IDES. IT VLISSINGSCHË COURANT. IS, briek OON, irsi A. INK. •mend. ■-Schelde. No. 125. Zondag 23 October 1892. 30ste Jaargang. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. lingen in ■RACHT. licht en zeer fllLICHTINGS- nt is. De licht- iedere Gaskroon asfabriek alhier mt dienst Middelburg v. v. 8.— 9.30 11.— 11.40 4,IB. B.5.55 6,66 10 8.46, 10,15 11.45 35 4,90 6.5, 6.— 7 dienst i Vliasingen v. v. 7.55. 9.15, 10.85, om .30, 9.55, 11.20. nm vendlcHMt. ,50 6.10 6.40 spoor. 7 9.20 9.40 10 10.20 ioor. 1.20 1.40 2 2.20 ,2u 5 spoor 5.20 5.40 8.30. j. 6 6.80 6.50 7.20 8 J.50 11.10 11.30 en 120 1.10 1.80. 1.60 8.10 4.10 4.80 6.10 5.8. TD1ENST >n Zierikzee v. v. t. nwich. VAN ZIERIKZEE vm. nm jdag 21 7 30 2.80 erdag 22 7 80 2.80 ïdag 28 7 30 andag 24 7 30 2.— psdag 25 7 30 2,— leDBdag 26 7 80 2.— inderdag 27 7 30 2.— ijdag 28 7 80 2.— iurg, Rotterdam. ide plaataea. i Middelb. I ran Rotter! n. 8 15 815 8 16 8 15 8 15 8 15 a 8 15 ■sjiondintiemet der atoom 3 45 8 45 I 8 45 8 45 8 45 I 8 45 I member 1892. |2 25 3 56 ;rke vm 8 40 9 10 Dinsdag en Vrijdag. Q 7 10 11 55 nm 8 25 7 80 nm 12 15 3 45 7 4u vm 10 10 150 ,8—e 10 30 2 10 BUREAU: Klein© Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PWJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag', Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden NATIONALE MILITIE. Tweede kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. De Buig. en Weth, van Vlissingen, Gelet op art. 28 en volgende der wet van den 18 Ang. 1881 (Staatsbl. no 72) brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in in dit jaar voor do Militie ingeschrevenen in deze gemeente zal plaats hebben ten Raadhuize op Woens dag den 26 October 1892, des voormiddags te 9 uren dat gedarende vijf dagen, te rekenen van den'dag, waarop de loting heeft plaats ge had tegen de wijze waarop zij is geschied bjj Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lote- lingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige be wijsstukken gestaafd verzoekschrift op onge zegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burge meester moet worden overgebracht, tegen be wijs van ontvang dat op Donderdag den 27 October 1892 des voormiddags van 10 xot 12 oren ten Raadhuize zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften, ter be koming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2e en 8e zinsnede van art. 53 bovenbedoelde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken op gemelden tijd ten Raadhuize zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bjj den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen, terwjjl op broederdienst recla meerenden, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van hen zeiven en van de nog in leven zijnde broeders benevens, het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een be- wjjs van werkelijken dienst van den broeder of de broedersi op wiens of wier dienst zjj En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 October 1892. De Bnrg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Zitting van Vrijdag, 21 October 1892. Voorzitter de keer Tutein Nolthenius, burgemeester. Afwezig de keer Verkuijl Quakkelaar. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt'mede, dat door Ged. Staten goedkeuring is verleend op ket raadsbesluit van 28 September jl., be treffende de onderkandscke verpachting Tan gemeentegrond wijders een missive van den Commis saris der Koningin, houdende kennisge ving van de benoeming' der beeren P. J. Mortier, A. Loois en H. Schoonis tot zetters voor de jaren 1893 tot en met 1896 eene kennisgeving van de commissie van toezicht op bet middelbaar onder wijs, dat bet herbenoemde en geïnstal leerde lid, de beer J. Verkuijl Quakke laar is herbenoemd tot voorzitter van voornoemde commissie, alsmede eene ken nisgeving van den heer J. W. Delzenue} dat bij onder dankbetuiging zijne be. noeming als onderwijzer aan school B. aanneemt. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Wordt overgelegd een gemotiveerd adres van G. Huibregtsen, keurmeester van bet slachtvee ên; vleescb in deze gemeente, houdende verzoek hem 3/s der keurloonen als salaris te willen toeken nen, terwijl bij met alle bescheidenheid vermeent dat art. 254 der gemeentewet geenszins in den wég- staat, de verrich- king' in verband met de inkomsten der teurloonen méér in' 'evenredigheid te brengen. Wordt besloten dit adres aan te hou den tot de behandeliug van de gemeeute- begrooting. Een acties van den beer J. F. Hon- dius, leeraar in bet handteekenen aan de Burgeravondschool alhier, houdende ken nisgeving, dat bij namens de regeering van den Oranje-Vrijstaat is benoemd tot leeraar in het slöjd- en teekenonderwijs te Bloemfontein en bij die benoeming beeft aangenomen, tengevolge waarvan hij uit zijne betrekking verzoekt ontslagen te worden met ingang van 1 Januari 1893. Worflt besloten dit adres te stellen in banden -vaq, de commissie van toezicht op bet middelbaar onderwijs ter uitbrenging van een advies en ten slotte een adres van den beer H. M. Kloppers alhier, houdende verzoek tot verkrijging in koop van gemeentegrond, waaromtrent besloten wordt dit te stellen in handen van Burg. en Weth. om praeadvies. Aan de orde stelt alsnu de voorzitter de behandeling der voorgestelde wijzi ging van enkele bepalingen in de nieuwe verordening van algemeene plaatselijke politie, waaromtrent Ged. Staten de wen- schelijkheid hadden te kennen gegeven, dat die verordening zou worden gewij zigd overeenkomstig hunne daarbij ge voegde bedenkingen. De commissie van strafverordeningen adviseert slechts tot wijziging van art. 84, 105 en 110, terwijl, wat bet rijden met licht betreft, zij bezwaar maakt daar aan te gemoet te komen, op grond die voorgescbrevene verlichting nooit eenig bezwaar beeft opgeleverd. Burg. en Weth. stellen echter voor meer wijzigingen overeenkomstig bun advies in deze verordening te brengen, waartoe wordt overgegaan. Daarbij doen zij bet voorstel bet vol gende nieuwe artikel in de verordering op te nemen. «Het is verboden riolen of kokers uit privaten komende of daarmede gemeen schap hebbende en uitloopende in de wateren of riolen der gemeente te hebben. „De thans bestaande moeten voor 1 Januari 1894 ten koste van de eigenaars of vruchtgebruikers worden opgeruimd.* De beer Van Raalte wensebt als vorens zijne stem uit te brengen nader door den voorzitter ingelicht te worden. De voorzitter zegt dat dit voorstel wordt gedaan tengevolge van de herbaalde klachten, welke door Burg. en Weth. zijn ontvangen, wegens den stank, die door den afvoer van fecale stoffen wordt veroorzaaktniet minder toch dan 31 privaten loopen in de riolen en 34 op de havens uit. Met bet oog op bet ingrijpende van dezen maatregel, zou de beer van Raalte bet wenscbelijk achten dat deze zaak nog nader door de commissie van fabricage wtrd onderzocht. Ook de beer Kalb- ffeisch, die het gevoelen van den heer Van Raalte deelt, geeft in overweging dit voorstel aan te houden, teneinde de leden van den raad in de gelegenheid te stel len deze zaak d tête reposée te overwegen. De voorzitter verklaart daartoe bereid te zijn, te meer daar bij voornemens is tegen aanstaanden Vrijdag eene raads zitting te beleggen. Den beer van der Beke Callenfels komt bet voor, dat door den voorgestelden maatregel bet recht van sommige inge zetenen wordt verkort en vraagt, of bet tevens geen overweging zou verdienen om ook bet hebben van beerputten te verbieden en bet tonnenstelsel algemeen in te voeren. De voorzitter voert daartegen zijne be zwaren aan. Niet minder toch dan 1100 beerputten zijn in deze gemeente aanwe zig, welke bij wel allen zou willen oprui men, ware bet niet, dat daartegen ver schillende omstandigheden zich kanten. Daarenboven dient rekening gehouden te worden met bet contract met den pachter van den beer. De beer Wibaut vraagt, boe gehandeld mo worden met personen, die nog niet zeer langen tijd geleden vergunning ver kregen om beerputten aan te leggen. De beer Loois merkt bierbij op, dat ook al dat water naar de riolen loopt. De beer Van Uije Pieterse meent, dat, nu voorgesteld is ait voorstel ter beoor deeling te zenden naar de commissie voor de fabricage, tbans daarover niet verder behoeft te worden uitgewijd. Op voorstel van den voorzitter wordt daarop tot aanhouding van bet voorstel besloten. Wijders wordt nog voorgesteld te be - palen dat bet verboden is eenig muziek instrument te bespelen of te doen bespe len in tapperijen zonder vergunning of van wege den burgemeester. Dhr. Loois vraagt, of bet geen slechten indruk zal maken, dat de een zoodanige vergunning verkrijgtjen de ander niet, wat de voorzitter ontkennend beantwoordt, waarna besloten wordt deze bepaling in de verordening op te nemen. Nog hebben Burg. en Weth. gemeend eene bepaling in de verordening op te nemen, waarbij bepaald wordt dat bet aan wièlrijders verboden is op de trottoirs en op den Noordzee-Boulevard te rijden. De heer Kalbfleisch voert hiertegen zijne bezwaren aan, die door den beer Van Raalte gedeeld en door den voorzit ter worden weerlegd. Met 8 tegen 6 stemmen wordt daarop bet voorstel van Burg. en Weth. aange nomen, Tegen stemden de beeren Van Raalte, Kalbfleisch, Loois, Wibaut, Alter en Mortier, De definitieve vaststelling der veror dening wordt daarop aangehouden tot eene volgende zitting. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den beer W L. Huson al- bier, van 256 M' gemeentegrond, gelegen aan de Glacisstraat, tegen den prijs van 4.de M2, alzoo tot een totaal be drag Aan 1024, met bijbetaling van 372.70 trottoirkosten, en aau den beer C. F. Marcband alhier 150 Ms gemeen tegrond, gelegen aan dezelfde straat, en tegen denzelfden prijs, alzoo tot een to taal bedrag van f 600.—, met bijbeta ling' van 69.voor trottoirkosten. Wordt besloten tot goedkeuring van de begrooting voor bet jaar 1893 van den Vlissingen-Koudekerkscben straat weg, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2692 505. Naar aanleiding van bet ingekomen verzoek van J. Smit alhier, om vermin dering der jaarlijksche retributie voor bet plaatsen van een weegtoestel op ge meentegrond aan den Badhuisweg, stel len Burg. en Weth. voor, om, op grond van de door adressant geleden en nog te lijden schade, door bet als wandelweg in gebruik komen van den Noordzee- boulevard, aan zijn verzoek te voldoen en de bedoelde retributie, tot nu toe 5. per jaar bedragende, voor dit en de vol gende jaren vast te stellen op 1. per jaar. Alzoo wordt besloten. Ten aanzien van bet in banden van Burg. en Weth. gestelde adres van J. ten Pierik, geven deze thans te kennen, dat naar hunne meening het verleenen van de vergunning, als door adressant wordt verlaDgd, niet in bet belang zou zijn voor bet doel waartoe dat gedeelte rijksgrond door de gemeente in koop is De door adressant bewoonde keet toch is bouwvallig en onoogelijk en zou bo vendien eene behoorlijke verdeeling van den grond in blokken (met de te maken straten en riooleering) zeer in den weg staan, daargelaten nog de quaestie, of de raad in deze op bet oogenblik de bevoegd- beid heeft in deze te beslissen. Om bo venstaande redenen stellen Burg en Weth. voor afwijzend op bet verzoek van adres sant te beschikken. Na eenige discussie wordt besloten dit adres aan te houden. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van bet hoofd der school A (hoofd de beer P. Landsman), houdende mededeeling, dat bet aantal leerlingen der laagste klasse van school A met 1 Sept. jl. zoodanig is toegenomen, dat bet voorzien in een parallel klasse dringend noodig wordt geacht en daardoor bet aantal klassen van 7 op 8 is gebracht dat voor die 8e klasse zoowel een on derwijzer als een schoollokaal ontbreekt, waarin tijdelijk is voorzien, door de plaat sing van eene kweekelinge voor bet daarin te geven onderwijs, dat voorloopig ge schiedt in bet gymnastieklokaal, tenge volge waarvan bedoeld lokaal niet aan zijne bestemming kan beantwoorden. Dientengevolge stellen Burg. en Weth. voor lo. in principe te besluiten tot bet aanstellen van een onderwijzer voor de op te richten 8e klasse aan school A en bun te machtigen tot bet oproepen van sollicitanten voor deze betrekking, ten einde de te benoemen functionaris met 1 Januari 1893 in dienst te kunnen doen treden. 2o aan voornoemde kweekelinge, mej. M. C. Schuurkamp voor de door baar bewezen diensten van af 1 Sept. eene maandelijksche toelage te verstrekken tot ultimo December ten bedrage van f 20 's maands en So. in bet gebrek aan de noodige schoolruimte te voorzien door deu aanbouw van een nieuw lokaal. Wat bet toekennen van eene toelage aan de kweekelinge mej. Scliuurkamp be treft, moet de beer Harder tegen opkomen, en vraagt of bet opgaat, iemand, die groo-

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1