VlilSSIMiSCIIK IIMIIIYI 1st kjs 711 tooit, No. 63. Vrijdag 2 Juni 1893. 31ste Jaargang. Binnenland. BUREAU: Heine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlisaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 ceut. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Vlisaingen, 1 Juni. De voordracht voor onderwijzer op school B, (hoofd de heer W. van Kamer) bestaat uit de heerenJ. Stroosnijder, onderw. te Bolnes, A. P. Varel, idem te Middelburg en G. Nijsse, idem te Baarland die voor onderwijzeres op school D, (hoofd mejuffr. J. W. Reijerman) uit de damesA. E. G. Pisuisse, onderwijzeres alhier, E. Emanuel, idem te Tiel, A. A. A. van Bekum, idem te Middelburg en J. Dalmeijer, idem te Velsen. Gisteren (Woensdag) namiddag had de ter aarde bestelling plaats van den heer A. M. P. Rocholl, in leven commies chef de bureau bij den burgerlijken stand alhier. De lijkkist was gedekt door onder scheidene maconnieke insignia en voorts door een krans van levende bloemen, van het gemeentebestuur en een andere van de vrijmetselaars loge »L'Astre de l'Orientn, waarvan de overledene gedu rende bijna 40 jaren een ijverig lid was. Zijn laatste wensch was het geweest om door de leden dier loge grafwaarts te worden gedragen. Burgemeester en Wethouders, de ambte naren van den burgerlijken stand en de ambtenaren ter gemeente-secretarie volg den in rijtuigen den lijkwagen. Aan de groeve werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den burgemees ter, die in gevoelvolle en hartelijke bewoordingen hulde bracht aan den trouwen, ijverigen, nauwgezetten ambte naar en braven huisvader. Namens de leden der loge sprak de heer J. W. Ja- kobze, die zijne medeleden er op wees, dat de overledene als vrijmetselaar steeds zijne verplichtingen was nagekomen, dat hij steeds de belangen der orde met ijver voorstond, zich in al zijne handelingen als een waar vrijmetselaar deed kennen en daarom ten voorbeeld kan strekken aan de jongere leden. Met eenige hartelijke woorden sprak hij ook den zoon van den overledene en de overige familiele den toe. Diep geroerd bedankte de heer A. M. P. Rocholl Jr. mede namens de FEUILLETON. Naar het HoogduiUch. 34.) 't Was den cornet onmogelijk den heer George van besluit te doen veranderen. Deze was echter ten einde raad, zoodat bij den graaf zelfs voorstelde ontslag aan te vragen, met Kaatjs te haven, en zich op deu laudbouw toe te leggen. Dit staitte den cornet evenwel tegen de borst, vooreerst omdat hij inet hart en ziel militair was en ten tweede ouodat bij zelf geen tractement ontvangende, ten last zou zijn van zijn schoonvader, terwijl er bovendien alle kans bestond,, dat de koniug zijn ontslag zou weigeren. Ofschoon de heer George nimmer met den graaf over geldelijke aangelegenheden gespro ken had, zoo bleek dit, na hg bemerkte dat familie allen voor de laatste eer aan zijn beminden vader bewezen. Het nieuwe hoofd voor zeewering na bij den bomvrijen toren 320 palen waarmede de heer Prins, aannemer te Sliedrecht, voor 3 maanden een aan vang maakte is thans gereed. Het spoe dig gereed zijn daarmede is te wijten aan de practische uitvoering en aan het gunstige jaargetijde. Gisteren ochtend kwam van Middel burg alhier aan Z.E. de Minister van Oorlog A. L. W. Seijffardt, vergezeld van den overste der genie, baron Pan thaleon van Eek, hoofd der 5e afdeeling van het departement van Oorlog en zijn adjudant den kapitein van den generalen staf F. H. A. Sabron. Z.E. inspecteerde de militaire gebou wen en bezichtigde den Noodzee-boule- vard, het Badhotel, de havenwerken eoz. Inhoud van no. 28 van 't Geïllustreerd Zondagsblad der Vlissingsche Courant, hetwelk Zondag 4 Juni a. s. verschijnt. De zilveren bruiloft en het ltaliuunsche Kouings- paar met twee portretten - Ken rechterlijke dwaling een ware gebeurtenis. IV (Slot) - Het Noorsche Vi- kiuger-schip op de tentoonstelling Cliic.gu met %l~ tustratie - De Prinses van Wales en haar kleindoch ter met portret - Ben vorstelijk oogheelkundige met twee portretten - Het opvangen der eenden Da de vuebTHUgst te Japan met illustratie - De. Directenr- Generaal der Posterijen en Teligraphie J. P. Have- laar met portret - De Duitsche Kroonprins aan het hoofd zijuer troepen met illustratie - Om een mnsch naar liet fransch van Pierre Loli - De erfgroother- tog van Luxemburg en zijn bruid met twee portretten Een redder in den nood - Die eeu kuil graait voor een ander enz. - Puzzle - Anecdoteu - De winners der prijsraadsels XXXVll eu XXXV11I - Waarom hij de verschansiug uiedenam - Het een is een gevolg van het ander met illustratie - Voor Dames - Het is Fataal met illustratie - Jules Verne in de prak tijk - Oplossing prijsraadsels XLVI. - Franschman of Eogelachman - Groote Prijswedstrijd - Ook een diëet - Voor de huishouding - Nieuwe prijsraadsels L- Bekroonde anecdote-proeve No, II - Schaakru briek. In bijvoegsels tot no. 126 van de St.Ct. worden medegedeeld de lijsten der hoogst aangeslagenen in de rijks directe belas tingen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zoo als die door de Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn gesloten. deze volstrekt geen fortoin bezat, wel een zaak van overweging bij hem te aijo, want hem de hand reikende, zeide bij met diep ge roerde stem Het doet me innig leed o opmerkzaam te moeten maken, dat Kaatje's toekomst nu geheel afhangt van een edel door u te nemen besluit. De graaf zag hem vragend aan, ofschoon hij zeer goed gevoelde wat de heer George bedoelde. Dus, vroeg hij op ietwat scherpen toon, o zoudt wenschen, dat ik Kaatje haar eeDS ge geven woord teruggaf dat nooit, dat kan niet geschieden, onmogelijk evenmin als u 't uwe kan terDgnemeD I En toch, hoezeer 't mij smart, 't zal moeten geschieden, graaf, antwoordde de heer George op beslissenden toon. Morgen ga ik met mijne dochter op reis,ten einde haar eenige afleiding te verschaffen, geef haar dus uit ei gen beweging baar woord terug, dat zal haar meer tot kalmte brengen, en laat ons dan al les aan 't lot en de toekomst overlaten, wie weet hoe spoedig alles veranderen kan, en ge loof me, dat ge zelf meer tot n&denkeu ge- De kapt. voor speciale diensten J. D. Wagner, van het 3e reg. veldartillerie te Breda, zal als vast lid der keurings commissie voor de zuidelijke provinciën, tot verbetering en aanmoediging van de paardenfokkerij, de keuringen in Zeeland bijwonen, welke aldaar in Juni zullen gehouden worden. Tweede Kamer, Zitting van gilleren. De ver gadering begon met de belangrijke mededeelÏDg, dat het eindverslag over de Kieswet door de commissie van rap- portenra is uitgebracht De Voorzitter zeide. dat bij voornemens was het daarheen te leiden, dat. na afdoe ning der Bedrijfsbelasting eu ceuige kleine ontwerpen eu na een korte reces, de bchuDdeling der Kieswet zal kunnen aanvangen op 12 Juli a. s. Later komt hij met een defiuiticf voorstel. Daarna werd verder gedebatteerd over de vraag, of do coöperatieve vereenigingen in de Bedrijfsbelasting zullen worden aangeslagen. De heeren van Houten en Harte ontwikkeldeu. dat die vereenigingen zijn zelfstandig belastingschuldige persouen die dezelfde winsten en voordeden maken als particulieren. Zelfs wilde de heer Harte de wet verscherpen, door de belasting hooger te stelleu dan de voorgestelde 2 pCt. en gelijk te stellen met de percentage van S' ,'s waaraan de winkeliers onderworpen worden. Liefst zou hij die vereenigingen naar den omzet willen belasten. De heer Lieftinck vroeg uitzonderiug voor de coöpe ratieve zuivelvereenigiogen, die slechts eigen groudstof verwerken, en de heer van Beuningen verhaalde, hoe door misbruiken de verkoop aau niet-loden is te ver mijden. i'e minister alle sympathie betuigendo voor het be- giusel der coöperatie, vond het billijk de winst te belasten, te meer daar bij uitsluiting dier lichamen vele maatschappijen en veuuootschappen zich slechts in cobp. vereenigingtn bebben om te zetten, om de belas ting te ontgaan. Ook de zuivelvereenigiogen maken z i. belastbare winst. De heer Levy betoogde, dat de belastingplichtighcid van de coöp vereenigingen niet berust op een rechts grond het bestaan van winst en wbb overtuigd, dut de minister zich niet zou laten leiden door politieke redenen of een wain van den dag. De heer Rutgers bestreed sterk dea heer Levy; de heer Veegens verdedigde de umendementeu. Na repliek van deu minister is de quacstie der coö peratie afgehandeld. Voorts werd besproken de belasting vun buitenland- scho huizen en 't amendt-Hintzen om die te doen ver vallen. De heer Hintzen wil ze alleen treden als hier depots of filialen zijn gevestigd. De heeren Mutsaers en van Houten bestreden het amendement lledea voortzetting. {Zie Laatste berichten Naar wij van goede zijde vernemen, is de gezondheidstoestand van Koningin Wilhelmina uitstekend, zegt het Bbl ter weerlegging van een onrustbarend bericht, voor eenige dagen aan een der komen zijnde zolt moeten erkennen, dat 't zoo beter is, en bovendien als edelman zijt ge verplicht 't meisje haar woord en daardoor baar vrijheid terug te geven, tot dat Hon op, meneer, riep de cornet wan hopend uit,indien ik hiertoe genoodzaakt wordt 'k zweer u, dat de zon niet meer over mijn hoofd zal ondergaandan verzeker ik u, bij al wat mij heilig is, dat mijne oogenblikken geteld zijn Noch Kaatje, noch ik, zullen ooit hierin toestemmen Ik hoop, dat haar kinderliefde zal zege pralen, hernam de heer George ik ken haar te goed dan dat ze in staat zoo zijn haar vader te vroeg in 't graf te zien nederzinkeo Ge gevoelt 't niet hoe zwaar 't me valt, maar 't kan niet anders, 'k moet zoo spreken, ja 'k moet tot u zeggen, indien ge haar heor woord niet vrijwillig teruggeeft, dan beveel ik n als vader, zulks te doen Nog één woord, wat ik n bidden mag, handel niet te voorbarig 1 riep de graaf in vreeselijke wanhoop uit, nog één woord, en dat zal 't laatste zijn Geef nwe toestemming dat we nog heden trouwen, en de Engelsche bladen uit Weenen gezonden, dat allen grond miste. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda zijn uitgebracht 2227 stemmen van onwaarde 18. De stemmen waren aldus verdeeldJ. N. Bastert conserva tief815T. G. G. Valette liberaal 712A. Brummelkamp Jr. {anti-rev.) 675. Alzoo herstemming tusschen de heerenBastert en Valette. De liberale kiesvereeniging te Half weg heeft voor de verkiezing in het dis trict Beverwijk tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer F. W. C. II. baron van Tuyl van Serooskerken, te Velsen. Gisteren-middag is de vice president van den Raad van State jhr. mr. G. C. J. van Reeuen, in het gebouw van den Raad door een beroerte getroffen en overleden. Door den Minister van Waterstaat enz. is bepaald lo. dat briefkaarten, die in een of ander opzicht niet voldoen aan de voor waarden en niet aan den afzender kun nen worden teruggeven, belast met port of aanvullingsport, als bij brieven is voorgeschreven, zijn te verzenden 2o. dat een gedrukte rand om de brief kaart niet als een ongeoorloofde bijvoe ging is te beschouwen 3o. dat stukken, waarop postzegels gehecht zijn, die reeds eenmaal gediend bebben, zonder dat blijkt van eenige poging om den stempelafdruk te doen verdwijnen, voortaan rechtstreeks door bet kantoor, waar de onregelmatigheid wordt opgemerkt, worden gezonden aan bet kantoor van bestemming. Het stuk wordt tegen betaling van port aan den geadresseerde uitgereikt, mits deze den omslag afstaat en den naam des afzen ders mededeelt. De omslag wordt daarna met bedoelde opgaaf in banden gesteld van den directeur-genraal. Dinsdag beeft te Hoorn in tegenwoor digheid van de Ministers van Binnenland- scbe zaken, Koloniën, Waterstaat, Handel verantwoording daarvan neem ik op mij 1 Ge geeft voor, dat ik u heb medegedeeld, dat de koning mijn verzoek heeft ingewilligd, waar door noch u, noch Kaatje eenige onaangenaam heid kau wedervaren, en wat mij betreft, ik zou gaarne de daarop gestelde straf ondergaan, 'k Heb meer dan eens bewijzen gegeven, dat mijne liefde een opofferende liefde is, dat geen opoffering mij te groot is, en zulks wil ik ook nn wederom toonen 'k wil strijden, ja 'k zou des noods voor haar willen sterven maar'k smeek n, laat Kaatje voor mij behouden blijvenDe cornet was zoo in geestdrift geraakt, dat hij voor den heer George op de knieën was gezonken, en met gebo gen hoofd wachtte hij 't antwoord af. Zijt ge waanzinnig, graaf, wat dnrft ge van mij verlangen, mij aan overtreding der wet schuldig te maken riep de heer George, eenige schreden verschrikt achteruitdeinzende. 't Is geen overtreding der wet, riep de graaf die intusschen was opgestaan uit, 't is alleen een gewettigd middel om twee men- schen voor wanhoop te bewaren Hoe kunt ge zoo dwaas redeneeren, wel-

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1