ONDOORDACHT, No. 100. Vrijdag 26 Augustus 1892. 30,te Jaargang. Gemeentebestuur. KleinïaiÈl in sterken flrank. Binnenland. L L 1 T ML Mm. La vlissi\i;s(;iie courant B U it JiA U: [leine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post, 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAX DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Verzoek om vergunning tot verhoop van sterhen drank in 't klein. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 97)zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884, (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78), doen te weten dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift van P. VENTEVOGEL, te Vlissingen, om ver gunning tot verkoop van sterken drank in bet klein, in perceel I 65, Wagenaarstraat. VlisBiDgen, 25 Augustus 1892. De Bnrg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Vlissingen, 25 Augustus. Begunstigd door heerlijk zomerweder liep gisteren vaD de werf der Koninklijke Maat schappij De Schelde/' alhier met het beste gevolg te water het stoomschip „Gedé" aan gebouwd voor rekening van de Rotterdam- sche Lloyd. Het schip is geheel van staal gebouwd. De hoofdafujetiugeu zijn 858 voel leDgte, over dek breedte 88 voetholte 27 voet en is dit het grootste stoomschip, dat tot dusver in Nederland is gebouwd. De nadere bijzonderheden van dit stoom schip zullen na gehouden proeftocht worden medegedeeld. Het BÜoopen had plaats op de cradle volgens Eogelsche wijze, waardoor het schip niet op de kiel maar bij het afloopen op de zijden steunt. Vooraan den steven was eeji tribune geplaatst, waar door de jonge juffrouw Trina Janszen te 8V2 uur het louw werd doorgehakt tot het doen vallen der heide klinken, hetwelk ten uitvoer werd gebracht met een voor deze gelegenheid kunstig ge- DOOR 16.) Inmiddels had Kerkwijk zijn schoonzuster begroet en zich terstond tot zijn dochtortje gewend, dat verlegen terzijde was blijven staan. Hij nam het kind in de armen en koste het. Ook Meta had de kleine gezien en wenkte baar. „Wel, Annaatje," zei zij nog half voor den spiegel staande, „boe gaat het, ben je niet ziek geweest „Neen mama." „Zoo, dat is braaf," en de jonge stief moeder boog zich en raakte de waDg der kleine even met de lippen aan. Toen wendde zij zich tot haar echtgenoot. ,/t Ziet er hier erg gezellig uit, Wouter, is dit nu onze eetkamer „Ja, beste Meta, vindt je het heusch nog al aardig? Is het je niet te somber, niet te donkerenfin, de andere kamers zijn vrool ij ker, de behanger zei dat dit niet anders mocht zijn." „Ik vind het heel mooi, die behanger heeft een goeden amaak." beeldhouwden hamer, welke op een scherpen beitel wordt geslageo. Onmiddellijk nadat de klinken waren ver wijderd ging het schip langzaam en statig te water. Duizenden toeschouwers, waaronder veleo uit Middelburg en andere plaatsen, waren sa mengestroomd om het afloopen van de „Gedé" bij te wonen. Tot ods leedwezen vernemen wij dat a. s. Zaterdag een 300 tal werklieden, werkzaam aan de Kon. Maatsch. „De Schelde," zullen worden ontslagen wegens gebrek aaD werk. Het is te hopen, dat spoedig tot bet bouwen van nieuwe schepen orders zullen gegeven worden. Naar wij vernemen, zal de voorgenomen openbare gymnastiekuitvoeriog, die op Zon dag 4 September a.s. aan het Graud Hotel des Bains alhier van wege de gymnastiek- en schermvereeniging „Luctor et Emergo" zou gegeven worden, wegens te weinig deel neming van de znstervereenigingen uit Zeeland en Zuid-Holland, niet plaats hebben. Niettemin bestaat het plan, dit feest hij de openiog van het volgend bad-seizoen te doen doorgaan. Het toezicht bij de werkeu der „Exploi tatie Maatschappij," betreffende het nieuwe stations gebouw aan de haven alhier, is op gedragen aaD den techniscben ambtenear P. vau der WeijdeD, als opzichter le kl., en aan den teekenaar A. F. Nienwenhuijs, als opzichter 2a klasse. Bij Kon. besluit is de beer C. van de Putte alhier, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de inrich ting tot opleiding van machinistleerliDgen te Hellevoetaluis. Uit Berlijn meldt meD aan de N. R. Ct. Op initiatief van den Duitscben po9tmees- ter-geoeraal onderhandelden vóór eenigeD tijd hier Duitsche en Hollandsche gedelegeer- „Het doet mij genoegen, liefste, dat het je bevalt. Het meeste hebben wij aan Blanche te danken. Je moet enorm veel drukte heb- beo gehad alles klaar te krijgen," vervolgde Kerkwijk tot zijn schoonzuster. „Neen Wouter, dat was zoo erg niet, een beetje moeite, voilé, toutwaar het Meta en jou geldt is mij niets te veel." „Na, wij danken je hartelijk, niet waar vrouwtje? 'tBeste wat je doeo kout is maar dikwijls bij ons komen uitrusten van al de zorgen die je nu gehad hebt. Meta-lief, ben je niet te moe om zóó aan tafel te gaan „Ik ben niet te moe, pa en ma en Blanche zullen wel naar het diner verlangeD, wij zullen bun geduid niet langer op de proef stellen. Komt u zitten ma En met groote gemakkelijkheid zette de jonge vronw zich aan het hoofd der tafel, wees met een vriendelijke bandbeweging haar moeder en zuster hun plaatsen uaast den huisheer aan en vond zich zelve tosschen haar vader en de kleine Anna geplaatst. „Wel Pa," zei mevr. v. Wielheim, nadat de knecht de soep had rondgediend en zich weer had verwijderd, „wat ben je stil, wat zeg je nu wel van Wonter's nieuwe huis, is 't niet prachtig „Ik zeg maar, dat wij 't in onzen tijd zoo niet hadden, en dat wij er niet ongelukkig om ziju geweest," klonk het antwoord, door pa's zeer hoorbaar soepeten door. den over veranderingen betreffende het post verkeer tosschen Eugeland en Duitschland over VlissingeD, ten einde, door verhoogde snelheid en betere aansluitingen, met een Dieuw ontworpen exprestrein tusscheo Keulen en Berlijn nog aansluiting te verkrijgen. "Van Daitsche zijde was bet ougmerk, de postver binding met Engeland over Vlissingen, nog meer dan tot dusver, uit te breiden en te bespoedigen. Tegen dit plan opperden de Hollandsche gedelegeerden, met bet oog op zwaar wegende belangen der Hollandsche spoorwegen en stoom boot lijnen, allerlei bezwaren. Te gelij- kur tijd echter deden Belgische belangheb benden alhier ijverige pogingen ten gaDSte eener Duitsch-Eugelsche poscverbinding over Oatende, en Daar het thans heet, hebben de 9edert het voorjaar tosschen Duilsche en Belgische spoorwegbesturen hangende ouder handelingen over een bliksemtreiu van Ber lijn naar Osteude thans tot een priucipieele overeenkomst tusschen de beide regeeriDgen geleid. De eindbeslissing hieromtreut is ech ter eerst bij het vaststellen der nieuwe dienst regeling in het volgend jaar te verwachten. Als gemiddelde snelheid van deu nieuwen trein moet het afleggen van 100 kilometers in het nar zijn aangenomen. Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland is in een aantal gemeenten in Zuid-Beveland een onderzoek ingesteld naar den toestand der ziekenhui zen, welke van gemeentewege zijn opgericht, voor de verpleging van eveutueele lijders aan besmettelijke ziekten, en naar de wijze waarop in de verpleging bij voorkomende gevallen zal worden voorzien. Te Tholen is Maandag in den ouderdom van 60 jaren overleden de heer T. A. Wagtho, notaris aldaar, lid vau het bestnur der vi9scberijen op de Schelde en Zeenwsche stroomen, sedert 1868 lid der provinciale staten van Zeeland. Te Bonn is Zsterdsg overleden de beer B. A. Verheij, notaris te Middelburg. De over- „Neen, dat zeker niet, maar ik geloof toch dat onze Meta zich wel gauw aan al dat moois zul wenneu, en dat het haar wel bevalt, niet waar kind „Men went aan alles mama, aan lief en aan leed, aan 't eerste gauwer en das denk ik dat 't wel zal schikkeD." Het gesprek aan tafel werd grootendeels door Kerkwijk en de oude lui geroerd, de eerste vertelde veel van Parijs. Meta nam de honneurs van haar tafel met bevalligheid en gemak waar en haar man wierp af en toe een blik van trots en bewondering op zijn mooie vrouwtjedie blikken ontsnap ten niet aan Blancheover het algemeen waren de gevoelens dezer jonge dame Diet te benijden. Zij had al haar zellbeheerscbing noodig om de uitdrukking van melancholie en stille lijdzaamheid op haar gelaat te be waren, waDt zij bad het kunnen uitschreeu wen van woede, wanneer zij bedacht dat haar zuster, die twaalf jaar jonger was dan zij, als de aangebeden vrouw van Kerkwijk, door iedereen bewonderd en gevleid, een positie in de maatschappij bekleedde, waarbij de bare als juffrouw van Wielheim, volstrekt niets beteekeude. Na tafel stond Woater er op, dat de meegebrachte cadeaux zouden vertoond wor den. Er werd een koffer binnengebracht en Meta ging aan het uitpakken. Eerst kwam er voor Anna een pop, een waar pronkstuk ledene was iu de laatsigenoemde, plaats vau vele aldaar bestaande vereenigiogen of in stellingen lid of bestuurder. Inhoud van uo. 35 vau het Geïllustreerd Zondagsblad der Vlisshigsclie Courant, hetwelk Zondag 28 Augs. a.9. verschijnt Onder vabcbe vlag. (geïllustreerde novelle naür het Eugelsch van W. G. Waters III- Cliallacom- be (naar het Engelsch vau Walter Besant.) XII. - De vertwijfeling met illustratie - Marimiliaau 1 '3 terugkeer uaar Gent met illustratie - Wat weten wij van de Cholera - Hoe dieren zich vermaken. - Nog iets over onze handen. - Sterfte-statistiek - Ben gevecht tosschen ooievaars eu bijen. - Hypo-crisie met illustratie - floe lang is het buskruit reeds be kend -Het kameelrilje - De vivisectie in Engeland. - Kindertaal met illustratie - Aueedoten. - Scliauk- rubriek - Mededeel i ogen. Naar men verneemt is de. komst van llore Majesteiten de Koninginnen te Haarlem be paald op Woensdag den 7eu S.-pt. e. k., omstreeks half elf uur. Aan de odb door het bestour der Boek handelaars-tentoonstelling te Amsterdam, toe gezonden artikelen,onlletnen wij het volgende: Boekhandel en dagbladpers zijn sedert het bestaan dezer laatste steeds ten nauwste aan elkaar verbonden geweest. Het was daarom geen onaardige gedachte van de commissie, eea plaatsje te geven aan eonige nummers van couranten uit de I7e, 18e en 19e eeuw. Den oorsprong der dagbladpers schijnt men te moeteu zoeken in het begin der 17e eeuw te Frankfort of wel in de Nederlanden. 1 Het mag een opmerkelijk verschijnsel ge noemd worden, dat eerst raim anderhalve eeuw na de uitvinding der boekdrukkunst de gedrukte dag-en weekbladen schijnen te zijn outstaan. Voor een groot deel zal men dit ver schijnsel moeten toeschrijven aan het feit, dat zij, die aan het hoofd der regeering ston den, de drukpers steeds met een zeker wan trouwen begroetten en haar allerlei hinder palen in den weg legden. De eer van het oadste periodieke druk werk te kunnen aantoonen, hebben verschil- in Normandische kleederdracht,die door Mevr. v. Wielheim en Blanche met enthousiasme begroet werd. Het kind nam het geschenk uit de handen barer stiefmama aan, prevel de een paar woorden van dank en keek er bijna niet naar. „Wat een ondragelijk schep seltje," dacht Meta bij zich zelve, terwijl Kerkwijk teleurgesteld was, en de beide an dere dames de kleine ruet vragen bestorm den of het Diet prachtig was, hoe zij de pop zou noemen, enz. Voor Pa was het ook niet gemakkelijk geweest iets mee te bren gen. Meta had haar oogen uitgekeken om wat geschikts te vinden eu was eindelijk besloten hem een heel mooie parapluis, met een zeer kunstige sluiting, mee te brengen. Maar ook daar had zij niet heel veel satis factie van want Pa verklaarde dat dat ding veel te mooi voor hem was en dat hij het net zoo goed met zijn oude katoenen kon doen. Mat Mevr. v. Wielheim was het iets anders zij was zeer op Japansch porcelein gesteld en haar schoonzoon had veel geld besteed om haar twaalf prachtige koppen en schotels mee te brengen. Zij was er niet over uitgepraat, toonde zich verlegen met hel rijke geschenk en geDoot er van als een kind. Blanche kreeg een zeer fraai bewerkte matgouden bracelet, die zij met tranen van dankbaarheid in de oogen aannam, echter met de bijvoeging dat zalke kostbaarheden voor haar niet ge-

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1