VLlSSIMiSCHE COURANT VADEB EN ZOON. No. 102. Vrijdag 1 September 1893. 31ste Jaargang. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N®. 187. Prijs per drie maanden I.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan I tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G« L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Don-lcrdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Vlissingen, 31 Augustus. Gisteren avond had in de concertzaal van het Grand Hotel des Bains alhier, eene niet alledaagsche plechtigheid plaats, welke bijgewoond werd door leden, eere leden, leden van verdiensten, bescher mers, donateurs en genoodigden met hun ne dames en welke hoofdzakelijk bestond in het uitreiken van een banier, aan de Afdeeling Vlissingen van den Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren, door de hoog geachte echtgenoote van den eere voorzitter der vereeniging, mevrouw H. P. J. Tutein Nolthenius, geboren jonk vrouw P. U. van Haeften. Van daar dat deze vereeniging, welke het niet ontbreekt aan den zoo onmis- baren steun en medewerking, ter berei king van het door haar beoogd wordende doel, van menigeen, die iets veil hebben voor alles, wat goed is en wel luidt, thans de uitreiking en in ontvangst neming van dit zoo prachtig en kostelijk geschenk, allen luister wenschte bij te zetten. Tot haar eer mag gezegd worden, dat zij hierin door de uitvoering van het voor die plechtigheid bestemde program ma, volkomen is geslaagd. De zaal, tot dat doel eenvoudig, doch netjes met vlaggen en groen versierd, en waarin den ganschen avond eene op gewekte en ongekunstelde feestvreugde heerschte, bracht hiertoe ook niet weinig het zijne aan toe. De uitvoering van het programma ving aan met het ten gehoore brengen van den Bondsmarsch, gecomponeerd door den heer M. Pimentel en gearrangeerd voor harmonie-orchest door den heer J. Kareis, door het muziekgezelschap //Ons Genoe gen,1' met medewerking van eenigehee- ren uit Middelburg, achtervolgd door de uitvoering van het Volkslied, «VVien Neêr- lands Bloed." Stemden deze beide uitvoeringen, die daverend werden toegejuicht, in geen geringe mate tot opwekking der feeste lijke stemming, niet weinig werd die verhoogd, toen de aanwezige leden van den Bond van Oud-Onderofficieren, wier FEUILLETON. BEWERKT DOOR A M O. 17.) Blanca kwam bij haar en nam eveneens plaats aan het ziekbed. Ze zag bleek. Voor de eerste maal las toen eenig medelijden in haar koel gelaat. De woonkamer bleef in- tusBchen gesloten. Lady Carley had den sleutel. Het was nn wolkomen nacht gewor den. Een der politiebeambten keerde zege vierend terug, hij bad den dolk gewonden. Geen wonder dat mijnheer Derrick groote oogen zettedat was meer dan bij verwacht had. //Zoo'n stnroperd fluisterde hij. //Waar heb je hem gevondeD, Martin Martin antwoordde//Nabij de poort van borsten prijkten met verscheidene eere- teekens, zich rond het platform schaar den, waarop de uit te reiken banier met de Nederlandscbe driekleur nog be dekt, was aangebracht. Op een gegeven teeken ontbloot, bleek het te zijn een prachtig blauw fluweelen vaandel, waarop in het midden het stads wapen prijkt en voorzien van gouden franjes en kwasten met een gouden krans aan het hoofd, en het opschrift «Nederlandsche Bond van Oud-Onder officieren," en onder het wapen«Af deeling Vlissingen." Nadat vooraf door den,heer Winkel man mevrouw Tutein Nolthenius was uitgenoodigd hare vrijwillig op zich ge nomen taak ten uitvoer te brengen en naar het platform was geleid, sprak deze de haar omringende schare als volgt aan „Leden van de afdeeling Vlissingen van den Nederlandschen Bond van Oud-Onder officieren I Het is mij hoogst aangenaam heden avond in uw midden te zijn om U het vaandel uit te reiken, dat ik op verzoek van mijn' echt genoot, uwen eere-voorzitter, voor U werkte. Ik heb het met genoegen voor U vervaardigd, omdat ik weet hoeveel sympathie mijn echt- fenoot voor U voelt en omdat ik onwille- eurig in die sympathie bon gaan deelen. Wij weten toch, dat het voornaamste stre ven van uwen bond is, elka&r ten allen tijde ter zijde te staan, te deelen in elk airs lief en leed en de weduwen en weezen voort te helpen van trouwe kameraden. En daarbij voelt gij allen uwe harten warm kloppen voor ons dierbaar vaderland en voor ons vorstenhuisgij hebt eenmaal gezworen goed en bloed veil te hebben voor koning Willem III; gij zult dien eed handhaven jegens zijn overgebleven kind, ons lief Konin ginnetje en ge zult Haar en Hare Konink lijke moeder trouw steunen, indien zij ooit uwe hulp mocht behoeven. Welnu, het is de hartelijke wensch van uwen eere-voorzitter en van mij dat uw bond gedurig moge toenemen ia groei en bloei, dat ge onderling verbonden zult blijven door een Hechten band en dat het vaandel, dat ik U hierbij overhandig, nog lange jaren uwe bijeenkomsten moge opluisteren. En thans verzoek ik U allen in te willen stemmen met den wensch, die zeker ook de uwe is: Leve onze dierbare Koningin Leve de Koningin-Regentes 1 Leve de Bond van Oud-Onderofficieren 1" bet park staat een boscbje can booge varens en slÏDgerplaDten. Te midden daarvan lag de dolk, als bad iemand hem in het voorbij gaan weggeworpen." z/Zoo'n stomperd!" herbaalde Derrick. //Een iDoordeDBar en zoo weinig overleg." Hij nam den dolk. Er viel niet aan te twijfelen waarvoor deze gediend had. Hij was voor meer dan de helft bedekt met op gedroogd bloed. Het moest eeDe vaste hand geweest zijn, die den stoot had toegebracht. Dit inziende, drong zich aan Derrick eene nieuwe vraag opKon eene vrouwenhand met zooveel kracht dien enkelen doodelijken stoot toebrengen Blanca Norton was tenger gebouwd haar polsen, haar vingers waren doorzichtig. #En dan", mompelde Derrick, z/is bet ruim een kwartier loopen van het buis Daar de poort ran bet park. De tijd, die verliep tnsschen Blanca's ontmoeting met JohanDa Pool en de ontdekking van den moord was ook juist een kwartier. Gedoren- de den geheelen nacht heeft miss Blanca, volgeDB haar eigen zcggeD, de kamer niet verlaten. Maar ondersteld, dat zij toch de Nauwelijks waren deze zeer gewaar deerde woorden, die alle tot hun volle techt kwamen, uitgesproken, of aan hare uitnoodiging werd met geestdrift door alle aanwezigen voldaan, en achtervolgd door een fanfare van «Ons Genoegen." Toen een einde was gekomen aan de herhaalde toejuichingen, trad de heer C. de Vries, voorzitter van den Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren, afdeeling Vlissingen, als spreker op, en zeide als volgt „De afd. Vlissingen van den Ned. Bond van óud-onderofficieren aanvaardt heden een ge schenk, dat haar voor eenigen tijd was toe- De zijde waarvan die toezegging kwam, deed ons allen vertrouwen, dat het een vaan del zou worden, waarop wij trotsch zouden mogen zijn, en wat dien trots nog oneindig veel verhoogt is onze wetenschap, aat hetzelve door de schenkster eigenhandig vervaardigd is. Na deze korte inleiding meen ik U allen een welgemeend welkom te mogen toeroepen aan deze plaats, en daarop al dadelijk een woord van dank te doen volgen aan de ge noodigden alhier aanwezig, aat zij hebben willen gehoor geven aan onze uitnoodiging en alzoo medewerken om onze feestvreugde te verhoogen. Ongetwijfeld zijn enkele uwer nog betrek- h lijk onbekend met het doel en de strek king van den nu ongeveer zes jaren geleden, opgerichten Bond van Oud-Onderofficieren, die thans 26 afd. telt en waarvan nu ruim drie jaren te Vlissingen eene afdeeling is gevestigd. Eene kleine medededeeling daaromtrent, zij mij vergund. Ik moet daarbij echter zeer kort zijn, want wij zijn thans niet hier tot het cloen van zoodanige mededeelingen. Laat het U dus voldoende zijn, wanneer ik U voor dit oogenblik alleen kenbaar maak, dat wij als Oud-Ouderofficieren van leger en vloot, die kameraadschap wenschen te onder houden en te voeden, welke ons bezielde toen wij (in overdrachtelijken zin gesproken) nog schouder aan schouder stonden. Die kameraadschap trachten wij onder meer te doen blijken door elkander in mogelijke ongevallen, zoowel stoffelijk als zedelijk bij te staan, maar ook om de liefde voor ons Vorstenhuis en ons dierbaar Vaderland hoog te houden, en dat wel, in tegenstelling van die rumoerige drijvers van dezen tijd, die niet alleen tronen en altaren zoeken te on dermijnen, maar die er steeds op uit zijn zich te verzetten tegen het wettig gezag. De oud-onderofficieren, leden van onzen kamer verlaten bad om den dolk oit den weg te tnafeen zon zij dan daartoe eene plaats gekozen hebben, waar het ding het spoedigst kon worden ontdekt Neen, Blanca maakt op mij eerder den indruk vbo zeer slim te zijn. Misschien weet zij wie de da der is, maar ondanks vronw Pool verwed ik er mijn hoofd op, dat zij zelf den moord niet heeft gepleegd." De nacht was doDker en er viel een zachte motregen, toen Blanca Norton omstreeks ne gen uur van hare plaats aan het ziekbed van graaf Victor opstond en de kamer verliet. In den gang bleef zij een oogenOlik staan om te luisteren en rond te zien, of iemand haar bemerkte. Zij zag niemand, doch in de schaduw eener nis verborg zich eene vrou welijke gestalte. Blanca hulde zich geheel in een mantel, liep 9nsl de gang door naar eene weinig gebruikte zijdeur eu verliet het huis. Niemand kwam haar in den wegde hoofddeur werd bewaakt, maar hier wareD geen verspieders. En toch als eene scha duw was Johanna Pool baar gevolgd, even- Bond, zoomede zijne militaire- en burger-do nateurs, zijn Nederlanders in merg en been en zij wenschen dat te blijven tot hun jong- sten snik. Ziedaar, dames en heeren, U in korte woor den geschetst, den kring waarin gij U thans hebt begeven. Mogen velen uwer, ja allen, met ons doel instemmen. Van hooggewaardeerde zijden ontving de Bond reeds bij herhaling instemming en krachtdadige medewerking. Ook ter dezer plaatse rond men den bur gemeester, den heer Tutein Nolthenius, dade lijk bereid ziju naam aan dien Bond en deze afdeeling te verbinden en het eere-voorzitter- schap onzer afdeeling welwillend te aanvaarden. Van toen af bleek onze afd. reden van bestaan te hebben, want na de optreding van onzen onwaardeerbaren eere-voorzitter werden wij toegerust met een grooter vertrouwen om de toekomst blijmoediger in te gaan. Het bestuur der afdeeling, dat eens de eer had tot een onderhoud met den eere-voorzitter te worden toegelaten, ontving hij die gelegen heid uitzicht op het verkrijgen van een vaan del, door zijne echtgenoote te vervaardigen en te schenken. Van af dat oogenblik werd het tegenwoor dig feit bij herhaling door ons met opgeto genheid besproken; elk onzer gaf meermalen zijn blijmoedig- hart lucht in de bespreking van dat toekomstig bezit. En thans, een enkele blik wei-pende op dit even welsprekend als kunstig bewerkt sym bool zal U overtuigen, dat onze verwachting nog geenszins te hoog gespannen was. Het vaandel is immers het vaderland van een soldaat, heeft Napoleon eens gezegd. Een vaandel waaronder men zich zou kuu- neu scharen om in vereeniging uiting te geven aan ons gevoel van ware vaderlands liefde en gehechtheid en trouw aan ons dier baar Vorstenhuis. Een vaandel, dat men zal kunnen hoog houden, om te doen zien dat er gelukkig in alle lagen der maatschappij nog recht ge aarde zonen gevonden worden van die vaderen, die, goed, bloed en leven hebben veil gebad voor dien grond, ons als erfdeel door clat zoo roemrijk voorgeslacht nagelaten. En als ik U nu met nadruk durf verkla ren, dat wij allen als ware leden en dona teurs van Jen Ned. Bond van oud-onderof ficieren met zulke gevoelens bezield zijn, zal het U dan nog verwonderen, dat wij in dit oogenblik doordrongen zijn van dankbaarheid jegens haar, die ons. zulk een bemoedigend en onwaardeerbaar geschenk aanbood Hooggeachte Mevrouw 1 Wanneer ik U wel slechts weinige scbredeD toen ver loor zij haar offer in de duisternis uit het oog. Zij stond besluiteloos. Plotseling boorde zij links van zich een zacht gefluit. Was dat een signaal Zij drong langzaam voor waarts, terwijl haar oogen de duisternis tracht ten te doorboren. Er verliepen eenige minuten, voordat zij iets anders dan de bootnen kon onderschei den. Daar bemerkte zij het vuur van eene brandende sigaarzij stond bijna verlamd van schrik, zij durfde niet verder. Men kon nauwelijks een hand voor de oogen zien. Als zij onvoorziens op Blanca stootte, dan was haar spel totaal bedorven, om niet te spreken van haar eigen veiligheid. Zij bleef du8 heel stil staan. Maar eindelijk viel haar die tijd te lang met alle voorzichtigheid besloot zij stap voor stap verder door te dringen en op den tast kwam zij vooroit. Een oogenblik verdween de sigaar, dan zag ze die weer en zoo ging ze na eenig stilstaan weder verder voort. Hoe meer zij naderde, hoe heviger haar hart klopte. Ooduidelijk herkende zij de ge-

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1