YlilSSIMiSCllE COURANT No. 83. Woensdag 19 Juli 1893. 31ste Jaargang. Gemengd Nieuws. BUEEAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co.. te Parijs. VcrNchljut Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Binnenland. Vlissingen, 18 Juli. KERMIS. Was er verleden jaar hijna geen ge schikte plaats meer over om aan de vele aanvragen tot staanplaatsen te voldoen, dit jaar is de opkomst der kermisreizigers niet zoo groot, doch zal daarom voor velen hunner voordeeliger zijn. Voor Vlissiogen, niettegenstaande het eene bevolking heeft die nog al profiteert, was dan ook verleden jaar de opkomst te groot, waarom niet allen goede zaken hebben gemaakt. Dit jaar hebben wij iets nieuws en bovendien iets schoons te zien gekregen, nl. de Hollandsche Hyppodröme met hare levende paarden. Deze inrichting, die geplaatst is op de Zeilmarkt, ziet er smaakvol uit en is zoo keurig netjesin- gericht, dat zij voor een ieder toeganke lijk is. Gisteren avond waren er zooveel nieuwsgierigen en rijderessen en rijders, dat de prijs, 015 per rit, al spoedig in 0.25 per rit werd veranderd En al duurde de rit op de lieve gewillige paardjes slechts een paar minuten, tot zeer laat in den avond waren er velé liefhebbers voor. De nieuw ingerichte Oostindische Dwaaltuin die, jammer genoeg op de Kleine Markt en dus wel wat afgelegen is geplaatst, is ook zeer net ingericht en voor oud en jong iets nieuws Om te moeten dwalen, is alleraardigst verzonnen, en wel de moeite waard tot een bezoek Heden avond opent het Grand Theatre Central, dat, geplaatst op de Rommel kade, naar de recentiën te oordeel uit andere plaatselijke bladen, veel belooft. Op den Nieuwendijk vinden wij de bekende schiettent van Ottmar Mess en de wafelkramen, benevens de kleine Prinses en hare zuster, een Marionette théatre enz. Op het Beursplein de bekende bootjes molen. De Bierkade is even als andere jaren met kramen bezet. Op de Groote Markt vinden wij de dame met den baard en eenige tentjes, alwaar men zich kan laten waarzeg gen twee groote stoomcaroussels en de gewone draaimolens. Er is dus op de kermis weder voor elk wat wils. Onze winkeliers hebben ook dit jaar fraaie en doelmatige artikelen uitgestald en wij hopen dat ook zij met een be zoek vereerd zullen worden. Behalve vele Belgische pleizierreizi- gers bezochten een groot aantal Rotter dammers jl. Zondag onze stad, die met de passagiersboot „stad Zierikzee" naar hier waren gekomen, vergezeld van een muziekgezelschap, dat spelende de stad doortrok en voor het huis van den bur gemeester een paar nummers gaf. Dat de Rotterdammers, die des ochtends te 4 uren van daar waren vertrokken en onder de reis met de boot een anderhalf uur aan den grond hadden gezeten en daarom eerst te half een uur alhier aan kwamen en te half vier uur weder ver trokken veel genoten en veel van Vlis singen hebben gezien, betwijfelen wij. Een uitstapje naar hier zooals verleden week met een goedkoopen trein is dunkt ons verkieselijker. Men mist dan wel het Vaartochtje, doch daar staat tegenover dat het verblijf alhier, dat dan toch bijna zeven uren duurt, meer gelegenheid geeft om te profiteeren van de baden en de duinen dan op deze wijze. Gisteren, Maandag ochtend vertrok van hier langs Zierikzee naar Hellevoet- sluis Hr. Ms. ramtorenschip Matador, commandant kapitein luit. t. z. Z. J. Cambier. Het s.s. Argus", bestemd voor den opium-sluikhandel in Indië, vertrok jl. Zondag ochtend derwaarts. De commandeur van scheepsbouw der marine A. de Vries, is tijdeliik belast met het dagelijksch toezicht opjden aan bouw van het bij de Maatsch. «de Schel de" op stapel zijnde ramschip „Evertsen," terwijl de heer P. van Wingerden, machi nist le klasse, is belast met het toezicht op den aanbouw der machines. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen, gedurende de 2e helft der maand Juni jl. J. Gosschalk, Amsterdam M. Boldoot, den Heldervan Rijnsen, Tilburg. Verzonden geweest naar Frankrijk: M. Pabois, H&vre. Jl. Maandag werd alhier door de handboogschutterij „De Eendracht" een concours gegeven op den doel. Door de sociëteit waren 6 medailles beschikbaar gesteld, terwijl nog een prachtige medaille door den Burgemeester, beschermheer der sociëteit, en een door den heer J. Houbaer voor deze gelegen heid gegeven werden. De uitslag was als volgt De kampioen-medaille werd behaald door den heer J. Luijk, van Hansweerd de meeste rozen door den heer C. M. J. Gernler van „Eensgezindheid" te Mid delburg de meeste punten door den heer Smagge, van „Willem III" alhier; de opvolgende meeste punten door den heer J. KHjberg; de meeste vieren door den heer Jan de Waeij, beiden van „Een dracht" alhierde meeste driëen door den heer D. Maes, van „Willem III" alhier; de meeste tweëen door den heer J. Prik, van „Jacoba van Beijeren" te Goes; de meeste eenen door den heer J. Houbaer, van „Eendracht" alhier. De bijeenkomst werd gesloten bij mon de van den president, den heer E. Cor- nellie, die in gepaste bewoordingen den overwinnaars de prijzen uitreikte. Bij Kon. besl. zijn benoemdtot dijk graaf van den Bijleveldspolder F. P. Polderdijktot dijkgraaf van den polder Oosterzwake J. Woutersentot dijkgraaf van den Suzannapolder F. P. Polderdijk tot plaatsvervangend dijkgraaf 7an den Magdalenapolder A. B. Thomaes en tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Vi- sartpolder J. Lijbaart. De koning en de koningin vanSaksen zijn gisteren ochtend te 's-Hage aange komen, reizende onder den naam van graaf en gravin von Plauen, met een gevolg van 20 personen. Aan het station werden zij ontvangen door den Duitschen gezant, graaf von Rantzau, en de leden der legatie. In open rijtuigen begaven zij zich daarop naar Scheveningen, waar zij in het „Oranjehotel" zijn afgestapt en tot 11 Augustus denken te blijven. De directeur van het „Oranjehotel", de heer Gaarlandt, heeft de vertrekken v-oor den koning en de koningin van Saksen een 30tal vorstelijk doen inrichten. De Saksische vlag wappert van het hotel. Het gevolg van HEL MM. bestaat uit de heeren generaal Treitschke, adjudant, baron von Watsdorf, opperhofmaarschalk, en Pachalis, kanselarij raad, en de dames gravin Eiusiedel, barones von Watsdorf von Oppel en Palavicini. Jhr. mr. W. Six, oud-lid der Eerste Kamer, is door den Haagschen correspon dent der „N. Gron. Ct." voorgedragen voor Commissaris in Overijssel. In de oproeping aan de leden van de Tweede Kamer voor de vergadering op Dinsdag 25 Juli a.s, vm. te elf uren, wordt vermeld dat alsdan aan de orde zijn de wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht, en bij den aanvang der vergadering de trekking der afdeelingen, Bij kon. besluit van 15 dezer is aan du-a heer mr. C. Pijnacker Hordijk, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur generaal van Ned. Indië, die onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, en met bepaling dat voor meld eervol ontslag gerekend zal wor den in te gaan met den dag, waarop hij de functiëu van gouverneur-generaal aan zijnen opvolger zal overgeven. Bij kon. besluit van gelijke dagteeke- ning is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië de heer jhr. A. H. A. van der Wijck, oud-vice-president van den Raad van Nederlandsch Indië, met bepaling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal aan komen. Naar wij vernemen, is de heer P. Ca- land, oud hoofdinspecteur van 's rijks waterstaat, door het bestuur van het eer lang te Chicago te houden ingenieurs- congres benoemd tot eerelid van dat con gres. (A. R. Ct.) De «Red Star Line« heeft het plan, een dienst van twee schepen tusschen Engeland en den Hoek van Holland in te stellen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stave- nisse ds. H. Snel, laatst predikant te Curacao. Op den openbaren weg onder Gastel (N.-B.) heeft zekere H. v. H., woonachtig aldaar, zijnen halfbroeder Cornelis een idioot door een geweerschot van hel leven beroofd. De moordenaar is daarna nog thuis geweest, waar bij zich verkleedde, en daarop gevlucht in de richting naar Kleef. - Zuterdag-middng om half 4 heeft er in een logement in de Goudsbloemstraat te Am sterdam een moordaanslag plaats ge.had. Zekere Bakker woonde daar sedert tangen tijd met eeDe vrouw samen. Een vak oefende hij niet uitsteeds trachtte hij door bedeleD in zijn onderhoud te voorzien. Hij gaf zich voor verlamd uit eD wist zoo medelijden op te wek ken. Intasscbeo stond hij bij de politie vrij slecht aangeschreven, daar hij iu de gevaDge- uis te Leeuwarden o. a. 15 jareu had doorge bracht. Zaterdag-middag zat hij in de gelagkamer, in gezelschap van de vrouw, die huiselijke be zigheden verrichtte. Plotseling sprong hij op, haalde een ine9 te voorschijn en bracht baar daarmede een wond onder het hart toe. De logementhouder en zijne vrouw, die in het ver trek aanwezig waren, scholen ijlings toe en voorkwamen een oieuweu aanval. De verwon de zakle ineen en werd naderhand naar het Gasthuis overgebracht. Men hoopt haar in het leven te kunnen houdeu. Bakker was onderwijl naar het politiebu reau gelnopen, waar hij zijne misdaad aan gaf en natuurlijk in hechtenis werd ge nomen. De aanslag schijnt met voorbedachten rade geschied te zijn. Herhaaldelijk toch heeft bij zich uitgelaten, dat hij van plan wa9, de vrouw te dooden. Jaloezie wordt als oorzaak van het misdrijf genoemd. Naar de „Asser Ot." verneemt, heeft de. gedetineerde E. Warringa uit Ees bekend, dat hij een tweetal revolverschoten op Rika Wenning heeft gelost, waardoor deze is ge dood. De vermoedelijke dader van den in de nabijheid van Emmerik eepleegden moord, Wilhelm Pötz, is te Rombach bij Metz gearresteerd. Zaterdag is te Hatenboer, gemeente Roermond, een voermaü, die met het inrij den van den oogst bezig was, door zijne kar overreden. Het wiel ging hem over den hals en de dood volgde terstond. Te Staphorst is de Sójarige J. K., na het drinken van te veel karnemelk in het hooiland, terwijl hij door het grasmaaien zeer verhit was, aan de gevolgeu overleden. De sergeant R., van deD hoofdcursus der infanterie te Kampen, die den 7n Juni jl. in de legerplaats bij Otdebroek zoo zwaar werd gewond, is thans zoover hersteld, dat hij van daar Daar het hospitaal te Kampen geëvacueerd kon wordeD, om daar verder te genezen en zijn ontslag uit den dienst wegens lichaamsgebreken (hij mist de linkerhand) af te wachten. In een bosch te Elshout beeft een landbouwer een nest met drie jooge aren- deD gevonden. Toen hij zich het nest wilde toeëigenen, moest hij de ouden, die woest rondvlogen, zich met geweld van het lijf hondeD. De jonge vogels zitteD thans bij den burgemeester in een kooi. Nu bij met de „Sequab-maatschappij" overhoop ligt, is de ex-agent dier compagnie DaveDport, een verklaring kousen afleggen, die men wel zal doen met in 't geheugen, te prenten. Te Dordrecht nu voor eigen rebentDg optredende, verklaarde hij (blijkens een beriebt in de jV. R, Ct.) „Mijne positie is sedert mijn vorig optre den in uwe stad eeuigszins veranderd. Wat ik du doe, is niet meer zoozeer kwakzal verij; ik doe veel van die zaken weg (bedoeld werden kwakzalverachlige omhaal en hulp middelen.) Ik werd kwakzalver genoemd, en wist dat er inderdaad eeu weinig van in de zaak was, doch teveos dat ik oprecht het goede voor had." Mr. DaveDport verkoopt nu als de aller beste een andere olie, dio hij te Rotterdam laat maken. Uit eeDe mededeeling der Prot. Rbr. over Neerbosch blijk, dat de commissie, die zich met het onderzoek heelt belast, in drie afdeelingen ZBlgesplitst wordeD, een juridische,

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1