VIISSIWSCIIE COURANT No. 148. Vrijdag 17 December 1892. 303te Jaargang, Binnenland. FIIILILIT1 BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prjjs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te VliMingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verscliljut Dinsdag:-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge- laad en Frankrijk f 1.86 per drie maanden Zijdie zich met k kwartaal, aanvangende 1° Januari 1893, op dit blad abonneerenontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vlissingen, 15 December. De gisteren van wege den Kerkernad der Ned. Herv. gemeente alhier gehouden col lecte tot het uitreiken op deo Nieuwjaars dag eener extra bedeeling vao eetwaren en brandstoffen aan hare behoeftige gemeente leden, heeft opgebracht de som van 328.55, benevens een bon voor 2 bectol. aardappelen. Verladen jaar werd gecollecteerd 323.42 en het jaar te voren ƒ411.28. Door de heden morgen alhier binnenge komen mailboot ^Prins Hendrik' werd de Eo- gelscbe enAmerikaansche brievenmalen nuede- gebraoht, bevattende niet minder dan 306 takken brieven, wegende 7500 K.G., alzoo een inhoud innemende van 7.5 ton. Dit ia de grootste brievenmaal, die de maatsch. ^Zeeland* tot dusverre met een barer maiibooten aanvoerde. Het door de gemeenten van Walcheren te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie des jaars 1893, is als volgt Aagtekerka en Grijpskerke 2, Aarden- bnrg 7, Domburg 2, Koudekerke 3, Melis- kerke 2, Middelburg 42, Nieuw- en St. Juosland 2, Ooatkapelle 2, Oost- en West- Soubnrg 3, Ritthem 2, Serooskerke 3, St. Laurens 2, Veere 3, Vlissingen 28, Vrou wepolder 2, Westkappelle 5, Zoutelande 2, voor Goes en Zierikzeo bedraagt het 17. Uit het verslag dor Rijkspostspaarbank over het jaar 1891 blijkt, dat het getal Vereenigin- gen' die bare kasgelden bij de Rijkspostspaar bank belegden, in 1891 met 335 toenam. Het getal inleggers Dam in bet vorig jaar toe met niet minder dan 37,236, terwijl het gemiddelde, dat elk inlegger tegoed had, onge veer op éen hoogte bleet 75). 30.) Janes woorden maakten een zeer diepen indruk op de jonkvrouw. Zij gevoelde be rouw en waagde het niet de oogen Daar de bekoorlijke jooge vrouw op te slaan. Zij wist zich ten laatste niet anders nit haar positie te redden dan door, tot groote ver wondering vanJaDe, op eens een bnigiDg te maken en zonder een woord te zeggen de kamer te verlaten. Jane wilde haar echter minstens tot aan de vestibule uitgeleide doen. Door haar gevoel overmeesterd, keerde de jonkvrouw zich hier om, greep Janes hand, bedekte die met kniieD en zeide snikkend Inhoud van do. 51 vad 't Geïllustreerd Zondagsblad der Vlisemgeche Courant, hetwelk Zondag 18 Dec. a.s. verschijnt: De diamanten van mevrouw Dinner (geïllustreerde novelle naar het Engelsch van W. Clark Russell) VIII - Diersn voor de rechtbank - Ken Turksolie school met illustratie - De wereldstad Londen - Het machtigste rijk. - Een beeld der toekomst met illu stratie Waterwild, naar de schilderij van de dieren schilderes Mevr. H. BiedermaoArends illustratie - Waar blijft al het goud - Wat ecD wandelaar ver mag - In ongeuade met illustratie - Veuetie, de tocht naar een feest illustratie - Muziekvrienden onder de dieren - Ludewijk de XVII met illustratie - Hoe kwaadsprekers in vroeger tijd gestraft werden I - De moordenaars van de weduwe Snoekers, een no velle - De boerenjongens on de kunst met twee il lustraties - Een beroemde kok maar een dure maal tijd. - Mijn beloofde land - Wie reist het snelst - Het nadeel van zwnkke oogon en van dun hoofdhaar met drie illustraties - Een edel gemoed - met il lustratie - Voor de huishouding - Anecdoten - Schaak rubriek - Mededeelingen. In plaats van den off, v. gez. 2e kl. C. C. Vermaas, die 2 Jan. a. s, te Utrecht gedeta cheerd wordt, zal de off. v. gez. Ie kl. L. A. H. Jansen, van het 3e reg. inf. alhier, de zittingen van den militieraad gedurende 1893 te Middelburg bijwonen. Dr. J. J. Couvóe heeft wederom bij deD gemeenteraad van Middelbnrg een rapport ingedieud van het door hem onderzochte duinwater, dat als volgt luidt 1 o. dat, door hot maagdelijk water in bezinkingsvijvers aan de lucht bloot te stellen, een deel van het ijzer als ijzer-oxyde wordt afgezet, wat niet anders dan teD gunste kaD komen der bestaande filters2o. dat die afzetting des te sterker zal zijn, naarmate de lucht ruimer toe kan treden en 3o. dat het maken van bezinkings vijvers hier ter stede tot geen bevredigend re sultaat leiden zal. De kapitein Van der Mandele en de le- luitenant Geill, van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, zijn benoemd tot officier van speciale diensten de kapitein La Fon- tijn wordt dientengevolge eervol ontheven van deze betrekking en belast met bet be vel over een compagnie. De rijksmiddelen brachten in November jl. op 10,498,605,847, tegen ƒ12,056,222,767, in November 1891. De opbrengst over de elf eerste maanden van 1892 bedroeg 109,034,782,577s tegen 108,039,546,54 over de elf eerste maanden van 1891. i,0 God, dat n tot zulk een familie behoort!' Jane begreep haar niet. Bedoelde zij de familie van Koert, waartoe zij nu ook behoorde P Voordat zij echter een verklaring kon vragen, was de jonkvrouw het buis uitgesneld. Door nieuwe verontrustende vragen gekweld keerde Jane in haar kamer terng. Op den straatweg reed een koets langzaam heen en weer. Toen de koetsier de jonkvrouw bemerkte, sprong hij van den bok en opende het portier. Op dat oogenblik stak een heer zijn met een witten hoed gedekt hoofd naar buiten en begroette haardat was niemand anders dan mijnheer Morris. *0, mijnheer fluisterde zij, toen zij naast hem in het rijtaig zat, ,/dat was een ver schrikkelijke taak Ik zon mij niet ten twee- deD male wagen in de nabijheid van de onge lukkigste aller vrouwenZij droogde haar tranen, waarbij de Engelschman haar oplettend gadesloeg. Blijkbaar wilde hij haar gedachten den vrijen loop laten. ,/Ik begrijp volkomen, hoe Koert moet lij den onder de scheiding van deze vrouw. Mijn heer, ik ben te moede of ik een misdaad be- Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië, van 14 dezer, wordt de gouvernemenls-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 694.351 pikols. Blijkens een bij het dep. van marine out- vangen bericht is Hr. Ms. schroefatoomschip le kl. yJehan Willam Friso," ODder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, in deu namiddag van den 12 dezer te Tuulun aan gekomen. Twsids Kamer. Avoudxitting van Dinsdag. Bij art. 89 ia f9685 uitgetrokken Voor vurgoediug van huishuur voor den nieuwen Com missaris ia Groningen, waardoor de verbouwing onnoo- dig wordt Uitvoerig weed beraadslaagd over den post fondtr- stand aan hulpbehoevende gemeenten, De heer Houwing keurde deze wijze van hulpver- schaffiog af; da heer Van Alphen protesteerde tegen den post, op groud dat een leidend beginsel ontbreekt. De minister verzekerde, dat de gelden worden toege- staaa na voorlichting van Ged. Staten, en dat sedert de hulpverlening iu den toestand van vele gemeenten ver betering is gekomen. De hulp wordt verleend overeen komstig vroeger gedane toezeggingen. Bij de afd, medische politie droog de heer Boreel aan op preventieve maatregelen, door de gemeentebestu ren, tfgen cholera, door toepassing van het stelsel vau isolement. De hear Levy sloot zich geheel aan bij de wenken, door den heer Borgesius in zijue nota gegeven, en wensch- te dat het centraal gezag zich krachiger zou doen gelden. Nader werden door den heer Borgesius zijn denk beelden toegelicht. De heer Lieftinck wenschte een bepaalde verklaring van dezen minister omtrent de lijkverbraudiug; de heer Van de Velde drong aan op nauwgezette overweging der adressen over het mond- en klauwzeer. De Minister verzekerde, dat de Regeering dezen zo mer gedaan heeft wat ze vermocht om da gevaren af te wenden«n zij wenscht dit ook in het vervolg te blyron doen. Hy bracht hulde aan de toewijding der genaesknndige ambtenaren en aan de leden der cholera- commissien. Hij verwachtte meer van plaatselijke sa menwerking dan van maatregelen van het centraal ge zag. Niet dan ia bijzondere gevallen wenscht hij ver plichtingen op te leggen aan do burgemeesters. Opne ming van cholera nostras' onder de besmettelijke ziek ten achtten hij gevaarlijk, wegeus de toenemende zucht om het kwaad lichter voor te stellen dan het werkelijk is. Intnsschen blijft de regearing de ziekte wet nader bestudeeren aan do hand der ervaring. In Januari zal de minister een gemeenschappelijke wetenschappelijke bespreking tusschen de leden van het Staatstoezicht uit lokken. De regeering zal voortgaan te trachten, den landbouw zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de nadeelen van de voorzorgsmaatregelen tegen het mond- en klauwzeer. De zaak der lijkverbranding is in onderzoek bij het Geneeskundig Staatstoezicht. Op eene vraag van den heer Van Bylandt, heeft de minister verklaard, dat de som van fóuO gulden voor opleiding van verplegers en verpleegsters in het Rijka- kraukzinnigengestiebt te Medemblik moet strekken ter voorziening in de behoeft* aan bekwaam hulppersoneel gaan beb. Hoe stond zij voor mij hos sprak zij hoe edel droeg zij haar lot. Ik gevoelde mij vernietigd. Ik sou naar het einde der wereld willen vluchten, om haar niet weder te ontmoeten. O, dat zij znlk een vader moest hebben I Zij gaat nog heden naar Frankfort om met den sneltrein naar Parijs te vertrek ken. Zij denkt er Diet aan zich van Koert te scheidenik geloof dat zij het ook niet kan.' Hier zweeg de jonkvrouw en kleurde. #Ge komt van uw ontmoeting met de doch ter van James Gray juist terug zooals ik dat verwacht had, jonkvrouw 1 Of neen, pardoD, ik zal uwe diensten in deze goede, maar pijn lijke zaak Diet vergallen -— ik moet bekennen dat ge minder ontroerd teruggekeerd zijt, dan ik verwachtte. Jane Gray is een uiterst gesle pen vronw 1* yNeeD, mijnheer Morris 1 Ge vergist u hier kan geen sprake zijn van veinzerij 1' #Ban moet ik aannemen, dat Jane Gray een zwak oogenblik gehad heeft, waarin zij de gevoelens van haar hart niet heeft kannen onderdrukken, Ea waarom zoo dat onmoge- in dit geslicht zelf. en niet om integrijpen in het par ticuliere initiatief in deze. Zitting van Woensdag. Bij Hooger Onderwijs dringt de heer Roëll aan op herziening van het Academisch Statuut, speciaal om te wettigen dat zij. die het tweede gedeelte dootoraal examen moeten herhalen, niet verplicht worden, nogmaals het eerste te doeu. De heer Beelaerts kwam op tegen de lange vacanties. De Minister zou de wenschen overwegen en in zake het doctoraal eiamen trachten, alsnog uniformiteit te verzekeren. De post voor een nieuw Museum van Natnvrlijko historie te Leiden is goedgekeurd, uodnt de minister verzekerd had, dat met den bouw geen aanvang zal gemaakt worden en de Kamer 't volgend jaar volkomeu vry zal zijn iu haar oordeel over het uitgewerkte plan De heer lieldt drong aan op gelijkstelling van kos- teloozc en betalende leerlingen aan Rijks-burgerscholen; de heeren Van der Feltz en de minister bestreden dit en betoogden, dat koatelooze toelating een voorrecht is Kostelooze leerlingen zullen toegelaten worden, zoover de hulpmiddelen het gedoogen. De Minister beloofde, bacteriologisch onderwijs aan de Polytechnische school te zullen bevorderen, en een volgend jaar te znllen overwegen de instelling van een proefstation voor bouwmaterialen. Uitvoerig werd gediscussieerd naar aanleiding van een amondt-Smeange om subsidie voor ambachtsscholen in Drenthe. Heden zal de minister daaruver spreken, Zie Laatste berichten,, De commissie tot samenstelling van het Volksliederboek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wenscht een on derzoek in te stellen naar die oide liederen, welke thans nog in den mond des volks leven en niet tot de algemeen bekende be- booren. Zij meent, dat in menige streek van ona land nog wel dergelijke liederen of fragmen ten van liederen te ootdekken zijn en richt zich daarom tot alleu, die baar willen hel pen, met het vriendelijk verzoek, haar oude teksten en, zoo mogelijk, ook oude melo- diëa te willen medcdeeleD, of wel haar den weg te wijzen, oin er mede bekend te wor- deo. De namen der helpers zal zij later gaarne in dauk vermelden. De commissie verzoekt beloefdelijk, dat bjvenbedoelde mededeelingen gezonden wor den aan dr. G, Kalff, lid en secretaris, Weteringplantsoen no. 8, Amsterdam. Uit Akeo wordt gemeldWegens de uit breiding van mond- en klanwzeer ia de aan voer van runderen uit Nederland verboden. In Portugal is het lossen van Nederland- scbe goederen, uitgezonderd vodden, weer toe gelaten. Te New-York worden geen lompen toege- lijk zijn P In de eenzaamheid zullen haar verkeerde daden haar voor den geest gekomen zijn en haar tot verantwoording geroepen heb ben. Des te slimmer voor Jane Gray, als zij tot de erkentenis moet komeD, dat zij den man liefheeft, over wiens hoofd zij zooveel on heil heeft gebracht. Eerlijk gezegd ik zoo mij verheugen over zulk eeD gemoedsaandoening bij die schoone vrouw, al was ik overtuigd dat die aandoening slechts van voorbijgaandeu aard is. Aan den anderen kant ben ik verrukt over het welslagen van uw zendingik wensch u daarmee geluk zoowel voor mij zelf als voor mijn vriend Koert Von Berghaupt. Reist de dochter van Jsmes Gray naar Parijs - en daar behoeven wij niet meer aan te twijfelen dan is de weg geëffend, waarlange mijn vriend uit zijn moeilijke positie gered kan worden. En daarmee is voor mij gelukkig het uur ge komen, dat ik weer naar Londen naar mijn beroepsplichten kan terugkeeren, zonder de belaDgen van mijn vriend te schaden.' „Is het niet mogelijk, mijnheer Morris, dat ge uw reis Daar Londen nog wat uitstelt

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1