VLISSINGSCQE COURANT. No. 82. Zondag 16 Juli 1893. 31ste Jaargang. BÜ deze Courant beBoort een Bijwisel, Gemeenteraad. Binnenland. Zitting van Vrijdag, 14 Juli 1893. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de heeren Van Uije Pieterse, Wibaut en Mortier, wegens uitstedigheid en de heer Harder. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede de verkre gen goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten betreffende af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting 1892, de subsidie van het algemeen arm bestuur en de onderhandsche verhuring van gemeentegrond. Wijders een schrijven van dén heer C. J. de Steur, houdende mededeeling, dat hij onder dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde medewerking, zijne be noeming als onderwijzer aan school E. aanneemt idem van den heer S. Polak teGorin chem, dat hij zijne benoeming als onder wijzer aan school 13 aanneemt en vol gaarne met 1 Augustus a, s. iu functie zal treden. Voorts een schrijven van den heer J. Stroosnijder te Bolnes, dat hij door ver hooging van zijne jaarwedde op zijne tegenwoordige standplaats als anderszins, verplicht is op zijn besluit terug te komen en alzoo te bedanken voor zijne benoeming als onderwijzer aan school B. Al deze raededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Worden overgelegd de jaarverslagen over 1892 van de gemeenten Amsterdam, Zierikzee, Tilburg en Breda. De Tekening en verantwoording over 1892 van het Gasthuis, sluitende in ont vangst met 19.792 385, in uitgaaf 19.447.06s, alzoo met een goed slot van 345.32de rekening van de Ka mer van Koophandel 1892, sluitende in ontvang met 435, in uitgaaf 377 .23s alzoo met een goed slot van 57.76s; de begrooting dier kamer over 1894, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 435de rekening van het Algemeeen Armbestuur 1892, in ont vang en uitgaaf sluitende tot een bedrag van ƒ9571.79; de rekening van het Burger Weeshuis 1892, sluitende in ont vang met 6964.74, in uitgaaf ƒ5737.13, alzoo met een goed slot van 1227.60s; de begrooting van het Burger-Weeshuis 1894, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van ƒ6735 88s. Al deze rekeningen en begrootingen worden tot onderzoek gesteld in handen van de Commissie voor de financien. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer J. J. Franso te Middelburg van 300 M* gemeentegrond, gelegen op het zoogenaamde (/Eiland" i 3 per M2 alzoo tot een bedrag van ƒ900, met bijbetaling van ƒ299 voor trottoirkosten idem aan den heer M. A. van Boek hout van 130 M* gemeentegrond, mede aldaar gelegen, tegen den prij3 van 6.50 per M2, alzoo tot een bedrag van 845 met bijbetaling van 240.40 voor trot toirkosten en aan den heer Jacob v. d. Hof van 126.50 M3 gemeentegrond aan dé Hobeinstraat, tegen den prijs van 4.50 de M", alzoo tot een bedrag van ƒ569.25, met bijbetaling van ƒ61.10 voor trottoirkosten. Op het door den ankervisscher P. Bo- gerd ingediend adres, houdende verzoek zijne pachtsom voor een gedeelte ge meentegrond aan de teen der helling bij het #de Ruijterplein" ten bedrage van ƒ10, met de helft te verminderen, wordt besloten aan adressant vergunning te ver- leenen op een oppervlakte van 5 M3 van het »de Ruijterplein« ankers en kettin gen neder te leggen, tegen eene jaar- lijksche retributie van 5. Naar aanleiding van het door den heer P. van Beers ingediende adres om voor rekening der gemeente voor perceel Wijk H no 193 op den hoek van de Zeil- markt en van de Korte Walstraat (eige naar de heer Vermeesch) een trottoir te leggen, deelen Burg. en Weth. mede, dat door het verbouwen van genoemd perceel door adressant het benoodigde trottoir voor eigen rekening zou moeten gelegd worden evenals zulks het geval is met perceel wijk H uo. 197 op deu hoek van de Korte Walstraat en de Korte Nieuwstraat, eigenaar de heer W. F. H. Valentijn. Om echter met de reeds bestaande trottoir in de Korte Walstraat een ge heel te kunnen vormen moeten deze te leggen trottoirs van grooter afmeting zijn dan de reeds bestaande stoepen. Van daar dat het Burg. en Weth. billijk voor komt aan de eigenaars van genoemde perceelen eene vergoeding toe te kennen voor de meerder te maken onkosten en stellen zij mitsdien voor 1°. aan de eigenaars dier perceelen ter gemoetkoming in de kosten voor het aan leggen van trottoirs langs die perceelen eene vergoeding toe te kennen ten be drage van de helft dier kosten, welke door den gemeente-bouwmeesterzijnge raamd op 317.04 voor het le en 70.41 voor het 2e perceel. 2° eene overeenkomst met de eigenaars aan te gaan, waarbij zijde stoepen, lig gende voor die perceelen, als eigendom der gemeente erkennen, op voorwaarde, dat door en voor rekening der gemeente in de plaats dier stoepen een verhoogd voetpad zal worden gelegd. De commissie van fabricage adviseert conform dit voorstel te besluiten, met dien verstandü echter, dat zij hierbij voor stelt voor perceel H no 70, aan de Zeil- markt, geen trottoir te doen maken. De commissie van financiën adviseert overeenkomstig het voorstel van Burg en Weth te besluiten. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. afgeweken zijn van het advies der fin. commissie, op grond, dat aan de Zeil- merkt een open vlak bestaat, dat zij door aanneming van hun voorstel gaarne za gen verdwijnen. De heer Loois zegt zich te kunnen vereenigen met het voorstel van Burg. en Weth., wat betreft bet leggen van een trottoir in de Korte Walstraat, doch geenszins met het leggen van een trot toir voor rekening der gemeente op de Zeilmarkt voor het perceel H no. 70, op grond dat dit eene uitgave van on geveer 100 voor de gemeente zou kosten, terwijl bovendien de ingezetenen hij het verbouwen van perceelen de ver plichting is opgelegd de kosten voor deu aanleg van trottoirs zeiven te dragen. Hij stelt dus voor de kosten voor den aanleg van een trottoir voor voornoemd perceel te doen vervallen. Dit voorstel wordt ondersteud door den heer van der Beke Callenfels, die ver klaart het volkomen in deze met den heer Loois eens te zijn. De Voorzitter het voorstel van den heer Loois in stemming brengende, wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Loois, Kalb- fleisch, van der Beke Callenfels, Gewin en le Sage van Hoeve. Tegen de heeren Delvoije, Winkel man, van Raalte, Chevalier, Alter en Verkuijl Quakkelaar. Het voorstel van Rurg. en Weth. wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten, afwijzend te beschikken op het ingediende adres van mej de wed Hakker, om vergunning tot het uitstallen van vleesch voor hare ramen aan de KleineofRitthemsche Markt, op grond der algemeene politieverorde ning, en alzoo geen termen aanwezig zijn tot inwilliging van het verzoek van adressante. Op het verzoek van den heer van der H. P. G. van der Kun, sectie ingenieur bij de maatsch. tot expl. van staats spoorwegen te Breda, wordt besloten ontheffing te verleenen van het verbod in de 2e alinea van art. 31 der algem verordening, waarbij het maken van vaste privaatputten is verboden en zulks op voorwaarden, daaraan door Burg. en Weth. te verbinden. Naar aanleiding van de vermeerdering van het aantal klassen aan school B, is uitbreiding van het onderwijzend perso neel aan die school noodzakelijk ge worden. Dientengevolge stellen Burg. en Weth. voor, hen te machtigen tot het oproepen van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan die school, op eene wed de van 550.—. Alzoo wordt besloten. Wordt besloten tot le wijziging der gemeentebegrooting voor 1893, benevens tot goedkeuring der rekening van den Middelburgschen rijweg, sluitende in ontvang met 1180.3U, in uitgaaf met 731.96, alzoo met een goed slot van 448,34. Alhoewel dit niet op de agenda voor komt, stellen Burg. en Wetk op advies der commissiën voor de fabricage en fi nanciën voor, op het verzoek van de firma van Boven en de Konink, expedi teuren, om in gebruik of in koop te mo gen nemen een stuk gemeentegrond van 5 bij 8 meter, gelegen aan de tngelsche Kade, tusschen de beide plantsoenen, te besluiten Bij concessie tot wederopzeggens toe en behoudens de rechten van derden, uiiÉ .ngtmg van 1 Augustus a., aan adres santen te vergunnen gebruik te maken van den aangevraagden grond tot het plaatsen van een bergplaats ten behoeve der garnaienvisscherij. De prijs der jaarlijksche retributie op advies der commissie voor de fin, te be palen op 16 's jaars, Alzoo wordt besloten. Nog wordt op het adres van denbeer W. P. Kokelaar, om vergunning tot het plaatsen van een zonnescherm voor het perceel in de Scheldestraat besloten, de gevraagde vergunning tot wederopzeg gens te verleenen en zulks op voorwaarde dat het zonnescherm niet verder zal vooruitsteken dan de voorkant van het trottoir en niet 'lager aan te brengen, dan 2 meter boven het trottoir. De heer le Sage van Hoeve wenscht ten slotte nog de aandacht van Burg. en Weth te vestigen op bet vertrek van den laatsten tram uit VlissiDgen, die in plaats van te 10-15 uur van de Zeilmarkt rechtstreeks naar Middelburg, zich eerst naar het badhuis begeeft om daar tot af loop van het concert te blijven wachten en daarna de reis te vervolgen, waardoor den reizigers van Vlissingen naar Middel burg niet alleen een groot ongerief wordt veroorzaakt, maar bovendien de reizigers, die te 11 uren van Middelburg naar Vlis singen wenschen te vertrekken, genood zaakt worden wegens te late aankomst van den tram soms van voor 11 tot half of kwart voor 12 uren op de Groote Markt te Middelburg te vertoeven. Hem dunkt, dat dit een spelen is met het publiek. Hij vraagt daarom of in de door Burg. en Weth, vastgestelde dienst regeling de bepaling is opgenomen dat de laatste tram van de Zeilmarkt eerst zich naar het badhuis en daarna zich naar Middelburg begeeft. De voorzitter zegt dat der directie van den tram de vrijheid is verleend de laat ste tram eerst naar het badhuis te doen loopen, om dan onmiddellijk van daar te vertrekken Overigeus zal hij in deze een onderzoek instellen. De zitting wordt hierop gesloten. Vlissingen, 15 Juli. Gisteren (Vrijdag) avond hield de ver- eeniging //Hulp in Nood» alhier eene al gemeene vergadering tot wijziging van bare bij Kon. besluit dato 14 Maart 1891 no. 25 goedgekeurde statuten. De wijziging betrof alleen de artikelen 1 en 2 Art 1 (oud). De vereeniging Hulp in Nood a te Vlissingen heeft ten doel a. Stoffelijken en zedelijken steun te verschaffen aan behoeftige personen en gezinnen te Vlissingen woonachtig, zoo danig, dat deze daarmede zooveel moge lijk op afdoende wijze geholpen worden b. bedelarij en misleiding tegen te gaan c. instellingen ter voorkoming van ar moede te steunen of op te richten en sa menwerking te bevorderen met- en tus schen particulieren en burgerlijke, ker kelijke en bijzondere instellingen van wel dadigheid cl. bij buitengewone rampen of om standigheden bijzondere giften in ont vangst te nemen en de uitreiking daar van te regelen. Art. 2. De vereeniging beperkt hare werkzaamheden op het terrein van prac- tische armenzorg in den regel tot die ondersteuning, welke tot duurzame ver betering van den toestand van behoefti- gen kan leiden. Artikel 1. (nieuw), a. het woord b e- h o e f t i g e vervaltb. gebleven. Artikel "2. (nieuw). De vereeniging tracht dat doel o.a. te bereiken door: a. het verleenen van rentelooze voor schotten b. instellingen ter voorkoming van ar moede te steunen en op te richten c. bij buitengewone rampen of omstan digheden bijzondere giften in ontvangst te nemen en de uitreiking daarvan te regelen d. door samenwerking tusscben parti culieren en burgerlijke, kerkelijke en bij zondere instellingen van weldadigheid te bevorderen. Deze gewijzigde statuten zullen aan II.M. ter goedkeuring worden aangeboden Wij vestigen de aandacht onzer stad- genooteu op de collecte, die, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, alhier zal gehouden worden op Dinsdag 18 Juli en volgende dagen. Als toelichting waar voor de collecte bestemd is, diene het volgende De bestaande Israëlitische weeshuizen nemen geen kinderen op beneden den leef tijd van vier of zelfs van zes jaar. Toch zijn er, helaas, niet weinig, die reeds voor dien leeftijd hunne ouders verliezen. Hoe in den regel voor het lot dier schep seltjes wordt gezorgd, laat zich wel den ken. Toch zijn de eerste levensjaren uit verschillende oogpunten voor die kin deren, ook omdat zij Israëlieten zijn, van. grooten invloed op hunne toekomst. Het plan is daarom geopperd, om voor deze weezen een doorgangshuis op te richten, en wel te Leiden. Eene commissie heeft zich gevormd, waarvan invloedrijke Is raëlieten lid zijn. Zij doen een beroep op deu steun hunner landgenooten en eenige heeren hebben de taak aanvaard, in verscheidene gemeenten van ons land inzamelingen te houden. Wij vertrouwen, dat ook onze inge zetenen, die, waar het 't lot geldt van weduwen of weezen, zich nimmer onbe tuigd laten, gaarne hun penninkske voor 't goede doel zullen willen afzon deren, Donderdag avond is alhier in het Dok gekomen Hr. Ms. ramtorenschip «Mata dor», commandant kapitein luit ter zee Z. J. Cam bier, dat tot Maandag a. s. alhier verblijft.

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1