VLISSINGSCQË (dlltAM. 1st Roosje mtank No.|62. Woensdag 31 Mei 1893. 31ste Jaargang. Aan onze Alionné's ei HIÉtars! DG VROUW MET W R0BIJ\E\' Gemeentebestuur. SCHUTTERIJ. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prgs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Ingevolge onze toezegging stellen wij thans de gelegenheid open, het zesde Deel van MARLITT's Romans en Novellen voor den geringen prijs van vijftig cents, in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als il- lustratiën en uitvoering waard om in ruimen kring te worden verspreidwij zijn dus overtuigd, dat onze abonné's de gelegenheid op prijs zullen stellen, die wij hun thans aanbieden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden Roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie met inteekenbiljet. Aanmaning. De navolgende personen worden in hun belang aangemaand zich ter inschrijving voor de schutterij ter Secretarie, Bureau Burgerlijke Stand, aan te melden en wel voor 1 Juni e. k. J. N. Adriaansen P, J. Amadio K. Baart H. J. Ballieul J. Bijle- veld F. Buijs I. van den Buuse A. C. van Campen D. van Dijke M. van Domburg S. van der Eijk C. Freeke. A. Groen J. van der Hage G. de Keijzer D. H. Kerne- ling A. M. Koolwijk R. van Kraanen I. Labrujère J. Luijcx P.jMaquelin J. Marinissen Ph. van Meelen II. Meijering A. Min- derhoud F. Mouthaan A. van Muijden C. Nagelkerke E. Noens C. Oostveen J. M. de Plaa J. Ravia J. M. J. van Rooij P. San- derse M. Siervogel C. Sohier H. G. Spaan F. Step A. Stroo W. Thijssens R. Veldhuizen W. J. Wilkens J, W. Woltering. Voor hen die uitstedig zijn, of om de een of andere reden verhinderd zijn per soonlijk aangifte te doen, wordt de aan gifte vereischt door de ouders. (LUIT1 Naar hel Hoogduitsoh. 38.) Toen de cornet te Neoenrode aankwam, was do heer George juist afwezig, zoodat Kaatje alleen thuis was. Vroolijk en verrast snelde ze hem te geuoet, want ze had niet dorren hopen hem op dezen dag te zien. Toen ze echter, in stede ran zijn anders lachend gelaat, zijn ernstigen somberen blik zag, werd ze stiller totdat haar vroolijkbeid haar geheel en al verliet en ze baar verloofde met 'a be kommerd gelaat aanstaarde. Op bezorgden toon en hem met haai zacht blanwe oogen teeder aanziende, vroeg ze zacht: Is er antwoord uit Berlijn De cornet in plaats van te antwoorden, drukte baar aan zijn hart, en kaste haar her- Binnenland. Vlissingen, 30 Mei. Heden kwam alhier aan dr. J. H. Gen- tis, dirigeerend officier van gezondheid le klasse in het derde district te Dord recht, tot het houden van eene inspectie over het hospitaal en de militaire ge bouwen. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6de dis trict dd. 26 Mei jl. is de mast uit de nabij de stompe ton no. 2 van de Kaloot, Wester-Schelde, gezonken tjalk verwij derd, zoodat deze geen gevaar meer voor de scheepvaart oplevert, en de daarbij gelegde wrakton opgenomen. Van af 1 Juni a.s. bedraagt de gel digheidsduur der retourbiljetten tusschen alle betrokken Nederlandsche stations (S.S., H. IJ. S. en N. C. S.,) zoomede Luik eenerzijds, en Londen anderzijds, via Vlissingen, 60 dagen met inbegrip van den dag der afgifte. Gisteren namiddag had alhier op de Groote Markt de installatie plaats van den onlangs nieuwbenoemden 2e luite nant bij de dienstdoende schutterij alhier, den heer M. P* Roest. Bij Kon. besluit is benoemd tot raad voor den polder Walcheren dr. A. van der Swalme, tot lid van het bestuur van het waterschap voor het beheer en onder houd van de Nol tusschen den Koude en den Lovenpolder L. W. de Jonge. Idem tot ontvanger der dir. belast invoerr. en acc. en van de haven- en schutgelden op het kanaal van Wal cheren te Middelburg A. T. M. Van Thiel, ontvanger der acc. te Haarlem. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Juni, 's avonds 87s uur. Door het bestuur der Prins Hendrik stichting is voor den nieuwen bouw tot dusver ruim 5000 ontvangen. Dit bedrag is echter nog lang niet voldoende tot verwezenlijking der plan nen. Het bestuur is zoo schrijft het haalde maleD. Eindelijk zeide bij Neen nog niet, doch mij is iets onaan genaams overkomen en daarover wenachteik a en aw vader te spreken, ik ben evenwel blijde, dat ik o alleen aantref, dan kannen we te zamen vooraf nog eens praten. Gij martelt mij, Stephan, 'k bid n, zeg met ronde woorden, wat is u wadervaren Zeg me spoedig de waarheid, ge weet dat ik me krachtig genoeg gevoel, om met a to lijden. Dierbaar Kaatje, even als toen men mij naar Rusland voerde, zal zoo 'k hoop, alles zich ook ten beste schikkeD, en 't geluk zal ons niet verlaten zoolang we elkander tronw blijven. De treurige uitdrukking op zijn ge laat gaf echter niet te kennen, dat hij voor zich bijzonder veel hoop voedde. Wat bedoelt ge dan toch, beste Stephan, riep 't meisje in doodelijken angst uit, weet ge dan niet, dat mijne liefde voor u greuze- looa i«, en dat ik in staat ben alles daarvoor op te offeren P Ik zal baar misschien nog heden op de proef moeteo stellen, maar 'k weet het en ben er ten volle van overtuigd, dat gij ook onder i» nog zoover van het einddoel verwij derd, dat een nieuw beroep op de alge- meene belangstelling dringend noodzake lijk is. Behoudens onvoorziene omstandighe den wordt Hr. Ms. schroefstoomschip le kl «Van Speijk, commandant de kapt. ter zee W- A. Arriëns, in het begin der volgende maand te Nieuwediep terug verwacht. Het is den Minister van Oorlog ge bleken, dat bij de korpsen der landmacht verschil van opvatting bestaat aangaan de den tijd, waarvoor miliciens krach tens art. 126 der Militie wet onder de wapenen kunnen komen of blijven, na dat zij reeds zes maanden overeenkom stig dat wetsartikel in werkelijken dienst zijn geweest. De bewoordingen van gemeld wetsar tikel laten toe, miliciens, die na zes maan den vrijwilligen werkelijken dienst on der de wapenen zouden wenschen te blijven, dit langer verblijf alleen te ver gunnen onder voorwaarde, dat zij zich opnieuw voor minstens zes maanden ver binden, dan wel hun dit toe te staan voor een korteren termijn. De Minister heeft nu beslist, dat aan miliciens, die in bedoeld geval verkeeren, kan worden vergund, hun verblijf onder de wapenen te verlengen telkens met ten minste één maand, maar zij zich vooraf moeten ver klaren omtrent den tijd, gedurende wel ken zij onder de wapenen wenschen te blijven. Het vrijwillig onder de wapens komen ingevolge genoemd wetsartikel kan den milicien-verlofganger in geen geval wor den toegestaan voor minder dan zes maanden, al is hij reeds ééns of meer malen krachtens dat artikel in werke lijken dienst geweest. Eigenaardig is het, dat, terwijl de zucht tot landverhuizing van hier naar Amerika toeneemt, ook de toevloed van vreemde werklieden naar hier hoe langer zoo ster ker wordt. Terwijl men thans in tal van Holland- sche gezinnen bijna niet weet wat men met de jongens aan moet vangen, zitten in Amsterdam de kantoren vol Duitschers. de zwaarste beproevingen en 't bitterste leed mij getronw zult blijven. Maar kom, laten we openhartig mot elkan der sprekeD, de tijd is kostbaar, er moot ge handeld worden. Zachtjes trok bij 't dierbaar meisje aan zijn kloppend hart en koste haar op nieuw. Men kon 't hem aanzien, dat hij 'n zwaren strijd voerde en toch, 'I kon geen uitstel lij den. Zoo voorzichtig mogelijk vertelde hij haar dus welk antwoord hij op sijn re quest ontvangen had, en welke treurige ge volgen hieruit nu voor hen konden voortvloeien Kaatje was hoe langer hoe bleeker gewor den en lag bijna bewusteloos i'd zijne armen, doch zij vermande zich en hoorde hem aan zonder in tranen nit te barsten, Wat zoudt ge deuken, lieve, hoe zal nw vader in dit geval handelou vroeg de cornet langzaam. Genadige hemel I riep Kaatje uit, hoe verschrikkelijk 1 en na 'n oogeublik met beide handen voor de oogen in diepe gedachten ge zeten te hebben, zeide ze Lieve Stephan, ik weet niet hoe mijn Terwijl in alle beroepen 's winters werkeloosheid heerscht, komen, naar Patrimonium meedeelt, ieder jaar buiten- landsche werklieden over onze grenzen, waar zij wel de schoonmaak helpen be spoedigen, doch geenszins er toe bijdra gen de nationale welvaart te verhoogen. Voeg hierbij, dat jaarlijks een groot aan tal familien hare kleederen uit het bui tenland ontbieden en men vraagt onwil lekeurig zich af: waarom trekt men toch aldus vreemd hoven eigen De Atjeh-oorlog. «De tweede koloniale mogendheid der wereld, die in den Indischen archipel alleen over 30 mil- lioen menschen gebiedt, over een ko loniaal leger van 18,000 man en eene talrijke vloot beschikt en bovendien in het bezit is van alle middelen om een krijg te voeren worstelt nu reeds 20 jaren met een kleinen roofstaat, die niet eens een millioen menschen telt en die ten hoogste 4 h 5000 gewapende mannen in het veld kan brengen zonder ook maar het geringste gevolg van alle moeiten en krachtsinspanning, van alle offers aan menschenlevens, en groote sommen gelds. Want men staat heden nog juist op dezelfde plaats als voor 20 jaren.» Aldus begint de «Vossiscbe Zeitung» een voor Nederland beschamend hoofd artikel over den Atjeh-oorlog. De redenen van dien treurigen toe stand, zegt de «Vossische Zeitung» lig gen voor de hand. De tegenwoordige gouverneur van Atjeh is de elfde. In de genoemde 20 jaren regeerden vijf gouverneurs-gene raal en wat het ergste is, wisselde de por tefeuille van koloniën in Den Haag 13 maal. Als men daarbij bedenkt, dat bijna elke personeelverandering voor Atjeh tevens eene verandering van politiek beteekende, dan behoeft men voor dezen toestand geen andere oorzaken te zoeken. «Nu zoo schrijft het Duitsche blad verder wilde men offensief optreden en hoopte met een slag den tegenstand te breken, dan knoopte men onderhan delingen aan of ook tedaclit een ge mengd stelsel, door naast den militairen gouverneur een burgerlijk gouverneur goede rader in dit geral zal handelen, maar zoodra 't hem bekend zal zijn, zal ik mij aan zijne voeten werpen en hem ameeken, dat hij middelen berame, om ous te helpen. Maar wanneer hem dit niet gelokt Weina Stephan, laat ons dan met ge duld deu tijd afwachten, die ons weer rozen in plaata ran dooroen zal brengen. Den tijd afwachten hoe lang kan dat nog duren 1 riep de cornet hevig opgewonden uit. Moet uw jeugd op deze treurige wijze voorbij gaan, in voortdurende onzekerheid en zorg wat de toekomst baren zal? en, ging hij voortMoet mijn moed en manlijke kracht steeds gebukt gaaD ouder dat zelfde juk, om eindelijk, na jaren van bitter lijden, misschien onze weDschen vervuld te zien Neen, verlang dat niet van mij, gij die mijn karakter kent niet alleen, maar tevens mijne opofferende liefde, 'n liefde die niets te zwaar viel, 'o liefde die haar leven veil had voor o 1 Neen, verlang dat niet van mij, nog heden moet ons lot beslist worden, en liever mank ik 'n einde aan mijn ellendig bestaan, dan De beer George wilde juist de kamer bin-

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1