VLISSINGSCBE (OIIUM. Eet Hoesje ni Meerok No. 42.Zondag 9 April 1893.319te Jaargang. FiülLITOIN. Binnenland. Gemengd Nieuws. &TtXJSTJBLASt9 IV. Alvorens ik van die woningen afstap, moet ik nog op een ander voordeel wijzen, dat met de zaak zelve in een zeer nauw verband staat, en waardoor ik tevens op eene tweede oorzaak kan komen. Heb ik reeds aangetoond, hoe de zindelijk heid, de geheele goede inrichting der wonin gen, uiterst heilzaam kan en moet terugwer ken op de huismoeder en hare kinderen, dan mag ik een ander belangrijk punt evenmin over 't' hoofd zien, namelijk dit De oorzaak van achteruitgang moet in vele huishoudingen ook gezocht worden iu uithui zigheid. Wat zou men een aanzienlijk bedrag bijeen hebben, wanneer men al de centen, aangegroeid tot stuivers en guldens, optelde, die telken jare in de zakken van kroeghou ders komen, en die aan de huishouding ont nomen worden, die er toch alle aanspraak op heeft. Dat verschijnsel heeft natuurlijk vele oorzaken. In sommige menschen ligt een aard, om altijd verteringen te maken bij wie zulks eene diep ingewortelde gewoonte is geworden, maar daartegenover staat ook menigeen, die vroeger huiselijk 'van aard was, maar lang zamerhand een wiïhuizige is geworden. Waar om werd hij uithuizig Omdat het hem in huis niet langer beviel. Wanneer de eerste tijden van het huwelijk achter den rug zijn, dan gebeurt het niet zelden, dat het vuur der liefde wat minder helder begint te branden. Dat ziet men bij hoogst ontwikkelde menschen zelfs niet zelden gebeuren. Dezulken hebben evenwel voldoende geldmiddelen, om zich allerlei genoegens te verschaffen, en daardoor hun huis nog zoo aangenaam mogelijk te maken voor de ge vallen, dat de liefde en 't huiselijk geluk dreigen te ontvlieden. Neem nu het andere geval van den am bachtsman met tamelijke verdiensten, wiens woning evenwel zeer veel te wenschen over- laat. In de eerste, tijden van 't huwelijk gaat het nog. Van vrienden en nabestaanden kwa men allerlei geschenken in, die evenwel niet van de meest solide kwaliteit waren, en waar van de fraicheur spoedig af is. Is nu de wo ning zooals ik die wenschte ingericht te zien, welnu, dan spaart men en doet men zijn ui terste best, om het inwendige zooveel moge lijk goed te houden, en dan moet het al zeer erg zijn, wanneer hun huis niet een tehuis blijft. Dan blijft ook de liefde er in. Ze wordt niet verjaagd I Wanneer nu de woning dat niet kan aan bieden, dan is er ook geen lust tot bijhouden, nog minder tot opknappen. Over alles daalt een tint van verval, 't Helpt niet, of er al eens een zonnestraal in zulk een vertrek door dringt, want die doet nog duidelijker zien, wat er ontbreekt. Wat gebeurt er nu De vrouw is misschien een moeder geworden, en nu zijn er verplichtingen, waardoor zij tehuis blijft, maar de man zal er niet zelden uit gaan. Hij heeft over dag gewerkt en komt naar zijn woning, om rust te genieten. Het ziet er daa-r zoo weinig aangenaam en uit lokkend uit. Hij moet zich wat verzetten, en al belooft hij de vrouw, dat hij spoedig te rug komt, en al is 't ook werkelijk zijn plan, oen 1 hij ontmoet daar een kennis, en die Naar het Hoogcluitsth. 14.) Haar vader wiet niet wat hiervan te den ken, hij schreef dit echter toe aan overdreven fijn vrouwelijk gevoel, waaraan men, volgens zijn zienswijze, volstrekt niet mocht toegeven, vooral als 'l een ons geheel onbekend persoon betrof. Wel was ze in den laatsten tijd stil, en dikwijls afgetrokken geweest, doch jonge dames hebben wel eens meer zoo iets sentimenteels over zich, zoodat de oude heer er weinig notitie van nam. Na met behulp van hear kamermeisje haar naar hare kamer te hebben gebracht, liet do heer George baar verder aan de zorgen van deze over. Nadat Kaatje weer tot bewustzijn was ge komen, verzocht ze baar kamermeisje haar troont hem mee naar een bierhuis. Nu, daar steekt toch ook geeu kwaad in. 't Loopt te gen donker, en nauwelijks is hij daar, of het gaslicht wordt ontstoken Sakkerloot wat is dat mooi De groote spiegels weer kaatsen dat gaslicht, en hij kijkt zijn oogen uit. Daar zit men nu nog eens prettig en be- hagelijkHier zou hij wel den geheelen avond willen doorbrengen Maar hij moet naar huis, waar zijn vrouw hem wacht. Hij bereikt zijn woning en treedt binnen.' Al zegt hij nog niets, daar is toch. een stem in hem, die hem spreekt van een hemelsbreed verschil tusschen dat prettige lokaal en de woning, die hij vroeger goed en best vond 1 Zoo wordt langzamerhand de weg gebaand tot de uithuizigheid en 't kan niet anders, of de tevredenheid verlaat de woning en wan-, neer ik deze schets wilde uitbreiden, dan was daar overvloed van stof, maar ik laat het liever aan mijne lezers over, om te beslissen,, in- hoeverre het waar is, dat de ongeschikt heid der woningen eeue oorzaak is van uit huizigheid, deze de oorzaak van ontevreden heid, deze de oorzaak van achteruitgang Nog eens de andere woning met licht en lucht, eenvoudig, maar practisch gebouwd, en onder behoorlijke controle. Wit en helder zijn de muren, want gezond zijn zulke mu ren, gezonder dan de behangsels, die vlak op de muren geplakt, de uitwaseming beletten,De houten vloer is goed gesohrobt en frisch. Aan de muren hier en daar een. plaat, tegenwoor dig voor een bagatel verkrijgbaar. Een paar meubelstukken en eene spiegel voor het raam een paar potten met bloemen. De tafel, voor het geopende raam geschoven. De vrouw zit druk te naaien, al moet ze nu en dan eens opstaan, om naar de- wieg te kijken, die in een hoek van de kamer, staat. Gij gaat daar voorbij, en hoort hoe eene vrouwe- stem een vroolijk lied zingt. Als ge kunt wachten, zoudt gij den man zien thuiskomen. Vriendelijk is zijn blik, als hij rond kijkt en zijn vrouw hem begroet. Daar aan die tafel gaat hij zitten, en de pijp wordt aangestoken en r daar rust hij werkelijk jiit Lach nu nief, spot nu uïet"zeg niet och hoe poëtisch I Doe dat niet I Ik zeg u, dat zulke tooneeltjes waar hunnen zijn en zouden zijn, wanneer zij, die meer dan an deren met aardsche goederen bedeeld zijn, een gedeelte daarvan veil hadden, om bij hunne medemenschen op de beschrevene wijze geluk en tevredenheid te bevorderen en te maken, dat hun huis in den vollen zin des woords voor hen een tehuis werd Wil men dus verbetering van het zedelijk peil, dan moet niet alleen strijd worden ge voerd tegen onzindelijkheid en slordigheid, maar niet minder tegen de uithuizigheid, welk eene tweede oorzaak is van de ziekte, die we nu behandelen. Vooral dit eischt eene meer uitvoerige beschouwing. Op allen, die, hetzij op wetenschappelijk of stoffelijk gebied hooger staan, rust de dure, zedelijke verplichting, om ter uitroeiing van die kwaal, van dien invretenden kanker, met alle kracht de handen aan 't werk te slaan. Sommige menschenvrienden hebben daarmee reeds een begin gemaakt en inrichtingen ge opend, die den naam van Volkshuizen dra gen. Hoezeer ik natuurlijk alle pogingen toe juich, in dien geest aangewend, moet ik toch met den meesten nadruk wijzen op eene zeer thans alleen te laten. Nauwelijks had deze de kamer verlaten, of ze barstte in tranen los onbeschrijfelijk was haar smart, te meer, wijl ze heur vader nog niet durfde mede te deelen van hare intieme betrekking tot den deserteur. Geruimen tijd peinsde ze over allerlei middelen om zoo mo gelijk hem to redden, doch wat vermochten in deze heur zwakke krachten Radeloos liep ze henr kamer op en neder, dikwerf op 't punt baar vader alles mede te deelen, en hem te bewegen 't zijne tot redding van haren ge liefde bij te dragen, doch telkenmale deinsde ze hiervoor weer terug, daar ze vreesde niet ten onrechte den toorn van den ouden heer op te wekken. De vurigste, oprechtste bedeD, die ooit uit 'o reinen maagdelijken boezen voort kwamen, werden door haar ten hemel opge zonden. Zoo bracht ze in een allertreurigste stemming den gaDschen dag op hear kamer door, terwijl haar vader zich over den toe stand zijner geliefde dochter ten zeerste ver- ontrustte. gevaarlijke klip, waarop de goede bedoeling gevaar loopt, om te stranden. Die klip heet overdrijving. Wanneer we in het tijdschrift ))Eigen Haard« de beschrijving lezen van zulk eene inrichting in Amsterdam, dan ver hazen we ons eensdeels over de onbekrom- pene mildheid van den schenker. Hij toch heeft zijn vermogen niet weggesloten, maar met ruime hand beschikbaar gesteld, en daar voor moet ieder hem dankbaar zijn maar bij de beschouwing der afbeeldingen, bij 't -«irslag gevoegd, vragen we on willekeur rig, of dit niet wat overdreven ïg. Waar is h;fc, en waar blijft het, dat men velen der waarts zal lokken, die anders hun heil op straat of, erger nog, in kroögen of andere plaatsen zochten, waar zij hunne vaak zoo zuur verdiende penningen ten offer brachten maar waar ik 't, mijns bedunkens, ook, dat Velen daardoor tot het maken van vergelij kingen gebracht worden, die niet dan ten na- cleele van hunne eigene woning kunnen afloo- pen. Wanneer men in onze groote steden geen ti;eemdeliiig is, zal men weten dat in zoo menige huishouding en nu spreek ik van purger- en middelstand de ouders den avond -buitenshuis, in cafés, iu restaurants, in open- pafe vermakelijkheden doorbrengen. Dat wordt hoe langer hoe meer gewoonte, en nu zou ik •freezen, dat door het aldus aangewende mid- ;iel die zucht ook nog meer en meer tot de lagere standen zou doordringen. Yoor die klip pen ik bang. j Hoe nu aie klip te vermijden op de reis iaar 't groote doel Gas acaba. Vlissingen, 8 April. Van 1 tot 7 April zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij „Zeeland'' aangekomen roet de dagbooten 146 en met de nachtboo- %n. 387, daarheen vertrokken met de dagboo ten 218 en met de nachtbooten 522, alzoo samen aangekomen 538 en vertrokkeu 740 pasagiers. Voortaan zullen op werkdagen open zijn bet rijkstelegraafkantoor te Sluis, van 71 3 tot ll1/, uur voor- en van 1 tot 5 en van 8 tot 81/2 uur namiddags dat met telepboon* dienst to Aardenburg, van 71/2 tot li uren voor- eo van 2 tot 5 en 8 tot 81/s nur uamiddags (Spoortijd). De diensturen van deze kantoren op Zon en feestdagen blijven onveranderd. De Koninginnen gaan Dinsdag om 1 n. 23 van den Haag langs den Hollandschen spoor weg naar Amsterdam, en zullen den 17n 's och tends tegen 10 uur van daar naar //het Lao" vertrekken. De Koningiu-Regentea heeft gisteren aan eenige dames en heeren audiëntie verleend. De Min. van Binnenl. Zaken beeft inge steld een commissie van desknndigen, aan welke wordt opgedragen, de te volgen me thoden van onderzoek aan de Rijkslandbouw proefstations tot een voorwerp harer studie VIJFDE HOOFDSTUK. OP DB POOLSOHB GRENS. Al ware 't ook, dat men pogingen bad wil len aanweuden tot bevrijding van den graaf, zou men al dadelijk gestuit sijn op 'n palt van de beide Rassische officieren, die er met nadruk op aandroogen, nog dienzelfden dag met hun 'buit te vertrekken. Zij verzochten dus den overste bun tot aan de grenzen een detachement raiterB mede te geven, als wan neer de kozakken de verdere bewaking op zich zonden nemen. De overste, hoe ongaarne ook, was wel genoodzaakt, dit verzoek in te willigen, hoe zeer hem daarbij 't hart bloedde. Ja, boe gaarne hij den graaf nog eenmaal had gezien, kon hij hiertoe niet besluiten, want welke woorden van troost zou hij hem kunnen toespreken Breng de huzaren nog eens als com mandant behoorlijk hnn plicht onder 't oog, gelastte hij luitenant von Seelen, want 't zal hon slecht bekomen, als zij don gevangene te maken en heeft benoemd tot voorzitter dier commissie, dr. J. W. Gonning, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit teAmsterdam, voorz. van de comm. van toezicht op de Rijks- landbouwproefstations. Den lln April zullen van het instrnnc- tie-bataljon naar de regimenten infanterie 34 korporaals-titulair vertrekken, terwijl er tegen den volgenden dag 40 jongelieden zijn op- geroepeu. Volgens latere berichten is het bericht dal de nieuwe rogimeutsvaandels op den verjaardag der Koningin zouden worden uit gereikt, zoo niet onjuist, dan toch zeker voorbarig. Men weet nog niet, wanneer zij gereed zullen zijn, en omtrent den datum der uitreiking is Dog niets bepaald. Het bestuur der Ncderlandsche-Ameri- kaau8che Laud- en Euiigratie-Maatscbappij beeft een schrijven gericht aan dmi minister van buiteulaudschs zaken, waarin het ten ernstige protesteert, zoowel tegen de wijze, waarop het auderznok van inr. Merriman, districts-Attorney van Conejor County, staat Colorado, heeft plaats gehad, als wegens de ouvolledsgheid en onjuistheid van voorstel ling der meeste overwegiDgeD van bet rap port, dat een uitvloeisel was van dit onder zoek. Verkoopingen en Aanbestedingen. Gisteren namiddag te twee aren had ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van twee schoollokalen op den rechtervleugel van school B. Ingeschreven werd door de heeren N. P. de Rooy voor 5987, P. van Beers f 6286, H. J. Ganderheyden 6790 en J. Loois ƒ6844. RECHTSZAKEN Bij bevelschrift der rechtbank te Middel burg is naar openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen George Reeus, oud 35 jaren, matroos, geboren te Londen, wonende te Liverpool, thans te Middelburg in hechte nis. beklaagd van den lsten April aan boord van het stoomschip Elbruz.liggende te Vlissingen. den stoker P. Martens vermoord te hebben. Genoemde zaak zal behandeld wor den Maandag a. s. en aan den beklaagde is als verdediger toegewezen mr. C. Lucasse, advocaat te Middelburg. SE^UAH. De vergulde reclamewagen van Sequah kwam gisteren (Vrijdag) van Middel burg naar bier en maakte een tonrnée door de stad. Door de muzikanten, die op den wagen waren gezeten, werd echter geeu ma- ziek gemaakt, wel werden eeD groote massa reclame-biljetten met kwistige baud verspreid. iDtosschen wordeB te MiddeJbarg de seancer van den beer Davenport (Sequab) des avonds druk bezocht. Eiken avond worden door de genezen lijders of lijderessen aan laten ontsnappen. De huzaren luisterden met een ontevreden gelaat, en somberen blik naar dit bevel. Op den namiddag van dieuzelfden dag reed eeu half gesloten wagen, met postpaardeu be spannen, de stad nil, en den weg op, dio naar Wieruszow, de eerste grensplaats, leidt. In den wagen zaten de beide Russiche officieren en graaf Zarnaeki, daarachter reden vier hu zaren in witte uniform eo een korporaal, ter wijl een van hen 't paard van den graaf bij den teugel leidde. Helena was diep bedroefd, zo gevoelde zoo innig medelijden met den jonkman, die zoo'n treurige toekomst wachtte en noch zij, noch haar vader vermochten iets tot verzachting van zjjn lot bij te dragen, en dit juist verer gerde nog haar diepe zielesmart. De overste zat alleen op zijo bureau, somber vóór zich uit starende, en bizouder dikke rookwolken om zich heen verspreidende, als wilde hij daardoor aan zijn wrevel lucht geven. Hij werd echter in zijne overpeinzingen ge stoord, door 't binnentreden van IniteDant von Seelen, die hem een brief, juist van 't kabinet

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1