Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken 4o. te 9clir»|>pen de kosten voor het aan- brengen vuu electrische verlichting in de geboawen en terreinen van do Militaire Aca demie 5o. het traktement van een leeraar in de natuurkunde aan de Militaire Academie, voor gesteld op 2800, uit te trekken op f 2200, gelijk aan dat van een leeraar in do schei kunde 6o. te «ch.oppen de gelden, aangevraagd ?oor het iDTichten van de gebouwen eD ter reinen te OmmerschanB tot tijdelijk verblijf voor de troepen, voor zoolang de gebeele oiuvang van die voorzieningen niet bekend ia eu de kosten daarvan niet kunuen worde» opgegeven 7o. te schrappen de sommen, uitgetrok- keu voor de garnizoensveranderingeu in Lim burg en Noord-Brabant, teneinde die dit jaar niet te doen plaats hebben 8o. te schrappen de sotn van SÜ00, uit— getrokkeu voor de verbetering van het hoofd wachthuis te Groningen. Twrf.de Kamer. Avondzitting van Donderdag, Begrootiug van Marine Ken model in hout van een acliip, type A, stond op de ministeratafel ter bezichti ging. De heer Goelcoop hraclit hulde aan 's ministers ijver cu talent, maar bestreed diens plannen, die jaren lang den toestand zullen beheersehen, en wel omdat de drie schepen, die de miuister voorstelt, onmogelijk tegelijk kunnen dienen voor de Nederlandsehe en voor de In dische Marine, en ook geen zuiver stelsel voor de ver dediging van Nederland geven. Hij wees er op dat de redenen waarom de minister is afgeweken van het rap port der Staatscommissie voor de kustverdediging niet ziju medegedeeld, evenmin als de ivijze van samenwer king tusschen land- en zeemacht. Zelfs omtrent de be veiliging Van onze koloniën is der Kamer weinig of niets bekend. Dour ook lang niet vost stoot, dat de ra ming van 3 millioen per schip niet zal worden over schreden, meende spr. met de meerderheid der Comm. run Jlapp,, dat bij gebrek oan volledige gegevens nit- »tel vun aanbouw der schepen noodig is, Ook consta teerde hij nog, dat het rapport der commissie voor de kustverdediging, onder geheimhouding medegedeeld, zoo laat is ingezonden, dat de leden geen tyd hebben ge had, in de ofdeelingen vau dit 100 geschreven bladzij den groote rapport kennis te nemeo, en toch vormt dit den grondslag van 's ministers gebeele plan. Hij ried dus aan, hij euppletoire begrootiug de plannen opuieuw aan te bieden, opdat de Kamer ze zonder overijling kunne beoordeelen. De heer Laud besprak den achteruitgang van onze vloot en de taBk onzer Marine. Hij betoogde, dat het bestaande materieel voor locale defensie goed en vol doende is, maar dat het niet kan voldoen aaa den nieuvr gestelden eisch om op te treden langs de ku9t d0 thans voorgestelde uitbreiding acht hij te groot en aan schaffing van materieel voor een Noordzeevloot oan00ffig. Daar iutusschen de minister bedoelt, do bestaande 8che- o pen te vervnngen, acht hij zich niet gerechtigd, (Jaartoe de gelden te weigeren. De heer V'iruly Verbrugge bestreed ook ministers plannen. De heer Rutgers betoogde, dat de micister ia zijn eigen stelsel niet ver geneeg gegaan is, Zonder den mi- nieter te verdedigen o[ te bestrijden, trad hij in ait- voerige beschouwingen omtrent do gedane vooratellen daarbij tot de conclusie komende, dat 2e ©a voldoende zijn voor de bescherming vbu de scheepvaart en de han delsvloot buitenslands, Spr. verklaarde zich ten slotte vóór 's ministers plan en zijne begrooting, omdat dit plan in elk geval past in elk ander stelsel. Zitting van Vrijdag. Aangenomen werden verschil lende ontwerpen tot nataraiisatie en suppletoire be grootingen. Voor<s werd behandeld het ontwerp tot wijziging der Schoolwet, strekköude om verplichte invoering der vrije- en ordeoefenfugen te verdagen tot 18'Jó, Dc heeren Schaepman. Vermeulen en Van Velzen drongen aan op verlichting van 't ezameuprogram. en geen verplichting tot afzonderlijke lokalen aan bijzon dere scholen. De Minister zou dat laatste onderzoeken, en was overtuigd dat geheel naar den geest waarin tot het vak werd besloten, de toepassing moet geschieden. Het amendt.-Travoglino— Mutsaers, om de verplichte invoering te verdagen tot 1897, is aangenomen met 76 tegen 14 st„ waarna het ontwerp is goedgekeurd. Het debat over Marine werd voortgezet. Dc heer van Vlijmen, erkennende de wenschelykheid tot verbetering van 't materieel, ofschoon hij het oude volstrekt niet onbruikbaar acht, bestreed 's ministers man voor zijne goede diensten een banknoot in de hand en verzocht hem per telegram een kamer voor haar te bestellen in het Stations hotel. Eindelijk liep de trein bet Straatsburger station binnen. Vermoeid stapte zij nit op het woelige perron,dat van menscben wemelde. Daar was niemand om baar welkom te beeten. Angstig keek zij in 't rond of zij Koert ook zag. Hij kon onmogelijk hier zijn, dat wist zij eu toch zocht zij hem. Volle tien minuten dwaalde zij op bet perron rond, doch nie mand bekommerde zich om de gesluierde dame. Juist wilde zij het groote stationsgebouw binnengaan, toen zij haar Daam hoorde roe pen. Zij keek om en stond tegenover mijn heer Morris. De advocaat was in gezelschap van een elegant gekleed heer, met een ridderorde op do borst, die zich uiterst beleefd voordeed. Morris was tegenover Jane zeer terugge trokken, wat baar eenigszins geruststelde. Met de blijken van de grootste hoogachting plannen, omdat ile tijd tot onderzoek heeft ontbroken. De heer Smit bestreed de schepen typo A., als on voldoende en keurde den kostbaren bouw vau rompeu op Rijkswerven af. De heer Schimmclpenninck van der Oye is ook vóór wettelijke orgauïsatie, maar meent dat de voorgestelde schepen iutusschen kunnen worden aangebouwd. De heer De Geer bestreed sterk het feit, dat een zeeofficier is gepensionueerd, omdat hij een duel wei gerde. Hij drong aan op wettelijke Voorziening tegen dergelijke kwetsing van het rechtgevoel (toejuichingen.) Do heer Lieftïnck bestreed de plannen, als veel te kostbaar De Minister Verdedigde de Beliepen type A., als werkelijk dienstig voor Nederland en Indiè. Hij be roept zich op adviezen van zeeofficiereu als Kruy». Roëll en Gayot. Het wachten op wettelijke organisatie Zou veel te lang duren. Het duel keurt bij al en zal met zijn collega van Oorlog overleggen, om tot instelliag van een serge- recht te geraken. De heer Guyot bestreed sterk het type der voorge stelde schepen. De heer Van der Kaaij adviseerde namens de Comm. van Rnpp, den minister, zijn voorstellen thans terug te ncmeu en bij suppletoire begrooting voor te dragen. Heden 11 uur voortzetting. [Zie Laatste berichten). Do hoofddirecteur der posterijen vestig1 de aandacht vau het publiek op 't veelvul dig voorkomen van briefkaarten, niet van Rijkswege uitgegeven, die met geen of een onvoldoend frankeerzegel waren voorzien, en waarvoor dus strafport moest worden gevor derd. I» zes dagen beliep het aantal zoo danige briefkaarten op de drie voornaamste kantoren meer dan 250. RECHTSZAKEN Door de Arroudissemerits-Rechtbank te Middelburg is gisteren m. veroordeeld, wegens diefstal: J. N., 40 j., werkman alhier, tot 2 m. gev. straf eu in de kosten, Verkoopingea en Aanbestedingen. Gisteren werd aan bet gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland ie Middel burg aanbesteed het onderhouden van het kanaal door Walcheren, gedurende de jareD 1893, 1894 1895 (raming ƒ87,850 per jaar.) Minste inschrijver was de heer Pr»- Verbruggeu te Waddiugsveen, voor f 86,169, Gisteren vertoonde mau uus twee levende meikevers, die echter niet, aooals men al-; liebt denken zou, per abuis boven don grond waren gekomeu, maar door een landbouwer; bij' het spitten waren opgedoive»; Bewijzen voor eeu zachte temperatqur doet dit dus o. i. niets. - Uit Bergen-op-Zoom wordt het vol gende aan de N. R. Ct. gemeld Eene Doitsche dame, reizeude onder ge leide van een beer, is gisteren ochtend, nabij het station Woeusdrecht uit den snel trein, komende van Vlissingen, gesprongen. De heer bad baar een pBar oogeublikken alleen gelaten in den coupé lste klasse, en vond bij zijue terugkomst het portier open en bare plaats ledig. Hij en ook andere reizigers hebben bij herhaling de noodrem doen werken, doch zonder resultaat, daar deze bleek defect te ziju. Da trein rolde intusschen in vliegende vaatt voort, voorbij verschillende stations. Door roepen en wuiven trachtte men den trein tot stilstaan te brengen, doch ook dit bleek vrachteloos. Eerst te Rosendaal hield de trein stil en kon de doodelijk ont stelde beer uitstijgen pd om hulp vrBgen. Op telegrafisch bericht alhier outv&DgeD, stelde bij na den vreemden heer «an haar voor als professor Francois Gispert. /Mevrouw," begou de professor met eene dieps buiging, ik beu zoo gelukkig n te kunnen mededeelen, dat de Duitache officier uw echtgenoot, dien ge hier te Parijs wilt bezoeken in mijn hotel logeert." Vragend keek Jane den advocaat aan. Deze wendde zich af, schijnbaar met een gevoef van verdriet en medelijden. ,/Mag ik vragen, lieer professor, wie n heeft medegedeeld dat ik hier in Parijs mijn man wilde zoeken z/De jonkvrouw Von Lanterer was zoo goed mij van deze reis kennis te geven en verzocht mij dringend u te vergezellen en te bescher men, mevrouw," viel de advocaat haastig in. z/Wegeus de betrekking, waarin wij eens tot elkander gestaan hebben, meende ik aan het dringende verzoek van die achtenswaardige dame te moeten voldoen. Gedurende de reis hield ik mij verborgen, omdat mijn aanblik u misschien kon mishageu. Ik heb echter alleen de verplichting op mij genomen tot Parijs de reis mee te maken en ben thans zoo vrij mij gingen eenige spoorwegbeambten met eene lorrie langs de lijn, in de richting van Woensdrechl, en vonden daar de dame wezenloos tegen een afsluithek staan. Oubegrijpelijkerwijze bad zij slechts eeDe lichte wonde aan het hoofd. Zij was na den sprong uit den trein ongeveer 2000 M. terog gewandeld, in de richting van het station Woensdrecht. De dame werd naar Bergen-op-Zoom vervoerd en aldaar werd door dr. Verlinden geneeskundige hulp verleend. Met den eerstkomenden trein kwam haar geleider hier aan. Met trein 248 vertrokken beiden naar Schirmbeek bij Wezel. De dame was leidende aan melancholie, tengevolge van den doods haars vaders. Zij kwaman nit Glasgow. Bij een volksoploop te Einsferwold op Woensdagavond werden revolverschoten door de arbeiders gelost on bij eenige ingezetenen ruiten iügeworpen. De politie stond mach teloos tegen de groote menschenmassa. Als een kenmerkend teeken des tijds deelt men mede, dat een grondeigenaar te Nijehaske, die tegen een loon vau 8,25 en vrije woning een zetbaas vroeg, volledig met het landbouwbedrijf bekend, niet minder daD 240 aanzoekeo tot plaatsing ontviag. Te Krimpen a/d Lek is een bouw- manswoning, afgebrand, met 32 koebeesten 28 schapen, 2 paarden en een groot aantal kippjn. Gedurende de zitting der rechtbank te Amsterdam vroeg Donderdag-middag een der bescholdigdöu permissie, zich even naar een zekere plaats te mogen begeven, wat hem werd toegestaan. Die plaats beviudt zich aan den kant vbb de Lange Leidsche-dwarsstraat, aan de .straatzijde op de eerste verdieping, 5 a 6 meters boven de straat, en is door eeu dubbele deur afgesloten. Buiten de tweede deur stood, terwijl de man binnen was, een schildwacht. Tusschou de beide deuren be viudt zich een raam, dat uitzicht geeft op de Leidsche-dwarsstraat. Zoodra de gevange ne binnen was, drokte bij een ruit in, kroop er door en sprong op straat, en niettegen staande den tamelijk grooten sprong, scheen bij ongedeerd te zijn, tenminste hij stood oogenblikkelijk op, holde voort in de rich ting van de Spiegelgracht en was spoedig uit het gezicht. Een aantal agenten begaven zich onmid dellijk op weg om den vluchteling te zoeken, terwijl een rijksveldwachter, als de verant woordelijke man, werd geschorst. Op een der zolders van bet Centraal station te Amsterdam bevindt zich de berg plaats van goederen, die de passagiers in deD loop van het jaar achtergelaten bebbeD hetzij in de station, hetzij in deu trein. Al hoewel het meerendeel der goederen ons onmiddellijk herinnert aan den haastigen, vergeetachtigen spoorwegreiziger, die, het rijtuig uitstappend, zijn wandelstok, paraplus of valies in het net iaat liggen, treft men hier een verzameling aau van de meest uit- eenloopende voorwerpenboeken en canapé kussens, kistjes sigaren en Edammer kaasjes, stoeien en aardewerk, van alles wat. Spreekt van zelf, dat men onder de boD- derden regenschermen, zoowel de ouderwet- eche groene besteedster tegenkomt, als den coquetten parasol, die eens een lief meisjes kopje tegen de brandende zonnestralen be- schatte, of wel de lichte kearig opgerolde parapluie van den modejonker. terug te trokken. Te geruster kan ik dit doen, daar de professor, bij wien Koert Von Bcrgbanpt zijn intrek heeft genomen, n in deze stad beter beschermen kan dan ik, die bier een vreemdeling beu. Bovendien zou ik om verschillende redenen den heer Von Barg- haupt niet gaarne weder ontmoeten." Uil de woorden van den advocaat sprak voor Jane de zekerheid, dat zij Koert weldra zou vinden zij haalde met verruimd gemoed weder adem. 0Ik dank a voor aw goede voorzorgsmaatre gelen, mijnheer Morris," stamelde zij en wilde hem de hand reikeD. De advocaat nam do aangeboden hand echter niet aan hij maakte een koele stijve buiging, en keerde zich om als iemand die in het diepst van zijn hart gewond ishierop ging hij heen. Mijnheer Gispert scheen over deze handel wijze van deu advocaat ten hoogste verbaasd te zijn. ffLaat hem gaap, heer professor, //flaister- de Jane hem in goed Fransch toe. ^Wees zoo goed mij nu naar mijn man te breugeD." Stokken, reisdekens, handkoffers in aller lei vormen, kleuren en afmetingen, brengen éene stomme aanklacht in tegen den ge- jaagden, zenuwachtigeD, 19den eeuwschen reiziger, Een9 in het jaar houdt de maatschappij groote opruiming en worden de piet opge- ëischte goederen publiek geveild. [N. v. JV.) ScKO ËNSSfEERsEL TEGEN SNEEUW. Bo ven een matig kolenvuur smelt men te za- men een balven liter gekookte lijnolie, 24 lood of decagrawmen schapenvet, 15 lood zuivere witte bijenwas en 9 lood hars. Dit mengsel wordt warm (niet kokend heet) met eeu kwastje of schuier op bet vooraf goed schoongemaakte en droge leder, ook op de de zolen en vooral goed in de uaden, uit gestreken. Het leder blijft daardoor zeer buigzaam en barst minder gemakkelijk. Het lijk van een hond, behoareode aan prinses Aremberg, is van Salzburg, waar het dier geatoiven was, in een extra-waggon, begeleid door vier lakeien, naar België ver voerd, om up de bezittingen der prinses plechtig te worden bijgezet. Het transport kostte oDgeveer f 860, Mijnheer de Redacteur! Io een te dezer stede weinig gelezen weekblad las ik eeu stukje, overgenomen uit het Neerl. Volksbl., dat mij zoo voor kwam ook ia onze stad algemeen verdiende gelezen te wordeu. Vooral na het strooibiljet, bij mij en waarschijnlijk algemeen aan huis bezorgd (dat ik natuurlijk laat voor hetgeen het is) dacht mij de opname van genoemd stukje in dw veel gelezen blad zeer wenschefijk. Wilt u zoo goed zijn daaraan een plaats je te gunnen Het luidt als volgt o Leiders der socialisten. «Wij beweerden steeds, dat de hoofden, leiders, of hoe mee ze noemen wil, die de arbeiders op hun bevel doen draven en vrel zorgen, dat zo niet aan 't kortste einde trekken, al de beweging uitlokken om er persoonlijk wel bjj te varen, en dat heel de socialistische beweging niet anders beoogt, dan do orde onderstboven te keeren en dan (want men neemt het menschelijke overal mede) op den zelfden neen ergeren voet zou doorgaan met de toepassing van al, wat ze tegenwoordig afkeuren, omdat anderen het doen. »Een nieuw staaltje ten bewjjze daarvan laten we hier volgen. »Aan de hoofden der sociaal-democraten in Dnitschland ie op de partijvergadering te Berlijn verweten, dat zjj zich zoo hooge salarissen laten betalen. Liebkaecbt, die als hoofdredacteur van Vorwürls 7000 mark krijgt, heeft dit verwijt aldus beantwoord: »Het traktement, dat ik hier heb, komt wellicht aan menigeen te hoog voor, maar als ik mijn kinderen wil geschikt maken voor den levens strijd, kan ik met niet minder toe. Ik zou daarmede niet eens rondkomen, als ik niet nog andere inkomsten had uic de herdrukken van mijn geschriften. Wg moeten ons niet op het laagste standpunt plaatsen. G-jj allen hier (in Berlijn) zjjt ware Croesussen vergeleken met de wevers in Sileziö- Ik ben volstrekt niet afhankelijk van de partij en zou buiten haar driemaal zooveel kunnen verdienen. Men mag verstandelijken arbeid niet met denzelfden maatstaf schatten als stoffelgken. Ik zou gelooven tegenover mijn kinderen een misdaad De psychiater geleide na zija nieuwe pa tiënte naar zijn elegant rijtuig, dat aan het station wachtte, stapte met haar in en bracht Jane «aar zijn beroemd hotel io de Rae St. Martin. Mijnheer Morris ging ïntusschen in de re9- tanratie-zaal van het station een eu ander gebruiken en bostelde de kamers weor af, die Jane door den conducteur had (aten gereed- honden. Eerst tegen deu avond nam hij een rijtuig en reed naar het hotel van professor Francois Gis pert, in de Rue St. Martin, om te vernemen naar den welstand van zijn vroow. XII. Iu oen weelderig, bijna overladen gemeubi leerd vertrek zat mijnheer Morris tegenover prof. Gispert. De dikke gordijnen lieteD slechts spaarzaam het daglicht in de kamer toe, zoodat daar een geheimzinnig halfduister heerschte. De lucht was bezwangerd met muscusgeurdaarbij kwam nog de branderige renk vau eeu papier sigarette, die de professor ter eere van zijn gast had aangestoken. [Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 2