VLISSHMGSCDE COURANT No. 10. Zondag 22 Januari 1893. 31ste Jaargang. Bil ta Cmrait tóoort eet Bijifsi Gemeenteraad. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATJBE Co., te Parijs. Ver«chijut Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitaohland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Zitting van Vrijdag, 20 Januari 1893. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, Burgemeester. Afwezig de heeren van Raalte, Che valier en Wibaut, met kennisgeving. Alvorens tot de behandeling van zaken over te gaan, opent de voorzitter de eerste zitting van dit jaar met de volgende toe- Mijne Fleer en, Evenals vorige jaren wensch ik ook .thans bij bet openen dezer eerste Raadsvergadering in bet nieuw ingetreden jaar, U met een enkel woord hartelijk wel kom te beeten, daarbij den wensch uitspre kende, dat 1893 een in allen deele gelukkig en zegenrijk jaar voor onze gemeente moge zijn. »Het afgeloopen jaar bracht ons veel goeds en wij kunnen met dankbaarheid terugzien op betgeen daarin voor de gemeente tot stand kwam. »Over bet algemeen toch nam de welvaart toe en al moge in de laatste maanden door de weinige werkzaamheden aan de Kon. fabriek »de Schelde« niet zooveel door den werkman verdiend zijn als anders, gelukkig kan men er toch op wijzen, dat, wat werke loosheid en armoede betreft, deze gemeente toch nog gunstig bij zoovele andere afsteekt. »Veel aank zijn wij in dezen tijd aan de vereeniging «Hulp in Nood« verschuldigd, die door haar optreden aan den nood van velen tegemoet komt, doch ook mogen daarbij de andere instellingen van weldadig heid, vereenigingen tot epijsverschaffing enz. niet vergeten worden, die alle hare beste krachten aanwenden om hen, die voor het oogenblik geene verdiensten hebben, zoo goed mogelijk door deze tijden heen te helpen. «Moge evenwel spoedig het oogenblik aan breken, dat haar steun niet meer in die mate als thans van noode is, door de tijding dat «de Schelde« weer nieuwe bestellingen en daardoor overvloed van werk heeft verkregen 1 »Met een dankbaar hart zien wij terug op het afgeloopen jaar, wat betreft den ge- «Werd onze gemeente van verschillende zijden wellicht nog meer dan andere plaat sen door de cholera bedreigd, zoo bleven wij toch gelukkig geheel voor die vreeselijke ziekte gespaard, terwijl wij hopen, dat 1893 op dezelfde wijze moge voorbijgaan. «Van de vele besluiten, die Uwe vergade ring nam, wensch ik alleen te wijzen op dat tot aankoop van den grond op het zooge naamde »Eüand.« «Leverde die aankoop voor de gemeente al eenige risico op, zoo geloof ik toch, dat de tijd zal leeren, dat men met genoegen op dat besluit zal terugzien en hoop ik, dat ook daar spoedig tal van nieuwe woningen mogen verrijzen, zooals in 1892 aan de Gla- cisstraat het geval was. «Handel en scheepvaart namen in 1892 toe, al was het misschien nog niet in die mate als men zou mogen verwachten. «De Stoomvaart-maatsch. «Zeeland» bleef haar uitstekenden naam in alle opzichten hand haven al mag haar personen-vervoer mis schien eenigszins geleden hebben door bet heerschen der cholera, het goederen-vervoer nam daarentegen veel toe. «Ook het eerste levensjaar van de stoom vaartlijn VlisêingenHuil verstreek en al kan met voldoening op de vele lading gewezen worden, zoo had die onderneming toch met zware concurrentie te kampen. «Dank zij der wakkere directie en den steun van andere zijden aan deze echt nationale onderneming verleeud, mogen wij vol hoop op de toekomst zien en vertrouwen, dat het bestaan dezer goederen-lijn een groote schrede voorwaarts is om de havens van Vlissingen aan haar doel te doen beantwoorden. «Met genoegen zagen wij de «Gloucester- lijna onze haven aandoen, en al namen de schepen der »Castle-lijn« door de cholera ge durende eenige maanden alhier geen passa giers en goederen in, zoo bestaat toen alle kans, dat ook zij spoedig zullen terugkeeren. »Ook de petroleum-aanvoer bleef geregeld aanhouden, zoodat uit dit alles blijkt, dat, al is het langzaam, de scheepvaart toch voor uitgaat. «Langzaam gaat zekertt, zegt het spreek woord moge aat dan ook voor onze gemeente bewaarheid worden en onze haven, zij het dan ook vele jaren nadat de grootsche wer ken tot stand kwamen, door haar uitstekende ligging eene waardige plaats onder hare zus ters innemen, die haar zoo in allen deele toe komt. »Wat onze badplaats betreft, zoo bracht- het afgeloopen jaar daarin nog niet den bloei dien wij wenschten, maar toch maken wij dankbaar melding van deuitstekende wijze, waarop het «Grand-Hotek wederom werd geëxploiteerd en hopen wij, dat het den on dernemer moge gegeven zijn, zijne ijverige pogingen met het meeste succes bekroond te zien, welk succes zeker aan onze gemeente zal ten goede komen. «Wanneer ook de nieuwe vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen-verkeer haar opgevatte taak met ijver blijft betrach ten, en ook van andere zijden wordt mede gewerkt, zal onze badplaats zeker ook een maal tot ge wensch ten bloei geraken. «Eindelijk wil ik niet vergeten het in wer king treden der telefoon-inrichting hier ter stede te vermelden. «De gemeente is daarmede eene inrichting rijk geworden, die voor de ingezetenen van veel nut en gemak is en wij twijfelen niet, of het aantal aangeslotenen zal, wanneer ook de lijn naar de haven gereed is en mettertijd het intercommunaal verkeer, vooral met Mid delburg tot stand zal zijn gekomen, nog steeds En thans, Mijne Heeren l wil ik niet ein digen zonder U de verzekering te geven, dat ik in het afgeloopen jaar wederom met ge- genoegen mijne krachten aan de gemeente wijdde en dit komt hoofdzakelijk door den steun en de medewerking, die ik van Uwe vergadering, als ook van de beide Wethou ders, de hoofd- en verdere ambtenaren dezer gemeente heb mogen ondervinden. »Ik breng daarvoor openlijk mijn' dank en verklaar mij dan ook gaarne bereid om ook in het ingetreden jaar met al mijn vermogen in het belang dezer gemeente werkzaam te zijn. «Ik vraag daarbij ook thans weder Uwe welwillendheid en Uwe medewerking. «Moge het ons allen gegeven zijn, ook dit jaar op nieuw onder Hoogeren zegen al onze krachten aan te wenden tot bevordering der belangen van ons geliefd Vlissingen, en moge het voor U zelf en voor Uwe gezinnen in elk opzicht een gelukkig jaar zijn, dat is mijn welgemeende wensch.« Met instemming werden deze woorden van den voorzitter door al de leden be groet. De notulen der vorige zitting worden hierop gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de raadsbeslui ten betreffende bet kohier van den hoof- delijken omslag over 1892; de uitgaven voor buitengewone werkzaamhedenden verkoop van gemeentegrond de 4e wij ziging der gemeente begrooting van 1892; de berusting van Ged Stateu in de aan bet gasthuis verleende subsidie voor 1893 en de algemeene politieverordeningen wijders dat machtiging werd verleend tot bet beschikken over de helft der posten van 1893; voorts een schrijven van den commis saris van politie, naar aanleiding van de ingekomen klacht over het niet tijdig aansteken en blusschen van de gaslan taarns, houdende mededeeling, dat den agenten van politie de last is opgedragen nauwkeurig op de aansteking en blus- sching der straatlantaarns te letten; dat overigens bij hem geene klachten te dien aanzien zijn ingekomen. Hij veroorlooft zich daarbij de opmerking te maken, dat door de directie der gasfabriek bij con tract voor de aansteking en blussching der lantaarns telkens eene speling of tijdruimte is gelaten van 40 minuten, die door de 6 personen, die met dat werk zijn belast, zeker in het voordeel der fa briek wordt benut. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Op het daartoe strekkende verzoek van belanghebbende, wordt aan mej E Fre- lier eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan school D, ingaande met den datum op welken haar opvolgster in functie treedt. Ter benoeming eener onderwijzeres aan school F, worden voorgedragen de dames J. G. H Ketting, onderwijzeres te Aven- lK-rn, B. F- Prinsen, onderwijzeres te Nèede en J. M. Heijliger, onderwijzeres te Culenborg, en met algemeene stem men als zoodanig benoemd mej. J. G. II. Ketting te Avenhorn Aangezien het niet mogelijk is geweest om voor een huurprijs van 250 een voor het hoofd van school C voegzame woning te verkrijgen, en daarvoor min stens f 350 moet worden betaald, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethou ders besloten, boven en behalve de reeds vroeger toegestane toelage voor huishuur voor voornoemd schoolhoofd, andermaal eene toelage van vijftig gulden te ver strekken, waardoor de toelage voor huis huur over 1893 voor dat hoofd alzoo 100 bedraagt. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de hoofden der scholen A en C, wordt op voorstel van den voor zitter besloten, de behandeling van het adres van voornoemde hoofden, houdende verzoek om gelijkstelling hunner jaar- weddeu met die der hoofden van de scholen B en D, aan te houden tot bij de behandeling der gemeentebegrooting van 1894. Op het ingediende adres van de heeren onderwijzers P- Zegelaar c shoudende verzoek tot nadere regeling hunner jaar wedden, wordt, op voorstel van Burg. en Weth in afwijking van het advies der plaatselijke commissie, na eene uit voerige en zaakrijke toelichting, waarop hun voorstel berust, en op advies der commissie voor de financiën, die als haar gevoelen te kennen geeft, dat ten deze geene zoodanige verandering is ge komen om eenig motief te hebben tot deze voorgestelde verhooging, met alge meene stemmen besloten het verzoek te wijzen van de hand. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek van den heer H. J. van Mierop, ontvanger der directe belastingen enz. te Gorinchem, om restitutie van naar zijne meening te veel betaalde hoofdelijken omslag over 1892, stellen Burg en Wetli., op grond van het bepaalde bij art. 8 der betrekkelijke verordening op de belasting voor, op dat adres afwijzend te beschik ken, om reden dat verzoek is ingeko men na het verstrijken van den daarvoor gestelden termijn, Met algemeene stemmen wordt al- zoo besloten. Op het verzoek van C. Tfieune, na mens de gezamenlijke sleepers te Vlis singen, wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten, aan adressanten, over eenkomstig hun verzoek, wederom voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, ingaande met 1 Januari 1893, en alzoo eindigende met 31 December 1895, in huur af te staan het gebouwtje annex het brandspuithuisje, staande op het Boterplein alhier, teneinde dit te gebrui ken als bergplaats voor gereedschappen en bestelkantoor, te zameu met de zoo genaamde wijnwerkers, tegen denzelfden huurprijs en op dezelfde voorwaarden als dienaangaande vroeger werd besloten. Wordt besloten met intrekking en buiten werking stelling van het raads besluit van 16 Januari 5885, te rekenen van af den 1 Januari 1893, aan de hee ren Ch. de Groof Coscheepsmake laars alhier, te vergunnen op eene op pervlakte van 25 725 Ma van het de Ruijterplein alhier, scheepsankers en kettingen neder te leggen, tegen eene jaarlijksche retributie van 7.50. Wordt besloten tot den onderhaudschen verkoop aan den heer F. N de Rooij al hier, van 180 25 M2 gemeentegrond, ge legen aan de Glacisstraat, hoek Bad huisweg, 5.de Ms, alzoo tot een totaal bedrag van 901.25, met bijbe taling van 231 voor trottoirkosten. Naar aanleiding van de bij Burg. en Weth ingekomen rapporten, betreffende den brand in het stoomschip «Prins Hendrik", stellen Burg. eu Weth. voor, den pijpvoerder P. van Beers, die zich herhaaldelijk door buitengewone plichts betrachting heeft onderscheiden, een stof felijk blijk van waardeering van zijnen buitengewonen dienstijver toe te kennen. Met 10 tegen 2 stemmen wordt alzoo besloten. Tegen stemden de heeren Harder en Kalbfleisch. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten het perceel XT, pachter C. Ma ters, te rekenen van af 1 Januari 1883 uit de pacht te nemen en den pachter van het betalen van den pachtprijs voor het lqopende jaar 1893 te ontslaan. Wa't betreft het mede in het rapport vermelde perceel XV, brengen Burg. en Weth. in herinnering, dat dit reeds bij raadsbesluit van 15 Juli no. 2, uit de pacht werd genomen. De aannemers G. Th. Feij en W. Stroo, met leedwezen bemerkt hebbende dat zij bij de aanbesteding op 31 December 1892 vergaten hun inschrijvingsbiljet ook door hunne borgen te doen teekenen, verzoe ken thans, zoo zulks mogelijk is, tot eene eventueele onderhandscbe aanbesteding over te gaan en verklaren daarbij, dat ook zij bereid zijn om ook de voorge schreven werkzaamheden voor denzelfden prijs ad 5430 uit te voeren. De zitting gaat over in eene zitting met gesloten deuren- Na heropening der zittiag stelt de de voorzitter voor, de 3 eerste perceelen van de op 31 December jl. gehouden aanbesteding niet te gunnen en deze 3 perceelen in 1 perceel te herbesteden. Alzoo wordt besloten. Komt in behandeling een ingekomen schrijven van de directie der Vlissingsche

Vlissingse Courant | 1893 | | pagina 1