vussi\i;s(ui; COURANT No. 85. Zondag 23 Juli 1893. 31ste Jaargang. Gemeentebest uur. viRKinimeRf. Binnenland. Ned, FTerv. Kerk Beroepen te Hoek en te Waarde ds. H. Snel, te Midelburg woon achtig. R. Kath. Kerk. Door den bisschop tan Breda, mgr. P. Leyten, is benoemd lot ka pelaan te Honlenisse, de heer W. J. Speek Gemengd Nieuws. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VA1Ï DB VELDE Jr. te Vlissmgen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Go., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.86 per drie maanden. Ter inzage liggfn van de processeii'verbaal wegens verkiezing van vijf leden van den gemeenteraad. De Voorzitter vau den Raad der ge meente Vlissingen, maakt bekend dat van de op den 18n en 19n dezer opgemaakte processen-verbaal van inle vering en opening der stembriefjes ter benoeming van vijf leden van den ge meenteraad, een afschrift aan het huis der gemeente is aangeplakt, en wijders van de processen-verbaal inzage kan wor den verkregen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 Juli 1893. De Voorzitter voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 22 Juli. A. s. Woensdag worden alhier ver wacht de Hertogin van Albany, zuster van H. M, de Koningin-regentes, verge zeld van hare kinderen en gevolg, ten einde de reis naar Engeland per nacht boot van de Maatsch. «Zeelandte ver volgen. In de Kurzaal van het Grand Hotel des Bains was gisteren avond geen plaatsje meer onbezeten, zelfs velen waren ge noodzaakt onder de colonade plaats te nemen, om het Grand Spectacle Varié- concert bij te wonen. Hadden de muzikale clowns, die aller aardigst en kunstig werkten, gevolg blij ven geven aan de daverende terugroe pende teekenen van bijval, dan was aan de voorstelling voorzeker geen eind ge komen. De malibriste en equilibriste werkte bepaald zeer behendig en lofwaardig; hare gedresseerde duiven was eene aan gename vertooning. De Hollandsche karakter-komiek wist het publiek eenigen tijd aangenaam bezig te houden, terwijl de Hollandsche sou brette, fin de siècle, ook zeer goed vol- deed. Alhoewel het gezelschap niet talrijk is voldeed het uitstekend. Dit jaar waren wij in de gelegenheid om in de zaal van den heer Kuijpers alhier, het gezelschap, onder directie van den heer G. Stroober, te zien werken. Voorzeker kan gezegd worden dat het gezelschap uit bekwame en alleszins ver dienstelijke personen bestaat. Vooral komt een woord van lof toe aan Elsa Levaine voor hare buitengewone toe ren op de trapéze en aan de ringen, zij werkt bedaard, gemakkelijk en verricht bewonderingswekkende toeren. De muziekale clown, de chanteuse, in één woord allen werken op lofwaardige wijze. Eene revue artistique besluit het aangenaam en goed geheel. Dat het ge- gezelschap eene groote opkomst ten deel valt is wel een bewijs, dat het goed werkt. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie der Maatsch. totEx.pl, v. at.-sp. waarin eene goedkoo- pen trein wordt aangekondigd, welke op Woensdag 2 Augs. a. s. van hier en ver dere stations rijden zal naar Nijmegen en Arnhem en terug op denzelfden dag. Waar andermaal de gelegenheid wordt aangeboden tot het brengen van een be zoek aan deze om zijn natuurschoon zoo gezochte streek, vertrouwen wij dat velen daarvan gebruik zullen maken. Van 15 21 Juli is door 239 hee- ren en door 87 dames, samen door 326 personen van de zeebaden aan het ste delijk badhuis alhier gebruik gemaakt. Naar wij vernemen zal a. s. Donder dag den 27 dezer de heer kapt. Léon Mary van 's Gravenhage met zijn groote ballon-parachute weder te Middelburg opstijgen van uit den schoonen tuin van het Schuttershof. Wij willen hopen dat het weder der laatste dagen gunstiger zal worden en daar zeer vele vreemde lingen en stadgenooten toch aan de plaatselijke vermaken aldaar deelnemen, zoo zullen deze zich zeer zeker de moeite wel getroosten een kijkje bij dit niet alledaagsch schouwspel te gaan nemen; immers de vulling zoowel als de opstij ging van den kolossus, zelfs voor hen die dit reeds meer zagen, is en blijft zeer interessant, vooral het oogenblik der opstijging is zeer belangwekkend. Nog zij daarbij vermeld dat den toe schouwers eene verrassing te wachten staat; vooral ook de nederdaling per mi niatuur-parachute van mr. Matelot, be - looft zeer belangwekkend en interessant te zijn en mochten deze eventueel te lande komen bij een onzer gastvrije be woners van Walcheren, zoo vertrouwt de kapitein, dat deze ongeschonden terug geleid zullen worden naar het Schutters hof, alwaar wellicht den geleider eene belooning wacht. Wij verwachten en vertrouwen dan ook dat zoowel vreemdelingen als stadgenooten door een talrijk bezoek in het Schuttershof blijk zullen geven hun ner belangstelling in de luchtscheepvaart niet alléén, maar daardoor dan ook het hunne er toe willen bijdragen om den wakkeren kapitein eenigszins tegemoet te komen in zijne zware verliezen bij zijne laatste reis, waarbij hij schipbreuk beeft geleden, gelukkig zonder lichame lijk letsel. Moge zijne 103de reis voor spoedig zijn. Firma's die reclame wenschen te ma ken vinden daarbij dan ook uitstekende gelegenheid en kunnen zich tijdig daar voor met den kapitein in relatie stellen. Strooibiljetten worden daarbij overboord verspreid of eene groote reclameplaat aan den ballon bevestigd, betgeen zeker zeer veel succes zal hebben. Aan de Telegraafschrijft men Men hoort vaak klagen, dat wij Hol landers zoo gaarne onze inkoopen doen bij onze buren, ten koste van eigen in dustrie en welvaart. Het valt niet te ontkennen, dat het onmogelijk is om alles uit den eigen lande te betrekkenmaar wat denkt men van de volgende groot -industrieele curiosa, die in enkele kringen welbekend, maar dit bij 't groote publiek niet zijn? Eenige jaren geleden kwam een nieuw gebouwde rammonitor uit Engeland, waar hij voor rekening onzer Regeering was gebouwd. Alles stroomde naar den Helder om het nieuwe schip te bewonderen, en reeds vöor men het gezien had, roemde men inrichting, constructie enz. enz., zeker reeds onder den invloed van liet denk beeld dat liet Engelsch werk was. Wij zullen liier verder niets aan toe voegen, dan alleen,, dat er vijftienduizend Hollandsche guldeus noodig waren om het vaartuig door Hollandsche werklui voor onze marine bruikbaar te maken. De Engelschen hadden bet ons intusschen als prima» werk, prima laten betalen en afgeleverd Een ander oorlogschip, door Engeland aan ons geleverd, had op de stoomcilin- ders vier en-twintig lappenzeker pleit dit niet voor 't Engelsche gietwerk. De pantsering aan het schip had zulke ge weldige naden, dat men die met stopverf had aangevuld om ze onzichtbaar te maken, eu toen het schip er dientenge volge niet mooier op werd, heeft men de geheele buitenhuid netjes bepleisterd, zeker nooit vertoond in de annalen der pantsergescbiedenis. Iedereen heeft er verbaasd over gestaan, dat dit scliip zijne bestemming, Indië, goed en wel heeft bereikt. Het volgende is mede der vermelding waardig 'Men klaagde er over, dat wanneer de in Holland aangebouwde torpedobooten «fullspeed» hadden gestoomd en dan tot stilstand werden gebracht, de vlampijpen zoo geweldig lek werden, dat reparatie en algeheele herziening dringend nocdig was. De booten waren in Holland (Amster dam) gebouwd, en dat was naar veler meening de oorzaakbad men ze in Engeland laten bouwen, dan kon dit niet bet geval zijn geweest. Daarom werd besloten, een boot in Engeland met ge garandeerd waterproof vlampijpen te laten bouwen. De boot komt en stoomt, en al weldra lekten de pijpen dat het een liefhebberij was. Nu kregen de Hol landsche ingenieurs courage. De Engel schen kannen het ook niet! (Wat een hypnotisch verlammende werking oefent die Engelsche industrie toch op de onze uitHoeraNu zullen wij het probee- ren. En ze wagen het, vlampijpen van nieuwen vorm te maken, geheel nieuw, eigen vinding, verbeeld-je, vlampijpen zooals die nog niet jaren in 't buitenland bestonden, - en het vraagstuk is opge lost, de pijpen lekken niet meer! Het moet zuivere waarheid zijn, dat de En gelschen het erg mooi vonden. Is het niet „the fault of the Dutch," dat wij zoo bij de Engelschen in naam ten achter staan De Generaal Majoor, inspecteur van het wapen der infanterie, heeft aan de ver schillende korps-commandanten van dat wapen een schrijven toegezonden, waarin wordt gewezen op het feit, dat in eenige garnizoensplaatsen niet voldoendede hand wordt gehouden aau de tenue, de hou ding en het salueeren op straat der on derofficieren en manschappen, betgeen geen goeden dunk geeft van de krijgs tucht dier troepen. Ten strengste wordt aanbevolen toe te zien, dat genoemde militairen, wanneer zij zich in het openbaar vertoonen, steeds goed gekleed zijn, in goede houding zich bewegen en het militair saluut voor de meerderen naar belmoren volbrengen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de miliciens van de lichting van dit jaar, die binnen 10 maanden tot korpo raal worden bevorderd en blijken geven als zoodanig volkomen geschikt te zijn, recht hebben op 2 maanden verlof met behoud van soldij. Gisteren is te 's-Hage aangevangen he* schriftelijk gedeelte van het examen voor adspirant-administrateur bij de Marine. Aan dit examen nemen 16 candidaten deel voor 4 plaatsen. De volgende week is het mondeling gedeelte. Van de 97 adspirant-adelborsten, die werden gekeurd, zijn 3 9 wegens oogge breken en 25 wegens andere gebreken afgewezen. Niet voldaan hebben 52 pCt. der jon gens in de meetkunde, 281/2 pCt. in de stelkunde, 25 pCt. in de rekenkunde, 2D/2 pCt. in 't Engelsch, enz.; 16 pCt. waren onvoldoende in de Nederl. taal. Een wetsontwerp houdende bepalin gen omtrent de verveningen zal weldra de Tweede Kamer bereiken. Daar echter de vaststelling vóór 1 September 1893 niet kan worden verwacht, heeft de Re geering daar met 1 September ver valt art. 1 der wet van 6 Maart 1818, de eenige strafbepalingen tegen verve ning zonder toestemming des Konings, nu een wetsontwerp ingediend om mid delerwijl de overtreding van art. 1 van het besluit van 17 Febr. 1819 strafbaar te stellen met geldboete van ten hoogste 100. Ten vervolge op eene vroeger gedane mededeeling wordt in de St. Ct. bekend gemaakt, dat van de Indische regeering het bericht is ontvangen, dat de tweede, de derde en de vierde, in het jaar 1893 te Padang te houden koffiieveiling, zul len plaats hebben op 81 Juli, 17 Octo ber en 19 December. Blijkens een telegram van den Gou verneur-Generaal van 20 dezer, wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 119.228 pikols, zijnde 25.268 pikols minder dan de raming in Jan. en ruim 375.000 minder dan in Januari 1892. Kerk- en Schoolnieuws. "Viertal te Middelburg (vac. dr. L. Hel- driug) ds. L. H. F. A. Fanre, te Rheden, W. A. van Grielboijeen, te Goes, J. Osse- wsarde te Sluis en H. Freijdner te Vollenhove Naar de A'. R. Ct., verneemt, hebben eenige vermogende Israëlieten te Rotterdam en te AmaterdHtn woonachtig, het plan ge opperd het eiland Schiermonnikoog te koo- pen, teneiude aldaar een kolonie voor Rus sische uitgewekeneu te vestigeD. Kramer, de colpoteur van „De Op" roerkraaier," die als de schrijvor van een beleedigeud atuk zekeren Dondorp heeft ge noemd, is op vrije voeten gesteld. Dondorp is eeu tapper co slijter op de Prinseugracht

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1