VLISSINGSCHE COURANT. No. 130. Vrijdag 4 November 1892. 30 te Jaargang. Gemeentebestuur. FllIt,LIT@M. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, D onderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. NATIONALE MILITIE. Oprotping van vrijwilligers voor de Nationale Militie. De Borg. en Weth. van Vlissingen, breDgen bij deze ter kennis van een ieder dat zij, die genegen mochten zijn vrijwil lig te dienen bij de nationale militie, zich vóór den 1 December a. s., dagelijks, met uitzondering van de Zondagen, zallen kun nen vervoegen ter gemeente-secretarie, ver gezeld van twee ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige inwoners dezer gemeente, die de vereischte verklaring om trent den burgerlijken staat en het gedrag van den persoon, die als vrijwilliger verlangt op te treden, kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteebenen voorts dat de vrijwilligers voor de militie moe ten zijn: ongehuwd of kinderloos, wedownaar en ingezetenen van het rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, en op den lsten Januari vau het jaar der optreding als vrijwilliger het 2.0ste jaar ingetreden zijn en het 35e jaar niet hebben volbracht. Zij, die in het bezit zijn van de hier onder sub 2 vermelde stukken, kunnen tot en met hun 40ste jaar als vrijwilliger voor de militie worden toegelaten dat zij, zoover zij daartoe geschikt bevon den zijn en er gelegenheid toe bestaat, wor den ingelijfd bij het corps hunner keuze dat zij, behalve het bovenbedoelde ge tuigschrift, zullen moeten overleggen lo. het bewijs dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die te vervullen waren, hebben voldaan So. indien zij als militair, op 's lands vloot gediend hebben, eeD bewijs van ontslag en ean getuigschrift van goed gedrag, afge geven door den commandant van bet corps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend (dit getuigschrift kan bij den commandant wor den aangevraagd) 3o. indien zij minderjarig zijn, een bewijs van bannen vader of voogd dat hij, die voor de militie ia ingeschre ven, als vrijwilliger wordt toegelaten Blechts voor de gemeente in welke hij ingeschreven 12.) #Wij hadden hier gisteren een gezelschap van dames. Gelukkig en tevredbn was Koert bij ons. Op eens werd hij door den oppas ser geroepen, omdat er een heer was geko men om hem te spreken." Vragend keek Von Wambold mevrouw Von Berghaopt aan. //Wie was die heer?" //Koert weigerde mij zijn naam te noemen. Tevergeefs heb ik hem op mijn knieën ge smeekt. Moet dat mij niet ongerust maken Ik ben er zelfs toe overgegaan den oppasser te oudervrageo, maar bij gaf slechts ontwij kende autwoorden. Ik kwam hierdoor lot de overtuiging, dat Koert hem streng verboden had iets te zeggen over den vreemdeling, wieDS is, tenzij hij geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Ea is biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 November 1892. De Burg. en Wetb. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Binnenland. Vlissingen, 3 November. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het in dit nommer voorkomende ingezonden stnk van den secretaris der vereeniging //Hnlp in Nood." Van ganscher harte hopen wij, dat de daarin uitgesproken opwekking weerklank vinden zal in de harten onzer raede-ingezetenen, die nooit weigerden daaraan krachtigen steun te verleenen. Voor hen, die het bezosk der heeren niet willen afwachten, maar reeds onmiddellijk op klinkende wijze van hnnne sympathie willen doen blijken, laten wij hier de adressen der bestuursleden volgen. Voorzitter de heer A. J. van Ockenburg, Groenewoud onder-voorzitter de heer A. A. A. E. Gewin, Droogdok penningmeester de heer A. E. Krabmer, Droogdok commis sarissen de heeren I. Harder, Steenenbeer, E. M. Chevalier, Bellamykade; W. L. Win kelman, Groote Markt J. Krol, Nieuvrstraat; J. J. Klijberg Ritthemsche Markt en secre taris de heer A. L. A. van Unen, Dok kade terwijl voorts de leden der financieele commissie, de heeren J. Ie Sage van Hoeve, Groenewoud P. L. Mets, Bierkade en J. W. H. Brouwer, Walstraatmede bereid zallen gevouden worden om bijdragen in ontvangst te nemen. In de gister gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen Tan bestnar, werden o. m. be handeld de beroepen ingesteld door den Commissaris der Koningin in Zeeland en door J. A. Barbé alhier tegen de uitspraak van Ged. Staten van Zeeland dd. 2/9 September 1892, waarbij J. A. Barbé voor de lichting van 1887 in de gemeente Vlissingen, zonder loting, tot den dienst bij de nationale militie is aangewezen. Blijkens het omtrent deze zaak door den Staatsraad jhr. Van Hamalda van naamkaartje bij binnengebracht had." Het bedrukte voorkomen van den oppasser had Erik reeds bemerktdadelijk besloot hij nu, den man te dwingen eenige opheldering te geven omtrent den gebeimzinnigen vreem deling. fDe kerel zal mij alles opbiechten," sprak Erik opstaande ik ken de middelen wel, om zulke lieden de tong los te maken. Ik ben overtuigd, dat bet gebeele geheim raD Koert zal blijken niets om bet lijf te hebben." //O, ik wist het, mijnheer Von Wambold, dat gij ons troost en raad zoadt brengen I" j,Ik zal zoolang hier blijven tot Koert te rugkeert, anders zou ik er misschien niet van kunnen slapen. Wees zoo goed mij een oo- genblik te verontschuldigen; ik wil oogen- blikkelijk den oppasser in verhoor nemen." Erik verliet de kamer en ging naar den stal. Zooals hij verwacht had, trof hij daar den oppasser aan, die met zijn paard bezig was. yKom eens hier l" riep hij. z/Om u te dienen, luitenantantwoordde de man en plaatste zich m militaire houdiDg EysiDga uitgebrachte rapport, is genoemde J. A. Barbé de zoon van een vroeger alhier gestatiouneerden Belgischen loods en heeft zoowel de vader als de zoon gemeend dat laatstbedoelde niet verplicht was zich in Ne derland voor de nationale militie ter inschrij ving aan te meldeD, op grond ?3n te zijn Belgisch onderdaan. De vader van J. A. Barbé is sedert overleden, waarna zijne moeder alhier is blijven wonen. Ged. Staten oordeelden, dat Barbé zich ten onrechte uiet voor de nationale militie heeft doen inschrij ven eD wezen hem voor zeven jaren tot den dienst aan. De commissaris der Koningin voorzag zich hiertegen in hooger beroep, omdat hij het wenschelijk achtte dat deze qaaestie, die zich meermalen voordeed, in het hoogste ressort werd nilgemaakt. De belanghebbende Barbé bestreed in zijn beroepschrift bet besluit van Gedeputeerde Staten als oogegrond. Gisteren avond gaf de tooneelvereem'ging ^Eendracht maakt Macht" alhier eene too- neclvoorstelling ten voordeele van de ver eeniging //IIolp in Nood." Opgevoerd werd ffRolla" of het onbekende meesterstuk, his torisch romantisch drama in 3 bedrijven door C. H. v. d. Graaf, gevolgd door //De twee bedienden of het spook te middernacht," kluchtspel in één bedrijf door Jnliano. Het goede doel en het eerste op treden van het geselschap in aanmerking nemende, verklaren wij gaarne dat de stuk jes tot veler genoegen op loffelijke wijze werden uitgevoerd. Daar er onder hen zich goede krachten bevinden zijn wij overtnigd, dat bij eene volgende voorstelling hunne vorderingen daarvan blijk zullen geven. De zaal nas goed bezet en de coslumes waren prachtig. Inhoud van no. 45 van het Geïllustreerd Zondagsblad der Vlissmgsche Courant, hetwelk Zondag 6 Nov. a.s. verschijnt: De Diam&Dten van Mevrouw Dinner (geïllustreerde novelle naar liet Engelsch vsd W. Clark Hussel) II. - De vier elementen. - Montenegrijnsche zeden. - Een dapanscbo reiskoets (met illustratie.) - Proza enPoezie mei illustratie J - Hudson's Duren, naar het Engelsch. - Tusschen liefde en 9port. mei illustratie.) - Auto matische heetwater-inrichtiogen. - Historische betce- kenis van den Handschoen,-De straat der Apothekers in Canton (met illustratie). - Opium. - Wat wij neg proeven kunnen, - Vochtig geworden papier. - Een onaangename toestand (met illustratie). - Snelheid en afstanden. - De telefoon in Rnmeniè. - De tand heelkunde in vroeger dagen. - De oorworm. - Het voor den officier. Je moet me doidelijk en zonder uitvluch ten antwoorden op mijn vragen I Wie was de vreemde beer, wiens naamkaartje jij gis teren aan je meester bracht Een schadaw van vrees vloog over het gelaat van den oppasser. //Ik kende hem niet." Von Wambold8 gelaat werd rood van toom, want hij zag het den oppasser aan, dat hij loog. //Je had zijn naamkaartje in de hand en dat hebt ge stellig gelezenje moet zijn naam das weten. Zoek geen uitvluchten! Al beeft hij ja ook verboden er over te spreken, tegenover mij behoef je niet te zwijgen «Er is mij niet verboden te spreken, lnite- nantl maar ik heb mij niet veroorloofd het kaartje te lezeD." ij Goed, dan zal ja toch wel weten hoe die heer gekleed was P" //Hij was in burgerkleeding." Droeg hij een baard Had hij zwart haar of blond z/Dat weet ik met meer, luitenant!" betooverde papier, (met afbeelding). - Uurwerk-hyp nose. - Het gebroken hescbje kitlym of de gevolgen van golantèrie in een tramwagen (met 4 illustraties). - Een kleine vergissing (met illustratie). - Voor de huishouding. - Anecdoten, - Schaakrubriek. - Me. dedecliigen. Men schrijft ons Woensdag is te Nisse door de bevoegde auto riteiten mond- en klauwzeer geconstateerd bij het vee van den Jandbouwer W. W., Voorzorgsmaatregelen zijn bereids genomen en een detachement militairen wordt gewacht. De le luit. Geill, van het 3e reg. inf., is van zijne detacbeering te Ter Neuzen ont heven en naar zijn korps alhier teruggekeerd. De le luit. Bosschart, van het 3e reg. inf., is alsnog tot den cursus voor algemeene krijgskundige studiën aan de Hoogere Krijgs school toegelaten. Bjj Kon. besluit is de kap. H. M. W. van Meel, van het 3e reg. inf. op pensioen gesteld en het bedrag vau het pensioen be paald op 1870 'sjaars. Den 8o November a.s. zullen van het instructie bataljon te Kampen, naar de re gimenten infanterie 86 korporaals-titulair veitTekseo, terwijl ei tegen den volgenden dag 40 jongelingen zijn opgeroepen. HH. MM. znllen, naar men meldt, den 3n of 4n December van //het Loo" naar den Haag terugkeereD. De Tweede Kamer zal Dinsdag 8 Novem ber bij de hervatting van hare werkzaamhe den dadelijk, en wel 's voormiddags 11 unr, het sfdeelingsonderzoek aanvaDgen van do volgende wetsontwerpen bedrijfs- en be roepsbelasting regeling van het kiesrecht wijziging van art. 469 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorderingregeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren over 1893; naturalisatie van L. Bolchover c. s.wijziging en verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1892 (brug over den Nieuwen Maasmond)be- grooling van het domeinfonds voor 1893; wijziging der begrooting van het domeinfonds voor 1891. Von Wambold begreep, dat er niets nit den man te krijgen was. De gedachte, dat Koert strenge bevelen kon gegeven hebben, die de oppasser scheen op te volgen, dwong hem achting af, hoezeer de hooding van dien maa hem hinderde. Hij drong niet verder aan en liet den man loopen. Koert moest spoedig teragkeeren daardoor zou hij (Erik) betere gelegenheid krijgen om den sluier af te rok ken, die dat geheimzinnige bedekte. Bij zijn terugkeer in huis kwam mevrouw Von Berg haopt hem reeds te gemoet. f Heeft de oppasser u iets medegedeeld, mijnheer Von Wambold? Wie was de vreemde Wambold haalde de schouders op. ffEr is niets uit deu man te krijgen ik ben over tuigd, dat Koert hem strenge bevelen beeft gegeven. Intusschen Koert zal spoedig te- rugkeeren en ik ben besloten met hem den strijd aan te binden, al moest het onze oude vriendschap kosteD //Ik wil hopen, dat Koert het niet zoo ver laat komen jWees niet bezorgd, mevrouw Koert zal

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1