VLISSINGSCQE COURANT. VADER EN ZOON. No. 97. Zondag 20 Augustus 1893. 31'te Jaargang. Gemeentebestuur. B R A N D W Iï E K. FEUILLETON. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prjjs per drie maanden f 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma Q-. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Het Schoonschrift-Concours in ons Geïllustreerd Zondagsblad. Het zal dengenen van onze inteeke- naren op het Geïllustreerd Zondagsblad welke hebben deelgenomen aan het Schoonschrift-concoursmet Perry en Co's Australische pennen, aangenaam zijn te vernemen, dat alle inzendingen ter beoordeeling in handen zijn gesteld van den bekenden Nederlandschen cal- ligraaf den heer Grevrstuk. Hoewel het onderzoek en de beoordee ling van het groot aantal inzendingen natuurlijkerwijze eenigen tijd vorderen, hopen wij toch weldra in het Geïllustreerd Zondagsblad de namen der Prijswinners te vermelden. DE UITGEVER. Oproeping Vrijwilligers. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, gelet op de artt. 405 en 425 der al- gemeene verordening van politie voor deze gemeente, maken bekend: dat zij, die genegen mochten zijn als vrijwilligers bij de brandweer in deze gemeente geplaatst te worden, zich daar toe dagelijks, uitgenomen des Zondags, in den loop dezer maand, ter gemeente secretarie kunnen aanmelden dat, om vrijwilliger te zijn, men den leeftijd 25 jaar moet hebben bereikt, niet ouder zijn dan 50 jaar, geen plichten ten aanzien van de militie, schutterij of brandweer te vervullen hebben en vrij zijn van hinderlijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoordeeling van Bur gemeester en Wethouders; dat de diensttijd is gesteld op slechts tien jaar. Vlissingen, 11 Augs. 1893. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. <J. BUSING bewerkt door A M O. 12.) „Mijn Victor,'" dacht zij, „wat bemint hij mc I Hoe gelukkig konden we zijn, als die broeder en zuster niet als vijandelijke elemen ten tnsschen ons en ons gelok stonden. Ik zoo wel wenscheD, dat hij zijne nicht Daar andere bloedverwanten zond.* Zij leunde nog op het vensterkozijn, toen de dear open ging en Blanca binnentrad. „Gij hier?" vroeg zij koel. „Dat wist ik niet. Ik zocht Victor en meende hier zijne stem te hooren. Hoe gaat het met den erf genaam des haizes?" Met haar gewonen glimlach boog zij over het kind. De min werd niet opgemerkt door Vlissingen, 19 Augustus. Van 12 tot 18 Augustus zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij „Zeeland" aangeko men met de dagbooten 203 en met de nachtbooten 452, daarheen vertrokken met de dagbooten 213 en met de nacht- booten 312, alzoo samen aangekomen 655 en vertrokken 525 passagiers. Van 12 - 18 Augustus is door 619 hee- ren en door 290 dames, samen door 909 personen van de zeebaden aan het ste delijk badhuis alhier gebruik gemaakt. De tweede stoomboot voor den dienst tusscben Middelburg—Vlissingen entus- schengelegen plaatsen is jl. Donderdag te Middelburg aangekomen en ligt thans aan de werf van de beeren Den Bouw meester, Borsius Van der Leijé, alwaar zij een belangrijke verbetering en ver siering zal ondergaan. De directie hoopt binnen een paar weken den dienst met twee booten te exploiteeren. De officier-machinist le kL bij 's rijks werf te Amsterdam A. Jongkees zal worden ontheven van het algemeen toe zicht op den aanmaak in de fabrieken der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier en der „Nederl. Stoombootmaatschappij" te Rotterdam, van de werktuigen en ke tels voor de in aanbouw zijnde pantser- schepen Kortenaer, Evertsen en Piet Hein. De reeds bij die fabrieken gedeta cheerde officieren-machinist 2e kl. P. van Wingaarde alhier en A. de Leeuw te Rotterdam, zullen verder rechtstreeks on der oppertoezicht van den inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst met het toezicht op den aanmaak der bedoelde werktuigen worden belast. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, ten postkantore alhier ter ver zending ontvangen gedurende de 2e helft der maand Juli jl. G. Smit, KloetingeJ. Suap, Terneu- zen; A. Klooster, Amsterdam (briefkaart.) Blanca, die, trotsch zich oprichtende, een vij- andelijken blik op Margaretha wierp. „Apro pos, ik heb toch bezwaar, hem ala den recht- matigen ergenaam des huizes te erkennen, sedert ik de Scbotsche wetten nauwkeuriger bestudeerd heb. Als jij Juan's vrouw bent, kan je onmogelijk ook de eebtgenoote van Victor zijn. Bijgevolg is het zeer twijfelach tig, of de wet het kind Zij voleindigde die woorden niet. De maat was Teeda voldeze beleedigiog deed haat overloopen. Margaretha's oogen schoten vaar, toen zij op hare tegenstandster toetrad. „Dit zal de laatste beleedigiug zijn, die je lippen hebben uitgesproken, Blanca Nor ton. Morgen verlaat je mijn huis. Ik ben de echtgenoote van graaf Victor en de meeste res hier in hois. Deze nacht zal de laatste zjjn, dat je hier vertoeft." Zij stiet de deur open. „Als mijn man terug is, ga jij weg of ik I" Niemand dacht aan de tegenwoordigheid der min. Margaretha's woorden hadden zelfs Blanca een oogenblik beschroomd, doch dat duurde geene minuut. Toeu stoof zij op als De 2e luit. W. F. N. van Hombracht, van het 3e reg. inf. alhier, wordt den 1 September gedetacheerd bij bet kolo niaal Werfdepot te Harderwijk. De groote hitte was gisteren middag oorzaak, dat op sommige scholen te dezer stede de kinderen voor dien dag vacantie kregen. *Als commandanten der detachementen, respect, të Middelburg, Vlissingen en Ter Neuzen zullen optreden de le luits. W. P. H. Kroes, W. F. Ruempol en M. J. Kanaar, ten einde den garnizoensdienst gedurende den kamptijd van het 2e en 4e bat. 3e reg. inf. aldaar waar te nemen. Zondagmiddag 2 uren zal er in een der zalen van de Prins van Oranje te Goes een vergadering worden gehouden van de besturen der Gymnastiek-Vereenigin- gen in Zeeland, waarin de wenschelijk- heid zal besproken worden over te gaan tot oprichting van een Zeeuwschen Gym- nastiek-Bond. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 26 Augustus a. s., tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, benoemd de veeartsen J. Kooyman te Hontenisse en J. Z. Risch te Scherpenisse. De aardappelziekte, die zich een week geleden nog maar op enkele plaatsen van het eiland Tholen vertoonde, heeft zich thans over alle velden verspreid en in zoo hevige mate dat de struiken maar weinig groene bladeren meer vertoonen van groeien is dus geen sprake meer en van verre ruikt men reeds de leelijke lucht, die de tegenwoordigheid van aard appelvelden aankondigt. Tot nu toe zijn nog geen zieke knollen gevonden, dank zij het droge weder, dat we thans hebben. (G- Ct.) Blijkens een telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indië, van 18 dezer, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op ƒ103,176 pikols. eene getergde leeuwin en riep op acbrillen toon „Al kwamen alle plebejers van de wereld met hun dochters, ik wijk geeDe schrede vau hier! Het slot Northmioster was tot dusver re mijn buis, waarin jij nauwelijks als dienst bode zou zijn opgenomen, als mijn neef, de onnoozele bloed, je niet als gravin hier had gebracht 1 Ik ben Blanca Norton, jij een schepsel van lageren rang. Misschien pak jij je bundeltje, maar ik doe het niet! Wij zullen zien, wie hier de meesteres blijft I" Zij snelde de kamer nit. De min, die reeds vreesde te veel gehoord te hebben, sloop door de deur aan de overzijde weg. „Goeie Hemel," dacht ze, „wal is die miss Blanca eene dnivelin 1 Kom, ik zal maar naar beneden gaan en mijn avond boterham eten. Dan ga ik later weer naar de kleine zieo." Vrouw Pool, de min, kon oatnnrlijk niet beter doen dan zoo dadelijk in het dienst boden-vertrek te vertellen, wat zij zooeven gehoord bad. Na verloop van een half uur Prof. v. Geer, de bekende statisticus, bespreekt naar aanleiding van de inge komen kieswet-amendementen de vraag, welken invloed het vaststellen van een zekeren leeftijd en het weder aannemen van een census wel op het aantal kiezers zal hebben. Ter beantwoording van de eerste vraag: den invloed van den leeftijd, maakt de hoogleeraar gebruik van de uitkomsten der volkstelling, zooals deze zijn neerge legd in de tafel van de mannelijke be volking, voor het geheele land gerang schikt naar den leeftijd, en houdt hij zich aan de schatting van Minister Tak, dat zijn ontwerp 800,000 kiezers zal brengen. De uitkomst van zijn onderzoek is deze Brengt men den leeftijd op 24 jaar dan houdt men 97 proc. van het door Tak opgegeven getal kiezers (776,000), op 25 jaar 94 proc. (752,000), op 26 jaar 91 proc. (728,000), op 27 jaar 88 proc. (704.000), op 2b jaar 85 proc (680,000), op 29 jaar 82 proc. (656.000) en op 30 jaar 79 proc. (632 000). „Dit is, zegt prof. v. Geer, de uiterste der in amendementen voorgestelde gren zen, doch men ziet hoe de keuze kan dienstbaar gemaakt worden tot beperking of vermindering van het aantal kiezers. Geen ander kenmerk leent zich hiertoe zoo gemakkelijk als dit. Men zou zelfs vooraf kunnen bepalen hoe groot men het aantal kiezers wilde hebben en daar naar den leeftijd vaststellen, waarop men tot de stembus wordt toegelaten. Ook zou men de uitsluiting niet alleen van heneden. maar ook van boven af kunnen nemen, door te bepalen, dat men op ze keren leeftijd het kiesrecht verliest, ge lijk men op bepaalden leeftijd de be voegdheid verliest tot het waarnemen van enkele ambten. Hierbij is echter de in vloed op het aantal kiezers gering, om dat de bevolking op boogeren leeftijd sterk afneemt." De remonte-commissie heeft in op dracht, voor het loopende jhar 90 paar den aan te koopen. Waarschijnlijk zal zij dit aantal op 120 brengen, waarvan er tot heden 53 zijn gekocht. Voor 2Ys 3jarige paarden besteedt zij 525 a 650. dacht zij, dat het toch plicht was naar het kind te gaan. Zij klopte aan de denr van do kinderkamertoen zij geen antwoord kreeg, ging zij binnen, hopende, dat de gravin de kamer zou veriateD hebbeD. Tegen verwachting vond zij haar daar nog. Het venster stond nog open eD het zach te maanlicht stroomde naar binnen. De gra vin lag in een leunstoel bij het venster en sliep blijkbaar. Vrouw Pool naderde zacht om te zieu of ze zich vergiet had. Neen, Margaretha's gelaat was wel bleekhaar lippen trokken wel zenuwachtig, maar zij sliep. Aan haar lange oogwimpers hingen nog tranen. „Zij ia vast ingeslapen, het arme kind,* zeide vronw Pool zacht, „'tls zonde, zoo'n zacht, lief schepsel aan die tijgerkat over te lateD, en toch bcmiDt de graaf haar op recht I Begrijpe, wie 't kan Zorgvaldig legde zij hare meesteres een doek over de schouders, oam het kind uit de wieg, zonder het wakker te maken en nam het mee naar eene kamer van de eersto verdieping.

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1