VHSSINGSCHE I IH ItWT. No. 137. Zondag 20 November 1892. 30ste Jaargang. Aan onze Alionné's en Meüelezers Jijksgravin Gisela." Gemeentebestuur. Gemeenteraad. Met hqt begin van de maand Novem ber stellen wij de gelegenheid open voor de geabonneerden op ons blad om voor den geringen prijs van vijftig cents in eigendom te krijgen MARLITT'S beroemden Roman In dit werk wordt op boeiende wijze den strijd beschreven tusschen geboor- tetrots en arbeid, een onderwerp dat in onze dagen „de brandende kwestie" mag worden genoemd en dus voorzeker aan spraak kan maken op ieders belangstel ling. Voor het overige leze men achter staande advertentie- DE UITGEVER. MEDISCHE POLITIE. Do Burgemeester van Viissingen, gelet op de circulaire van den heer Com missaris der KonÏDgio in de provincie Zee land, van 16 November 1892, A uo. 2880, 3e Afdeeliug brengt bet volgende ter openbare kennis De Minister vauBmnenlandscbe Zaken gelet op art. 8 van het Koninklijk be- sluit van 4 September 1892, (Staatsblad »no- 215), tot vaststelling van buitenge- wone maatregelen tot afwending der Azia tische Cholera, en tot wering harer uit- breiding en gevolgen; nader voorgenomen zjjne beschikking van 7 September j.l. (Staatscourant van »8 September 1892), gewijzigd bij zjjne be- schikking van 19 October j.l. (Staatscou rant van 20 October 1892), volgens welke genoemd artikel van toepassing is ten aanzien van personen komende uit Kus tland, Hamburg, Altona of BAvre, zoodat ieder, die een of meer personen, komende nit Rusland, Hamburg. Altona of Havre in zjjne woning huisvest, verplicht is on- middellijk na aankomst van dien persoou of die personen daarvan kennis te geven aan den burgemeester en evenzoo kennis te geven aan den burgemeester van elk verdacht ziektegeval in zjjne woning, mitsgaders van bet vertrek van boven- bedoelde personen en van de plaats, waar- been zij alsdan vertrokken zjjn beeft goedgevonden met intrekking in haar geheel van ge- ynoeuide beschikking van 7 September 1892 te bepaleD, dat met ingang van 17 No- vember 1892, art. S van het Koninklijk besluit van 4 September 1892, (Staats- blad no. 215), niet meer zal wor- den toegepast op personen, komende uit Rasland, Hamburg, Altona of Havre. Vlissiogeu 18 November 1892. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. FEUILLETON. IS.) „Goed wellicht stelt u daar later wel belang in. Ik heb nlzoo miss Gray zien op groeien eB haar zien ontwikkelen tot een bloei ende maagd. Als ik niet zooveel rekening bad behoeven te houden met de maatschappij, waarin ik verkeer, dan had ik haar zeker mijn hart en hand aangeboden. Doch ik zou mij zei ven als advocaat onmogelijk gemaakt hebben door een huwelijk met de dochter eens mans, die door den rechter veroordeeld was en die den beul in handen moest komen. Juist daar om was het echter mijn streveD, haar geluk te verzekeren. Ik meende bet mijn plicht, haar aan een eenvoudig man uit te huwelijken tan iemand, die zich niet om de eischen dei Zitting van frijdag, 18 November 1892. Voorzitter de lieer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de beer Delvoije met kennis geving. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd de begrooting der dd. schutterij voor 1892 tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van ƒ1778.50. Wijders de raadsbesluiten betredende de 3e wijziging* der gemeentebegrooting van 1892 tot een bedrag van ƒ4785,87 tot het verleenen eener toelage voor 1893 aan bet hoofd van school Ctot beffing van belastingen op het gemaal en ge distilleerd voor 1893 tot wijziging van de verordening op de beffing van markt en staanreebttot verkoop van gemeente grond, benevens eene dankbetuiging van den beer Buijsman te Middelburg voor de welwillend hem afgestane ruimte op bet raadbnis ter expositie zijner collectie planten enz. Al de mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Wegens periodieke aftreding als lid van bet Algemeen Armbestuur wordt met 12 stemmen herbenoemd de heer I. Hazenberg, met wien ter vervulling der te ontstane vacature was voorgedragen, de heer D. Krug, die 1 stem verkreeg. Wordt besloten bet suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892, naar aanleiding van bet ontvangen des betreffend schrijven van Ged. Staten te wijzigen en alzoo den aanslag in de 12e klasse van F. L. Blasicnm over 8 maan den thans vast te stellen op 24.89s, in plaats van 25,22s, zooals op bet kohier stond vermeld. Overeenkomstig bet voorstel van Burg. en Wetb. wordt besloten tot bet aan schaffen van a. twee annibilators no. 2 A 34. b. extra koppelslangen enz. voor één exemplaar van die soort A 9(te plaatsen één ten Raadbuize en één aan bet Bureau van politie.) c. een annibilator no. 3 A 42. (te plaatsen in de stadsscbuur) d. extra koppelslagen A 9. e. een vat poeder ten gebruike bij de annibilators A ƒ21. De annibilators worden aangeschaft in plaats van de twee extiucteurs, waar voor door den raad 150 werd toege staan. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den garnizoens-comman- dant, betreffende eenige kazerne-meu belen, die voor militair gebruik onge maalschappij bekreunde: dat mocht mij niet gelukken. Al» ik Jane Gray moet aanklagen, dan ia het omdat zij mij van dit huwelijk vol- strekt niet gesproken heeft, ofschoon ik hier te Wiesbaden vertoefdede reden tan dat zwijgen was, dat zij terecht moest Treezen, dat ik nooit deze yerbinteDis zon geduld hebben." „Ge bekent das nu, mijnheer Morris, dat Jane Gray zeer goed wist hoe het met haar rader zou afloopen." Deze woordeu ran Koert klonken als een rerwijt. //Mijnheer Yon Berghaopt, ik bid u, ver- schoou mij van de beantwoording dezer rraag, omdat ik daardoor in 't bijzijn ran uwgeachten vriend een zwakheid zon moeten bekennen, waarvoor ik mij de tweede maal wel zal wach- t6D. Ea terwijl ik dit zeg, opper ik de vraag Welk recht hebben wij, een vrouw te veroor- deeleD, die voor den man, dieu zij bemint, iets verzwijgt wat haar zijn achting en liefde zoa doen verliezen Is dat eigenlijk geen daad van egoïsme, die zeer goed te verdedigen is En dan, mijne heeren vraag ik Mag de eerste steen op zolk een dame geworpen worden door den echtgenoot, die haar liefde in zoo groole schikt zijn geraakt en aan de gemeente Viissingen behooren te worden terug gegeven, wordt besloten over te nemen 49 kribben of kleedingkastjes, 3 staande geweerrekken en 3 kapstokken. Bij gemeenteraadsbesluit van 13 Jan. 1890 werd o. a. aande commissie van dames voor het verstrekken van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen in gebruik afgestaan bet gymnastieklokaal, beboerende tot de openbare school A. Paar door het groot aantalleerlingen op"'die school deze localiteit thans wordt gebruikt als schoollokaal, stellen Burg. enWetb. voor, in plaats daarvan aan voormelde commissie tot wederopzeg- gens thans eveneens kosteloos ten ge bruike af te staan, bet gymnastieklokaal van school B (hoofd de heer W. van Kamer) en zulks onder dezelfde voor waarden als zijn bepaald bij de inge- bruikgeving van het gymnastieklokaal van school A. Alzoo wordt besloten. In beschikking op de daartoe strek kende adressen wordt op voorstel van Burg. en Wetb. besloten bet aangevraagde gedeelte gemeente grond, ter grootte van 109.40 M2, gele gen achter de perceelen, wijk H. no. 80, 81 en 82, overeenkomstig bun ver zoek aan adressanten, zoo voor zich als hunne rechtverkrijgenden in koop af te staan tegen den prijs van ƒ8.75 per M1 en wel a. aan den beer P. J. Plouvier, het gedeelte kadastraal bekend in sectie D. no. 1039 ter oppervlakte van 33.69 M2 voor eene som van ƒ294.756 b. aan den beer H. M. Kloppers bet gedeelte, kadastraal bekend in sectie no. 10&. ter. oppervlakte van 40.03 M2 voor eene som van 350.26 c. aan den beer J. Pervoost, bet ge deelte kadastraal bekend in sectie D. no. 1041, ter oppervlakte van 30.68 M2 voor eene som van ƒ312.26. Daarop wordt bepaald, dat door dezen verkoop zal vervallen bet erfpachtsrecht tot een gezamenlijk bedrag van 20.28 tot nu toe door de aanvragers voor bet in sub 1 genoemden grond aan de ge meente verschuldigd geweest. Overigens, dat alle kosten van dit raadsbesluit voortvloeiende, ten laste komen van de koopers van dien grond. Nog wordt op voorstel van Burg. en Wetb. besloten bun te machtigen bet overgewaaide zand op bet aan de ge meente toebeboorende terrein bij bet bad huis, voor rekening van de gemeente te doen opruimen, teneinde aan de aan vragen voor den verkoop van zand, dat op bedoeld terrein kan afgehaald worden, te kannen voldoen. De kosten, voor zooveel noodig aan de mate verwierf?" //Da eer geldt bij den man meer dan het leven," antwoordde Koert opgewonden. „De eer heeft n weerhouden Jaue Gray ten huwe lijk te vragen de eer is het, die ons gebiedt in de allerlaatste plaats naar een antwoord te zoeken op zulke vragen, boewei ik de humane zijde er van niet wil ontkennen.* „Pardon, mijnheer Von Berghaupt, ik wierp deze vragen alleen op in de hoop dat er mis schien nog een uitweg te vinden zon zijn om het ecatelgk geluk van dit pas gesloten huwe lijk te redden. Ik laat hier niet 't verstand, maar het hart sprekeD. Ik kan en mag niet vergeten, dat Jane Gray onder mijne oogen is opgegroeid." De oogen van den advocaat stonden droe vig; hij keerde het gelaat af, als schaamde hij zich over zijne aandoening. „Een eerlijke kerel," mompelde Wambold die ook aangedaan werdeen doodeerlijke kerel." „Al lijden wij daardoor nog zooveel, wij mogen hier niet naar de stem van ons hart luisteren. De eer gaat boven het leven, mijn opruiming te besteden, kunnen ruim schoots worden gedekt door de opbrengst van het te verkoopen zand. Alleen de beer Loois, die zijne stem motiveert, verklaart zich bier tegen. De punten, op de agenda voorkomende afgehandeld zijnde, gaat de zitting over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting deelt de voorzitter mede, dat alsnog was inge komen een verzoekschrift van de hoofden der scholen A en C, de hh.P. Landsman en J. F. Op den Zieke, om verbooging bun- .ner jaarwedde, welk stuk in handen van het dag. bestuur gesteld is ogj advies. De vergadering wordt daarna gesloten. Binnenland. Viissingen, 19 November. Van 12 tot 18 Nov. zijn alhier van Qaeenboro met de mailbooten der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" aangekomen met de dagboaten 98 en met de nacht booten 322, daarheen vertrokken met de dagbooteu 130 en 'met de nacbtboolen 404, alzoo samen aangekómen 420 en vertrokken 534 passagiers. Aan den condoctenr le kl. J. Neele en den arbeider F. Nijdam, beboorende tot bet personeel der Expl, Manisch, alhier, is door den directeur-generaal eene eervolle vermel ding toegekend wegeDs betoonde eerlijkheid. De bij het 3e regeroent infanterie benoemde kapitein G. W. Mossel is bestemd voor het 4e bataljoD van dat. korps alhier. In den mililieraad dezer provincie, zitting houdende te Middelburg, zij o door do Ko ningin Weduwe Regeutes voor de lichting der nationale militie van het jaar 1893 be noemd de heeren Mr. P. J. F. van Voorst Vader, lid der Staten van Zeeland, tot voor zitter, Mr. C. Lucasse, lid der Staten van Zeeland, tot diens plaatsvervanger, Dr. A. van der Swaltne, lid van den raad te Mid delburg, tot burgerlijk lid, Mr. A. P. Suoack Hurgrooje, id. tot diens plaatsvervanger, luiteDant-kolouel D. J. H. van Aken, pro vinciaal adjudant in Zeeland, tot militair lid, kapitein A. W. vau 't Lindenhont, van het 3de regiment infanterie, te Middelburg, tot diens plaatsvervanger. Hr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Van Speijck," command, kapt. ter zee W. A. Arriëos, wordt tegen 1 Maart e. k. te St. Vincent verwacht. De verbodsbepaling op het invoeren van verschillende goederen uit Nederland in Hamburg is opgeheven. heer Mortis," sprak Koert met bevend» stem, „Ik verzoek a nog hsden ow voorgenomen be zoek aan Jane Gray to breDgeD." „Ik zal gaan cd haar zoeken te bewegen om bedaard in de scheiding te bewilligOD." Wambold die gekomen was om mijnheer Morris zooveel harde waarheden te zeggen, had tot dasverre onder den overweldigenden indruk der feiten gezwegen. Toen hij echter hoorde, dat de Engelsche advocaat naar de beminnelijke Jaue zou gaan om haar zolk een verpletterenden voorslag te doen, kwam zijn gemoed in heftige beroering. Hij vroeg levendig „Maar, Koert, zou je zelf niet naar je vrouw gaan om haar mede te deelen wat zij weten moet Koert schndde het hoofd en zeide „Wij mogen elkander niet wederzien Haar schoonheid zou mij doen vergeten, wat ik aan mijn eer verschuldigd ben. Ik ben niet zoo sterk als je misschien gelooftik zou voor baar tranen kunnen bezwijken.4 Wambold sprong van zijn stoel op en riep nit

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1