EE EN. OSSING: ter-Schelde. No. 131. Zondag 6 November 1892. 30,te Jaargang. STRIJD. Binnenland. ER li 12, 14, 16, 18, 20, 22, j) en 32 ct. per ons. 2 en 14 ct. per ons. Ivorden aan huis bezorgd, opers rabat. ive lading HAARD- en 3N' M. GOOTE. ABOR, vert zijne E1MPORTEERDE le-Ale 13 ct. 1 15 ct. p. 15 ct. j V.fl. r II A ill DIENST [gen en Middelburg v. v |4,55 6.— 8.—.9.30 11.— 11.40 - 2,45 3.30, 4,16. 6.— 6.56 6.55 5.25 6.30 «.45, 10,15 11,45 5 2.50, 3.35 4,20 5.5, 6.— 7.- 20 11.— BOOT DIENST burg en Vlissingen v. ïm 6.80, 7.55, 9.16, 10.35, i P, 7.20 a 7.16 8.30, 9.65, 11.20. n :he Darcudlenst. voorin. 5.50 6.10 6.40 spoor, keersluis 9.20 9.40 10 10.2 1.60. jam. 1 spoor. 1.20 1.40 2 2.20 3.40 4 4.20 5 spoor 5.20 5,40 7.50 en 8.30. is: voorm. 6 6.30 6.60 7.20 3 10 10.80 10.50 11.10 11.80 ea 12. s: nam. 1.10 1.80. 1.50 2.18 30 8.50 4.10 4.30 5.10 5.0U 8 en 8.40. bootdlenst tusschen iddelburg, Rotterdam. lenliggende plaatsen. OVKMBER. van Middelb. van Rotteri 30 vm. 8 45 vm. 8 15 30 S 45 8 15 30 8 45 8 1» 30 8 45 „8 15 30 8 45 8 15 30 8 45 8 15 30 8 45 8 15 in correspondentiemet der stoom Schelde. BOOTDIENST Lburg en Zierikzee v. v. NOVEMBER, van Greenwich. G VAN ZIERIKZEE nm. 1.80 Vrijdag 4 7 30 1.S0 1.30 Zaterdag 5 7 80 Zaterdag 6 11 1.- Zandag 6 7 30 1,80 1.— Maandag 7 7 30 1. Dinsdag 8 6 40 1.30 1. Woensdag 9 7.30 1.30 1.— Donderdag 10 7 30 1.30 Vrijdag 11 7 30 1.80 mber 1892. JD. ckcnskerke vm 8 40 N'cuzcn p 9 10 Dinsdag en Vrijdag. n 7 10 11 55 nm 3 25 7 30 nm 12 15 3 45 7 40 vm 10 10 1 50 8 -r 10 30 2 10 VLISSINGSCHG COURANT. BUREAU: Eleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groote letters wordeü naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor Eelgië, Duitsohland, land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden II. Zoo is er dan strijd op verschillend gebied, maar we hebben nog bij lange na niet alle gevallen behandeld, zelfs nog niet eens eenige der merkwaardigsten. Hieronder reken ik meer in 't bizonder den strijd, die eeuwen lang is gevoerd tegen 't bestaan. Vreemd moge bij eene oppervlakkige beschouwing dat woord klinken, maar toch drukt het zeer goed den zin en de strekking uit. Menschen en dieren leven en bestaan eu moeten, willen zij blijven leven, voor zien in 't onderhouden daarvan. Zijn de dieren geene huisdieren, door den mensch voor zijn nut en genoegen gehouden, en dus door hem gevoed eu onderhouden, dan moeten zij door roof zich voedsel verschaffen, en groot of klein zijn ze wel genoodzaakt, een hardnekkigen strijd te voeren, die eiken dag terugkomt, elk ander te verslinden, en op deze wijze in hun onderhoud te voorzien. Er zijn bovendien nog eene ontzettende massa andere levende wezens, die noch tot de huisdieren, noch tot de roofdieren be lmoren, en op vreedzamer wijze voor hun bestaan zorgen, maar hoe dit moge zijn, dit staat vast, dat zij zonder die aan houdende, voortdurende pogingen zullen omkomen, en hetzij dat verschaffen van voedsel veel of weinig moeite kost, strij den moeten zij. Hoeveel hooger dan zij staat nu niet de mensch, de heer der schepping, aan wien de dieren onderworpen en gehoor zaam zijnZoo komen we tot een hoogst belangrijk punt, tot een vraag stuk, dat nog nooit voldoende is opge lost en naar alle waarschijnlijkheid wel onopgelost zal hij ven, al werden en al worden er tal van prijsvragen uitge schreven, ten einde toch eenmaal tot eene gewenschte oplossing te geraken. Er zijn wellicht weinig zaken die zóó de hoof den in beweging hebben gebracht als deze. Maar even waar is het, dat het vraagstuk tot de allerdolzinnigste be schouwingen aanleiding heeft gegeven en veel onheil daaraan te wijten is. De strijd om het bestaan I Gewichtig vraagstuk inderdaad, dat zoozeer aller belang geldtEen zeker gezegde luidt „men eet om te leven." Het lichaam en wel bepaaldelijk de maag moet er voor zorgen, dat de verdere deelen van 't lichaam hunne kracht behouden. Er moet dus gegeten worden, wil men kun nen werken, maar er moet tevens ge werkt worden, om aan dat eten te komen. Treffend en zonderling verband dat er bestaat tusschen deze twee. Reeds van de vroegste tijden af moest de mensch op de eene of andere wijze in zijn on derhoud voorzien, maar hoeveel eenvou diger en gemakkelijker ging zulks niet. Jacht en visscherij leverden genoeg op, om zich te voeden, en later ging men langzamerhand den grond bebouwen. Zoo zijn er eeuwen verloopen, en in dien tijd is het aantal menschen tot millioenen aangegroeid en nog steeds ziet men, be houdens enkele uitzonderingen, dat overal Ut aantal der geborenen dat der gestorve nen overtreft, en dus de bevolking der aarde nog steeds toeneemt. Hoe sterker dit wordt, des te zwaarder wordt ook de strijd, om in de behoeften van dat leven, van dat bestaan te voorzien. De socia listen zouden dit noemen de strijd tegen het kapitaal. Hierover zwijg ik op dit oogenblik, dit punt kan later behandeld worden. Wij /^r6hhen 't nu alleen over den strijd, die er dag aan dag gevoerd moet wórden tegen armoede en gebrek. Waar strijd wordt geleverd, zijn ook wapenen. De wapenen, in deze kamp gebruikt, zijn niet de gewone. Honger is een scherp zwaardvoeg hierbij ge brek aan de allereerste benoodigdheden des levens, aan kleeding', aan onderko men voeg bierbij de koude, die zoo viunig zijne wapenen kan doen gevoelen, en dan hebt gij reeds vijanden genoeg, die zich niet gemakkelijk laten overwin nen. Maar het middel is immers zoo dood gemakkelijk en het wapen is hekend. Wilt gij eten, dan moet gij werken. Juist en zeer logisch geredeneerd. Gij zegt„werktzoekt werk en dan jaagt gij de armoede de deur uit of wat nog beter is, dan past gij op, dat de armoede er niet in komt." Maar nu komt er eene andere vraag, die moeielijker is te beantwoorden, namelijk deze wanneer bij of zij, die den besten wil heefc om te werken, die niet te lui is, om óf voor zichzelven óf voor zijn gezin te voorzien in een stuk broodwanneer zoo iemand geen werk kan vindenwanneer overal geantwoord wordt, dat er door slapte in handel of wat ook geen werk is; wanneer men, na nog eenige dagen ge teerd te hebben van 't schamele bedrag, dat er nog voorhanden was, tot de treu rige ervaring komt, dat er niets, niets meer iswanneer dan de kin deren niet langer weerstand kunnen bie den aan de herhaalde aanvallen van de hongerige en ledige maag, en zij op zoo hartverscheurendentoon roepen om brood; wanneer dan de ouders bij zoo'n wan- hopigen kreet zeiven der wanhoop ten prooi zijnwanneer de toestand zóó is, wanneer de nood zóó hoog is geklommen, zeg mij dan, of dit geen s t r ij d is I 't Klinkt zoo goed, 't klinkt zoo schoon, als men iemand toeroept„wees eerlijk, al zijt ge ook nog zoo armEerlijk duurt het langst Maar ik vraag het u, stelt u eens ie mand voor, die in de bovengenoemde allertreurigste omstandigheden verkeert, dat werkelijk de honger hem en de zij nen aangrijnststelt u voor, dat die iemand zijn kans schoon ziet, niet om juweelen of kostbaarheden, maar brood weg' te nemen. In zijne ooren klinkt nog die kreet zijner kinderen; hij heeft het nog eens beproefd, om enkele stuivers te verdienen,om eerlijk te blijven, maar alles, alles te vergeefsIn zijn hart klinkt de stem: „gij zult niet stelen!" strijdende met dat roepen om brood van zijn kin deren. Zegt het mii, als die man daar staat, aarzelende, naar welke stem hij zal luisteren, zegt het mij, is dat geen strijd, geen bitter zware strijd? Wanneer daar zoo moet gestreden worden, dau ziet men verlangend uit naar eene helpende, eene reddende hand, men ziet uit naar HULP IN NOOD Menschen moeten menschen, hunne medemenschen helpen, niet in den zin van onberedeneerde menschenliefde, die maar geeft zonder te onderzoeken, aan wie men geeft, en die daardoor de luiheid bevordert en zoo vaak daardoor verkeer delijk geeft, en een gave onthoudt aan hen, die ze waarlijk honderdmaal meer verdienden; neen niet in dien zin, maar hulp in den waren zin des woords door hun, die willen werken, de gelegenheid te verschaffen, om op eerlijke wijze een stukje broods te verdienen. Zoo'n stuk brood smaakt beter dan de boterham, afgebedeld aan de deur, en zoo menig- malen ongebruikt, op schandelijke, zon dige wijze weggeworpen. Welnudie hulp bestaat er in "Vlis singen ook, en de verkregene uitkomsten hébben reeds het heerlijk bewijs gele vérd, dat die vereeniging op doelmatige en niet op vergeefscbe wijze hare moeie- lijke taak vervult. Wie maar eeniger- njate een blik heeft geworpen in de hem omgevende juenschenwereld met hare vfele nooden en behoeftenwie getuige is geweest, als is 't zelfs op grooten af stand, van den door mij bedoelden strijd, die zal erkennen, dat het naderend barre jaargetijde dien strijd nog bitterder, nog hardnekkiger maakt. Doet men dit en ik viraag het u, wie zal er nog aan twij felen, dan zal men alle wapenen verza melen, om die arme strijders te helpen. W elnu hebt gij wapenen, brengt ze dan in 't arsenaal van «HULP IN NOOD;c en gij zult een goed, een Godewelge- vallig werk verrichten! Casacara. Vlissingen, 5 November. De volgende week Zaterdag wordt alkier weder een stoomschip der Castle lijn ver wacht om op de reede passagiers en mails voor Zuid-Afrika aan boord te nemen. Ouder die passagiers zullen zich, naar men ons meldt, ook bevinden circa 50 emi- greereude Trappisten. Van 29 Oct. tot 4 Nov. zijn alhier nit Queeuborro met de mailbooteD de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" aangekomen met de dagbojten 112 en met de nacht booten 457, daarheen vertrokken met de dagbooten 140 en met de uachtbooten 564, alzoo samen aangekomen 569 en vertrokken 704 passagiers. Op Donderdag, 17 November a.s. vangen dit jaar de winteroefeningen der scherpschut ters-vereeniging „Vlissingen" aan. Zij zullen voorts geregeld iederen Donder dagavond, van 7 tot 9 oren, worden gehou den in het café „Admiraal de Ruijter" (voor heen café „it la Ville de Bruxelles"). Naar wij vernemen bestaat bij het bestnnr der vereeniging het voornemen om de winter oefeningen te animeeren door maandelijksche wedstrijden, waarvoor prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. In de afgeloopeu week is door den keur meester van het slachtvee bij verschillende personen alhier, als voor de consumptie na- deelig afgekeurd, eene koe, een varken en eenige kleine stukken van verschillenden aard. Een en ander is onder politietoezicht vernietigd. Naar aanleiding van het voornemen der vereeDiging „Hulp in Nood" om, zooals wij in ons vorig nummer meldden, eene lijst bij de ingezetenen te doen circufeeren, tot het inzamelen van gelden ter ondersteuning van hen, die wegens gebrek aan werk en door het uitblijven van nieuwe orders op „De Schelde" bedankt zijn, heeft het bestuur dier vereeniging zich gewend tot den directeur om inlichtingen, wie er ondersleuuing be hoeven, Naar wij vernemen heeft het getal der bedankte werklieden reeds een vrij hoog cij fer bereikt. Uit Middelburg is een detachement van het 3e reg. iuf, naar Nisse vertrokken, ter bewaking van de hoeven waar het besmet telijk mond- en klauwzeer heerscht. Blijkens medeeliug van deu consul-generaal te Lissabon, heeft de Portugeescbe regeering de Nederlaudfcbe havens sedert 1 dezer vrij verklaard van cholera. Op 31 October heeft te Brussel de on- derteekening plaats gehad vau eene conventie met België tot regeling der toelating van de wederzijdsche behoeftige onderdanen, in een ander laud verblijvende, tot het kosteloos procedeeren in dat land, met ontheffing van de verplichting tot het stellen van zekerheid De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer ter vervanging van den heer Smits van Oijen den heer mr. A. M. Sassen, rechter iu de Rechtbank te Breda, met 35 van de 53 stemmeD. De heer mr. J. de Grez te 's Bosch bekwam 17 stemmen. {Zie vervolg in het Bijvoegsel.) Kerk- en Schoolnieuws. Gkréf. Kerken. Bedankt voor Oost- en West-Souburg ds. D. C. P. Sluijter te Vianen. Bij de jl. Donderdag te Middelburg gehouden examens voor de akte vrije- en orde-oefeniDgen zijn geëxamineerd 12 heeren, van wie er 3 zijn afgewezen. Gestaagd zijn de heeren E. J. Arlman te Sluis, C. Allaart te Borsele, W. K. Schrier te Kapelle, .A. A. C. de Mol te Middelburg, P. Beun en L. de Putter, beiden te Coijnsplaat, Jac. vau den Ende te Aag- tekerke, J. H. Visser te Veere en Jac. vau Holthuijzen te Vlissingen. Bij de gisteren gehouden examens zijn geëxamineerd 12 heeren, van wie er 1 is afgewezen. Geslaagd zijn de heeren J. van T Hof te Ooltgensplaat, A. van Houte te Vrouwepol der, J. K. Boot te Zaamslag, C. van Weele te Oost- en West-Souburg, P. van Vliet te Axel, A. Ligthelm te Groede, A. E. Wisse te Breskeus, N. J. Bastmeijer te Bruinisse, Chr. van der Linde te 's Heer Abtskerke, T. Swart te Wissekerke en P. Minderhout te St. Philipslaud. Verkoopingen en Aanbestedingen. Gisteren werd te Middelburg aan het ge bouw van het gewestelijk bestuur in Zee land aanbesteed het hestellen van de reser ve-waaierdeuren der Westschutsluis te Ter- neuzen. (Raming 6350.) Ingeschreven werd door de heereD A. Tholeus Dz. voor 8230, G. J. Belkenstoin voor 6950, A. M. Koppejan te Vlissingen voor ƒ6870 en de firma V. d. Klip en Jolmers te Middelburg voor ƒ6530. De eerstgenoomden wonen te TerneuzeD.

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1