Gemengd Nieuws. lende landen en 9teden elkaar betwist. Vol gens Hatin komt die eer toe aan de Zuide lijke Nederlanden en wel aan Antwerpen, waar een zekere Abraham Verhoeven in 1605 van Albert eu Isabella het privilegie 2ou hebben gekregen tol het drokken en uitge ven van „Alle de nieuwe TydiDgheu." Uit een bericht van 1617, in dat blad voorkomende, blijkt, dat bet in bet vervolg geregeld zou verschijnen. De oudste nummers, die bewaard worden in de Koninklijke Biblio theek te Brussel, gaau terog tot het jaar 1616. Ook Duitschland kan zich betoemen een der eerste lauden te zijn geweest, waar de periodieke pers ingang heeft kuuneu vinden. In 1615, 9omuiigen beweren reeds in 1612, verscheen in Frankfort het eerste blad van dieu aard. In 1616 werd het eerste nnmmer van de „Frankfurter Oberposlambts Zöituog" uitgegeven. Het oudste hiervan bekende exemplaar is van 1658. Lang hebben de Engelschea getracht aan te tooDen, dat de oudste courant was „The English Mercarie," die in 1588 zou ziju opgericht. Latere onderzoekingen hebben ech ter aangetoond, dat het blad van veel jonger datum is. Het eerste periodieke nieuwsblad ia Frank rijk, de (/Gazette de France," verscheen het eerst in 1631. Wat de Nederlandsobe bladen betreft, bet oudste exemplaar, dat bewaard wordt in de Kon. Bibliotheek te 's Gravenhage, dagtee- kent vsd 1626. Het was bet eerste num mer eener reeks dagbladen, die uitgegeven en gedrukt werden bij Broer Janszen Joris Yeeselaer te Amsterdam. Een der merkwaardigste inzendingen op de Boekhandeitentooostelling, vooral belangrijk uit een retrospectief oogpunt, is die van het genootschap „Natura Arlis Magistra." Zij bestaat hoofdzakelijk uit boeken en geschrif ten uit den Indischen Archipel, waarvan zeer belangrijke specimen aanwezig zijn. Deze inzending geeft een zeer jaist beeld vaD de materialen, die in onzen Indischen Archipel door de verschillleude volksstam men worden gebruikt. Vóór de invoering van het papier bestond dat materiaal uit geprepareerdeo boombast, bamboekokers of bamboelatten, stukken rotan of palmblad, terwijl voorheen ook op steen en koperen platen werd geschreven. Deze stof werd echter langzamerhand door het papier verdrongen, vooral op die plaatsen waar de verbinding met het moederland ge makkelijk en geregeld was. Java zelfs schiep zich op dit gebied een eigen industrie door papier te bereiden uit den bast vsd een soort moerbezieboom, die vooral in de residentie Madioeu veelvuldig voorkomt. Het schrift, dat onderling voor de ver schillende volksstammen Diet noemenswaardig verschilt, is ontleend aan eeD oud Voor- Indisch alphabeth. Om de geschriften te bewaren, werden zij, die op boombast geschreven waren, in boek vorm opgevouwen eu aan de buitenzijde van eeu plankje voorzien om ze voor beschadi ging te vrijwaren. Zij, die op palmblad ge schreven waren, werden aaneengeregen en tusschen twee palmbladlatjes gelegd. Som migen werden zelfs boven het haardvuur ge- gerookt, om ze te onttrekken aau den in vloed der insecten. Tot het beschrijven van de boombast, die schikt waren, daar zij weinig in de wereld verkeerde en haar droevige gemoedstoestand baar dat ook we] niet meer zou toelaten welke laatste toespeling door Pa met eeD binnensmonds gepreveld //die vervloekte gek heden," door Mela met een spottend schou derophalen, door Mama met eenige liefderijke wederleggiDgeu en door Kerkwijk in het ge heel niet werd beantwoord, Annaatje was door de juffrouw gehaald, had de rondte gekost en was naar bed ge gaan, In het salon, dat aan de eetkamer grensde, stond de thee gereed en Meta had Blanche's aanbod om die te schenken, aan genomen. De jonge vrouw had zich op een chaise longue geworpeD en geeuwde. „Ik hoop dat u 't mij niet kwalijk zalt nemen," zeide zij eindelijk tot haar moeder „maar ik begin nu toch erg moe te worden, ik zou graag naar boven gaan, ik zie a en Pa toch morgen nogkomt u bij ons eten „Neeti kind, wij gaan morgen ochtend weg, maar komoo je natnurlijk eerst goeden dag zeggen. Je doet heel verstandig wat te daartoe glad gemaakt en met rijstwater ge lijmd wordt, bediende men zich van een pen, eentgszins met den vorm der onze overeen stemmende, en die gemaakt wus uit de ve- zelribben van den Aren-palm. Deze pen wordt zelfs beden ten dage nog zeer veel gebezigd tot het schrijven op gewoon papier. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam dr. L. Heldring O.Gz., te Middelburgte> Wis9ekerke ds. L. Hijman9 te Nieuw-Lek- feerland. Bedankt voor bet beroep naar Wieringer- waard door ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Gisieren ochteud te half twee uren werden wij door het geroep run brand, bet slaan op de bekkens, het luiden vuii de klok op den grooten toren gewekt. De eerste vraag was nataurlijk„Zeg vriend, waar i9 de brand." Do een beweerde het groote badhuis, een ander bet kleine badhuis staat in brand. De brandspuit van het wachtschip was al reeds in die richting vertrokken. Daar gekomeD was bet gerucht geJokkig niet juist en bepaalde zich de brand tot den wagen met ververschicgen van deD heer Valentijn, die aau het straud is geplaatst. Water behoefde niet gegeven te worden, daar de wagen al zoo goed als verbrand was. De burgemeester, de majoor-comman dant der d.d. schutterij, de opperbraod- meester, de politie en vele nieuwsgierigen waren spoedig ter plaatse. Door Eatid te werpen op de vlammen en de vonken, was alles spoedig afgeloopen. De oorzaak vao den brand is onbekend. Te drie uren werd er andermaal geroepen „brand," ditmaal met de bijvoeging, „op de werf in de smederij." Flats was ook de brandweer op de been. De bemanning van liet wachtschip, naar gewoonte het eerst pre sent en watergevende, de soldaten vau het garnizoen en van het Algemeene dej ót van discipline waren met hunne spniien ook aanwezig, alsmede de autoriteiten. Gelukkig was men den brand spoedig meester, anders had bet stoomschip „Gedé," dat dieozelfdeo namiddag te water moest woiden gelaten, aan een groot gevaar bloot gestaan. Niet alleen dat de brandweermannen hun beet deden met water geven, „Betje Wolff" wilde ook niet onderdoen, ten miuste zij liet haar water een oogeublik, tot veler verwondering flink stroomeo. Wij vernamen later, dat bij het openzetten van de brand- kraan per abuis de kraan van de fontein was opengedraaid. De brand is ontstaan in de smeltoven in de smederij en gieterij en heeft geen aan zienlijke schade veroorzaakt. Te vier uren kon dan ook alles inrukken, daar blosschen niet meer noodig was. Aan den oever ran den nieuwen Noord-Bevelandpolder (Noordkust van Noord-Beveland) is eeue oeverafschuiving ontslaan ter leBgte van 125, bij eeue breedte van 45 M. Bij een kortstondig maar hevig onwe- der, dat boven de gemeente Aardenburg woedde, werden twee paarden, gespannen voor deD ploeg, door deD bliksem gedood. gaan rosten. Laat Blanche met je mee gaan en je helpen." „Dat boeft niet," antwoordde Meta met een afwerend gebaar tot haar zoster, die reeds opstond, „laat haar toch een oogen- blik zitten, Mama, Blanche heeft waarlijk genoeg gedaan ik ben Dog zoo lang niet gewend bediend te worden, en weet mij nog wel alleen te helpen." „Maar liefje," zei de oudere zuster, "Je weet den weg naar boveD niet eensik ben voor het oogeoblik uog beter in huis bekend dan jij." „Als q mij een oogenblikje permetteert," viel Kerkwijk io, „dan zal ik Meta naar oDze kamer brengen. Er is toch overal licht, Diet waar Blanche „Zeker, ik heb gedaan, zooals je verzocht hebt." „Ben je erg moe, lieveling vroeg Kerk wijk bezorgd, terwijl hij met zijn vrouw aan den arm de marmeren trap met reseda- kleurige loopers bedekt, opsteeg. „Een beetje, om je de waarheid te zeg- geD, ik verveelde mij beneden." Te Rotterdam hee.ft gisteren weer een vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Te om streeks 4 uren des nachts waarschuwde de palfrenier van de familie Van Oosterzee een paar politieagenten, omdat bij de kinderen van koetsier Gerrit Pair, wonende boven den stal van den heer v. Oosterzee aan de ZeemHnsatraat no 2, zoo hevig hoorde gil len en scbreenwen. Onmiddellijk wiste» zich de agenten toegang tot de woning te ver schaffen, en hoven gekomen vonden zij den koetsier dood op den- grond liggen met af gesneden hals. Het bleek, dal hij vermoord was geworden door zijne vrouw. Deze werd terstond ge grepen eu naar het bureau aan de Witte de Withstraat gebracht, waar uit de instructie hleek dat zij haren man, terwijl hij iu eene bedstede te slapen lag, mei een broodmes zoodanig verschillende sneden in den hals had toegebracht, dat de dood onmiddellijk volgde. Het lijk ran den verslagens is ter ge- rechterlijke schouwing naar het Ziekenhuis, en de daderes, na opgemaakt procea-verbaal naar de strafgevangenis aan den Noordsingel gebracht. Het broodmes, waarmede do daad gepleegd werd, is in beslag genomen. G. Paar was 48 jaar, en belast wet bet onderhond van 7 kinderen, terwijl zijne vrouw, die 46 jaar oud is, sedert geruimeo tijd, als zijDde eeue zeDDwlijderes, onder geneeskun dige behandeliug was. Gisterenochtend is door een roeier uit de Maas bij de Westerkade te Rotter dam gevischt het lijk van A. W. de Raad, den dader vnii den in den nacht van Zater dag op Zondag jl. gepleegden moordaanslag op de dieustbode Jacoba Besseliug iu de tapperij „het Molentje" aau de Zaudstraat. Zoudag ochtend zijn te Droneu drie jouguliedeo verdronken, die uit visschcn ge weest waren. Vóór den terugkeer wilde een hunner zich aan de Wiel waar zij ge vischt hadden, een weinig schooumakeu. Hij gleed tellier ait en verdween iu de diepte. Zijn broeder, dat ziende, sprong hem na en verdween eveneens j nog een derde per soon wilde hulp bieden, doch ook hij ver dween. De vierde eindelijk koD nog worden gered. Het waren allen personen van 20 tot 28 jarigen leeftijd. Ooder zeer veel belangstelling werd gistereD de vermoorde politieagent Van den Berg, te Rotterdam, begraven. Asn het graf hield de burgemeester een rede waarin hij wees op de buitengewone plichtsbetrachting van den overledene. Een jager te Jutrijp bij Sneek had bet ongelnk in zijn bootje op zijn geladen geweer te trappeD, waardoor bet schot af- giug en de man zoodanig in het been werd getroffen, dat dit moest wordeD afgezet. Diusdagavond ontstond te Amsterdam n de Laurierstraat een twist tusschen een vrouw en een man, groentenvonters. De zoon der vrouw mengde zich in den twist eu trok partij voor zijn moeder. Hij kreeg van den man zulk een schop tegen het onderlijf dot hij per brancard naar bet gasthuis moest worden vervoerd, waar hij, ten gevolge van eene inwendige verwonding overleed. De dader is, na een verhoor door de politie, voorloopig op vrije voeten gesteld. De nardigheid om luciferskoppen in de holte van een sleutel te stoppen, ten einde die dan met een knal te doen ontploffen, „Ja, 't is ook wel wat zonderling ons den eersten dag onzer 't huiskomst zoo te over- valleu," antwoordde hij, „maar de lai heb ben het met de beste intentie ter wereld gedaau." „Natuurlijk, wie zon daaraan twijfelen." De slaapkamer was weelderig en gemakke- lijk gemeubeld. Haar koffers waren reeds boven. Kerkwijk opende er een op verzoek van zijn vrouw en zij verwisselde haar reis kostuum tegen een eenvoadrge, donker blauwe peignoir. Toeo zij gereed was, sloeg hij den arm otn haar been en zeide vriendelijk„Meta- lief, op den dag onzer 't buiskomst heb ik je ook een kleine verrassing willen bereiden. Ik ga nu naar beneden, eu als ik weg beu moet je deze deur opeodoeü, die brengt je in het vertrekje, dat ik als boudoir voor mijn lieve vrouwije heb laten inrichten. Als ik straks boven kom, moet jo mij vertellen hoe het je bevalt." Hij kuste baar en ging been. Meta bleef een oogenblik in de weelderige slaapkamer rond zien, met een zacht trad zij op de aange- is dezer dagen aaD een jongen te Amsterdam duur te staan gekomen. Do sleutel sprong en de jongen werd zoodsois aan het gezicht en de oogen verwond, dat hij naar bet ge sticht voor ooglijders moest worden gebracht. Op de Heide, gemeente Velsen, beeft zich bij een meisje van 19 jaar een geval van inlandsche cholera voorgedaan, met don- delijken afloop. Dit geval behoeft nog goen ongerustheid te wekkenwant op warme dagen komen eiken zomer ook iu ons land eenige geval len van die ziekte voor. Nochtans zij 't een waarschuwing om voor zichtig te wezen, vooral inet gebruik van pruimen, onrijpe appelen en peren enz., eu in 't algemeen om door een matige en ge regelde levenswijze zooveel mogelijk te zor gen dat maag en ingewanden in orde blijven. Want dit is ook tegenover de echle, Aziatische cholera het voornaamste. Iemand die zicbzelveu kalm en zijn maag in orde hoadt, heeft de meeste kans oio aan de ziekte te ontsnappen. HCt.) Te 's-Hage wachtte een stukadoor, die gescheiden van zijne vrouw leefde en zich nogal veelvuldig schuldig maakt aau mis bruik van sterken drank, gisteren ochtend zijne vrouw op, die werkster is iu bet pa leis iD het Noordeinde, en na een woorden wisseling haalde hij eeu scheermes uit den zak en bracht haar daarmee een soede in den hals toe. Eeu politie-agent, die te hulp schoo', kon alleen den woesteling niet be dwingen, maar werd flink geholpen door ver- scheideu omstanders, vooral vrouwen, die van de gelegenheid gebruik maakten om den kerel alvast een pik slaag te geven. R. werd naar het politiebureau gebracht en voorloopig iri arrest gehoade.n, terwijl de vroaw, na door dr. Hus, verbonden te zijn, in een raderbaar Daar het Ziekenhuis werd verroerd. Dezer dagen werden op enkele hekken van boerderijen in de Haarlemmermeer deze woorden geschreven „De Belgen (vreemde arbeiders) van 't land of de woning in brand." Voor de bewoners is deze toestand zeker een hoogst onaangename, daar uit de reeds gepleegde feiteu duidelijk is, dat de schrijvers het niet bij dreigen zullen JoteD. Het dorp Sontra, bij Kassei, is voor de helft verbrand140 haizen werden geheel vernield. Dit is een der ergste van de branden, die, ten gevolge van de bitle en het daaruit voortkomend watergebrek, op lal van plaatseu vooral in Daitschlaud woedden. Maandag-avond stond het dorp Hillmicke bij Olpe (Rijn-Pruisen) in vlam. Daar werdeu 20 huizen in de asch gelegd. Ook Malzbeoden, een dorp'bij Gemüodea (Eiffel), is totaal afgebrand. Bij Messina heeft een vreeseljjk ongelnk op zee plaats gehad. Eenige personen kwamen van Reggio en maakten een pleiziertochtje op zee De zoon van den eigenaar van de bark wilde een visch grijpen, verloor het evenwicht en viel overboord Zijn vader sprong hem na en greep zjjn zoon, toen juist op dit oogen een groote haai kwam aanzwemmen en de twee ongelakkigen in de diepte sleepten. Van den resident van Menado is het volgend bericht ontvangen, gedagteekend Taroena (Groot-Sangi) 21 Juni «De omtrek van den Awoe, van Taroena tot Taboekan, N. W. gedeelte vau bet eiland geheel verwoest. Het overige gedeelte van het eiland heeft vöel geleden, doch kan zich wezen deur toe en opende die. Een kreet van verrassing onlsnapte haar, en waarlijk hetgeen zij zag was wel in staat een een voudig opgevoed, negeDtienjarig meisje in verrukking te breugeu. Eeu klein achtkan tig vertrek deed zich aan haar verwonderde blikken voor. De wanden waren bekleed met vieil-or kleurig peluche, waartegen eenige fraaie gravares in kanstig gebeeldhouwde eikenhouten lijsten gevat, smaakvol afstaken. De zware gordijnen van dezelfde rijke stof- fage waren niet geheel gesloten en lieten de kostbare crème-kleurige vitrages zien. Boven den zwart marineren schoorsteen hing eeu ronde spiegel iD een heerlijke lijst vau caivre poli. Een allerliefst penduletje en can- delnbres van betzelfde metaal vormden een keurig ornement. De kleine divans met de mollige zachte kussens, de allerhelst ver galden stoeltjes, de lage fanlenils noodigden als om strijd tot zitten uit. Met bevallige nonchalance wuren tallooze, kostbare kleine voorwerpen van zilver, ivoor, schildpad enz. in 't rond verspreid. {Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 2