UISMM.SIIIK COURANT. Hot Roosje van Neusnrode. No. 33. Vrijdag IT Maart 1893. 31ste Jaargang Binnenland. FliüLLITON. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER AD VERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worded naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° April 1893, op dit blad abonneeren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vlissingen, 16 Maart- Na de voltooiing vaD den Noordzee-bon levard als wandelweg, werd meermalen de wenschelijkheid uitgesproken om het stand beeld van Neerlands grootsten zeeheld Michiel Adriaanz. de Ruijter te verplaatsen naar de zoogenaamde rotonde. Hoogstwaarschijnlijk is het aan het thans levende geslacht niet bekend, dat de com missie van oprichting alleen daarom het pleintje, waarop het standbeeld zich thans nog bevindt, uitkoos, omdat er geen betere plaats in dien tijd te vinden was. In het jaar van oprichting 1841 was Vlis singen nog eene vesting en dus ingesloten door de verdedigingswerken, die eene betere keuze voor de plaatsing onmogelijk maakten. JThans echter, nu door de goede zorgen van het gemeentebestuur boven de kasemat- ten bij het oude hoofd een uitgestrekt plein aangelegd is, dat het geheele jaar door tal van wandelaars en in den zomer alle vreem delingen uitlokt om daar te komen genie ten van de frissche zeelucht en van bet schoone vergezicht, is die Rotonde als bet ware een eenige plek geworden, waarvan de wedergade te vergeefs zal gezocht worden, en waar in elk geval het standbeeld eene veel betere plaats zal innemen, dan waar het zich no bevindt, zoo zeer iu de nabijheid der betrekkelijk hooge huizen van den Nieu- wendijk en meermalen geflankeerde door scbeepsankers, roeiboeteo enz., en voorts in de onmiddellijke nabijheid het kantoortje van de Vischmarkt, een gebouwtje voor de rijksbelastingen en zooals voor eenigen tijd nog een tamelijk uitgestrekt steenkolenveld. Ook de klacht, die voor eenige jaren openlijk in eene der zittingen van den ge meenteraad uitgesproken werd, dat bij ker mis het atandneeld aan het gezicht onttrok ken werd, doordat het geheel verscholen stood achter bakkramen en tenten, behoefde dan niet meer herhaald te worden, omdat Naar het Boogduitsch. 5.) Nu en dan legde ze met haar vader bezoeken af bij de families op de omliggende buitenplaat sen of woonde met hem 'u bal bij, door edellie den of eenige offleieren uit de in de nabijheid liggende garnizoeus gegeven. Dansen was voor 't jonge meisje 'u waar genot, en vreemd aan alles wat coquelterie heette, danste zij vroolijk .mede, lachte, maar nam weinig of geen notitie van de vleiende woordjes, baar door galante jonge edellieden of officiers in 't oor gefluisterd, zoodat het bijwonen dier bals geen nadeeligen invloed op haar kinderlijk onschuldig gemoed had uitgeoefend. Heur zachte aard, gepanrd met aangeboren waar digheid, waren de beste sobntiengeien voor het beïld op do Rotonde geheel vrij zou staan. Wij achten het daarom een gelukkig denk beeld, dat bet bestuur van het departement ,/Vlissingen" der Maatschappij ,/Tot Nut van 't Algemeen," daartoe uitgenoodigd door de commissie uit dat departement van be heer over het fonds voor het standbeeld, iu de gisteren gehouden algemeene vergadering het voorstel deed om in beginsel de wen schelijkheid van de verplaatsing nit te spre ken. Na breedvoerige discussie, waaruit bleek dat het de bedoeling is om het beeld te vervoeren naar de plaats, waar nu de licht— opstand staat, zoodat ook deze eene andere plaats zal krijgen, werd met bijna algemeene stemmen genoemd voorstel aangenomen en verder aan het bestuur de machtigiug ver leend om met het gemeentebestuur over de verplaatsing in ouderbaudeling te treden. De onkosten op een en ander vallende kannen vermoedelijk alle uit de bezittiogen van het fonds bestredeD worden. Wij wenschen het bestuur van het de partement, geluk met dezen gunstigeD uitslag eo spreken de verwachting nit, dat het alle bezwaren, die zich nog kuunen voordoen zal weten te overwinnen. Wij houden ons overtuigd, dat gansch Nederland met het voornemen zal 9ympathiseereo, waar het hier geldt het brengen van meerdere hulde aan den grootten van Vlissings burgers en van Neerlands belden. De vervaardiging der stoomwerktuigen en ketels voor het op 's rijkswerf te Amsterdam aan te boawen pantserschip #KorteDaer," is opgedrageu aan de fabriek der Kon. Maatsch. it De Schelde" alhier. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, is de groene stompe ton in de Zandkreek, Ooster- Scheide, tusscben de roode stompe ton no. 12 met bezem (oude betonning) eu de zwarte stompe ton no. 11 opgenomen. Inhoud van uo. 12 van 't Geïllustreerd Zondagsblad der Vlissmgsche Courant, hetwelk Zondag 19 Maart a. s. verschijnt. Gevaarlijk sporen mei illustratie - In het bosch met illustratie - Nauwkeurig antwoord - Ik heb hon ger novelle - Ook ceu tuin met illustratie - Onze dienstboden met illustratie - L)e jeugd ziet geen ge vaar illustratie - Keu vergissing - Goedhartigheid de onschuld van haar hart. Vader en dochter zaten in de huiskamer, de oude heer hield zich onledig met eenige lectnar, terwijl zijn dochter ijverig aan een handwerkje bezig was. Ofschoon haar teint blank en doorschijnend was en een zacht blosje haar wangen kleurde, zag zo er overigens toch gezond nit. Schoo ne in breede strengen gedochte blonde lok- keu, hingen sierlijk over bear blanken, vollen bals, terwijl blauwe, ietwat smachtende oogen 'n kleine mond, omgeveu door karmozijnroode lippen, kuiltjes in kin en wangen 't beeld ee- ner Madonua zeer uabij kwatneo haar klee- diug was smaakvol doch zeer huiselijk eo een voudig. In de kamer heerschte de diepste stilte, slechts nu en dan afgebroken door 't eentoo- nig omslaan der bladeD, of 't vroolijk ge kweel van 'n kanarievogel, die, bij Kaatje op de bandwerkstafol staande, als 't ware alles wilde aanwendeD om 't jonge meisje, dat somber voor zich zag op te vroolijken. Plotseling ontglipte 'n zware zucht aan Kaatjes geprangden boezem'n hoog rood i van Napoleon - Ren jacht met luipaarden in Engelsch- i Iodic mtl illustratie - De Kouatkenocr en de schil der of hoe het palet de beste voornemens kan ver ijdelen met drie illustraties - Ouzo Prijsnovdle - f. Kinderlijke vergissing met illustratie - v\at er al niet in handen der politie komt - Hoe veel een mo derne oorlog kost - Barmecide-stokjes - De bekroonde Aoecdote - Even sterk - De handschoenen van den Czaar - Valscb - Een barbaarsche marteling - Anec- doten-proeve - Nog iets over de dierenprocessen - Oplossing Prijsraadsels XIX XX XXI - Een felicita tie waard - Verkeerd begrepen - Een paar uiiingen van Alphoose Karr - Tegen lasteraars en kwaadspre- - kers - Een snedig antwoord - De winners der Prijs raadsels X XI en XII - Puzzle - Nieuwe Prijsraad sels XXV HI XXIX en XXX - Zoo rein als de sneeuw - Auecdoten - Waar het speldegeld van daan komt - Beu schaker als kunstkenuer - Er voor in de wieg gelegd - Nog iets over Blücher - De levens middelen tijdens het beleg vao Parijs - De prijs— wioners der Anecdote-proeve no. 3 - Schaakrubriek - Mededeelingen. Wij ontvingen het verslag van de com missie ter bevorderiog en ter aanmoediging van de verbetering der Paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen van tokdieren gehouden io de maand Pebruari 1893, met de bekroningslijst waaruit blijkt dal o. a. bekroond zijn: in het le district (Schouwen Daiveland, Tholen en Philipsland) het koets en landbouw paard, Oldenborger, Bceunoa van de Vereeniging tot veredeliog van het paardenras in Schouwen Duiveland met len prijs 200. Voorls behaalden de rijtuig- en laudbouwpaarden Loe (ml.) en Stella (gekr. Oldenb.) eigenaars resp. A. H. Wagtho te Tholen en Wed. J. Giljam te Ouwerkerk ieder 50. Janta (tol.) en Bona (gekruist Oldenb.) eigenaars resp. C. v. Strien te St. Philipsland en A. Lodewijk Kappelle ieder 25. De plaatsrervangersprijs no. 1, 2 en 3 werden resp. toegekend aan Pandora (gekr. Oldenb.) Cadeau (id.) en Rata (iol.), eige naars re9p. W. Kooman te Zierikzee, H. v. d. Zunde te Bruinisse en P. Jonker te Dui- vendijke. In het 2e keoringsdistrict le prijs 200, Maruix van de Hengstvereening in Walcheren. Buitengewóne prijs van ƒ50 aan Sex (van W. Poppe, Grijpskerke) en Duke van Caron en Emsens te Raevels). Gewone prijs 50 Bayettioe (van J. M. Kakebeeke, Goes) en Pales (vau G. v. d. Menlen, Aagtukerke). Een vau 25 aan Lijsje (van G. J. v. d. Linde, Colijnsplaat.) Plaatsverv. resp. aaD Elise (C. C. Welleman Krabbendijke). Rebel (G. v. d.MeulenAag- tekerke) en Roosje (van L. Maas Lz. Kort- gene.) Alles landbouwpaarden inlandsch ras, overtoog heur gelaat, en ze waagde 't niet haar hoofd op te ht-ifeo. Op 't hooren dezer zacht zag de heer Ge orge eensklaps op, en wierp 'o onrnstigen blik op Kaatje, terwijl hij met belangstelling vroeg: Waarom zucht gjj zoo zwaar, mijn kind, deert u iets F Kaatje veinsde deze vraag niet te hooren, 't gloeien harer waDgen echter scheen zoozeer de aandacht van den oaden heer te trekken, dat hij vervolgde Ik wil toch niet hopen dat ge geheim verdriet hebt, hetwelk ge voor mij verborgen houdt. Verdriet, lieve vader F stamelde't jonge meisje, zouder hear vader aan te zieD. Neen volstrekt niet, waaraan toch zon 't mij bij zoo'o goeden vader kunnen ontbreken eD, wie hier in huis zou mij verdriet kunnen veroor zaken Neen, mijn kind, dat zon ik evenmin weteo^want ieder beijvert zich uwe weuschen te voorkomen, en u 't leven aangenaam te maken, maar joist daarom verontrustte 'k mij. uitgez, Maruix (Henegouw9ch) Sex en Ba- yettine (Brabantsch) en Duke (Zw. ArdeDsch.) In het 8e keuringsdistrict (Zeeuwscb- Vlaanderen W. D.) viel de le prijs a f 200 ten deel aan Canrobsrt van P. Bnyck te Sluis (inl.) 2e pr. 100 aan Prospère van P. P. Thomaes, Hoofdplaat. (Gekr. Brab. Voorschotpremie f 100 aan P. de Moynk St. Kruis voor Joris (ml.) Aan M. de Jonghe, P. Mahesoone, C. Meysman en H. P. Aer- nandts, allen te Sluis en P. F. Thomaes voornoemd werden resp. toegekend prijzen van f 50, f 50 en plaatsverv, 1, 2 en 3 voor Ces (inl). Keppa, Liesbeth, Plamo (gekr. Brab.) en Sara (inl. ras). Uit de rijks subsidie zijn toegekend prij zen van f 600 en f 400 resp. voor de land bouwpaarden Pride of Bnrobank van de Hengsten Associatie Ciydesdale, en Monaco van Caron en Etnsens (Brab). Plaatsvervanger no. 1 voor f 400. Bren- nns voornoemd f 100 voor Fr^us aan P. A. Verscbuaren Hengstdijk en Merlatti van de HengstenvereeoigiDg te Serooskerke. Tweede Kamer. zitting van gisteren. De heer Von Weiier ia als commies-griffier beëedigd. De motie Van Karnebeek tot uitstel der invoering van de vermogensbelasting tot 1 Mei 1894 werd bestreden door Minister Pierson en ten slotte ingetrokken. Op een vraag van den heer A. Van Dedem verzekerde de regeering, dat po gingen tot vrijen vee-invoer in DuitscbUnd tot dusverre zijn mislukt en niet spoedig de wederopenstelling der greozen is te verwach ten. (Zié Laatste berichten.) 's Rijks middelen brachten in Februari ƒ8,037,886 op, zijode ƒ243,295 meer dan in die maand van 1892. Jao. en Feb. samen zijn na 185,123 boven de opbrengst van 't vorige jaar. De directe belastingen gaven echter tot dus ver nog 87,000 minder, de invoerrechten 13,000, de waarborg 400, 't zegelrecht ƒ48,000, registratie en bypotbekeD ƒ323.000 en ƒ35,000, de posterijen ƒ43,000 en do loodsgelden 15,000. Dat bet saldo nochtans voordeelig was,is dan ook uitsluitend te danken aan het successie recht, dat in Februari 1,110,148 opbracht, d. i. ruim een half millioen meer dan in die maand van 1S92. Van de accijnzen gaven die op suiker, ge- Och, lieve vader, 'k dacht 'k wilde, stotterde Kaatje, geheel iu de war maar heb ik dan werkelijk gezocht? Zoo ja, dan weet ik 't zelf niet." De verlegene houding van Kaatje was 't vaderoog niet ontgaaD, en ofschoon de ondo beer werktuigelijk weder in zijn boek keek, zeide hij, zonder op te zien Ge weet dat ge uw vader alles kunt toevertrouwen, ja mijn kind, ik ben buiten dien van oordeel dat het uw plicht is, nw va der in de eerste plaats tot nwen vertrouwe ling te makeD, vooral daar ge 'n brave moe der mist. Deze laatste woorden deden Kaatje plotse ling haar werk ter zijde leggeD, en terwijl ze opstond, zich naar heur vader begaf en deze hartelijk omhelsde, zeide ze Och lieve vader, ik heb altijd 't volste vertrouwen in n gesteld, gij zijt alles voor mij en tracht mij immers 't gemis mijne: lieve moeder zooveel in uw vermogen is te ver goeden. Wat dat betreft, mijo lief kind, ik heb nooit aan nwe oprechtheid getwijfeld," Do

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1