VLISSINGSCBE ONDOORDACHT. No. 110. Zondag 18 September 1892. 303te Jaargang. OVERDRIJVEN, FiitLLiTOH. Mm. La GWMooM. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TGEVEB: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot A regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te ParjjB. Vergcliljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Zij, die zich met het vol gend kwartaal, aanvangende 1° October, op de Vlissingsche Cou rant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ii. Uit het aangehaalde kunnen we al zeer gemakkelijk tot de gevolgtrekking komen, dat iedere deugd door overdrij ving zelfs kan ontaarden in eene on deugd, of ten minste een gebrek kan worden, 't Is opmerkelijk, dat zoovelen zich zoo spoedig aan overdrijving schul dig maken, en menige voormalige bloote liefhebberij een hartstocht wordt. Zoodra het deze hoogte heeft bereikt, wordt het gevaarlijk of minstens nadeelig. Mijn buurman kon alleraardigst een vers voordragen, en menigmaal heeft hij ons bepaald geamuseerd, wanneer we gezellig bij elkander waren, en hij ons daarop vergastte, 't Was inderdaad een genot, hem aan te hooren. Daarbij kou hij onverbeterlijk verscheidene men schen in spraak en beweging nadoen. Menigmalen zeiden we dan ook, dat hij voor acteur in de wieg was gelegd. Lang zamerhand werd dit talent ook buiten ons kringentje bekend, en 't kon niet anders, of nu en dan werd hij bij bizondere gelegenheden geïnviteerd, om zijne gaven te doen hooren. Voor hem was 't een aangename uitspanning, voor anderen een genot. Tot zoover ging alles nog goed, maar nu sloop langzamerhand het duiveltje der ijdelheid zijn hart binnen, en toen het aantal uitnoodigingen toe nam, werd dat duiveltje hoe langer hoe grooter. Wat gebeurde er? Men kwam op T idee, om een liefhebberijtooneel op te richten. Een directeur? Wel natuurlijk mijn buurman, dat was, zooals men dat altijd noemt, de rechte man op de rech te plaats. Had hij nu verstand genoeg gehad, om voor dat baantje te bedanken, DOOK a6.) Slechts een enkel oogenblik gaf Meta zich over aan de oude, onweerstaanbare toover- njacht. Toen hief zij het hoofd op eo zag hem aan met een smeekenden blik, die al haar zwakheid verried. «Laat mij, Francis," fluisterde zij angstig. «Ik mag niet naar je hooren, om Godswil, spaar mij, ik heb nu andere plichten," Hij trok haar met zacht geweld naar zich toe. Hij zag zeer bleek met een onweerstaanbare uitdrukking zag bij haar in de oogeo. «Je hebt geen plichten," klonk het overredend ran zijn lippen. «Mislei je zelve niet. Den man wiens naam je draagt, heb je nooit en zoo nu en dan zijne medewerking toe te zeggen, och l dan was er nog niets over boord geweest, maar het duiveltje raadde hem ten stelligste aan, die hoogst vereerende benoeming aan te nemen. Met allen ijver nam hij 't opgedragene waar, en toen de uitvoeringen naderden, was hij een en al vuur, maar zijn eigen zaak? Daarvoor had hij nu geen tijd. Dat moest nu maar eens wat wach ten. Zoo ging 't eens, zoo ging het meer, en de komediespelende winkelier veran derde in een winkelhoudenden tooneel- speler. Wat eerst het voornaamste was geweest, werd nu bijzaak, en de gevolgen bleven niet uit. Het einde van de zaak was in 't laatste bedrijf een faillissement De geldelijke achteruitgang voerde tot moedeloosheid, en ik heb hem later ge kend als iemand, die inderdaad ons me delijden opwekte, en dien we beklaagden als een der slachtoffers van de ongeluk kige overdrijving. Er is een tijd geweest, waarin men, en zeer te recht, klaagde over te weinig lichaamsoefening. Men zag bijv. dat er zoovelen waren, die in de loting vielen, en als verdedigers des vaderlands een allesbehalve ferm figuur maakten. Hun gang liet veel te wenschen over. Kromme ruggen in overvloedbeenen en voeten, die binnenwaarts stonden en daaren boven stramheid in de ledematen, en dat dan nog wel bij jonge menschen Nog ergereen benauwde borstgeene oefening voor longen en spierenin één woord, we werden bedreigd met een al krommer en zwakker wordend geslacht. Gelukkig was er nu eenmaal de aan dacht op gevallen, en men mocht dus hopen, dat er pogingen tot verbetering in dit opzicht zouden worden aangewend Tot zoo verre al wederom een geluk kig verschijnsel. Daar ontwaakte op een maal onder 't jongere geslacht de smaak voor lichaamsoefeningen en we kregen in den dagelijkschen omgang een spik splinternieuw woord, natuurlijk een vreemd woord, en wel het woord sport. Honderden, die 't vroeger nooit gehoord hadden, namen 't nu in den mond als een doodeenvoudig, alledaagsch woord. Nu is sport een kollectief, waarin ver scheidene andere woorden begrepen zijn, liefgehad, je kunt hem Diet anders dan tot ongeluk wezen. Verbreek den band die je aan hem hecht. Zie Meta, voor ons is Dog maar een ding mogelijk. Om je zelfs wil, om mij, offer ons beider bestaaD niet op aan een blind vooroordeel." Francis voelde wel de laagheid van zijn woorden tegenover den maD, wiens gastvrij heid hij genoten bnd, maar bet groote denk beeld dat hem overheerschte was thans toch haar gelukkig te ronken. Wanneer zij vrede en rust had kunnen vinden in de gedachte hem niet weer te zien, had hij zijn eigen hartstocht misschien het zwijgen konnen op leggen, hij was ten minste overtuigd dat hij zich onderworpen zou hebben. Meta duizelde, zij wist niet of hij waar heid sprak. Zij voelde dat zij moest kiezen tasschen den ijskouden, harden plicht die haar bond met ijzeren band, en den weg dien geluk en liefde haar aanwezen, en zij voelde zich niet in staat de keuze te doeD. «Laat mij," smeekte zij dringend. «Heb medelijden met mij, Francis, laat mij tot mij zelve komen. Keer terug over een, zooals zwemmen, rijden, hardloopen, wielrijden, schaatsenrijden en dan nog eenige vreemde woorden, waarvoor ik geen nederlandsche heb kunnen vinden. Men ging zich oefenen in al de on- derdeelen van sport, en wie zou dat niet heerlijk, niet uitstekend vinden? Dat worden ferme, stevige jongens met spie ven en zenuwen, die wat kunnen uit staan mannen, die in tijd van nood de armen kunnen roeren en nuttig zijn. Maar, maarWatI komt hier ook alweer een maar Ja, zeker en een groote ook Daar doemde aan den horizont het spook van den wedstrijd op. Is wedstrijd dan niet edel, niet loffelijk Staalt hij niet de kracht Brengt hij niet de kunst tot volkomenheid. Vermeerdert hij niet den nationalen roem Al te maal waar, maar laat het dan toch zonder overdrijving geschieden. Laat ons maar eens de wielrijders ne men. Met mate beoefend, is 't eene nut tige lichaamsbeweging, die ook in 't da- gelijksch gebruik goede vruchten kan afwerpen, maar nu begint A te zeggen mijn buurman is gister zoover geweest in zooveel tijd, nu wil ik dan toch eens kien, of ik 't niet in korteren tijd kan doen. Maar daarbij blijft het niet, want nu wil C zoo mogelijk A weer overtref fen, en nu is de wedstrijd begonnen. Nu komen evenwel de openbare wedstrijden, waarbij roem en eer te behalen is. Roem en eerTwee heerlijke zaken, maar moe - ten die behaald worden ten koste dei- gezondheid? Wie zulk eenen wedstrijd heeft bijgewoond, zal erkennen, dat het werkelijk mededelijden opwekt, wanneer men daar te midden van zonnehitte of tegen een krachtigen wind in, die voor over gebogene gestalten zich ziet afbeu len, alleen, om toch de eerste te zijn, want het komt zelfs op gedeelten van een seconde aan. Nu komt het er be trekkelijk weinig op aan, of iemand bij zoo'n gelegenheid door een hevigen val armen of beenen breekt, och t die zijn weer gemakkelijk te herstellen, en welke jongeling geeft daarom, maar of nu deze en gene zijn borst zoo heeft vermoeid, dat hij daarvan later de nadeelige ge volgen ondervindt; maar of nu deze en gene zich zoo bovenmatig heeft inge- over twee dagen. Ik bid je, spreek thans niet meer." Hij gehoorzaamde zwijgend. Slechts weinige minuten later trad Blanche binoen. Meta had de kamer verlaten en keerde dien avond niet terug. ZEVENDE HOOFDSTUK. Zonder er aan te denken welke uitlegging Blanche aan baar verdwijnen kon geveD, had Meta zich naar haat boudoir gespoed en zich overgegeven aan de gewaarwor dingen die haar na overstelpten. Angst, schaamte en toch ook een soort van triomf, dat alles streed om den voorrang. Zij ver- verborg het hoofd in de banden eu schreide hartstochtelijk toen zij het vertrek, waarin zij zich bevond, rondzagzij voelde dat het een laaghartige schande zou zijn om den man, die haar met weldaden en woelde had overladen, nadat zij hem zijn leven vergald had, ten slotte nog prijs te geven aan de bespotiiug en bet medelijden der menschen. Maar aan den anderen kant pleitte de lief de eo zij wenschte zoo vorig naar die stem spannen, dat zijn gezondheid voor goed een knak heeft gekregen me dunkt, dat dit dan tocb wel niet tot de aangename keerzijde zal behooren. Men boude mij volstrekt niet voor een voorstander van 't oude stelsel, integendeel juich ik het ten zeerste toe, dat er zulk een wakkere geest weer ontwaakt, maar alles wat overdreven wordt, schaadt en leidt tot teruggang. Ditzelfde geldt voor al de andere on derdeden van sport. Wie hieraan nog moge twijfelen, lette maar eens op de wedstrijden, die gedurig gehouden wor den. Zij, die daarbij als eerste sterren schitterden, verdwijnen langzamerhand van het tooneel, óf omdat hunne ge zondheid werkelijk heeft geleden, óf om dat door te veel overdrijving de lust is verminderd. Dit zelfde verschijnsel doet zich ook voor bij de toeschouwers, want het nieuwtje gaat er af juist door de overdrijving. Maar nu de gymnastiek l Hier kan toch wel geen sprake zijn van overdrij ving. Zeker niet, wat het punt betreft, hoever het onderwijs zich uitstrekt, want halsbrekende toeren worden geweerd, en ouders behoeven niet te vreezen, dat hunne kinderen tot akrobaten of ker- miskuustenaars zullen worden opgeleid. In zooverre is er dus geene overdrijving. Ieder, die de voor- en ordeoefeningen heeft bijgewoond, weet dat, maar toch is er wel eenige sprake van overdrijving. Toen het bekend werd, dat er examen in gymnastiek werd vereisclit, hadden sommigen de verregaande driestheid om te zeggen »dol of mal.« Ferst bijna geen gymnastiek en nu zal er eene eerbied wekkende schare van eenige duizende onderwijzers voor de vierschaar moeten verschijnen, om, 't zij jong of oud, hunne bedrevenheid te toonen in lichaamsoefe ningen en 't aanleeren daarvan. De gym nastiek werd op eenmaal een rage. En ziet, daar toog een groote schare naar de verschillende plaatsen, eu velen kwa men terug in 't bezit van de zoogewensch- te machtiging en hoe staat het nu Nu komt ook in dezen 't hinkende paard achteraan, want groot is 't aantal ge meenten, die aanvragen doen, om nog wat vrijgesteld te worden van de ver te mogen luisteren. Zij had nog zoo weinig gelnk in haar leven gevondeD, nog eenmaal en zeker wel foor 't laatst ward het haar geboden, en zij verkeerde nog in den vollen bloei van jeugd en schoonheid, zij kon er nog alles van genieten. De woorden die zij een9 in bitterheid had besproken «veel ge luk kan ik Wouter toch niet ontnemen," kwamen haar te binnen. Ondoordacht bad zij zijn leven verwoest, mocht zij hein nu laatste wat hij had, zijn eer ontnemen Maar ook Francis had gezegd, dat zijn be staan zonder haar een eindelooze ellende zou zijo. Wat zij ook doen mocht, het nood lot had haar aangewezen een van beiden on gelukkig tc maken was het wonder dat zij wankelde, dat zij zwak was. Slapeloos eu in koortsachtige besluiteloosheid bracht zij den nacht door. Eerst tegen den morgen viel zij in een korteD, onrustigen sluimer. Het WS9 reeds laat toen zij opstond en zich begon te kleeden. Kalmte had de slaap haar niet gebracht. Zij huiverde op het denkbeeld dat Francis misschien komen zoo. In zijn tegenwoordigheid roeide zij baar groote zwak-

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1