VLISSINGSCQE COURANT No. 136. Vrijdag 18 November 1892. 30,u Jaargang. Gemengd Nieuws. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden Binnenland. Vlissingen, 17 November. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. op Vrijdag 18 November 1892, des namiddags te l'/2 uren. a. Mededeeliogcn. b. Te behandelen zaken. 1. Tot wijziging van bet le snppl. kohier van den hoofd, omslag 1892. 2. Tot hel aanschaffen van annihilators, in de plaats van de twee toegestane extinc- tenrs, ten dienste van het brandwezeu. 8. Inzake teruggave van karzerne-ameu- blement. 4. Tot het in gebruik geven van het gymnastieklokaal school B (hoofd de heer Van Kamer) aan da commissie voor de kindervoeding. 5. Tot onderhandschen verkoop van ge meentegrond achter het zoogenaamde „Ker- kenhnis" na in erfpacht uitgegeven. 6. Iu zake het doen weghalen zoo noodig, van overgewaaid zand, bij de badplaats. Naar van hier aan de Z. gemeld wordt, zouden aan de Kod. Maatsch.De Schelde/' waar in de laatste weken pl. m. 250 werk lieden bedankt zijn, weder werklieden worden aangenomen. De kapitein E. C. Geselschap, van het 4e bataljon 3e reg. ÏDf. alhier, is overgeplaatst naar Bergen-op-Zoom en be last met het bevel over de 4e compagnie van het le bataljon van gameid regiment aldaar. Jl. Dinsdag avond had alhier in het lo kaal-Knijpers eene openbare meeting plaats, welke van wege de afdeeling „Vlissingen" van den Soc.-Dem. Bond door den heer K. van der Veer was belegd en waartoe alle werkeloozen te dszer stede waren opge roepen. De zaal was geheel gevold met Dieaws- gierigen zoowel als werkcloozeo, mannen zoo- wel als vrouwen. Wij onthouden ons een verslag te geven van bet daar gesprokene. De slotsom was dat van der Veer met twee of meer zonder werk Zwijgend stapten de beide vrienden op het drukbeloopen trottoir naast elkander voort. Zij bereikten het hotel en Koert geleidde zijn gast naar zijn eenvoudige kamer. „Ik zal je alles ophelderen," sprak Koert, terwijl hij zijn vriend den eenigen stoel in het vertrek aanbood. „Ik moet dit wel doen, om geen gevaar te loopen, als waanzinnig te wor den beschouwd. Hier op dit ellendige bed heb ik den nacht doorgebracht, maar mijn gedach ten waren voortdarend bij mijne vrouw en mijn vriend. Nu bid ik je, bij alles wat heilig is, beantwoord mjj deze vraag Heeft mijn vrouw de beide brieven berkend als door haar vader geschreven zijnde arbeiders den volgenden ochtend om 10 ureD, ten raadhuize naar den Burgemees ter zou gaan, om de belangen der werkeloo zen te bespreken en desgevorderd te bepleiten. Aldus geschiedde. Op uitnoodiging van van der Veer waren vele belanghebbenden en tal van nieuws gierigen den volgenden ochteüd (gisteren) op het bepaalde uur in den omtrek van het stadhuis samengekomen om af te wachten de dingeD die komen zouden. Eindelijk verscheen van der Veer en ging deze, vergezeld van twee werklieden de trap pen van het gemeentehuis op, ter audiëntie bij den Burgemeester. Na afloop hiervan, na circa drie kwartier aldaar te hebben vertoefd, noodigde rail der Veer allen nit hem te volgen naar het z.g. „Eiland" tegenover de Joost de Moorstraat, waaraan door velen, van allerlei slag, werd gehoor gegeven. Heel ordelijk toog men daarheen. Daar aangekomen sprak v. d, V., op eeD stoel staaude, de aanwezigen toe als burgers en burgeressen. Heel voldaan was hij blijkbaar van den Burgemeester niet gekomen. Het speet bem bet te moeten zeggen, maar de Burgemeester had zijoe verwondering te ken nen gegeven, dat juist van der Voer, en door hem de sociaal-democraten, bij ZEd. Achtb. op het stadhuis kwam spreken over de be langen der werkeloozen hier in Vlissingen eu hunne belangen kwam bepleiten. Ook zonder hunne tnsschenkomst worden die belangen behartigd. Ook had de Burgemees ter gezegd dat de toestand bij Burg. en Welh. zeer goed bekend was, wat door spr., die zeide onder het volk te verkeeren, zeer werd betwijfeld. Hij had den Burgemeester middelen aan de hand gedaan om werkeloo zen werk te verschaffen en zoo in den be- staanden nood te voorzien. O.a. noemde hij het uitbaggeren of desnoods dempen der Kaaskadehet verbeteren der bestrating in sommige wijkeD, meer bepaald de achter buurten het sloopen en opbouwen van som mige bouwvallige woningen enz. Ten einde de noodige middelen voor een en ander te vinden, bad hij den Burgemeester aangera den een voorstel te doen tot slaiting eener rentelooze geldleening of desnoods eene tegen zeer lage percentage. Hij had das, naar hij meende, zijn plicht gedaaD. Nu stond het aan de arbeiders vruchten te plukken van dit „Je arme vrouw laat je hartelijk dank zeg gen voorde toezending der beide brieven. Je hebt haar daarmede onuitsprekelijk veel ge noegen verschaft. De brieven zijn door nw schoonpapa geschreven aan den heer Morris." Koert drukte de hand tegen het voorhoofd en zette zich op den rand van het bod. „Dat schreit ten hemel I" riep hij op eens uit. „O, Erik, nooit werd er schandelijker spel gespeeld met een eerlijk mau Von Wambold keek zijn vriend een oogen- blik vragend aan en zeide toen koel „De jammerklachten en tranen van je arme vrouw heb ik begrepeo, maar je vergist je deerlijk, als je meent dat ik daarom ook uw gejammer begrijp." „Von Wambold, spreek niet zoo tegen mij. Veroordeel mij niet, voordat je mij gehoord hebt." „Wat verhindert je te spreken Voor den dag met de zaak Wie kon je zóó verleiden, dut je outrouw werd aan je zeiven Vermoe delijk is je heden minder gelegen aan mij dan aan dien Engelschman, wiens naam ik niet eens wil noemen, In dat geval zoo je vriend onderhond. Hij raadde aan een rekest in te dienen aan den gemeenteraadeen rekest voorzien van de handteekeoingen van alle werkeloozen düt zou, volgens hem, indruk maken. Ten slotte werd besloten, dat bij Dobbe laar in den Prinsentuin tot Vrijdagavond een adres zou worden nedergelegd tot het teekonen waarvau alle werkeloozen werden uitgenoo- digd. En hiermede was deze vergadering in de open lucht afgeloopen. De orde werd zoowel thans als den avood te voren in het minst rriet verstoord en ging een ieder kalm zijns weegs. Onze regeering heeft thans alle beschikkin gen, waarbij Antwerpen, de Noord- en Oost zeehavens en de Fransche havens besmet werden verklaard, ingetrokken, evenals de andere betreffende het onderzoek van reizi gers uit Rusland, Hamburg, Altona of Havre eu het toezicht op schepen, langs binnen wateren in het land komende, alsmede dat aan verschillende spoorwegstations. Tengevolge van dien zijn de ontsmettings maatregelen ten opzichte van het loodsen- personeel alhier op heden gestaakt. Van 17 November af zullen bagages van reizigers niet meer begrepen zijn in het ver bod op den invoer van lompen, kleeding- stukken enz., uit Duitschland, België en Frankrijk. Ook het verbod op het vervoer vaü lom pen in de gemeenten Gcoesbeok, Wijchen en Nijmegen is ingetrokken, aangezien de pok ken sinds geruimen tijd daar niet meer epi demisch heerschen. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Veghel, noodig ge worden door de bevordering van den heer Van Vlijmen tot majoor, zal plaats heb ben op 6 December a.s, en mogelijke her stemming op Dinsdag 20 December d. a. v, Naar men verneemt, is het ontwerp van wet op da grondbelasting bij den Raad van State ingekomen. Uit Breda wordt gemeld Evenals de hoogleeraar dr. Aronstein, moet onlangs ook een ander bnrgerleeraar, en wei schap minder waarde hebben dan ik er al tijd aan heb toegekend. „Spreek je van mijnheer Morris? Nu, laat ik je dan zeggen, dat het antwoord van mijn vrouw omtrent die twee brieven hem in mijn oogen tot een eerlijk man maakt. O, God had ik hem slechts vóór mijn huwelijk gekend Koert opende een nachtkastje, dat bij het bed stond, en nam er de ongelukkige akten uit. „Erik, denk niet dat ik ondankbaar ben. Je zoaat men leed vergrooten, als je er aan twij felde dat ik iets anders dan toegenegenheid en dankbaarheid jegens je koester. Vergeef mij, als ik de rechte woorden niet weet te vinden om je mijn ongelak af te schilderen. Zeg zelf, mijn waardste vriend, kon ik op den dag van mijn huwelijk vermoeden, dat ooit de rampza lige ure zou komeD, waarop ik als aanklager tegen mijn vrouw zou optreden „Koert „Laat mij uitspreken, Von Wambold 1 Je hebt zelf nit haar mond vernomen, dat zij den schrijver dier brieven als haar vader herkent, en omtrent dien man heeft zij valache leugen- gedureDdo de les, door de cadetten der Mili taire Academie zijn beleedigd. De wan weinig tucht blijk gevende cadetten moeten het tegen woordig bijzonder gemunt hebben op borger- leeraren, die in bepaalde vakken les geveD, omdat in die vakken geenmilitairen te vinden zijn, Zij, die dr. Aronstein beleedigdeo, zijn Daar behooren bestraft een is gedegradeerd, eeni gen kregen S dogen provoost met water en brood, terwijl de straf van den belhamel Dog niet bepaald is het voornemen bestaat, hem te verwijderen. Verkoopingen en Aanbestedingen. Bij de gisteren (Woensdag) gohonden herbestediDg voor de levering Van het rund- vleesch ten behoeve van het Gasthuis alhier, voor 1893, was de minste inschrijver de heer L. vaD Os, t\ 0.56 de kg., aan wien «ok de leveriog is toegewezen. Door den heer H. A. Gosschalk was in geschreven a 0.60 de k.g. Dinsdag nacht omstreeks 12 uur, is te Zootelande brand uitgebroken bij den slachter A. Koets, die het eerst door den molenaar, die nog maalde, werd ontdekt. Door spoedig alarm te makeD, was weldra iedereen op de been, en mocht het gelukken den brand tot de schuur te beperken. Deze werd evenwel met al wat er zich in be vond nl. een partijtje ongedorschen graan, drie geiteD, een ruüd benevens slachters- en landbouwgereedschappen en eeDige mudden aardappelen, hooi, mangels enz. een prooi der vlammeD. Het gebouw was verzekerd, het overige niet. De schade voor den man, die met een huisgezin van elf personen van een klein bedrijf moet leven, is groot. De oorzaak is onbekend. Dinsdag voormiddag is de landbouwer de J. te Bruinisse verdronken gevonden in eene sloot, waarin hij waarschijnlijk den vorigen avond door de doisternis terecht geko men was. Maandagavond heeft men te Tholen wederom inbraak gepleegd in de openbare school. Was de eerste maal slechts een kast waarin gold geborgen was, beschadigd, dit- achtige mededeelingen gedaan. Jane's vader, James Gray, was geen coDsnl, geen geacht lid der maatschappij hij behoorde tot het uitschot van het menschdom hij was een verworpeling naar ziel en lichaam hij was de moordenaar James Gray, over wien alle couranten geschre ven hebben hij was een slechtaard, die wei nige dagen geleden door beulshanden het leven verloor. Zie mij aan, Von Wambold, als je kuntik ben de echtgenoot van de eenige dochter van dien afschuwelijken man ik ben de rechtverkrijgende van dien moordenaarik ben zijn zoon, als wij de zaak goed bezien Von Wambold, het bloed van beroofde en vermoorde monschen kleeft aan de huwelijks gift mijner vrouw Hier, lees deze akten Koert drukte zijn vriend de akten in de hand en liep toen handenwringend in het vertrek rond. Erik werd bleek hij keek naar de ak ten en zegelstempels als naar een onbegrijpe lijk wonderding en vroeg eindelijk: „Van wien hebt ge die akten, Koert „Von denzelfden advocaat, die James Gray verdedigd heeft van mijnheer Morris. Nu zal je wel begrijpen, wat mij van mijn trouw

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1