VLISMWSCIIE COURANT. No. 80. Woensdag 12 Juli 1893. 319te Jaargang. Gemeentebest uur. Binnenland. FIUltLLIT@M. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE it Co., to Parijs. Verschijnt llluadng-, Donderdag" en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. De Burg. en Weth. van Vlissingen, maken bekend dat wekelijks, iederen Donderdag, des namiddags tusschen 12 en 1 uur, gele genheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich hiertoe aanmelden bij den gemeente-ge neeskundige Dr. C. A. DUYVIS, in het Gasthuis alhier. .Vlissingen, den 11 Juli 1893. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. De Commisse van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier, brengt ter ken nis, dat de openbare les op school D. (hoofd mej. Beijerman), in plaats van Vriidag 14 Juli a. s. zal gehouden wor den op Donderdag 13 Juli e. k. aan vangende des morgens ten half tien uur. Namens de Commissie voorn. JOS. VAN KAALTEvoorzitter. F. N. VAN DER BILT, secretaris. Vlissingen, 11 Juli. Jl. Zaterdag namiddag kwam per dagboot ^Nederland' der stoomv. maat schappij Zeelandalhier aan, Prins Heinrich van Pruisen, broeder van den Duitschen keizer. Per mailtrein van ruim half zes vertrok hij in een doorloopenden slaapwagen naar Kiel. Behalve dooreen courier was de prins slechts door een dignitaris uit zijn gevolg vergezeld. Gisteren avond te 9 uren kwam van Sheèrness alhier aan het Engelsch jacht Victoria and Albert/ aan boord heb bende den Kroonprins van Rusland. De beer De Berends, secretaris van legatie le kl. bij het Russische gezant schap te 's Gravenhage, was gisteren 4.) Dan zag hij weer in zijn verbeelding, hoe zijn goede vrouw, als het werk was afgedaan, de beide meisjes, toen zij nog klein waren, op den schoot kon nemen en met haar zingen«twee kindertjes bij elkaar» of «Janneman zou uit rijden gaan»wélk een pret ze dan hadden, en moeder telkens meer moest zingen of vertellen, en boe noode zij dan naar bed gingen, maar hoe moeder ook dit kruis als zooveel anderen in hun leven met rozen wist te omhangen, door allerlei "filleti, verhaaltjes, en luchtkasteelen. 't.oe zij altijd, al mocht zij nog zoo naar hier gekomen om Z. K. H. te be groeten. Nadat heden ochtend het jacht op de haven was gekomen en gemeerd lag aan de zuidelijke ponton, vertrok Z. K. fï. met den mailtrein van 6.56 (gr.-tijdj naar Berlijn. De kapitein N. C. van Heurn, ridder M. W., van het Indische leger, hier te lande voor 5 jaren gedetacheerd, is in gedeeld bij het 4e bat. 3e regt. inf. alhier. Dat de militairen alhier in garnizoen onder behoorlijk toezicht gaan baden, vinden wij met het oog op de reiniging en de gezondheid een uitstekenden maat regel, doch dat de baders niet voorzien zijn van een zwembroek, dat vinden wij zedekwetsend, vooral daar de plaats waar gebaad wordt is gelegen aan een open baren wandelweg. Bijna alle soldaten van het Algem. Depot van Discipline gingen jl. Zaterdag avond aldaar te water, zonder van dat kleedingstuk voorzien te zijn en wel ten aanschouwe van een groot aantal nieuws gierigen, waaronder vele kinderen. Dat de soldaten zelf niet in staat zijn een zwembroek te koopen dat gelooven wij, doch dat men hun er een zou kunnen ver strekken b.v. uit het cantinefonds, dat ge looven wij eveneens. Wij vertrouwen tevens dat deze op merking voldoende zal zijn om de aan dacht van den commandant van het A. D. v. D. op deze zaak te vestigen, te meer daar de soldaten van het bataljon allen van een zwembroek waren voor zien. Blijkens hetBericht aan zeevarenden van het Ministerie van Marine no. 989, werden in de maanden April, Mei en Juni jl., de navolgende diepten bij laag water gevonden In het zeegat van Brouwershaven Schaar van Renesse 80 dM. en 25 dM. rijzingDijkwater 90 bij 26Droogte van Bruinisse 72 bij 26. In de Westerschelde Deurloo (buiten drempel) 47 dM. en 33 dM. rijzing Oostgat (buitendrempel) 72 bij 30; Nol- lepaat 21 bij 87Everingen 64 bij 40 Rug van Baarland (overloop Margriet) 76 bij 40; Zuidergat (drempel) 63 bij vermoeid of ziek zijn, een open oor en oog voor hun vreugd of leed had en bij al haar drukte nog altijd tijd kon vinden om hen in alles te helpen. En deze lieve kinderen, aan wie zij zulk een goed voorbeeld had gegeven en wien zij bei den godsdienst en zedelijkheid hadden trachten in te prenten, die zij zoo zorg vuldig behoed hadden voor het hooren en zien van al wat laag en gemeen was, zouden dan in dagelijksche aanraking komen met de minst ontwikkelde of meest verdorvene menscheno, goede God» steunde hij dan, «laat ze liever sterven, dan dat ze den weg des kwaads zouden gaan bewandelen Na zillke doorwaakte nachten vond de trouwe arts den lijder hard achteruitge gaan, en niet zelden stortte deze dan zijn hart voor hem uit. Dit alles deelde de geneesheer aan Mevrouw Brinkhorst mede, en bracht haar eindelijk met den afgetobden vader in kennis. Wij zullen u niet schetsen welk èen 41Rug van Bat tusschen witte ton no. 27 en 28 (in de lichtenlijn) 88 bij 44 Droogte bij Santvliet (in de lichtenlijn) 59 bij 44Droogte bij Santvliet (even beW. de lichtenlijn 65 bij 44. Eij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf voor den Noord Kraaiertpolder B. Pieterszoon Remijntot lid van het be stuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap Tienhonderd en Zwarte J. Cappontot gezworenen van den pol der Thoorn van het waterschap de ver- eenigde polders van Ossenisse, den Wes- terea Banpolder,den polder Nieuw Othene, den polder Willem III, den polder van Alstein, den polder van Lijnden den Noord-Kraaiert-polder, het waterschap Kruiningen, den Molenpolder, het water schap Groote Sint Anna en Nieuwen- hoven, het waterschap Hoedekenskerke en den polder Reigerbergschen, respec tievelijk M. J. Van Hee, J. C. Lemsen, A. Dartig, D. Dekker Francoiszoon. H. De Regt, P. Bauwens, W. Scheele Jans- zoon, J. Dekker, C. Van Iwaarden, A. Zuydweg, P. A. Bouwens, J. Raven en A. Blok Christiaanszoontot gezworen voor het waterschap Loven en Willems- k^rib, A. Dielemaa Willem Gerardazuon tot gezworen voor den Kruispolder, J. B. Joossen. De Groothertogin van Saksen zal Za terdag a. s. van //het Loo» naar Weimar terugkeeren. De koning en de koningin van Saksen worden Zaterdag-avond 9 uur te 's Hage verwacht. Thans wordt bericht, dat de maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen het voorschritt dat reizende bisschoppen, ministers, generaals enz. zoo mogelijk in een apart coupétje moeten geplaatst wor den, weder heeft ingetrokken. Op 18 Juli a. s. zal in het station Rotterdam (Maas) eene gedachtenwisse- ling over de a. s. winterdienstregeling worden gehouden door de besturen van de verschillende Nederlandsche spoor- De eerste bijeenkomst der commissie ruim veld de edele vrouw hier werd ge opend, om aan haar verlangen te voldoen hoe zij niet alleen zijn lichamelijk lijden verzachtte door al die kleine verkwik kingen, die geld in de ziekenkamer kan brengen, maar hoe zij vooral zijn blik verhief van het sombere beden, naar een blijder toekomst in het groote Vaderhuis, waar ook hem plaats was bereid en zóó de angst voor den dood allengs deed wij ken. Wij willen u alleen mededeelen, hoe zij vooral zijn stervenspeluw zacht schud de door hem te beloven zich het lot van zijn kinderen aan te trekken, als hij van hen zou weggenomen zijn. Helaas, vóórdat dat gekomen was, werd haar zelve op nieuw een "tweesnijdend zwaard door de ziel gedreven. Haar Jacob, dien zij liefhad als den appel harer oogen kwam op een kouden Octoberdag heesch en huiverig van school t'huis, om koffie te drinken. Hij was verdrietig, daar hij zijn werk niet had kunnen maken en nu voor straf vreesde. Toen hij dus om 1 uur over hoofdpijn klaagde, meende zijn van onderzoek in zake de stichting te Neerbosch, heeft morgen (Woensdag) te Utrecht plaats, in het Gebouw van kun sten en wetenschappen. Bij den officier van justitie te Amster dam is een aanklacht ingediend tegen den heer G. van Deth, wegens laster van den heer van 't Lindenhout. Men schrijft ons uit Bergen op Zoom dd. 10 Juli De toestand van de Rozendaalsche vliet, in een vroeger nummer reeds besproken, is nu van dien aard, dat een ledige tjalk niet meer in de haven kan komen. De verschillende beurtschippers hebben hun ne reizen gestaakt, de laatst aangekomene uit Rotterdam heeft 2l/s uur boven de stad in kleine bootjes moeten lossen. De houthandelaars, welke nu per spoor hoo- gere vrachten moeten betalen, en voor al de arbeiders, welke niets te laden en lossen en ook geen ander werk hebben, lijden er onder. Hoewel wateraanvoer op een gemakkelijke wijze kan verkregen worden, wordt er niets gedaan om dien toestand te veranderen. Zaterdag zakte een kind van dhr. S Groote markt alhier, in elkaar, men vreesde tengevolge van een zonnensteek. Wegens de groote hitte zijn de helmen der politieagenten voorloopig buiten dienst gesteld en vervangen door képi'swelke anders alleen gedurende den nachtdienst werden gedragen. Heden (11 Juli) den gedenkdag van het roemrijke gevecht in de straat van Simonesiki,, biedt de oud-commandant der Medusa,jkr. F de Casembroot, aan de nog in leven zijnde leden van den etat-major der Medusaeen feest maal aan, in net Hotel »Paulez,« te 's-Gravenhage. Aan het feestmaal nemen deel de heeren: D. Wolterbeek Muller, gep. kapitein ter zee; J. A. Waldeck, gep. inspecteur der administratie; J. T. F. Bruijn, gep. inspecteur der kuslver- lichtingE. J. Hoos, directeur der zee vaartkundige school te RotterdamJ. C. A. Wissel, havenmeester te Terneuzen J. C. Ziegenhirt von Rosenthal, gep. ka pitein-luit. ter zee; H. de Jongh, luit.. moeder dat het schoolpijn was en wilde van geen te huis blijven weten, schoon zij, toen hij vertrokken was, den hoofd onderwijzer een briefje schreef om hem te verzoeken, op Jacob te letten, en hem, zoo noodignaar huis te laten breDgen, al was het per vigilante. Deze voorzorg bleek niet ijdelvoor drieën reeds hield een rijtuig voor haar deur stil en Mevr. Brink horst schrikte, toen zij de verandering in het uiterlijk van haar lieveling ge waar werd. Geen hulp mocht dan ook baten, geen moederlijke zorgen, geen kunde van twee doktoren, geen tranen noch gebeden wa ren in staat zijn leven te rekken. Een hevige hersenontsteking maakte binnen weinige dagen er een einde aan, en zoo hevig, zoo hartverscheurend was zijn lij den, dat de eerste gedachte van de arme moeder een dankgebed was, toen zij het kermen en gillen niet meer hoorde, en de rust des doods op de verwrongen ge laatstrekken nederdaalde. Was het wonder, dat toen haar dienst*

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1