UISMVGSCIIE COURANT. ONDOORDACHT. No. 111. Woensdag 21 September 1892. 30ste Jaargang. FIBILLIT Mm. La CtapMooM. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliaaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.85 per drie maanden. Zij, die zich met het vol gend kwartaal, aanvangende 1° October, op de Vlissingsche Cou rant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Het Geïllustreerd Zondagsblad. Toen in den aanvang van dit jaar de tijding tot onze lezers kwam, dat zij tegen een zeer ge ringe vergoeding zich in het bezit Iconden stellen van het wekelijks verschijnende «Geïllustreerd Zondagsblad*, meende de uitgever niet temo gen hopen op zulke groote belangstelling als tot dusver blijken mocht De algemecne bijval echter, die deze uitgave mocht ondervinden en de steun, waarin zij zich mocht verheugen is voor hem dan ook het beste bewijs, dat een fraai geïllustreerd weekblad, tegen zeer geringen prijs verkrijgbaarinderdaad nog vele vrienden verwerven kan. Niemand zal dan ook kunnen loochenen, dat aan. de samenstelling van het «Geïllustreerd Zon dagsblad» steeds de grootste zorg wordt besteed. Eet beste blijkt dit, wanneer men de nummers opslaat, die thans 9 maanden achtereen verse henen. De grootste verscheidenheid van fraaie gravuren boeit het oog. Wij wijzen b. v. op de groote pla ten Romein&che Gladiatoren, Een bergstorting in het Rotsgebergte, Christenmartelaren in het Colysseum, ■Het familiefeest op Somervreught, Slachtoffers van den arbeid, Gelyncht, Losge broken, Veroordeeld, Maximiliaan I te Gent en zoovele andere, die naast tal van kleine platen in elk wékelijksch nummer de rijkste afwisseling bieden En dat ook aan den tekst de grootste zorg wordt besteed, blijkt wel uit hel groote aantal geïllustreerde novellen en verhalen, die goed geko zen en boeiende lectuur vormen Behalve de groote roman «Challacombe.» bewerkt naar hel En- gelsch van den beroemden schrijver Walter Besant, werden gedurende de eerste 3 kwartalen van dit jaar reeds opgenomen het fraai geïllustreerde en door zijn inhoud zoo spannende verhaal«Onder valsche vlag,» voorts tal van kleine novellen, alle door fraaie platen opgeluisterd, als Jenny, de twee Visschers, Drie Kapiteins op één schip, De Cornetspeler, De Hand, De Tweelingbroeder, De Woudmans en hun varkentje, verhalen meren deels bewerkt naar het beste ivat buitenlandsche schrijvers het beschaafd publiek aanbieden. Portretten van beroemde tijdgenooten, zoo van eigen bodem als uit den vreemde, loorden in het Geïllustreerd Zondagsblad» niet gemistwij wijzen b v. op die van onze landgenooten, wijlen generaal van Teijn en generaal van Braam Houckgeest, en op die van den overleden Engel- DOOR 27.) Een ongelukkig, ziek, zwak kind in hare onmiddellijke nabijheid had geleden en in stilte gesmacht naar liefde en teederheid en zij had het alleen gelaten in zijn bittere smart, zij had het laten verhongeren, zij had de hand zelfs niet uitgestoken om het leed te verzachten. En thans stond zij op het pont om over het huis, waarin zij slechts naar de stemmen van hoogmoed en liefde loosheid geluisterd had, oneer en schande te brengen. Als in een visioen zag zij den echtgenoot tn vader gebokt onder het leed, verbitterd door den grievenden last, meer en meer van sclien kardinaal Manning, den nieuwen Engel- schen troonopvolger en zoovele andere. Let men eindelijk op de belangrijke artikelen van meer vjetcnschappelijkcn aard, populaire be- schouwingen op het gebied van hygiene en natuur kennis, dan zal niemand aarzelen het «Geïllu- streed Zondagsblad» even rijk van inhoud als fraai van uitvoering te noemen. Behalve dit alles vinden vrienden van humor in elk nummer steeds een schat van anecdoten en schaakliefhebbers elke week een met zorg ge kozen probleem Een uitgave als het «Geïllustreerd Zondags blad,» zoo rijk van inhoud bij zoo geringen prijs, vindt in ons vaderland dan ook haar wedergade niet. Daarom zal het niemand bevreemden, dat vrij ieder, die dit tot dusver verzuimde, opwek ken door het nemen van een abonnement deze eenige, Nederlandsche uitgave te steunen. Binnenland. Vlissingen, 20 September. Te Middelburg had jl. Zondag de, aange- koodigde en door velen met nieuwsgierig heid verbeide opstijging plaats der ballon „Koningin Wilhelmins." In het Schuttershof waren velen getuigen van de zeldzaam voorkomende gelegeuheid om een luchtballon te zien vullen. Te on geveer 10 aren des morgeus was daarmede reeds aangevangen. Buiten het Schuttershof bewogen zich duizenden, van heinde en ver toegestroomd, om het gevaarte in de wolken te zien verdwijnen. Wat werd men echter daarin teleurgesteld Te 5 inplaats van te 4 aren opgestegen, daalde de ballon reeds enkele minuten later op een weide bij eeu der singels neder. Van de aangeboden gelegenheid om het luchtreisje uiede te makeD,werd door DiemaDd gebruik gemaakt. Wel had zich een lief hebber aangemeld, en reeds in de mand plaats genomen, maar de heer Mary deed hem op het laatste oogenblik uitstijgen, naar men beweert wegeD3 zijne godslaster lijke taal, die hij, half aangeschoten, uitbraak te zijn geld kreeg hij echter terug. Gedurende de vulling gaf het muziekge zelschap „Euphonia" van Goes eene matinee en liet de heer Mary af en toe eeu papieren ballon op, die flink de hoogte iDginged. Wie dien dag goede zaken gemaakt heb ben, zijn de tram en de barge. Elk ver trekuur in den namiddag waren alle plaat- hnis en haar vervreemd, zij zag het kind steeds meer verlaten en eenzamer. En zij, die eenmaal voor beiden een vreemde was, zij had zich nit onbedachtzaamheid en ijdel- heid bij hen ingedrongen, zonder een en kel oogenblik het voornemen te hebben de plichten die beiden van haar vorderden Da te komen. Goddank, het was nog niet te laat, al was er veel verloren, want wie kon het kind de jaren barer jeugd, die de stief moeder door geen enkelen zonnestraal ver licht bad, terug geven P Maar het ergste was niet geschied en Meta wist nu waar zij kracht tot weerstand moest putten. Met verbaasden, verbijsterden blik liet het kind zich in de armen sluitenmaar toen zij de oogen der jonge vrouw op zich ge vestigd zag met een hartstochtelijke, zwij gende bede om vergeving, toen zij eindelijk de plaats zag waar zij hei hoofdje koD neer- vleien om troost te zoeken, toen wierp zij zich onstuimig aan Meta's horst en fluisterde innig „O, Mama, mama. Wilt u wezenlijk veel van mij honden P Ik heb het zoo noodig." sei> bezet (de tram reed o. a. roet zes waggons) eD moesten velen wegens plaats gebrek bet reisje naar en van Middelburg te voet afleggen, wat met bet prachtige weder nu zoo heel onaangenaam niet was. De prins en prinses van Wied met hunne kinderen hebben gisteren middag Domburg verlaten, en zich naar het „Hotel Garni1" te Scheveningen begeven, om aldaar een ge deelte van het najaar door te breDgeB. Men schrijft ons uit Sluis Zoudag hield de Maatschappij van ooft- en tuinbouw in het Westelijk deel van Zoeowsch- Vlaanderen te Oostburg eene vergadering om te beslissen ia welke geineeute in Sep tember 1893 tentoonstelling zou gehouden worden. De strijd was tusscben Sluis en IJzeodijke. Een gelijk aantal (77) leden uit Sluis en ,'IJzeutlijke waren opgekomen om bet pleit te beslechten. Met behulp van de broeders uit andere gemeenten, behaalde Sluis met 108 stemmea de overwinning. IJzeudijke verkreeg 89 stemmen. De leden der laatstgenoemde gemeeute verlieten, de vlag halfstoks op hunne rijtoigen ge- hescbeD, Oostburg. ?Tan liberale zijde wordt voor caudidaat van bet lidmaatschap der Provinciale Staten in het district Tholen aanbevolen de heer jbr mr. E. A. O. de Casembroot, substituut griffier bij de arrondisaements-rechtbank te Middelburg. HH. MM. de Koninginnnen zijn gisteren per extratrein van de Holl. Spoorweg om 3s/i uur in de residentie aangekomen en ver welkomt o. a. door de ministers van Buiten landsche Zaken, Binnenlandsche Zaken, Ma rine, Financiën en^Koloniën, den Commissaris der Koningin, den burgemeester eu andere autoriteiten. HH. MM. begaven zich iD een open rij tuig langs Zieken en Spui naar het paleis. A. 8. Vrijdag breugen H. H. M. M. de Koninginnen hun voorgenomen bezoek aan Haarlem. In het laatst van deze week zoo meldt de Haagsche cosreapondent van de Zutpb. Ct. zal de kieswet die wel geen algemeen maar toch een zeer uitgebreid kiesrecht zal Er volgde geen antwoord, tenminste niet in woordenmaar het kind begreep de taal, die nit de zwijgende, lange omhelzing sprak. Gedurende enkele minaten gaven beiden aich aan han gevoel over, en toen werd Mets plotseling tot de werkelijkheid terug gevoerd door de stem van een bediende, die de komst van den heer Stallenberg berichtte. Zij maakte zich los uit de armen van het kind eD boog het hoofd ten teeken dat hij kon binnenkomen. Zij herinnerde zich dat zij hem zelve gezsgd had terug te keeren, zij wist de reden van zijD komst. „Blijf," zeide zij zacht tot Anna, toen deze wilde heengaan. Zij was zich bewust van haar eigen zwakheid, zij voelde dat zij deD verworven steun dringend noodig had. Francis was zeer verwonderd toen hij haar in dat onverwachte gezelschap aantrof. Zon der nog te weten waarom, gevoelde hij dat het hem niets goeds voorspeldehij trachtte Meta's oogen te ontmoeten, maar zij hield den blik neergeslagen, misschien misto zij den moed hem aan te zien. Hij herstelde zich en zei eenige vriendelijke woorden tot geven, bij de Tweede Kamer inkomen. Voor- loopig zal geeD verandering in het kiesrecht voor de gemeenteraden worden voorgesteld. Blijkens bij het depaitement van marine ontvaDgen berichten is Hr. Ms. schroefstoom- schip le kl. „Johan Willem Friso," oDder bevel van den kaptein ter zee J. C. Joekes den 18 dezer van Genua vertrokken en dien- zelfden dag te Spezzia aangekomen. De witte muren in de zaal der Tweede Kaaier zijn geverfd in twee zachte tinten van lichtbraiD, met good afgezet, en er is in de zaal een prachtig nieow Deventer tapijt gelegd, dat meer in harmonie is met den bouwstijl. Verder is er een nieuwe troon geplaatst, naar teekeningen van de hoeren Victor Do Stuers en P. J, H. Cuypers, waarvan het Dbl. de volgende beschrijving geeft: De troonhemel bestaat uit een zwaar ver gulde lijst, gedekt door een verguld orna ment, op welk9 blauw veld de W. in heraldieken stijl voorkomt. Daaronder en af hangende van deze lijst bevind zich een rood pluche randwerk, waarop de koninklijke kroon en ter rechter- eu ter linkerzijde gekruiste zwaarden zijn geborduurd. Van deze pluche rand gaan twee afbaogende roode pluche gordijneu nit, gevoerd met blauw satijn, ter wijl ook daarmede de achterwand prijkt, waar op bovendien het Nederlandsche wapen is geborduurd. Dit blauwe food is bezaaid met rgks-appels. Om de gordijnen op te bonden, zijn daarvoor ter weerszijden geplaatat twee gebeeldhouwde, vergulde kolommen, bekroond door Nederlandsche leeuwen, omgeven van eeu heg met hek. De beide stoelen voor den troon zijn in oud-Hollandschen stijl ontworpen en geheel vergold. De koninklijke stoel is bekleed met rood fluweel, terwijl io den rug is geborduurd de letter W., gekroond door de koninklijke kroon. Het fluweel is verder bekleed met rijksappels, terwijl aan den stoel een met ver gulde franje afgezette draperie is aangebracht. De stoel van de Koningin-Regentes is van denzelfden vorm, maar uitsluitend bekleed met rood fluweel en bezaaid met rijksappels. In 1892 of later, naar gelang van het ontstaan van vacalureD, kunnen 10 com miezen, na afgelegd examen, worden aan- het kleine meisje, toen wendde hij zich tot Meta. „Ik hoop niet dat ik ongelegen kom, maar je hebt mij verlof gegeven naar je welstand te komen vernemeD." „Ik ben blij je te zien/' antwoordde Me ta, terwijl zij de hand van het kind kramp achtig io de haren klemde. Toen ik een oogeoblik geleden hier binnen kwam vond ik Annaatje, die zich verveelde en niet wist wat zij met haar ledigen tijd moest uitvoe ren. Ik wilde haar juist iets vertellen oio haar wat afleiding te bezorgen. Wil je luis teren, dan kun je over mijn talent oordee- len. Zoo Diet, wandel dan zoolang in den lain.1" Nog altijd zag zij hem niet aaD. Hij was heel bleek, maar zijn stem klonk (jskoud en onverschillig toen hij hernam „Ik zou ongaarne de gelegenheid missen zoo iets interessants te hooren." En terwijl het kind vol verbazing de oogen op haar stiefmoeder gevestigd hield en Fran cis evenmin den blik van haar afwendde, begon zij

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1