BIJVOEGSEL Gemeentebestuur. Binnenland. Gemengd Nieuws. behoorende "bij de van Zondag 2 Oct. 1892. No. 116. GEMEEHTEBESTÜÜB. Benoeming van vaste commissiën uit den raad. De Burg. en Weth. van Vlissingen, maken bekend dat in de raadsvergadering van den 28 September 1892 zyn benoemd Tot leden der onderscheidene vaste com missiën uit den gemeenteraad 1 a. in de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de Burgemeester voorzitter, en de heeren dr. J. van der Beke Callenfels, W. L. Winkelman, Delvoge en J. Ie Sage van Hoeve leden. b. In de commissi® voor de belastingen, de heer Th. van TJije Pieterse, voorzitter, en de heeren S, Alter. dr. J. van der Beke Callen fels, A. A. A E. Gewin en I Harder, leden. c in de commissie voor de financiën, de heer J. Verkuijl Quakkelaar. voorzitter en de heeren F. Delvoije, C. Mortier. Jos v. Raalte, en F. H. J. Wibaut leden. d. in de commissie voor fabricage, de Bur gemeester. voorzitter, en de heeren J. Verkuijl Quakkelaar, Jos. van Raalte, A. Loois. C A. Kaibfleisch en E. M. Chevalier, leden. e. in de commissie, bedoeld in do laatste zinsnede van art. 4 der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, de heeren C, Mortier, W. L. Winkelman, F. Del voije en J. Ie Sage van Hoeve. f in de commissie voor de badplaats, de heeren A. A. A. E. Gewin, F. H. J. Wibaut en E. M. Chevalier. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 1 October 1892. De Burg, en Weth. voornoemd. TÜTEIN NOLTHENIÜ8. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Mill VERM) SI)©. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht by het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken. brengen bij deze ter algemeene kennis .- dat bjj hen is ingekomen een verzoek van F. N. DE ROOIJ, om vergunning tot het op richten van eene kalkblusscherij in zijn pak huis aan de Glacisstraat wijk O no. 1 dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende 14 dagen, te beginnen met Zaterdag den 1 Oc tober 1892 op de g6cueeate-secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 15n October 1892 ten raadhuize, des namiddags ten 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, terwjjl gedurende drie dagen vóór dat tjjdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, den In October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TÜTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 1 October. Donderdag avond gaf bet tooneelge- zelscbap onder directie van de beeren Kreukniet en Poolman van bet Salon des Variétés van Amsterdam, in de zaal van den beer Kuijpers albier, eene voor stelling'. Opgevoerd werd »Het Boek Job«, tooneelspel inéén bedrijf uit bet Duitscb van L. Adler, gevolgd door »Blancbtte« tooneelspel in 2 bedrijven naar bet Fransch van Eugène Brieux. Onzen indruk weergevende verklaren wij, dat «Het Boek Job« een zeldzaam mooi stuk is, dat niet minder op zeer verdienstelijke wijze werd vertolkt. Voor al muntte uit de beer Henri van Kuijk als Lonoda en de beer L. M. Smitb als Ariam. Lonoda, die werkelijk dicbter van «Het Boek Job« is, verklaart aan zijn vriend Ariam, dat bij nooit aan iemand zal bekend maken dat bij de dicbter is en bevestigt die belofte onder eede in den tempel. Ariam, die jaloerscb was, omdat bij niet in zulk groot aanzien stond als Lo noda en omdat Jobanna meer liefde I voor Lonoda koesterde dan voor bem, maakt van den afgelegden eed van Lo noda misbruik. Hij verklaart, wetende dat Lonoda zwijgen moet, aan koning I Salomodat hij de dicbter is en legt tot bevestiging daarvan in den tempel den eed af. Dientengevolge bleef bet niet uit, dat bij algemeen geëerd werd. Mevr. Anna Rösing Sablairolles, die de I rol van Johanna op zeer verdienstelijke wijze vervulde, oppert echter twijfel en vraagt en smeekt Lonoda te verklaren, dat niet Ariam maar bij de dicbter is. Lonoda weigert zijn eed te schenden en wordt voor koning- Salomo gebracht en ter dood veroordeeld. Terwijl de wij ze koning van een blad papier, waarop een gedicht uit bet boek Job voorkomt, een gedeelte voorleest, kan Lonoda zich niet weerhouden en vervolgt nit bet hoofd betgeen de koning voor zich op bet pa pier beeft. De koning en alle aanwezi gen, waaronder ook de profeet, staan verbaasd en verklaren dat Lonoda de dicbter is. Ariam dit boorende, komt naar voren en verklaart dat zijn vriend Lonoda bet geciteerde van bem beeft afgeluisterd. De wijze koning gelooft Ariam niet en draagt bem op bet ge dicht uit bet boek Job te vervolgen. Natuurlijk kan Ariam daaraan niet voldoen, waardoor bet bewijs wordt ge leverd, dat Ariam valschelijk beeft ge zworen en allen beeft bedrogen. Ariam wordt dientengevolge ter dood veroor deeld en aan Lonoda niet alleen genade geschonken, maar bij wordt van .nu af geëerd en geprezen en ontvangt boven dien met Jobanna, zijne beminde, van den koning den zegen. Over »Blancbette« is ruimschoots ge- recenceerd in andere bladen, wij willen er alleen dit nog bijvoegen, dat ons bet spel van den beer Henri van Kuyk in zijn rol van vader van Blancbtte uit stekend voldeed. Blancbette zelf was niet minder ver dienstelijk, zoowel als bare moeder. Jammer, dat in de zaal niet beter werd geventileerd en dat men bet roo ken niet naliet. Blanchette bad er blijkbaar veel binder van. Wij hopen nog menigmaal van de goede krachten vaii bet gezelschap in den a. s. winter te profiteeren en houden ons overtuigd, dat bet publiek door groote opkomst blijk zal geven de talenten van bet gezelschap op prijs te stellen. Het aantal gebruikte baden aan het ste" delijk badhuis, gedurende het thans afge- loopen badzeizoeo, bedroeg 3075, waar?an 2248 door heeren en 827 door dames. Van 24 tot 30 Sept. zijn alhier uit Qaeenboto met de maitbooten der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" aangekomen met de dagbooten 157 on met de nacht- booten 478, daarheen vertrokken met de dagbooton 257 en wet de nachtbooten 738, alzoo samen aangekomen 635 en vertrokken 995 passagiers» Bij het de2er dagen te Kampen gehouden examen voor den hoofdcursus, ter opleiding voor den rang van 2e. luit. bij de admini stratie in Ned.-Iodïë, is o. m. geslaagd onze stadgeuooc, de sergeant A. Terwiel. Het belicht van den Londensche corres pondent van de N, R. Ct dat eerstdaags eeD ochtend-sneltrein zou loopen, die de brieven en reizigers van Vlissingen reeds 10 nor te Amsterdam zou breDgen, wordt door bet Hdbl. tegengesproken. Reeds sedert lang wordt moeite gedaan om zulk een sueller vervoer althans voor de brie ven te vetkrijgen, zooals indertijd is gemeld. Het Bdbl. heeft zich echter vergewist, dat tot dusver officieel mets van eenige beslissing bekend is. Bij kon. besl. van 29 Sept. is aan P. S. Buteux, burgemeester der gemeente Zoute- lande, toestemming verleend om te Middel burg te wonen. Men schrijtt uit Middelburg aan D. Z. Middelburg heeft een lastige affaire bij de hmd. Voor twee honderd en zestig duizend gulden heeft de gemeoote een duinwaterleiding doen aauleggen. Het water zou komen van de Oranjezon, waar de duinen breed en groot zijn. Mod nosmt het daar dan ook Breezand. Dit voorjaar was de leiding gereed, het hoog reservoir was gebouwd, de leidiDg was in orde en het pompstation was in werking. En niemand reclameerde over het water, Maar de zomer komt en bet water gaat kwalijk rieken en krijgt een gele klear. Misschien was de nieuwe buizenleiding wel de oorzaak, eo het weinige verbruik, zoodat het water te lang stilstond. Men ging aan 't spuien. M my ge"ti beterschap. Het publiek meende I te weien dat de „Prise d'eau" in eeu veenlaag terecht was gekomen. De gemeenteraad besloot een onderzoek te doen instellen door dr. Koppeschaar,directeur der Hoogere burgerschool in den Haag, spe- ciatitiet in dit vak en zijn rapport deze week openbaar geworden stelt vast, dat ijzeroer in het water wordt gevonden. Hij geeft als eenig afdoend middel tot herstel aan het verplaatsen van het „Prise d'eau. Een werk dat de gemeentekas waarschijnlijk op een halve ton zal te staan komen. Natuurlijk dat bet publiek weinig gesticht is over deze aderlating in de gemeentekas, en even natuurlijk dat het publiek de schaldige zoekt. Volgens mededeeling van „men" heeft reeds in 'SO een hekend ingenieur alhier op het kleurverschil van het water in de duindalen gewezen de omwonende buren moeten bij het graven van het nu bestaande waterbekken gewaarschuwd hebben om verder zeewaarts te gaan. Dus, zoo is de conclusie van „men», theorie is alweder boven practijk gegaan, en nu ziet meD weder eens hoe men uitkomt. Naar de meening van onze adviseurs is hier van geen schuldige sprake. De drog6 zomer van '92 heeft aan 't licht gebracht wat niemand wist af weten koo. Indien de waterleiding in '91 in exploitatie ware geko men zou op dit oogenblik nog niemand ver moeden dat aan do Oranjezon ijzeroer in den bodem te vioden was. Om de eenvoudige reden dat er dan overvloed van hemelwater zou zijn om voortdurend water te levereu. De zuigiug uit het duin heeft voor den dag gebracht wat zoo min eeu practicus als een theoreticus weten kon ofte weten komen kou. Wij geven deze opinie zooals we ze ont vingen, onder de eenvoudige opmerking dat alzoo deze geschiedenis tot de onvoorziene ongelukken moet gerekend worden. Eu ongelukken zijn ten allen tijde kwade kansen. Met ingang van 1 October a. zijn op werkdagen open Het rijkstelegraafkaotoor te Sluis van 71/» tot 111/, uur voor- en van 2 tot 6 en 7 tol 7x/s uur 's namiddags j het rijkstelephoonkantoor te Aardenburg van 71/, tot lOVa uur voor en van 2 tot 5 en van 7 tot 7Va uur namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. TWEEDE KAMER. Zitting van gisteren- Het debat over de wijziging der Artsen- wet werd voortgezet. Art 4 (beperking van aflegging van 't eerste natuurkundig examen tot de bezitters van het getuigschrift eind examen eener vijfjarige H. B. school of gym nasium) werd goedgekeurd. Art. 9 stelt als eisch van voorbereiding voor tandheelkundigen een getuigschrift eind examen gymuasium of vijfjarige H. B. school. Een amendt. Zaayer, om niet toe te laten voorde tandheelkundige examens bezitters van diploma's eindexamen gymnasium voor de lilterarische, (rechtsgeleerde of theologische faculteiten, werd verworpen met 40 tegen 29 stemmen. De geheele wet in werkiDg tredende 1 Januari 1S94, is aangenomen. Met 43 tegen 27 stemmen werd verwor pen de onteigeningswet voor eeii Beurs te Amsterdam, na bestrijding door de heeren Rutgers, Levy, A. Mackay, Van Vlijmen, en Buhlmau, deels omdat ze onnoodig is, bij be schikbaarheid van het gedempte Damrak, deels omdat de fioancieele toestand van Am sterdam dringt tot nauwlettender toezicht dan vroeger op niet volstrekt noodzakelijke nitgaven. Goedgekeurd werden een supplctoire Ma- rinebegrootiDg eo de Indische rekening van 1880, en, na eenige discussie, de suppletoire Justitiebegroting voor stichting van eeD dor de Rijksopvoedingsgesticht voor jongens, te A vereest. De Kamer is gescheiden. Het gevolg van HH. MM. op hare reis naar Weimar zal bestaan uit de dames Van Hardeubroek van Bergambacht, Van de Poll, Rengers en Saxtou Winter en de heeren graaf Schimmelpenuinck, De Ranitz, V&d de Poll en Gevers Deynoot. Don lOn October zullen de Koninginnen van Weimar naar Arolsen vertrekken en van daar, enkele dagen later, naar Steinfurt, kee- rende inmiddels de heeren Schimmelpen- ninck eu de Ranitz direct uit Saksen naar Nederland terug, terwijl de heeren Van Kat- teodijke en Boreel zich daarentegen bij het koninklijk gevolg znllen voegen. De Minister van Ourlog heeft bepaald, da de volgende traktomenta- en soldijverhoogin- gen zullen worden genoten door de officieren, onderofficieren on minderen, die dienst doen bij de bewaking van hoeven, waar besmette lijke ziekte onder het vee beerschteen luitenant f 2.50, oen onderofficier f 0.35, een korporaal f 0.25 en een soldaat f 0.15 per dag. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Brielle door ds. J. Ossewaarde te Sluisvoor Waarde en 's-Grarenpolder de beer H. W. A. Voorhoeve, cand. te Rotter dam, die het beroep naar Rekken heeft aangenomen. Beroepen te Kortgene de heer W. van der Waal, cand. te Ridderkerk. Bij kon. besl. van 29 Sept* is A. Adeina, predikant bij de herv. gemeente te Brouwershaven, benoemd tot predikant bij de Prolestautscbe gemeente in Ned.-Indië. Aan de Theol. school te Kampen worden bij den aanvang van den nieuwen cursus 125 Btudenten ingeschreven, een aantal tot dusver nog niet zoo boog voor gekomen, Aan de Rijks universiteit te Leiden slaagde gisteren voor bet le natuurkuudig eximen, de heer C. G. Baert, alhier. Van het plan oiu den geboortedag van Menuo Simousz, den stichter van het kerk genootschap der Duopsgezioden, door een algemeene samenkomst te gedenken, is af - gezien. Die dag zal in de gemeeuten zei ven worden gevierd. Verkoopingen en Aanbestedingen. Gistereu werden door den Notaris P. de Maret Tak, alhier, verkocht de navolgende huizen eD erven No, 1. Een buis eD erf aan de L3Dge Nieuwstraat, H. 262. Hoogste inschrijver A. J. van Sluis voor 2006 kooper A. B, L. de Vogbel voor 2181. No. 2 Een bois en erf aan de Hollebar- dierstraat, D. 170. Hoogste inschrijver Z. G. Belderok voor 835 kooper P. A. Bakker voor 936. No. 3. Esn huis en erl aan de L^nge Noordstraat C. 12. Hoogste inschrijver j. B. Kuijpers voor 2500 kooper dezelfde voor 2700. No. 4. Een huis en erf aan de Breewater- straat, D. 201. Hoogste inschrijver M. Goote, voor 426kooper A. Woodergem, voor ƒ502. Op 5, 6, en 7 November zal te Nij megen in de groote zaal der sociëteit „Bar- gerlust" een nationaal biljartconcours wor den gehouden om het „kampioenschap van Nederland", op 3 nieuwe carambolebiljarts, systeem-Toulet, met één beslissende partij van 50 caromboles. De le prijs is een gou den medaille met kuustvoorwerp, ter waarde van 75. Bovendien wordt gespeeld op vrije banen. Ieder speler, naar het kampioenschap me dedingend, betaalt als inleggeld 3. Aangifte tot deeioeming liefst zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval véor 3 No vember, bij den heer Van Oppenraaij, Broer straat, Nijmegen. -Een transport gevangenen is door de maréchaussees uit Maastricht naar Roermond overgebracht, omdat te Maasstricbt de gevan genis bezet is. Donderdag avond had te ScheveDi'ngen de eerste voorstelling plaats van het schaak spel met levende figuren, in zeer fraaie cos tumes. De pionDen werden voorgesteld door jonge meisjes in page-costuum, de paarden door zwaar geharnaste riddere en de kastee- leu door krijgslieden met eeu afbeelding van een toren op de mouwen. Daat de figuranten van het spel geen of weim'g begrip hadden, ging het doen van de zetten niet zonder moeilijkheden. Op verzoek van de familie is gisteren avond door de politie opgespoord en gevon- den in een logemenlje aan de Schavensteeg te Rotterdam een landbouwer, te Charlois woonachtig. De man had iu twee dageB tijds 300 verteerd van eene som, welke door hem aan een stalhoud«r alhier afgedragen

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 5