VLISSIi\GSCHE Oil SUM. Het Roosje mNenk I No.! 68. Woensdag 14 Juni 1893. 31ste Jaargang. Gemeentebestuur. Nationale Militie. Fia ILL ET' Binnenland. Zij, die zich met het volgend kwartaalaanvangende 1° Juli 1893 op dit blad abonneerenontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. SCHUTTERIJ. loting voor de Schutterij. Du Bttrgemeeiter eu Wethouders van V Usiingeu, maken bij deze aan belanghebbende!! bekend dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschreve nen voor de schutterij ter inzage voor een iegelijk zul len liggen op bet raadhuis dezer gemeente van Maan dag den 19 tot den 24, Juni daaraanvolgende dea voor- iniddaga van 10 tot 12 uur, teueiude ieder in staat zou zijn om ingeval hem eenigc personen of omstandighe den mochten bekend zijn, die op dezelve nog zoudeu behooren te worden auugcteekend, of daarvan moeten worden weggelaten, zulks aan het bestuur kennelijk te maken Dat de loting voor de schutterij tusschen de inge schrevenen van dit jaar zal plaats hebben onder toezicht eencr commissie uit het bestuur, ten raadhuize dezer gemeente op Dinsdag den 27 Juui 1898, des voormid dags te 10 uren precies, wordende de belanghebbenden bij deze gelast zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vinden, teneinde aldaar voor cleu dienst der schut terij te loten ol zulks door behoorlijke bij de gedochte commissie bekende gemachtigden te laten doen, zallende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op vorcUBlaaude wijze hebben doen vertegen woordigen, door een der leden van de commissie wor den getrokken dat dadelijk na den afloop der loting op voorschre ven wijze, cone naloting zal plaats hebben ten behoeve vuu diegenen, die tot de lotiug verplicht zijnde buiten hun toedoen niet onder dezelve mochten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve dergeoen, die ofschoou in andere gemeenten reeds geloot hebbende sedert de laatst roorgaaud» iuschryviug, in de gemeente zijn ko men iuwouen en der vreemdelingen, die sedert de in schrijving in de termen zijn gevallen, om als ingeze tenen te worden aangemerkt; en dat eindelijk de belanghebbende personen, bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om dc redenen van vrijstelliog. waarop sommigen aanspraak zoudsu mogen mukeu, U-r kenni*9b van de genoemde commissie to brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien, waarop zij hunne reclamen hebben gegrond. En is hiervan afkondiging geschied waar het be- behoort, den i3 Juni 1893. De Burgemeester eu Wethouders voornoemd, tutein nolthen1us. De Secretaris a. s'. J, H. DOMMISSE. Order tot opkomst. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op eene aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, van den 25 Mei 1893, A no. 1392, 3e afdeeling, Roept bij deze op ROELSE Aarnoüd, verlofganger der nationale militie van de lichting van 1893, behoorende tot het 3e regiment veld-artillerie om zich op den 26 Juni 1893, voor 4 uren des na middags te bevinden bij zijn korps te Breda, waarheen hij zich rechtstreeks moet begeven, voorzien van deze order, van zijn voor gezien geteekende verlof- 3.) Naar het Hoogduitsch. Gij zijt das tegen dea uitdrukkelijken zin vbd Z. M. gehuwd, ging de oversla voort. Ge wist zeer goed, welke straf er op staat en die zalt ge moetöD ondergaan, ik ban in dit geval niets meer voor u doeo, de krijgs raad zal in deze moeten beslissen, tenzij Z. M. 't goedvindt u oit den dienst weg te jagen. Maar 't is me onbegrijpelijk welke predikant zich beeft dnrven vermeten u te tronwen, zonder toestemming van Z. M. en van den reg.-commandant. Heer overste, ik ben in Kalisch ge trouwd. Ia Kalisch Over de grenzen Wel ver duiveld, boe ïb 't mogelijk, dat ge a weder in pas eu van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Wordende hij, voor zooveel noodig, er op gewezen, dat, zoo hij in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, hij bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden, eu dat hij, niet aan deze oproeping voldoende, als deserteur zal worden behandeld. Vlissiögen, den 13 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTBENIUS. Vlissingen, 13 Juni. Jl. Zondag kreeg onze goede stad weer ruim haar aandeel van Belgische plei zierreizigers. Met de «Telegraaf» werden er o. a. ruim 400 aangebracht, vergezeld van het fanfarenkorps «Moedertaal baart Vrijheid.» Spelende trok het de stad door, voerde in de Belgische loodsensocieteit eenige nummers uit en bracht o. a. bij den Burgemeester eene serenade, voor welke attentie door dezen in hartelijke bewoordingen werd dank gezegd- Nog kwam alhier aan de salonboot «Excelsior» van Gent, welke direct naar Middelburg doorvoer. Ook deze was ge heel vol met passagiers. Van de baden werd een vrij druk ge bruik gemaakt. Des avonds bij het vertrek van de «Te legraaf» was een groote menigte belang stellenden tegenwoordig. Onderwijl de boot van wal stak, speelde de muziek de Nederlandsche en Belgische volks liederen. Voor de op morgen (Woensdag) ver- trekkenden pleiziertrein naar Nijmegen zijn, naar wij vernemen, alle beschikbare kaarten verkocht. Voor het station Vlissingen zijn 175, voor Middelburg 275 kaarten uitgegeven. Woensdag 21 Juni zal er een pleizier trein loopen van Vlissingen, Middelburg enz, naar Rotterdam. Vertrek uit Mid delburg 's morg. 5.36 (tijd van Greenwich) aankomst te Rotterdam 9.17. Vertrek van daar 's avonds 7.58, aankomst te Vlis singen 11.37. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand Mei jl. J. de Ruiter, Amsterdam; F. Achen- bach, 's-GravenhageC. de Kan, Mid delburg P. J. Koen, Rotterdam P. Min- nik, Rotterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ge- Poen darfdet vertoonea, eo als me n daar dd eens gepakt had, wat daD Er schoot mij niets anders over, dan 't et io 'a hemels naam op aan te laten komen, hernam de cornet. De overste verzocht hem na alles breed voerig te verhalen, opdat hij goed op de hoogte der zaak was, daar dit vereischt werd bij 't opmaken vau 't rapport, want na ge zonder boogere goedkeuring gehuwd zijt, zoo ver volgde bij, ben ik verplicht er rapport van te maken, daar ge nu van de lijst der ongehnwde officieren geschrapt moet worden. Hadt ge u enkel aan desertie schuldig ge* maakt, dm waart ge er door mijne bemiddeling nog met 'o lichte straf afgekomen, maar dq enfin, 'k zal o voorloopig kamer-arrest geven, doch ik reken op nw eerewoord als officier, dat ge niet weder uitrukt, want bedenk, dat ik ten uwen believe 'n zware verantwoording op mij neem. Heer overste, 'k geef n mijn woord van eer, dat ik zonder uw uitdrukkelijk bevel mijn kamer niet zal verlaten 'k gevoel meer dan ooit, wat ik aan a verplicht beu. zworenvan den Gouweveer- en Zelke- polder L. Hagevan den Onrustpolder, J. Verbuist Pz van den polder Heer Jansz. D. Verburg-, van den Sophiapol- der A. v. Dammevan den Soelekerke- polder L. Bierensvan den Jacobapol- der L. Wisse. Men schrijft ons uit Bergen-op-Zoom eomstreken Kosten nog moeite worden gespaard, prijzen voor de versiering en illuminatie der huizen en straten worden uitgeloofd, om het 50-jarig bestaan der «Maatsch. ter bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland® zoo schitterend moge lijk te Tholen te kunnen vieren. De daarbij behoorende feestelijkheden zijn in 't kort de volgendeDinsdagavond, 13 Jüni, opening met concert. Woensdag groot Festival, optocht der gezelschappen door de stad, tentoonstelling van land bouwwerktuigen, rijtoer en 's avonds concert der stafmuziek van het 3e reg. inf. in een keurig nette muziektent opgericht op de versierde en verlichte markt. Donderdag tentoonstelling van paarden, vee enz. enz gedurende dien tijd concert en 's avonds groot militair concert (stafmuziek 3e reg. inf.) Des morgens wordt iederen dag vergaderd door het hoofdbestuur en de leden der Maatschappij, lederen avond gelegenheid tqt dansende tram BergenTholen rijdt 12 uur n m. nog van Tholen terug en doet extra reizen. In één gezin zijn alhier (Hergen- op-Zoom) in de afgeloopen week 2 jeugdige kinderen kort na elkander aan kinkhoest overleden. Deze, voor kinderen zoo gevaarlijke ziekte eischt in den laat- aiéu tijd nog al eens een slachtoffer. Door het Departement van Koloniën is benoemd tot commandant van het nieuw gebouwde stoomschip Argus gebouwd op Kou. Maatsch »De Schelde a te Vlissingen, de heer J. H Bruce, van Bergen-op-Zoom. Hij zal de volgende maand met dit schip naar Indië vertrek ken, om aldaar in de Indische wateren gedurende 5 jaar dienst te doen bij de bestrijding van den opium smokkelhandel. Als eerstaanwezend ingenieur is naar hier overgeplaatst de kapitein J. P. Koolemans Beijnen van het korps ge nietroepen te Utrecht. Naar aanleiding van het betrekke lijk zeer hoog cijfer van poklijders, voor gekomen hij militairen van het 6é reg. inf te Breda, vestigt de Generaal Majoor, Inspecteur der inf. in overleg met den geneeskundigen dienst, de aandacht er op, dat alle manschappen, die gevacci neerd of gerevaccineerd moeten worden, aau den off. van gezondheid, belast met die kunstbewerking moeten gepresenteerd worden. Eerst wanneer zij deze hunne Welnu, ga dan heen, 'k zal door von Seelen uw sabel laten halen, dat is ran later orde. Gebruik den tijd, die u na nog rergaad is nuttig, schrijf uwe vrouw, eu wensch baar ran mijnentwege geluk, doch uw schoonvader laat ge buiten 't spel, hoor! Om u te dienen, beer orerste. Na 't gebruikelijke eerebewijs, vertrok de cornet en begaf zich naar ziju kamer. Oogenblikkelijk zette hij zich neder,ten einde zijn beminde gade ziju wedervaren bij den over ste mede te deelen. Joist toen hij zoo goed als gereed was, kwam laitenant von Seelen, ia qaaliteit als adjudant, dea sabel van den arrestant opeischen. Diep geroerd reikte von Seelen hem de haod, hij zelf, thaas zoo hoogst gelukkig in 't bezit zijner Helena, gevoelde meer dan ooit, wat er in 't binnenste van den graaf moest omgaan, nu er zoo'n treurig verschiet voor hem lag. Veel troost of be moediging kon hij hem Diet geven, daD alleen, dat de overste hem toestond, indien hij zulks wenschte, zijoo vrouw bij zich te laten komen. Hoe terneder geslagen ook, was dit roor bezwaren daartegen kenbaar maken wor den zij daarvan vrijgesteld. Ook worden allen gewezen op het groote gevaar, waaraan zij zichzelven en ook anderen bij weigerachtigheid blootstellen. De Koninginnen zullen op 16 dezer Flims verlaten en vertrekken van daar naar Augsburg, waar HH. MM. één dag zullen verblijven. Van 17 tot 20 dezer zullen HH. MM. zich ophouden te Neu renberg, en van 20 tot 24 dezer een be zoek brengen te Arolsen. In den avond van den 24en zullen HH. MM. op het Loo terugkeeren. Blijkens het bij de Tweede Kamer in. gekomen Schoolverslag over 189192 waren aan de universiteiten ingeschre vente Leiden 761, te Utrecht 614, te Groningen 444 en te Amsterdam 1009 studenten. Onder de ingeschrevenen te Leiden is er een, wien dit reeds voorden 17nkeer was overkomen2 waren reeds voor de 15n keer, 2 voor den 14n, 2 voor den 13n, 2 voor den 12n en 8 voor den lln keer ingeschreven. Te Utrecht waren 2 studenten voor de 13e, 1 voor de 12e, 2 voor de 11e en 4 voor de 10e maal ingeschreven, Te Groningen is één stu dent reeds 20 jaren aan de academie en een 18 jaar; 5 hebben daar 12 en 7 11 jaren dienst als student. Te Leiden zijn 51 hoogleeraren en lectoren, te Utrecht 40 en te Groningen 85. Van deze doceeren er 13 de godge leerdheid, 18 de rechtsgeleerdheid, 26 de geneeskunde, 80 de wis- en natuurkun de en 30 de letteren en wijsbegeerte. De St.-Ct. bevatte Zaterdag avond het volgende bericht Den 6n dezer is van den commandant der zeemacht enz. in Nederlandsch lndië bij het ministerie vau Marine ingekomen het navolgende telegram: «Schijfschie ters Lombok Segli overvallen, omgekomen stuurman Prins 19826, gewond luitenant Fock licht en twee minderen Bij den Raad van State is thans in overweging een ontwerp van wet, rege lende de militaire dienstplichtigheid. In Mei 1893 werden bij het werfdepót aangenomen71 Nederlanders en 28 vreemdelingenvan de verschillende korpsen werden daarenboven overgeno men 41 infanteristen, 6 cavaleristen, 6 artilleristen en 2 soldaten der koloniale reserve. Aan handgelden werd uitbetaald 89.680. Naar Oost-Indië vertrokken 3 detachementen met 6 officieren, 7 on derofficieren, 7 korporaals en 93 minde ren, en uit Oost-Indie keerden 12 en uit West-Indië insgelijks 12 soldaten terug. den graaf toch nog 'n gelakkig oogenbHk, en zonder verwijl schreef hij die blijde tijding nog in denzelfden brief aan zijne gade. Eeoige aren later zat zij diepbedroefd aan zijn zijde, zoodat dit ten minste nog eeoige leniging was in zijn treurig lot. Spoedig had zich 't gerucht, dat de cornet zich zonder boo gere goedkeuring in den echt bad begeven, verspreid, en ofschoon zijn mede-officieren wel 'n weinig jaloersch waren, dat hij 't ffRoosje van Neuenrode," hun voor den neus wegge kaapt had, benijdden ze hern no echter Diet, daar ze al te goed inzagen, dat die zaak leelijk voor hem zou afloopeD. Dit was ook werkelijk het geval, want het zou niet l&Dg meer daren, of ze waren voor 'n geroimen tijd gescheiden. De overste was verplicht geweest, van de geheele zaak rapport te makeD aan 't gene- raal-commando te Breslau,eu van daaruit werd de zaak deo koning medegedeeld. Het had den overste werkelijk 'n zware strijd gekost doch hij kon eo mocht niet anders handelen. Tien dagen later kwam er 'n schrijven oit Breslau, inhoudende 't koninklijk bevel, den

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1