VLISSINGSCHE CM II VYT let Roosje van Neuenrode. No. 56. Zondag 14 Mei 1893. 31ste Jaargang Ei leze tarnt klooit tea Bpessel, Gemeentebestuur. 5GHÜTTEEIJL LOTERIJEN. FEUILLET Binnenland. B U R E A U [leine Mark I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TQEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PliIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma Gh L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Eerste zitting van de commissie voor de schutterij. De Burg. en Weth van Vlissingen. maken aan de belanghebbenden bekend i dat de commissie uit het plaatselijk bestuur, inge volge art It der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrij- stolliog of uitsluiting van den dioust der ichutterij zijn ingebracht, hare eerste gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Dinsdag 3') Mei a. s. des voormiddags te 10 uren tot onderzoek van hen aan wie of der redenen waarom in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrij stelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten overvloede nitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hun - ner redenen van vrijstel I i ug, bij de wet gevorderd als nog, voor zooverre zulks niet alreeds is geschied, diie dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Terwijl eindelijk den geconcerneerden personen wordt kennelijk< gemaakt dat zij zich stiptelijk op de door de voornoemde commissie daartoe bepaalde tijdstippen, voor dezelve zullen hebben te sisteeren, als zullende degenen welke zalks mochten verzuimen gehouden wor den geene redenen tot vrijstelling te hebben, en voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken heb bende, niet vallen in de termeu van art 3 a, 6, c, l en ei, en art. 4 der wet, bij de schutterij worden in- gelijfd, tot zij in een volgend jaar hnnoc reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. Ën is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 19 Mei 1893. De Burg. en Weth. voornoemd, TUÏ'EIN NOLTHENIUS. De Secretaris. A. 1. J. H. DOMMISSE. .Zoo zijt gij alle drie bedrogene bedriegersuwe ringen zijn geen van drieën echt Lissinq Nathan de Wijze. Dit woord van den grooten Duitschen dichter en wijsgeer komt mij telkens in de gedachten, als ik weer lees van schit terende aanbiedingen in de bladen om met weinig geld als de kans maar gunstig is I plotseling schatrijk te worden. De fuik staat opende liefheb bers hebben er maar in te loopen. Een normaal menscb in normale om standigheden speelt nooit in een loterij om geldwant zijn gezond verstand zegt hem, dat hij goed geld naar kwaad geld gooit; zijn geweten zegt hem, dat hij Naar het Hoogduitsch. 27.) Id dat prieel, op die bank waar ze voor het eerst in elkanders harten gelezen, en de eerste zalige oogenblikkeu der liefde gesmaakt hadden, daar wachtte Kaatje den zoo teeder beminden jongeling, daar wilde ze opnieuw van zijne lippen vernemen, hoe gelukkig hij zich io haar bezit gevoelde, maar vooral hoopte ze daar te booren, dat ook haar vader zich in bun geluk verheugde. Na geroimen tijd in augstige spanning te hebben doorgebracht, en tusscben hoop en vrees te hebben gezweefd, boorde ze eensklaps eeuig geritsel aan den kliuk der tuindeur, ze richtte haar blik naar die zijde en zag den pornet met een v&n geluk en vreugde stralend winst tracht te behalen ten nadeele van anderen, en dat er alleen zegen te vra gen en te wachtqn is op loon, door nij- veren en eerlijken arbeid verkregen. Maar er zijn buitengewone omstandig heden,die op den normalen menscheensto renden invloed kunnen uitoefenen.Het kan gebeuren, dat alles ons tegenloopt, dat alle pogingen om in onzen vervallen toestand verbetering aan te brengen, mislukken. Dan is het te verklaren, dat menigeen naar het redmiddel der geldloterijen grijpt, gelijk een drenkeling naar een stroohalm, om aan den maatschappelijken ondergang te ontkomen- Maar dan neemt men ook nog niet zelden de toevlucht tot den verst-afliggenden en teersten stroohalm de buitenlandsche loterij. Want daarin kan men men kon het voor weinige we ken nog in verschillende couranten lezen daarin kan men, binnen weinige dagen met ƒ2,50 honderdduizend francs (dat klinkt nog mooier dan 46,500 gul den 1) winnen in een Brusselsche loterij. 't Is maar één geval uit honderden. Doch wij willen het even toelichten. Vpor een schelvisch een kabeljauw Vofr een rijksdaalder honderdduizend francsBinnen weinig dagen zijn wij dus als het een beetje meeloopt! uit alle zorgenEn waarom zou het ons niet net zoo goed als anderen, eens meeloopen Nu, met moeite wordt die rijksdaalder, die zoo nuttig voor huis houdelijke zaken gebruikt kon worden, bijeengebracht, en verzonden. Twee post zegels (één voor de toezending van het lot) verhoogen de bijdrage tot 2,60. Na weinige dagen heeft werkelijk de trekking plaats gehad, en komt men tot de droevige ervaring, niet alleen dat men niets heeft getrokken, maar dat men op den koop toe ook nog schandelijk is bedrogen. Want nu bekijkt men het lot nog eens nauwkeurig, en merkt, dat men geen effectief lot heeft ontvangen, maar slechts een certificaat, hetwelk aan houder dezes, bij uitloting verzekert een Brusselsch lot, groot 50 francs, tegen den koers, waarop het aan de Amster- sche beurs verhandeld wordt. Men heeft dus voor dien Zeeuwschen rijksdaalder niets gekregen, want indien op het aan gewezen No. een prijs was gevallen, dan gelaat op baar toesnellen. In zenuwachtige spanning sprong ze van bear zitplaats op en snelde hem tegemoet, 't was baar onmogelijk weerstand te bieden aaD 't gevoel betwelk thans hear boezem doorstroomde, en zonk viin vreogde weenende in zijne armen. Woorden wareD hier overbodig, zijn blik, geheel zijn oiterlijk zeide 't baar duidelijk, dat bij de gelukkigste aller menschen was. De graaf geleidde zijn dierbaar meisja naar 't prieel en vertelde baar alles waarover hij met haar vader gesproken bad. Na eenige oogenblikken in 't prieel vertoefd te hebben, gingen beiden naar den heer George die bun reeds 'n eind weegs in den tuin te gemoet kwam. Toen Kaatje hear vader zag barstte ze in tranen los, terwijl ze eenige weinige woorden van dank stamelde, en viel hem om den bals. De oude beer was innig aangedaan en giag met beiden in 't salon, waar bij met 'n veel- beteekeuenden blik beider handen in één leg den, zijn blik ten hemel sloeg, als wilde bij d« lieve, te vroeg ontslapen moeder van zijn eenig kind, getuige maken vaD haar gelnk. kon men het lot bij de firma C. koopen tot den prijs, waarvoor het bij iedereen te verkrijgen is. Zoo ongeveer is nu de geschiedenis van meest alle aanbiedingen omtrent buitenlandsche loterijen. En het is juist met aanbiedingen van dien aard, dat de goedgeloovige menigte als overstelpt wordt. Groot is het aantal dergenen, vooral uit den kleinen middelstand, die er op deze wijze ingeloopen zijn, en wier toch niet rooskleurigen toestand er nog donkerder door werd. Laten wij daarom allen op wie wij eenigen invloed kunnen uitoefenen, waar schuwen tegen het deelnemen aan bui tenlandsche geldloterijen. Er zijn reeds teleurgestelden genoeg in de wereld hun aantal behoeft niet vermeerderd te worden door zwendelarijen aan den eenen en lichtgeloovigheid aan den ande ren kant. Arbeidzaamheid, overleg en spaarzaamheid, dat zijn de eenige mid delen, waardoor men langzaam maar zeker tot welvaart kan geraken. AKION. Vlissingen, 13 Mei. De aanbeveling voor gemeente-secre taris alhier (alphabetisch gesteld) bestaat uit de heeren Mr. J. H. C. Busing, ad vocaat en procureur te Groningen en Jhr. Mr. F. G. van Panhuijs, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Woensdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Symphonia", directeur de heer II. C- de Waal, in de kurzaal van het Grand Hotel een invitatie-concert, waarbij de heer Venverloo, solist en concertzanger uit Amsterdam eenige nummers zong. Het talrijke publiek dat was opgeko men de zaal was stampvol gaf door herhaald applaus blijken van goed keuring. Het deed ons dan ook waarlijk goed, dat de muziekvereeniging, die voor het grootste gedeelte uit heeren te Vlis singen woonachtig bestaat, zooveel waar deering en belangstelling ondervond. Alle Met 'n van diepe ontroering bevende slem zeide hij Weest met elkander gelukkig, dierbare kinderen tot in lengte van dagen, verdraagt elkanders gebreken met zachtmoedigheid en ge zult 'n hemel op aarde hebben. De cornet verhaalde toen in kort zijne eerste outmoeting met Kaatje en ook dat bij om harentwille oit Russiscben dienst was ge deserteerd, betgeen haar vader zich nog maar niet goed kon voorstellen. Wat betrof de plannen van den overste met den cornet en zijne dochter, hierover sprak de graaf niet. Hij prees zijn regiments-commandant in alle opzichten, ofschoon de oude heer hiervan geen notitie nam, daar bij de onaangenaamheden, hem door zijn neef aangedaan, hoewel jaren geleden, nog niet kon vergeten. Ten einde nu opnieuw in geene onaangenaamheden ge wikkeld te worden, wenschte bij, dat de cor net dadelijk na zijn terugkomst iu Warteu- berg, den overste formeel zijn verloving zou mededeelen, en bem tegelijkertijd om eene aan beveling voor 't koninklijk consent tot'nhnwe- nummers werden om strijd op lofwaar dige wijze uitgevoerd en wij hopen dat (.Symphonia" ons nog meermalen zulk een genotvollen avond als die van Woen- dag zal verschaffen. De solist kweet zich ook op verdienstelijke wijze van zijne taak. Was zijn stem zuiver en welluidend en gaf hij blijk te gevoelen wat hij zong, toch vonden wij zijn stem wel een wei nig te zwak voor cle groote zaal. De eerste uitvoering van de reeks zomerconcerten, die door de goede zorg'en van de heeren Meier, Reuser en Co. in dit seizoen werd gegeven, slaagde uit stekend en wij twijfelen geenszins, af gaande op het succes van vorige jaren, of de ondernemers zullen den abouné's nog vele genoeglijke en genotvolle avon den verschaffen Hebben zich dit jaar te Vlissingen veel meer abonué's voor de zomercon certen aangemeld dan verleden jaar, toch hopen wij dat zij, aan wie om de een of andere reden, de lijsten die ge circuleerd hebben, niet werden aange boden, zich nog bij de heeren onderne mers voor een abonnement zullen aan melden, waartoe naar wij vernemen nog gedurende eenige dagen gelegenheid be staat. Van 6 tot 12 Mei zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij „Zeeland" aangeko men met de dagbooten 166 en met de nachtbooten 451, daarheen vertrokken met de dagbooten 196 en met de nacht- booten 537, alzoo samen aangekomen 617 en vertrokken 733 passagiers. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, waar in door de directie der Stoomv. Maatsch. uZeeland" de gelegenheid wordt aan geboden tot eene 2e Pleizierreis naar Londen op 21 en 22 Mei a. s. De prijzen der retourbiljetten zijn de zelfde als bij den le pleiziertocht. Ongetwijfeld mag verwacht worden, dat velen van deze goedkoope gelegen heid zullen gebruik maken, om een kijkje te gaan nemen aan de overzijde van het Kanaal. lijk verzoeken. Het scheen den ouden heer aangenaam te ziju 't huwelijk niet te lang nit te stellen, een deels omdat de jongelieden elkaar toch reeds sedert geruimen tijd kenden, en anderdeels omdat hij zelf op leeftijd, voor zijn dood zijp eenige dochter nog gelukkig gehuwd wensebte te zien. Het kostte thans den graaf meer moeite Nenenrode te verlateD als vroeger, maar zijn dienst riep hem na 'n hartelijk afscheid das vertrok bij, ofschoon zijn gemoed wel 'n wei nig bezwaard was, zijne verluving den overste te moeten mededeelen. IotusscheD 't moest gebeuren, coute qni conté, want anders kon hij dezen ook niet om eene aanbeveling bij den koning verzoeken. Dadelijk Da zijn terugkomst begaf hij zich dos derwaarts. De overste verwelkomde zijn protégé als naar gewooDte hartelijk, terwijl deze moeite bad zich ongedwongen te gedragen, ten einde geen schijn te geven daterietsbizou- ders was voorgevallen. Na over eenige onverschillige zaken ge sproken te hebben, begon hij ongemerkt het

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1