1893. 31sce Jaargang. Gemeenteraad. Binnenland. Vlissingen, 5 September. Onder den titel van: About Holland Practical Guide for Visitors (Over Hol land, practische gids voor reizigers) heeft de maatschappij Zeeland" een werkje het licht doen zien, dat, in een keurig gewaad gestoken,' tal van wetenswaar dige bijzonderheden omtrent Nederland den lezers aanbiedt en aan vele scheeve voorstellingen, door oppervlakkig oor- deelende vreemdelingen over ons land uitgebracht, een einde tracht te maken. Het werkje bevat vele net uitgevoerde illustraties van merkwaardige gezichten uit Nederland en van eenige der voor naamste kleederdrachten. Het is in een prettigen toon geschreven, maakt geen pretentie op geleerdheid, maar geeft toch beknopt den lezer wat deze bij een be zoek aan Nederland omtrent onze rijke historie en de geologische gesteldheid van onzen bodem behoort të weten. Moge het boekje velen in Engeland er toe brengen Nederland een bezoek te brengen en de Maatschappij Zeeland haar doel met de uitgave er van be reiken. Ter aanvulling van ons bericht, be treffende de door H.H. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente voorgestelde wijziging in de schoolgeldheffing, kunnen wij nog mededeelen, dat de gedane voor stellen tevens inhouden de bepaling, dat wanneer twee of meer kinderen uit één gezin gelijktijdig eene of meer der open bare scholen bezoeken, het schoolgeld voor het tweede en de volgende kinde ren met 25% wordt verminderd. Volgens alhier ontvangen telegrafisch bericht, is de opiumjager (/Argus'* heden, en de opiumjager uCycloop" gisteren te Colombo aangekomen. Aan boord van beide stoomschepen was alles wel. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is C. de Kiewit, te Lage Zwaluwe, met in gang van 16 September a.s., benoemd tot opzichter der 4e klasse van den Rijkswaterstaat, en is bepaald, dat hij zal dienst doen in het 11de district ter standplaats Sas van Gent. Op het uit de gemeente Axel aan den Commissaris der Koningin gezonden adres tot afschaffing der tollen op de provin ciale wegen in Zeeland zijn 114 hand- teekeningen geplaatst. Inhoud van no. 37 van 't Geillustreerd L L I T Pt. BEWERKT DOOR A M O. 19.) Hierop sprak de president z/Den volgenden avond had n boiteD het slot eene samenkomst met een man. Is n bereid ons inlichting te geven omtreDt die samen komst en omtrent den naam van dien man fNeen dit weiger ik beslist," antwoordde zij op vasten toon. //Ik heb alles gezegd, wal ik weet en wat op de misdaad betrek- kiog kan hebben. Omtrent mijne particuliere zaken laat ik alle vragen onbeantwoord," en met opgeheven hoofd verliet zij de zaal. Do jury trok zich terug om te beraadslagen. In eene zijkamer hadden zich eenige in- Zondagsblad der Vlissingsche Courant hetwelk Zondag 11 September a. s. ver schijnt Een executie in Spanje, met illustratie. - Toekomst modes, met acht illustraties. - Het kompas der die ren - Een kool stoven. - De Eerste, eene novelle. - De onkwetsbare Fakir, met illustratie. - Wedreunen op het tooncel. met twee illustraties. - Wie niet sterk is moet slim zijo, met zes illustraties. - Ancc- doteu, - Eeu Ruitergevecht, met illustratie. - Op tisch bedrog met 6 afbeeldiugeu. - Heerlijk vergeten met illustratie. - Een voordeelige wotting. - Eiffel— toren van een triktrakspel, met illustratie. - Oplos sing Prijsraadsel LVI11. - De Prijswinner van Prijs raadsel LV. - Een voorzichtig diplo-maat. - Ondauk- ba.i-heiil jegens een dier. - Goed bedoeld, met illus tratie - Een kunstkenner, met illustratie. - Nieuw Prijsraadsel LXII. - Eene nieuwe aanwending van' papier. - Goud en ijzer, - Schaakrubriek. - Alede- deeÜDgen. De Haagsche correspondent van de H. Gr. Ct. deelt mede, dat de Minister van Financiën met zijn wijziging van het per soneel reeds zoover gevorderd is, dat hij vermoedelijk reeds tegen of in October zijn voorstel zal kunnen indienen. Is deze correspondent wel ingelicht, dan zouden de wijzigingen hierop neer komen, dat de grondslagen zouden wor den teruggebracht tot vier huurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden, en dan zou daarbij een vrij sterke progressie worden toegepast, die evenwel weder een depressief tegenwicht zon vinden in af trek van een zeker percentage van den de hoofdsom van aanslag, in verhouding tot het getal kinderen. Zooals bekend is, zal Jhr. Van der Wijck, de nieuw benoemde gouverneur generaal van Ned. Indië, te Genua scbeep gaan op de Prins Hendrikvan de Maat schappij Nederlanddie 9 September e. k. van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Voor Z.E. is op het campagne dek van genoemden bodem een teak-houteu but gebouwd, bevattende slaapvertrek en badkamer, die beide zoo geriefelijk mo gelijk worden ingericht. Tevens zijn nog twee losse dekhutten aangebracht voor de familie van Z E. De kapiteinskameT zal gedurende de reis voor den gouverneur-generaal ter beschikking zijn gesteld, om dienst te doen als zit- en werkkamer. De Nieuioe Tijd bevat een hoofdarti kel van den heer Poutsma, den dezer dagen uit de gevangenis ontslagen so cialist. Hij geeft daarin een verhaal van zijne reis naar en zijn leven in de ge vangenis te Utrecht. Met een zwaren ijzeren ketting aan twee andere veroor deelden geklonken, werd hij vervoerd. In de gevangenis leed hij eerst aan ze nuwaandoeningen, later aan maag- en Op dien grond vroeg zijn vrouw gratie, tieme vrienden van de familie rondom lady Carley en miss Blanca verzameld. Er werd weinig geaprokeD. Men was in gedrakte stem ming wegens het noodlot, dat Blanca dreigde te treden. En het zou nog spoediger komen dan men dacht. In spanning wachtte men op het einde van de beraadslagingen der jnry, toen een constabel met een volmacht in de hand op Blanca toetrad en zijne band op haar arm legde. Lady Carfey liet een gil booreu, een der aanwezige heereo, baron Kendrick, trachtte tusscheobeide te komen, terwijl Blanca achteruitweek. De stalen ge laatstrekken van den dieDaar der gerechtig heid veranderden echter niet. //Miss Blanca Norton," zeide bij laid, en elk woord ging den omstanders als een dolk steek door het hart, //ik neem a gevangen als verdacht van moord met voorbedachten rade, gepleegd op gravin Margaretha Norton In naam der koningin gij zijt mijn ge vangene! X. Er waren drie dagen verloopen. In plech tigen optocht bracht uien het stoffelijk over schot van Margaretha, de laatste gravin Nor welk verzoek aanleiding- g-af tot het be weren, als zou Poutsma „bekeerd" zijn. Dit teg-eu te spreken werd hem door de gevangeniscensunr belet. Thans ech ter bewijst de heer P. het tegendeel door ide verklaring, dat hij weldra als propa gandist hoopt op te treden, en het ver ssoek, om zoo spoedig mogelijk aanvragen om spreekbeurten te mogen ontvangen. Naar de Tijd verneemt zal met 1 Jan. a.s. een belangrijke wijziging worden gebracht in de administratie op 's Rijks werven, 1 Men weet, dat eeu deel van de Colo- rado-emigranten zich al spoedig na aan komst in Amerika losmaakte van de Ned.-Amer Land- en Ernigr.-Maatsch., om op eigen gelegenheid verder het land in te trekken. I Zij vestigden toen de kolonie Rilland. Aan een schrijven van een hunner, der redactie van de Standaard welwil lend ter publicatie toegezonden, ontleent dat blad de volgende mededeelingen Rilland 7 Aug. '93. t „Ook op maatschappelijk g-ebied hebben wij hier met vele kleine en groo- tere tegenspoeden te kampen gehad Vooreerst hebben we hier gebrek aan water gehad om de landen te besproeien. Er was in den verloopen winter en in het voorjaar weinig sneeuw gevallen. (Men heeft ons in Maart en April dat reeds gezegd) en daardoor waren de ka nalen vroeger dan andere jaren droog geworden. Daarbij kwam nog, dat er door onbekendheid met irrigatie veel wa ter te loor is gegaan, zoodat enkele stuk ken land te veel, andere te weinig kregen. Deze maand en de laatste helft der jorige maand heeft het hier echter veel ^g-eregend, om den anderen dag een bui zoodat we nu volstrekt geen watergebrek meer hebbeu. Drinkwater is hier nooit te weinig - de bekende «Artesean-wells» laten hare heldere en koele waterstralen dag en nacht zonder eenige hulp maar opborrelen. Het weder is hier tegen woordig 's nachts koel's morgens prach tig zonnig weer, doch nimmer drukkend heet. 's Middags komt er gewoonlijk een onweersbui opzetten, doch ze ontlast zich voornamelijk in de bergen. Enkele der kolonisten begonnen al eenigermate ontevreden te worden, mee- nende dat de gewassen alle verdrogen zouden doch ziet, hoe is alles nu weer verfrischt en in groei toegenomen. Haver staat hier en daar 5 voet hoog en ik telde aan een aar 123 korrels. Tarwe staat op eenige stukken land prachtig en van zware volle aren voorzien. Alle boeren zijn echter niet zoo ge lukkig, dat hun oogst mooi staat. Dat ton, in den grafkelder, waar de hooggebo ren voorvaderen en erfgenamen van het ood adellijke geslacht den eeuwigen slaap sliepen. Te midden van hen kreeg Margaretha Dobb, de //Plebejersdochter", eene laatste rustplaats naast menige graven- of prinsendochter. Overal wekte het ongelukkig einde van zulk een jong, beminnelijk schepsel als gra vin Margaretha diep en innig medelijden. Wie had toch de misdaad gepleegd Het meisje, dat in de gevangenis teChesholmiD voorloopige hechtenis zat, of haar ellendige broeder? Beiden hadden zij de jonge gravin gehaat j Blaoca, omdat Margaretha haar hear beminde had ontnomenJuao, omdat ze hem niet toebehoorde. Wie van beiden had bet gedaan Dat was de eenige vraag. BlaDca had hare gevangenneming zoo be daard opgenomen, als hadde zij die verwacht. Er speelde zelfs een mat lachje om haar mond, toen zij tot lady Carley en baron Ken drick zeide «Lieve tante, waarde vriend, - waarom zoo verwonderd Ik heb dit vau den be- ginue af verwacht, maar ik vrees niets Zij reikte hore tante en den vriend tot afscheid de band met de woorden geldt alleen voor hen, wier land het vorige jaar geploegd is. Het is een ver- eischte, dat men vóór den winter het land ploegt, dat men voor het volgende jaar noodig heeft. Velen zijn dan ook al bezig om hun land te bewerken voor den volgenden zomer. Nog al dikwijls komen er brieven uit Holland om inlichtingen. Ik denk, dat onze kolonie zich een volgend jaar wel weer flink uitbreiden zal. Op 't ge bied van kerk en school gaat alles nog al naar wensch. Onze onderwijzer is door groot en klein geacht en geëerd Ik denk, dat er ca. 35 kinderen naar school gaan. Voor kerk is het schoolgebouw ons som tijds haast te klein, maar er is geen geld in kas om een kerk te kouwen, dus we gaan dan maar wat dicht bij elkander zitten.» Zitting van Dinsdag5 Augustus 1893. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de heer Wibaut met ken nisgeving en de heer Gewin wegens uitstedigheid. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter opent de zitting met het installeeren van de vijf nieuw gekozen raadsleden, zijnde de heeren C. Mortier C. A. Kalbfleisch, F. Delvoye, mr. F. N. van der Bilt en E. M. Chevalier, die door den sectetaris binnen geleid in han den van den voorzitter de bij de gemeen tewet voorgeschreven eeden afleggen. De voorzitter wenscht de herbenoemde leden van den raad geluk met het door de kiezers in hen gestelde vertrouwen en twijfelt er geenszins aan, of zij zullen met denzelfden ijver hunne beste krach ten wijden aan de belangen der gemeente, welke reeds vroeger aan hunne zorg toe vertrouwd waren geweest. Ook het nieuw gekozen raadslid, den heer mr. F. N. van der Bilt, wenscht de. voorzitter geluk met het in hem gestelde vertrouwen, en houat zich overtuigd, dat hij niet in gebreke blijven zal om ook met denzelfden ijver als dien, welken hij in zijne vorige betrekking aan den dag legde, zijne beste krachten aan de bevordering van de belangen der ge meente te wijden. De nieuw benoemde leden nemen hier op zitting. Wijders brengt de voorzitter nog een woord van hulde en dank aan het afge- y Vaarwel, tante Elisabeth, vaarwel, goede vrieDd Kendrick Ik weet, dat ow geloof in inij door niets zal waukeleD. Ik hoop u dikwijls te zien en te vernemen, hoe het mijn neef gaat. Zwijg dit vooral voor hem. Het zoo hem geen goed, maar wel kwaad doen Zet uw kommer over mij gerust op zijde, tante! Het doet mij leed u zoo bedroefd te zien! Vaarwell» t/Deuk je, dat ik je zoo alleen laat gaan, kind? Lieve hemel! Mijne nicht Blanca Norton' als een geineeoe misdadigster in de gevangenisHet is om krankzinnig te wor den Roderic, kunt ge niets doen tegen deze uitspraak //Het recht moet zijn loop hebben, tantu," zei Blanca. yLiten wij aan dit pijnlijk too- neel eeu einde maken. Hoe spoediger alles voorbij is, hoe beter!" Een rijtaig wachtte reeds voor de deur. De oude baron hielp de beide dames instap - pen en bleef met outbloot hoofd staan, tot bet rijtaig uit het gezicht was. Hel stond eerst stil voor de gevangenis. Blanca vrerd in eene kamer gebracht. De cipier was vroe ger op het slot Powsys in dienst geweest eo ua wilde hij gaarne aan deze gevangene alle gemak verschaffen, voor zoover de gelegen heid dit toeliet. {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1