Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. van 811 uur groot feestconcert in de buitengewoon verlichte muziektent op de Groote Markt. Verder zal het Marktplein nu en dan door de nationale kleuren in Bengaalsch vuur verlicht worden. Bij kon. besluit is het kon. besluit van 1 dezer no. 72, voor zooveel betreft de benoeming van mr. T. Gatsonides tot griffier bij het kantongerecht te Hulst, op zijn verzoek ingetrokken, en is be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst, mr. A. Tak, thans kantonrechter plaatsvervanger, advocaat en procureur te Schiedam. Onze Regeering heeft thans alle Duit- sche plaatsen, liggende aan de Noord zee of aan wateren, daarop uitmondende, door cholera besmet verklaard. De minister van binnenlandsche zaken Overwegende, dat volgens ingekomen ambtsbericht, de cholera, met verschijn selen van Aziatische cholera, voorkomt te Havre Gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad no. 35) Heeft goedgevonden alle plaatsen langs de Noordkust van Frankrijk, van de Belgische grens tot en met Brest, benevens alle Fransche plaat sen gelegen aan wateren op het Kanaal uitmondende, besmet te verklaren we gens Aziatische cholera. Kerk- en Schoolnieuws. Beaoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school (Palingstraat) alhier, de hear H. J. R. van Lummel, te Hien. Te Amsterdam is eeu werkman, die een kind dat in bet water was gevalleQ poog de te redden, het slacbtoffffer zijner tnensch- lievendheid geworden. Redder en kind ver dronken beiden. Te Rnkfen (N.-B.) dron gen eenige gemaskerde persoueD des Dacbts eone woniug binnen tot in de slaapkamer van de dochter die alleen te huis was. Bij het alarm dat zij maakte werd zij met een mes in het gelaat verwoud, waarna de snood aards de vlucht namen. De politie zoekt de daders. Een afschuwelijke moordaanslag, waar bij de dader evenveel koelbloedigheid o)s buitengewone woestheid aan den dag legde, heeft dezer dagen te Yilleurbonne nabij Lyon plaats gehad. Een op de kermisseD reizend worstelaar, met name Alexis Chevalier, had aldaar voor een zekeren tijd een kamer op een 4e verdieping gehuurd. Beneden hem woonde de familie Mermet. De vrouw was strijkster en had ook den worstelaar tol klant. Op zekeren dag kwam Chevalier zijn linnen- goed halen, maar madame Mermet wilde dit niet afgeven alvorens hij zijne schuld had afgedaan. Na een heftige woordenwisseling verwijderde Chevalier zich. Te middernacht eerst kwam hij terug, opgewonden door het gebruik van sterken drank. Hij liep de kamer van vrouw Mermet binnen en de woorden wisseling van den middag werd nog veel heftiger voortgezet. Van woorden echter kwam het tot daden en Chevalier gaf de vroaw een hevige trap tegen den bnik. Op haar noodgeschrei snelde haar echtgenoot toe. Een verwoed gevecht ontstond tnsschen beide mannen. Toen echter de vroow haar man te hulp wilde komeo, was de worstelaar woedend van drift. Hij greep een bijl, die hij de vrouw tot aan den steel in de borst sloeg, zoodat zij dood neerviel. De woestaard werd door de politie met veel moeite gearresteerd. Volgens een Fransch blad zijn er in 1890 in Frankrijk 20,000 paren minder ge trouwd dan in 1884. De verhouding der huwelijken tot de bevolking is van 8 tot 7 per duizend gedaald. Een vreeaelijk spoorwegongeluk, waar van alle gevolgen oog niet Ie overzjeD zijü, doch waaromtrent in den aanvaug de over- drevendste gerachten rondliepen, heeft gis teren te Brussel ontsteltenis verspreid. De sneltrein van Antwerpen, hier moetende aan komen te 8.20 nar moest op de hoogte der Avenue de la R-dne, eenige honderden me ters van het Noorderstation, stoppen, De sneltrein uit Ostende kwam zes minuten later aaD. De machinist van dezen laatste heeft de seinen met gezien en 19 er met in geslaagd zijneD treiD geheel tot stilstand te brengen, zoodat dezen met een vreeselijkeo schok op den Antwerpechen trein geloopen is. Er zijn twee reizigers op de plaats ge dood en een twintigtal gekwetst, waaronder zes levensgevaarlijk. Een van de omgeko menen is de heer Rothmuler, handelsreizi ger, komende van Vilvoorde, op wiens lijk eene som van fr. 1800 gevonden is. Da an dere doode is de beer Deniu, cbef-de-buroau van de spaarkas. Onder de zwaar gewonden bevinden zich eeu dame en een jong meisje. De gewonden zijn naar het hospitaal Sint Jan gebracht. In de nabijheid der plaats van het ongeluk strojmde spoedig een ont zaglijke menigte samen. Te Antwerpen brak Zaterdagavond half 10 een geweldige brand uit bij het bassin Mexico, de opslagplaats van het uit het Noorden aangevoerde hoot. Groote stapels, welke duizenden planken bevatten, geraakten in brand, evenals de loods. De brand woedde over een oppervlakte van eenige duizenden vierkante metera en breidde zich met onbegrijpelijke snelheid uit. De brandweer was onmachtig om bet vuur tot staan te brengen. Genie en infanterie werden naar de plaats des onheils gezonden. Eerst Zondag-morgen tegeu 6 uur wa9 men het vuur geheel meester. De schade zal circa y 300,000 bedragen. Persoonlijke ougelukken kwamen niet voor, behalve dat eeu soldaat, die op zij sprong voor eeD vallend stuk bout, daardoor in aan raking kwam met de bajonet van een makker en een ernstigo wond aau 't hoofd kreeg. Te New-York brandde het groote Opera gebouw aan den Broadway af. Het voorgebouw, waarin een bank en andere kantoren waren gevestigd, is behouden. Een knaap en een decratie-scbilder zijn gekwetst. De schade bedraagt 100,000 dollars. Bij een brand in Woo9terstreet aldaar werden twee stokers en vijf vrouwen gekwetst. De schade bedraagt daar 150,000 dollars. DE CHOLERA. Vrijdag wits te Ham burg het aantal ziektegevallen tot 12 uur 183, waarvan 78 met doodelijken afloop. Zaterdag was het aantal gevallen iets grooter men verwachtte echter een afneming der epidemie. Gisteren zoö men de nieuwe barakken in gebruik stellen, op aanwijzing van Koch ge maakt. Er zal een buitengewoon krediet aan gevraagd worden tot bestrijding der epidemie De Zondagsextratreinen liepen jl. Zondag niet. Danslokalen en andere vermakelijkheden werden gesloten terwijl het verkoopen van vrachten op straat verboden i9. Met de mid delen tot verpleging en desinfectie is het nu beter gesteld, zoo wordt geschreven. Berljjnsche bladen vernemen echter uit Hamburg Men vond lijken op straat, in booten, in openbare loodsen. De lieden waren geheel alleen gestorven, plotseling door de ziekte en den dood overvallen, en zij moesten nu zoo spoedig mogelijk begraven worden, zonder dat er ook maar met zekerheid kon worden uitgemaakt, wie zij eigenlijk waren. Welvaren de gezinnen ontvluchtten de stad de zaken hebben geen voortgang, de epidemie neemt toe in weerwil van het koele weder. Behalve de cholera heerschen te Hamburg ook de pokken. In den jongsten nacht nam het aantal choleragevallen daar weder toe ook in het vrijhavengebied woedt de z<ekte thans hevig zoowel werklieden als tolbeamb ten worden aan getast. Er wordt gemeld dat er thans 2400 personen overleden te zijn. Vele gegoede ingezetenen vluchten naar zeebad plaatsen aan de Sleeswijk-Holsteinscbe kust en naar het Hartzgebergte, maar vele be- bestuurders van baden weigeren hen op te nemen. De Reichsanzeiger bevat de volgende offici- eele opgaven van het gezondheidscomité Te Hamburg tot 26 Aug. aangetast 1028, overleden 358. Te Altona van 23 tot 26 Aug. aangetast 54, overleden 22. Te Pinneberg aangetast 2, te Wandsbeck aangetast 4 personen, van wie 1 overleed. Te Altenwerder stierf op 27 Aug. 1 per soon, een reiziger, die onderweg ziek was geworden. Te Bremen zijn Zaterdag ook 4 gevallen van cholera voorgekomen. Te Kiel kwamen vier gevallen voor, in een gezin dat uit Hamborg kwam. Volgens eenige bladen, zijn ook te Berlijn gevallen van echte cholera ontdekt o. a. in het ziekenhuis te Moabit, bjj een vrouw die uit Hamburg kwam. Er zijn vele verdachte gevallen van »eholerine«. Een deel der Berljjnsche pers spreekt op krasse wjjze hare afkeuring uit over de haars inziens ongenoegzame maatregelen, waartoe de stedelijke gezondheidscommissie heeft be sloten. Er is veel gesproken, maar met dat al heeft men noch voor het transport, noch voor het onderbrengen van zieken, voor bet geval dat de epidemie daar uitbreekt, ge zorgd, en dat de cholera ook zonder twijfel Berljjn zal bereiken, wordt reeds erkend. Bo vendien kan men de aankomst van vluchte lingen uit Hamburg niet tegengaan. Aan de stations tnsschen Hamborg en Berljjn zou men Ook reeds cholera-zieken hebben opge merkt. Overigens wordt Berlijn degelijk, en zelfs op reusachtige schaal, gedesinfecteerd. Straten, pleinen en huizen worden met chloorkalk en carbolzuur onder politie-toe- zicht gereinigd. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat pro fessor Alexander Obermüller, lijfarts van den tsaar, onder verschijnselen, welke aan cholera doen denken, is overleden. De gestorvene was een zeer bekend geleerde. Hij is sleehts 55 jaar oud geworden. De hygiënische commissie te Londen be noemde een cholera-comité. Het is uitgemaakt, seint men, dat de vronw te Lambeth, wier ziekte is gemeld, niet aan cholera, maar aan een andere ziekte leed. Het zelfde wordt gemeld ten aanzien van de zieke matrozen van de »Lynn«. Te Gravesend is oog een cholerageval voor gekomen onder hen, die met het Duitscbe schip Gemma* waren aangekomen. Te Glasgow zijn in een hotel garni twee per sonen, die pas uit Hamburg kwamen, door de cholera aangetast. Zij werden naar het gasthuis vervoerd. De andere landverhuizers zijn onder toezicht gesteld. Verder wordt nog gemeld, dat gevallen van cholerine voorkwamen in verschillende plaat sen in Spanje. Overal worden de quarantaine- en voor zorgsmaatregelen gaandeweg verscherpt. In Kaukasië zijn weer cholera-oproeren voorgekomen vele huizen werden geplunderd en een groote troepenmacht was noodig, om o. a. te Jekatrineslaff de orde te herstellen. Te Antwerpen bedroeg het aantal cholera gevallen, volgens een offlciêel bericht, tot 28 Aug. 21, waarvan 9 stierven. De laatst voor gekomen gevallen waren niet van zoo emstigen aard als de eerste. Te Havre kwamen van Vrijdag tot Zater dag 71 gevaleD voor 25 doodelijk, De gezondheidstoestand van Parijs verbetert. Een vreeselijke mijnramp moet zijn voorgekomen te Bridgend, in Glamorganshire (Engeland). De opening van een mijnput werd door verzakking verstopt, zoodat 150 mijn werkers bedolven zijn. Tegen alle verwachting zijn, volgens latere berichten, 47 mijnwerkers levend te voorschijn gekomen. Zitting van Dinsdag, 30 Augustus 1892. Voorzitter, de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Waarnemend secretaris, de beer J. fl. Dommisse, hoofdcommies ter secretarie. Afwezig de beeren Gewin eu Wibauf. De notnlen der vorige raadszitting wor den gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt inede, dat door Ged. Staten werd goedgekeurd hetraadsbeslaittot plaatsing van 6 bouten banken tusschen de dijkpalen 12 en 20 op bet binnenbeloop van den zeedijk der Westwateritig van het wa terschap Walcheren, waarbij de gestelde voor waarden znllen in acht genomen worden idem dat tot aankoop van grond en hel aangaan eener geldleeojng met machtiging aan de Zeemans- en Visschersheurs tot ver koop van een kapitaal van hoogstens 23000. idem den verkoop van gemeentegrond, welke mededeelingen voor kennisgeving wor den aangenomen. Worden overgelegd De gemeente-jaarverslagen over 1891 van Goes, Breda, Rotterdam en Zierikzee de gemeeütebegrooting over 1893, slui tende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 181800,33. Een door den conservator van de oud heidskamer, den heer C. P. J. Dommisse, van wege dr. C. J. Hansen, boekbewaarder der stad Antwerpen voor de bibliotheek dezer gemeente ingezonden present exemplaar van het door hem geschreven werk, //Klaas Groth," alsmede van nog eenige kleinere ge schriften van zijne hand wijders een present exemplaar van hat door den heer Ekward Balleroche geschre ven werk, //The Siege of Ostend" or *The new Troy" 16011604, welke werken in dank aanvaard in het archief der gemeente zullen worden geplaatst) een adres van den heer C. Maters, hou- deode verzoek tot plaatsing van vijf gas lantaarns aan den Singelweg, waarvan de hoofdleiding door adressant tot aao zijne wascbioricbting werd gelegd, waaromtrent wordt besloten dit te stellen in handen van Burg. en Weth. om praeadvies. Tengevolge van de benoeming van den heer C. van de Putte, onderwijzer aan school E tot tijdelijk leeraar bij de opleiding van machinisten te Hellevoetslais, stellen Barg. en Weth., na gehoord te hebben het hoofd der school voor, aan adressant het gevraag de eervol ontslag te verleeneD, ingaande met 1 September. Alzoo wordt besloten. Vervolgens wordt aan den heer J. J. Voer man, assistent leeraar aan de B. A. school, wegeos zijn veitrek naar Deventer op diens verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking al9 zoodanig verleend, ingaande met 1 Sep tember a. De zitting gaat over in eepe zitting met gesloten deoren. De openbare zitting heropend zijnde, wor den, tengevolge van het verleeuae eervol ontslag a«n de heeren Pisuisse en Boekel- mnn, 0I9 Jpden der eommissie van toezicht op het Lager Ouderwijs, thans ter vervulling dier vacaturen voorgedragen Voor de le vacature, de heeren J, C, de Ruijter de Wildt, inspecteur over het loods wezen enz. en P. de Marot Tuk, notaris alhier. Met 9 stemmen wordt daartoe de heer J, C, de Ruijter de Wildt benoemd, zijnde 3 stemmen in blanco uitgebracht. Voor de 2e vacature, de heeren dr. C. A. Duijvis, arts, J. D. J. M. Bekaar, directeur van het postkantoor alhier. Met 8 stemmen wordt daartoe de heer Dnijvis benoemd, terwijl 4 stemmen in blanco en 1 op den heer Bekaar werden uitgebracht. Ter benoeming van eeu assisteDt-leeraar in het rechtlijnig teekeneo aan de Burger Avondschool, wordt door Rurg. en Weth. voorgedragen de heer M. P. Roest, teeke- naur bij de Kon. Maatsch. ,/De Schelde" alhier. De heer Loois acht het in het algemeen belang voor deze betrekking eene oproeping van 9o]iitanten te doen. De Voorzitter zegt dat deze voordracht thans zonder oproeping is gedaan, op grond van het advies der commissie van toezicht op het M. O. en in het belang der school, waarop de lessen met het begin van Sept. aanvangen. Na eenige verdere disenssiëo over deze zaak wordt het voorstel van den heer Loois in stemming gebracht en met 8 tegen 5 9temmen verworpen, waarop de heer M. P. Roest met 11 stemmen als assistent leeraar in voornoemd vak werd benoemd en 2 in blanco werden uitgebracht. Tot a9sistent-leeraar in de wiskundige en aanverwante vakken aan do Burger Avond school wordt roet algemeens slemmea her benoemd de heer F. van der Veen, ouder wijzer aan school E. AIsuu stelt de voorzitter -aan de orde de herstemming over het voorstel van den heer A. Loois, betreffende den verkoop van 17 Ms gemeentegrond, gelegen achter het perceel wijk H no. 83. aan den heer A. Bagger man, tege» den prijs van f 7.per M2. In stemming gebracht wordt het voorstel van den heer Loois met 8 tegen 5 stemmen verworpen, waarop het voorstel van Burg. en Weth. waarin de prijs van den grond op 8.75 wordt bepaald, zonder hoof delijke stemming wordt aangenomen. Voor het voorstel van den heer Loois steroden de beereo r. d. Beke Calfenfeli, Winkelman, Mortier, Harder en Loois. Wordt besloten tot den verkoop van 100 M® gemeentegrond, gelegen sbd de Glacis- straat tegen den prijs van 3.50 per M®, alzoo tol een totaal bedrag van ƒ350 met bijbetaling van 46 voor trottoirkosten idem 225 M2 gelegen aan dezelfde straat aan den heer H. de Pagter, tegen den prijs vau 3.50 per M® alzoo tot een totaal be drag van 787,50 met bijbetaling van 103.50 trottoirkosten. Komt in behandeling de herziening van het tarief van verpleegkosten in het gasthuis waarvan de voorgestelde wijzigingen door heeren regenten van dat gesticht voldoende worden toegelicht. De commissie van financiën zich met deze wijzigingen vereenigende, stellen Borg. cd Weth. op baar advies voor dat tarief goed te kearen waartoe wordt besloten. Volgeus art. 1 van dat tarief zullen de inkoopgelden alsnu bedragen a. Voor proveniers van 50-55 jaar ƒ1694, voor m. en vr. ƒ2904, 55-60 ƒ1386, ƒ2376, 60-65 1232, ƒ2112, 65-70 924, ƒ1584, boven de 70 616. b. Voor halve proveniers van 5055 jaren ƒ1331, 55—60 1089, 60—65 f 968, 65—70 f 726, boven de 70 f 484, Volgens art. 2 znllen de verpleegkosten der verzorgden voor eigen rekening bedragen/125,

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 2