VlISSINGSCHE COURANT. It)' No. 26. Woensdag1 1 Maart 1893. 319te Jaargang. Gemeentebestuur. ïeiiAMHvrziv Binnenland. LLITON. Gemengd Nieuws. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Ylissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATXBT5 Co., te Parijs. Veracliljut Dlusdag-, Donderdagen Zaterdagavond. Abonnementen voor Eelgië, Duitschland, Engi land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden De Burg. en Weth. v»u Vlissingen, brengeD ter kennis dat zij roet ingang van den len Maart 1893, bebben benoemd tot Adjunct-Opper- brandmeeater in deze gemeente, den beer J. KRUL, wonende alhier en verzoekeD mitsdien den benoemde in deze kwaliteit te erkennen. Vlissingen, 25 Februari 1893. De Borg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. D« Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Afkondiging van het kohier 3« kwartaal der patenten over het dienstjaar 18ö2/93. De Burgemeester van Vlissingeo, maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger ter invordering is gezon den, bet executoir verklaarde kohier wegens het patentrecht, over het 3e kwartaal dienst jaar 18»»/,, en noodigt mitsdien de daarop voorko mende belastingschuldigen uit, om, ter voor koming van vervolging, hunne aanslagen op den daarbij bepaalden lijd aan te zuiveren. Eo is hiervan afkondiging geschied W3ar het behoort, den 25 Februari 189S. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 28 Februari. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedureude de le helft der maand Februari: jl. W. Koks, Amsterdam Karbestein, Rot terdam J. Verbeek idem. Bij den, op deD 25 en 26 Februari jl. te s Gravenbage gehouden schermwedstrijd, uitgeschreven door de onderofficiers-vereeni- ging bij het regiment grenadiers en jagers „Door eendracht bloeiend," behaalden de sergeants Hooijkaas, Steenbergen en de fon- M. W. SCHELTEMA Ez. 19.) //Ja Mina, dat scheelt wel iets, maar niet veel. Och kind, met ons zal het wel nooit meer fleuriger worden, was jij maar met Piot getrouwd //Wel juf, hoe heb ik het non, dat meent u niet, ik ben nog veel meer dan vroeger van U gaan honden, ik doe mijn werk met liefde en lust; wat wil een mensch meer?' „Maar zeg me eens eerlijk Mina, hoe is bet toch uitgeraakt, hebt gij Piet, of heeft bij jou bedankt |rWij hebben elkaar op denzelfden rier Jarigsma, van het Algemeen depot van discipline, den vijfden prijs, korpswedatiijd. Volgens mededeeliug van den inspecteur over bet loodswezen in het 6e district, dd. 22 Februari jl. levert het wrak, tusscheu de roode stokton no. 12 met bezem en de zwarte buikton no. 11, in de Zaudkreek, Ooster-Scbelde, geen gevaar meer op voor de scheepvaart en is bet daar gelegde wrak lichtschip binnengehaald. De groeugeschil- derde wrakton blijft voorloopig liggen. Bij kon. beslnit is pensioen verleend aan L. Caljouw, schipper op het rij ksdomeiuvaar tuig voor Zeeland, ten bedrage van 369. Naar de Z. uit goede bron verneemt be staat bij eeuige patroons te Middelburg en Vlissingen bet plan eeue patroousvereenigiug op t« richten voor bet geheele eilaud Walcheren. De volgende maand zal naar alle waarschijnlijkheid Ds. Talina van Vlissingen daartoe nitgenoodigd, te Middelburg en te VlissÏDgen het belang dezer zeker goede zaak door middel van publieke lezingen be spreken. Da beslissing der regeeringdat de drie uieawe pantserschepen voor onze marine op Nederlandscbe werveD zullen worden gebouwd, is (zegt het „Haudelsbl.") voor onze nijverheid een feit va» beteeke- nis, daar de bouw van dergelijke zeekastee- len velen werk en brood geeft. Zooals men weet, zal een der type-schepen A aan de marinewerf te Amsterdam worden gebouwd. Daaromtrent kan uit de meest betrouwbare bron het volgende worden medegedeeld Op da teekenkamers van het gebouw der werf waarin de bnreanx voor scheepsbouw zijn gevestigd, is men druk in de weer de voorbereidende maatregelen voor den bonw te nemen. De teekeuingen zijn grootendeels gereed, en op een model van hot schip op 7a0 der ware grootte is men bezig alles af te teekenen wat noodig is. Vermoedelijk zal het schip met 1 Mei op stapel worden gezet. Voor het loopende jaar is een som van 160.000 aan arbeids- loonen uitgetrokken. Had men aan de werf de opdracht voor dezen bouw niet gekregen, dan zou er daar de schepeu „Koningin Wilhelmina" en avond bedankt. Door Ka (u weet wel die groote, dikke keukenmeid opgestookt, kwam hij den laatste» avond mij verbieden, om mee naar buiteu te gaan, anders zag hij van mij af. Nu had ik mijn besluit toch al voor dien tijd gecomeD, en zoo was alles uit tus- schen ons." „En had je hem dan niet heel lief?" vroeg Truida, haar betraand gelaat vau het licht afwendende. „Lief juffer, liever als vader en moeder en alle meuschen, maar niet liever dan me plicht, eo die was om met owees mee te gaan. Ik bad hoop gehad dat Piet een paar jaar zou hebben willen wachten maar toen dat niet giog, was het maar beter dat het ineens uit was." „En was je den eersten tijd niet erg bedroefd P" vroeg Truida op zachten toon. „J.i juf, ik lag 'a avonds vaak in me bed te huilen maar op eon Zundag boorde ik Doroiné eens preeken dat bet makke» lijker was te drageu als wij geloofden dat God 0.18 een kruis oplag, dan dat wij het aan de men9chen toeschreven en toen dacht „Ri-inier Cl&aszen" dit jaar gereed moeten komen, waarvoor een pasr honderd roau tijdelijk meer aan het werk zal moeten wor den gesteld spoedig zoo goed als niets meer aan de werf te doen zijn geweest, Thans zal uien met het gewone personeel voor den scheepsbouw, een aantal bedragen de van ongeveer 1000 man, weder geruimen tijd kunnen doorwerken, daar de bouw van het lypeschip A ongeveer 21/» j3ar zal du ren. Er behoeft voor den boow van dil schip dus geen extra-volk te worden aangenomen, maar degenen die aan de werf werkzaam zijn, kunnen de eerste jaren zeker zijn van ar beid, vooral als de tegenwoordige minister van marine zijue plannen ten opzichte on zer vloot geheel kan blijven uitvoeren. Hierbij komt nog, dat voor dit jaar bij de afdesling uitrusting aan albeidsloonen is uitgetrokken een bedrag van 60,000 bij de magazijuen 40,000. Daaruit ziet men dat ook bij deze afdeeliugen een groot aan tal werklieden dagelijks arbeid vinden. Ook dat persoDeei bad grooieDdeels moeten wordeu afgedaukt, ware de bouw van bet typeschip A niet aau de marinewerf opge- d ragen. Voor scheepsbouw zal aan de werf voor alle soort werk dit jaar 400,000 worden uitgegeven. De houw van het schip zal geschieden onder leiding van den hoofdingenieur voor scheepsbouw, den heer G. Turk, wien ua- tuarlijk ingenieurs worden toegevoegd. Voor den bouw der schepen op „Feijenoord" en aan „De Schelde" zulleu aldaar eeu hootd- ingeuieur en ingenieurs worden gedetacheerd. HH. MM. hebben aan bet Diaconessenhois te Haarlem 500 doeo toekomen, tenbehoeve der voorgenomen aanbouwiog. De Minister van Oorlog brengt ter ken nis, dat tegen 4 April een twintigtal zonen van militairen op de Pupillenschool te Nieuwersluis kunDen wordeu geplaatst. Nadere bijzonderheden bevat de „St.-Ci." van gisteren. Een wetsontwerp tot wijziging der Pensioen- wetten van 1890 is bij deu Raad van State ingekomen en wordt, zegt men, eerstdaags in de Kamer verwacht. Benoemd tot luitenant-generaal bij de cava- ik zoo bij me zeivers komaan Mina, as de familie niet haar gold verloren had, dan had den we niet naar buiten beboeren te gaan en Piet was mij trouw gebleven. Hij heeft mg dos dat leed niet aangedaan, maar de Frauscheu die alles onderste boven hebbeu gegooid, dat mag ik nn wel weer hardop zeggen I en God heeft dat toegelaten. Ik heb dus maar trouw gebeden dat onze lieve Heer mij mocht helpen om Zijn kruis te dragen en Hij heeft het gedaaD en Hij zal u ook wel helpen, goede, beste, arme jut 1" Alsof zij vreesde te veel gezegd te hebbeu, draafde zij eenklaps de kamer uit. Maar liefde en trouwe verzorging, een kundige geneesheer en versterkende midde len konden het geknakte gestel op den duur niet helpen. De winter was hard en streng, die de laatste zon zijn dien Truida met de haren doorbracht, de levensmiddelen waren duur evenals de brandstoifeo, die schaars werden en meermalen haalde Mina des avouds i» een boodschapmandje voor baar eigen centen eeuige turven en wat houtjes, opdat de voorraad toch maar langer zou strekken lerie, de generaal-roajoor, adjudant i, b. d. van H. M. de Koningin, W. K. L. van Helden, inspecteur van het wapen bij de genie, de generaal-majoor J. H, Kromhout, inspecteur van het wapen. Deu llen Maart zullen gedelegeerden der verschillende spoorwegmaatschappijen met den Raad van toezicht te 's-Gravenhage bijeen komen ter behandeling van de zomerdienst- regeling, In de vorige week zijn weer 12 jonge lingen als voloutair bij de instructie-com pagnie te Schoonhoven in dienst gesteld 20 waren opgekomen, maar 6 werden ge neeskundig afgekonrd1 voldeed niet aan de eischen bij het examen en 1 trok zich terug. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms.schroefstoomschip lo kl, „De Ruijter," onder bevel van den kapt. ter zee D. G. Brand, den 25sten dezer vau Fort de Fraucö (Martiuique) vertrokken ter voortzetting van de terugreis naar Ne derland. Aan boord was alles we). Het is gebleken, dat het gebraik vau postzegels, die reeds eenmaal gediend hebben, meer voorkomt dan aauvaukolijk werd ver moed. Uit deu aard der zaak kon dit mis bruik hoofdzakelijk op de kleine kantoren worden gecooslateerd, doch daar het nu voor da hand ligt, dat het kwaad ernstige ver houdingen heeft aangenomen, is door de ad ministratie der posterijen een scherp toe zicht aan alle kantoren bevolen. Kerk- en Schoolnieuws. R. Kath. Kerk. Benoemd tot pastoor te Middelburg, de heer J. H. Rings, thans pas toor te Spaarnwonde. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school (Nieuwstraat) alhier de heer W. Stroo, thans werkzaam aan eeue dergelijke school te Dan Helder. Te Middelburg hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag eznige baldadigen aan het begin van den nieuwen Vlissingechen rijweg van de aldaar liggende rails er een dwars over da rails gelegd. Gelukkig heeft en do juffrouw geen kou zou lijden, en op dat da weinige meuschen, die zij tegenkwam, de waarheid niet zonden vermoeden, bedekte zij ze met een wit servet, als hadde zij brood of vleosch gehaald. Haar loon was gaandeweg verminderd en eindelijk „was de le Nov. nog niet ddar, of al zoo lang achter den rag als Truida er over begon, zij, Mina had niet» noodig, de joffrouw moest het maar bewaren 1* Tobd Truida geheel bedlederig was ge worden en aaD Mina allengs alles had moeten overlaten, verwonderde zij zich wel eens, hoe do bonillon, en het stukje biefstuk, dat haar zoo lekker smaakten bekostigd konden wor den, daar Kees Mina toch maar het gewone karige weekgeld gaf. Op de angstige traag der zieke, of zij ook scholden maakte bij den slager, veizekerde Mina zoo plechtig von neen dat Truida haar geloofde, maar de zaak nog minder begreep. „Maar juf!" sprak Mins, „u eet zoo weinig, n verslijt haa9t niets, du9 u kan dan ook wel een* iets lekkerdere hebben Of wel o vroom bedrog zij noemdq

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1