VLISSINGSCHE COURANT. ONDOORDACHT. No. 103. Vrijdag 2 September 1892. 30,te Jaargang. Gemeentebestuur. PUBLICATIE. Binnenland. FEUILLETON. Mevr. La Clapclle-RooM. 19-> BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1,15. Afzonderlijke nnmtners 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels /-0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsehland, land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen overwegende dat tijdig maatregelen behooren te worden genomen om besmet telijke ziekte (Aziatische Cholera) in de gemeente zooveel mogelijk te voorkomen of te beperken brengen ter algemeene kennis dat, op grond van de artikelen 8 en 9 der verordening op het marktwezen in deze gemeente, van af heden tot na dere aankondiging de aanvoer en ver koop van onrijp fruit wordt verboden. Zij noodigen een ieder uit, in het belang der openbare gezondheid, zoomede ter voorkoming van de, op de overtreding gestelde straf, dit voorschrift stipt te willen nakomen. Vlissingen, 1 September 1892. De Burg. en Weth. voornoemd, TÜTE1N NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Vlissingen, 1 September. Alleen aan bet wapperen van de natio nale driekleur met den Oranje-wimpel van alle openbare en van zeer vele particuliere gebouwen, aan het bespelen van het carillon, aan de parade van garnizoen eo schutterij op de Hooikade en des avonds aan het af steken bier en daar van voetzoekers en ander vuurwerk, kon men gisteren, 81 Augustus, alhier bemerken, dat H. M. Koningin Wil- belmioa jarig was. Het ia bepaald te betreuren, dat er uit den boezem der burgerij geene enkele po ging is aangewend om in bet openbaar eenige feestelijkheid te orgauiseeren. Wij houden ons overtuigd, dat eene commissie, die zicb in tijds voor dit doel had willen opwerpen, van alle zijden stenn had gevonden en daar door aan verreweg het grootste gedeelte der ingezetenen een genoegeu had bezorgd. Voorzeker zon bet ook voor de kinderen, die zich allerwege, getooid met de gelief koosde kleuren, vertoonden en daardoor als DOOR Misschien had het denkbeeld dat hij rijk was er het zijne toe bijgedragen en waren haar ijdalheid en begeerlijkheid even groot geweest als haar gevoel van gekrpnkle ei genwaarde. Helaas, wanneer de achterdocht eenmaal is gewekt voert zij een sleep lee- lijke onedele gedachten in haar gevolg mee, en in zijn eerste verbittering verweet Kerk werk haar menige laagheid waaraan zij zich nooit had schuldig gemaakt. Maar toch, als er een kostbaar stuk por selein, waaraan wij gehecht zijn, en dat ons door verschillende herinneringen dierbaar is, is gebroken, en wij van de eerste ont steltenis bekomen lijn, dan besteden wij al het ware hnnne ingenomenheid met het feest van den dag wilden te kennen geven, aan genamer geweest zijn, indien de groote men9chen gezorgd hadden dat er wat meer te zien of te hooren ware gegeven. Misschien beeft men echter zijne krach ten tot het volgende jaar willen bewaren, wanneer H.H. M.M. de Koninginnen zich in ons midden zullen bevinden. Dit neemt echter niet weg, dat er dit maal althaos iets gedaan had kunnen worden en gaarne willen wij hopen, dat de 13e jaar dag van H. M. beter en waardiger zal ge vierd worden en dat daarvoor intijds maat regelen worden genomeD. Immers aan liefde voor het huis van Oranje geven de Vlissin- gers aan niemand iets toe, Het concert, dat gisteren avond door het muziekgezelschap „Ons genoegen" in de Sociëteit Nederlandscb Loodswezen werd ge geven, was zeer druk bezocht. De zaal was prachtig versierd met vlaggen en groen eu voor de estrade bevond zicb de buste van ouze Koningin Wilhelmina, om ringd door bloemeu en planten. Nadat bet Nederlandsche Volkslied met veel aplomb was ten gehoore gebracht, werd bet Wilhelmus volgens de oude zetting ge speeld, hetwelk zoodauig iu den smaak van het tegenwoordig zijode publiek viel, dat dit lied Dogmaals moest herhaald worden. Daarna verzocht de heer W. L. Winkel- mau, voorzitter vau het comité van toezicht van bet muziekgezelschap Ons Genoegeu," het woord eu deelde ongeveer het volgende mede „Luid weerklinkt het oude Wilhelmuslied, voorafgegaan door ons „Wiens Neerlands bloed door d'adreo vloeit". Moge deze liede ren in gewone tijden minder effect maken, bij een feest als beden weder wordt gevierd, kunnen deze nimmer ontbrekenzij zijn als 't ware eene behoefte geworden voor elk vaderlandsch hart, en niet alleen in ons vaderland, maar ze)f9 in Antwerpen maakte bij den stoet van het Landjuweel het Wil helmus vau oude tijden de hoofdzaak uit van hunne muziekuitvoeringen. „Als Nederlanders kunnen wij trotscb zijn, dat déér bet Wilhelmus door de straten klonk, dat Zeeland en andere provinciën in den stoet werden vertegenwoordigd, door hunne wapens niet alleen, maar zelfs dat de ons geduld en bekwaamheid om het weer aan elkaar te lijmen, en dus begou Wouter de scherven van zijn geluk aan elkaar te passen en zon hij al heel spoedig op een middel om ze weer zoo samen te voegen, dat de barsten niet al te zeer in het oog vieteu. Zou het b.v. niet mogelijk wezen dat Blanche gelijk had en dat Met» van haar kant nooit aan Francis had gedacht P Er waren thans duizenden kleinigheden die hem het tegendeel luide toeriepen, maar bij wilde tenminste zekerheid hebben, hij wilde door haar eigen woorden overtuigd worden, dat hij als speelbal gediend had voor hare te leurstelling en ergernis. Toeu Mela uit haar korte 9laimering ont waakte was zij verwonderd Wouter nog niet boven te zien. Zij bleef wachten en werd voor ditmaal niet ongeduldig. Haar oieuw verblijf bood haar dan ook afwisseling ge noeg eu zij bracht den tijd door met al de kleine kleinigheden die haar omringden te bewonderen. Eindelijk hoorde zij zijn voet stap en zij schoof haastig de prachtige por tiere die haar boudoir van de slaapkamer Prina van Oranje en andere geschiedkundige personen daarin eene plaats moest worden toegekend. „In bescheiden kring wordt hier den jaardag herdacht van onze jeugdige Konin gin. Dat zij leve, opgroeie tot hrjf van ons vaderland en tot eer van ons geliefd Oranje huis Hierop volgden de fanfares van den mnziek en het luid applaus van de aanwezigen. Verder deelde de heer W. mede, dat door noodzakelijke tegenwoordigheid te Londen, de heer James Kohlhammer verhinderd was aan zijne belofte te voldoen om eenige noro- mers op de zither voor te dragen, doch dat in deze leemte was voorzien door de bereid willigheid van den heer Leo Krever, flaitist van Tilburg. Ten slotte werden de belangen van bet muziekgezelschap ten zeerste aan bevolen. De solo's voor flait werden met aandacht gehoord en met veel applaus begroet, wat eveuzoo kan gezegd worden van de uitvoering van de verschillende Dommers op bet pro gramma. Nog nooit ia een optreden met eigen krachten zoo goed geslaagd als deze welke nu beeft plaats gehad. Na afloop werden verschillende voordrach- f.n tea beste gegeven en werd geëindigd met den gebruikelijken daus. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, ten po9tkantore alhier ter verzen ding ontvangen gedurende de le helft der maand Augustus jl. Da Noijer, Amsterdam J. Krug, Middel burg wed. Tooré, Rotterdam. Voor den pleiziertrein, hedenochtend van hier eu de verdere Zeenwsche stations naar Rotterdam vertrokken, zijn in het geheel 924 kaarten afgegeven. Het aantal reizigers, dat van hier van die goedkoope gelegenheid gebruik maakte, be droeg 164; te Middelburg was dit getal 195. Gisteren werden aan de Kon. Maat9ch. „da Schelde" de kielen gelegd voor Hr. Ms. schroefstoomschepen „Argas" en „Cycloop", welke aldaar worden aangebouwd voor re kening van bet Departement van koloniën, ver bestrijding van den opium-sluikhandel in Nederlandsch-Iodië. scheidde open, om hem tegemoet te snellen. Zij was nog zoo geheel doordrongen van hetgeen zij straks overdacht had, nog zoo vervuld vau haar goede voornemens, dat het haar geen moeite kostte naar hem toe te gaan, zijn hand te vatten en hem met een klauk van warme dankhaarheid in haar stem, zooals bij er nog nooit in geboord had, toe te voegen „Mijn lieve Wouter, wat heb je mij ge lukkig gemaakt, boe zal ik je 't best dan ken voor al je goedheid Hoe zouden diezelfde woorden, als bij ?e een uur eerder hsd mogen vernemen hem een hemel van zaligheid hebben binnenge voerd. Thans troffen zij beui bijna pijnlijk eo de argwaan in zijn binnenste fluisterde „Al uw onuitputtelijke liefde eu zorg heb ben u zelfs geen glimlach van erkentelijk heid kunnen doen winnen nu ge haar bij haar thuiskomst met rijkdom en weelde over laadt;, nu eerst toont zij zich dankbaar." Hij liet haar los, bijna zonder den druk der fijne vingers te beantwoorden en zeide zoo koel als het hem mogelijk was De St.-Ct. van gisteren bevat o. a. de volgende benoemingen Tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw jhr, mr. A. van Reigersberg Versloys, president van de arr. rechtbank te Middel burg; de loit.-kolonel der art. C. L. Van Pesch, hoofd der constrnctie-werkplaatsen L. C. baron v. d. Feltz, inspecteor der pos terijen, en M. B. G. Hoogerwaard, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat in Zeeland. Tot ridder in de orde van OraDje-Nassau: ds. G. P. Wijnmalen, predikant bij de Ned. Herv. gem. te IJzendijke. Voorts werd de eere-medaille der orde van OraDje-Nassau verleend in zilver aan den [oodsschipper le kl. L. A. van Hoeke alhier eo aan C. J. van Sluys, opzichter 2e klasse vau 's rijks waterstaat. Bij Kod. besluit van 27 Aug. is aan den sloeproeier J. C. Daan© alhier, de reddings" medaille toegekend wegeDs bet met levens gevaar redden van twee koapen nit de Marinehaven alhier, op 28 Februari 1892. Wegens het heerschen der cholera op bet vasteland, zullen de stoomschepen der Castle- lijn gedurende eenigen tijd de hsven van Vlissingen niet aandoen, en wordt mitsdien de verzending van brieven en andere stukken naar Las-Palmas en Zuid-Afrika door middel van die stoomschepen, tot nader order ge staakt. Het loodstransportvaartuig „Coertzen" is Maandag jl. van hier vertrokkeD, om deel te nemen aan de manoeuvres van de divisie voor binnenlandschen dienst op de Zuiderzee, onder bevel van den kapt. ter zee Moreau. Bij Kod. besl. is aan den majoor F. G. Sprenger, commandant der dienstdoende schutterij te Middelburg, de persoDeele rang verleend van luit.-kolonel. De St. Ct. van 27 Ang. bevatte een statistiek der drankwet over het tijdvak van 1 Jan.81 Dec. 1891. Daaruit blijkt dat in Zeeland 1237 inrichtingen zijn met ver gunning en f 30.747 opbrengst per jaar. 't Schijnt nn toch werkelijk ernst te wor den met de nniform-veranderiDg. Men ver neemt toch, dat de schako zal worden be houden, terwijl er ook geen epauletten zul- „Het doet mij genoegen Meta, dat het boudoir naar je smaak is, als je er nog iets aan veranderd mocht willen hebbeD, moet je het maar zeggen." De jonge vrouw trad terug en keek hem een oogenblik met de grootste verbaziDg aan. Zij had vermoed, dat hij bij het eerste vrien delijke woord dat zij hem ooit had gegeven, verrukt zou zijn zij had zich vernederd lief te zijn tegen den maD die baar in den grond onverschillig wa9, dien zij slechts uit mede lijden wilde trachten gelukkig te maken en nu word haar toenadering z<5o beantwoord. In een oogenblik verdwenen al de goede op wellingen, en maakten plaats voor trots en koelheid. Zij verwaardigde zich niet eens hem een verklaring van zijn zonderling ge drag te vragen. Het kon baar niets meer schelen en zonder op zijn laatste woorden iet» te antwoorden, trad zij bedaard voor een spiegel en begon haar zwaar, donker haar los te makeD. Kerkwijk hemerkte haar spoedige om- keeriDg tot haar vroegere onverschilligheid zeer goed en reeds begon hij zich te ver

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1