VLISSINGSCHE COURANT, ONDOORDACHT. No. 98. Zondag 21 Augustus 1892. 30ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. riffl[ILLIT@E Mevr. La ChaïMoÈL Gemengd Nieuws. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de circulaire van den Gene- raal-Majoor, bevelhebber in de Ille Mi litaire af deeling, van den 9 Augustus 1892, no. 2 brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jongelingen, van 17, 18 en 19 jaar, en inzonderheid de ingeschrevenen voor de nationale militie voor de lichting 1893, die zich in deze gemeente, gedu rende het tijdvak 1 October a. s. tot 1 Maart 1893 vrijwillig en kosteloos in den wapenhandel, voor den dienst der infan terie, willen oefenen, zich daartoe met hun verzoek behooren te wenden tot den Garnizoens-Commandant alhier, vóór den 1 September as. Dat deze oefeningen, inzonderheid voor de bovenvermelde ingeschrevenen voor de nationale militie van belang kunnen geacht worden, omdat zij bij even- tueele inlijving in het volgende jaar daardoor een verkorten en zooveel ge makkelijker te doorloopen eersten oefe- ningstijd, in de gelederen van het leger, kunnen verkrijgen. Vlissingen, 20 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 20 Augustus. Met genoegen kan worden medegedeeld, dat de op jl. Woensdag en Donderdag in het Grand Hotel des Bains door de afdeeliog Middel burg - Vli88ingeo en omstreken van de Vronwen- vereenigiug „Tesselscbade" gehouden Bazaar, ondanks de drukkende hitte, die op beide dagen nog menigeen vbd eeoe wandeling naar het badhotel terughield, een vrij druk bezoek ten deel viel, waardoor de goede zorgen en de vele bemoeiingen van het dames bestuur van voornoemde afdeeliog met den besten uitslag werden bekroond. Tul van voorwerpen werden, iuzonderheid op Woensdag namiddag en Douderdagavoud verkocht, waardoor niet weinig werd bijge dragen ter bereiking van bet edele en menechlievende doel, dat de vereeniging „Tesselschade" door baar gewaardeerd streven beoogt. Naar wij vernemen bedraagt de opbrengst de aanzienlijke som van ruim ƒ900. Eeu woord van lof en dink mag daarom niet outhonden wordeu aan de dames van het bestuur te Middelburg en hier, zoomede aan de dames helpsters voor al hetgene door haar in het belang van hulpbehoevenden werd verricht, waarbij wij den wensch uiten, dat het der vereeniging „Tesschelschade" bij door 14.) Ook de jonge braid sloot de oogen toen zij dien morgen aan het venster trad en het volle licht van de winterzon haar bescheen. Het was nog vroegin smettelooae reinheid lag het sneeuwtapijt voor baar uitgestrekt hoe spoedig zouden de voetstappen der menschen, de indrukken der rijtuigen en wagens, de feestelijke drukte van den dag het ontwijden. Eene zonderlinge gewaarwor ding maakte zich van Meta meesterhoe schuldeloos, hoe gelukkig was haar jeugd tot voor weinige maanden geweest, voor het eerst van haar leven stond zij op het pont iets slechts te doen, want zij zon den man hnwen dien zij niet lief had, cd die haar voortduring zal gegeven worden met ware zelfvoldoening werkzaam te blijven tot wel zijn van hare minder bedeelde zosters, die hare hulp of voorlichting mochten inroepen. Grand Hotel. Aangekomen vreemde lingen de heer en mevr. Yenet, Parijs ;'de heeren Koekoek, LoodeDVicomte de Ma- resqoeil met faro. en gevolg, Parijs O. Moll, Ilford P. Moll, idem J. W. Porter, Lon den de heer en mevr. Ellis, idem de heeren Pallier, ParijsFerkeke, Brussel R. Ferkeke, idemSchreurs, idemE. Boley, Philadelphia; Jeo. P. MorgaD, idem Mevr. en mej. Morgan idemde heeren Tohl, Luxemburg; Laderck, idem; Billion, idem mevr. Speol, Londeü mej. Darrel- 8on, Schotland de heeren P. Gouda met faro. Amsterdam A. B. Wainsteeker, VGravenhage mevr. Douairière van Willes, idem de heeren P. d. WeideD, Utrecht C. Wockers, Oudenaarde H. Pissant, idem H. Bishop en fam. Londen F. Sharp Powell, idemmejuffrouweu A. K. Birley, Man chester en L. A. PayDe, Chester. Naar wij vernemen, zal binnenkort in de concerten, die op het Grand Hotel met zoo veel sacces gegeven worden, eenige afwis seling worden gebracht door het optreden van een café-chantaDt gezelschap. Het blijkt dus weder, dat de exploi tatie van het Grand Hotel aan goede hao- den is toevertrouwd en de heer Meijer zich veel opofferingen getroost om zijn gasten de eentonigheid, 3au eeno kleine badplaats verboDdeD, te doeu vergeten, terwijl tevens aan het pnbliek van Vlissingen en Middel burg eene zeer goedkoope wijze van zich te amuseeren geschonken ia. Moge een druk bezoek den ondernemer schadeloos stellen voor het door hem aange wende kapitaal eu door samenwerking de' badbuisexploitatie steeds meer en meer vruchten afwerpen. Van 13 tot 19 Augustus is door 209 heeren en 53 dames, te zamen door 262 personen van de zeebaden alhier gebruik gemaakt. Van 13 tot 19 Augustus zijn alhier uit Queenboro met de mailbooteu der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" aangekomen met de dagbooten 261 on met de nacht booten 649, daarheen vertrokken met de dagbootcn 276 eu met de nachtboolen 581, alzoo samen aangekomeu 910 en vertrokken 857 passagiers. Zooals wij reeds mededeelden, zal bet te water laten van bet stoomschip „Gedé," a.s. Woensdag plaats hebben. Naar wij nader vernemeD, zal dit ge schieden des namiddags te 3 aren. Mot 1 Sept. e.k. wordt do machinist la kl. v. k. J. II. Gijzen ontheven van het boven alles beminde. Voor het eerst sedert dien korten, koortsachtiger droom van den tijd harer verloving dacht zij na en legde zij de stemmen die tot haar spraken het stilzwijgen niet op. Voor het eerst drong de angstige vraag „wat heb ik gedaan," zich aan haar op, maar spoedig ook was het bit tere autwoord klaar eD terwijl zij zich van het stralende schouwspel daar buiten afwendde sprak zij zacht in zich zelve „Waarom niet, eenmaal moest het er toch toe kousen, hoe spoediger hoe beter. Het is de oade geschiedenis, „das Miidchon heirathet aus Aerger, den ersten besten Mann." De suite van Zomerrust droeg een hoog feestelijk karakter. De huiskamer was in een salon herschapen. De tafel, dia na afloop der plechtigheid de gasten aan het dejeuner zoa vereenigen, stond reeds gedekt. Tot laut in den vorigen avond waren mevrouw v. Wielheim en Blanche bezig geweest. Trotsch stond de statige noga met een tempel v»n suikerwerk gekroond op het midden van den kwistig met bloemen gesierden discb kris tal en zilver wedijverden met elkaar ia bonden van het dagelijks toezicht op de werkzaamheden aan de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier voor de De partementen van Kolouiën en Marine en vervangen door den machinist le kl. P. J. van der Rijst. Er is sprake van dat bij de reeds be staande petroleum-tanks nog twee nieuwe zullen gebouwd worden, ten einde in de behoefte aan reservoirs, ontstaan door den steeds toenemenden aanvoer van genoemd artikel, op voldoende wijze te voorzieo. De heer M. de Rooijen, gegageeid adju dant-onderofficier van het O.-I. leger, te Utrecht, is benoemd tot onderofficier van politie in de garuizoens-bakkerij alhier. De algemeene Nederlandsche politie-bond heeft Donderdag te Middelburg, onder voor zitterschap van deu heer Tuinenburg, com missaris te Hilversum, zijn negende jaarver gadering gehoadeu. De voorzitter betoogde, dat boe lang zoo meer, de noodzakelijkheid bleek van een politiewet. Te dier zake zal een adres aan de Regentes worden gezondeo. Het ledental is in het afgeloopen jaar toegenomen van 781 tot 978; de bond telt verder 38C donateurs en 524 begunstigers. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten boven de verwachting zijn gestegen zij bedroegen 5711.90 de uitgaven waren 2792.19Y2, zoodat de rekening een goed slot oplevert van 2919.7lYa- Eeu der leden wenschte voor den politie agent en den veldwachter een examen inge steld te zien. Spr. meende dat te veel op het uiterlijk van de sollicitanten wordt afgegaan. Hij zon wenschen, dat ook op het intellect werd gelet. De heer De Graaf, commissaris van politie alhier, sprak zijn verwondering uit, dat, voor zoover hem bekeud, van uit het hoofdbe stuur geeü stem is opgegaan om het daar heen te leiden, dat de regeeriüg de ambte naren, welken zij diensten oplegt, bezoldige of hun pensioen toelegge. Hij stelde in het licht, dat zoowel de commissarissen van po litie als de inspecteurs en de agenten voor het rijk veel werkzaamheden verrichten. Verder wees spreker op de wenschelijk- beid om den politie-ambtenaren, die thans afhangen van de gunst van gemeente besturen, recht op pensioen toe te kennen. Een rijkspensioenwet ten deze, reeds jaren ge leden in uitzicht gesteld, laat zich nog steeds wachten. Wij herinneren onze lezers er aan, dat, ter gelegenheid van de Internationale Ten toonstelling van gezondheidsleer, voedings middelen en kookknDst, ingericht door de Vereeniging tot bevordering der hygiene, en thans in het Gebouw voor Kunsten en We glans vergulde bonbons, doorschijnende tin ten van rbumgeleien, crêmeachtige en zacht rose puddings weerkaatsten zich in het zee groen der rijnwijnkelken en in het goudgeel der champagneglazen. Vooralsnog wareD al die heerlijkheden door de dubbele deur der suite verborgen, en in de achterkamer, waar het evenmin aan keur van bloemen ontbrak, wachtten de oudelui v. Wielbiem de komst der gasten af. Mevrouw zag er elegant uit in een grijs zijden japon met zwarte kant gegarneerd, pa bewoog zich laug niet ge makkelijk in zijn nieuwen zwarten rok en beloofde zich in stilte dat hij dien, als bij uit de kerk t'huis kwam, voor een gewone jas zou verwisselenniemand zou toch veel op hem letten. De genoodigden begonnen zich te verzamelen en het duurde niet lang of Kerkwijk trad met zijn kleine Anna bin nen. Hij zag er bleek en ontroerd uit, mevr. v. Wielheim ging hem terstond tege moet en kuste het kleine meisje. Het ver wrongen, magere fignortje van het kind stak droevig af tegen het lichtblauwe jurkje mei de guirlande van rozenknoppen waariu men tenschappen te 's-Graveubage geopend, een wedstrijd wordt uitgeschreven tusschen al de brood-, beschuit-, koek- en banketbakkers (confiseurs) en koks van Nederland. Deze wedstrijd zal plaats hebbeD op 25 en 26 Augustus. Toetredingen worden tot 24 Augustus a. a. aangenomen, aan het adres: M. de Vrieso, administrateur der tentoonstelling, Buitenbol 2, Den Haag. De Nederlandsche hoofdcommissie ter viering van het 4e eeuwfeest der ontdekking van de Nieuwe Wereld heeft besloten, dat deze feestviering zal plaats hebben te Am sterdam op 12 October, en zal bestaan in bet houden eeuer feestrede, welke taak met algemeene stemmen aan den voorzitter, den heer J. W. Brouwecs, werd opgedragen, waartoe deze zich welwillend bereid ver klaarde. Gedurendo de maand Juli hebben 23 mi litairen het leger of de marine verlaten, die niet meer voor den krijgsdienst mogen wor den aangenomen, of aan wie voor een be paalden tijd het recht is ontzegd, om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. 11 van hen behoorden tot het le ger, 6 tot de mariniers eu 6 tot de mariue. Blijkens een telegram van den Gouver- nenr-Generaal van 18 dezer, wordt de gon- veruements-koffieoog8t op Java voor dit jaar thans geraamd op 586.477 pikols. Een deel der werkstakers aan de flesschen- fabriek te Vrijenban heeft aan den directeur het verlangen te kennen gegeven, het werk te hervatten. De helft is dau ook weer aan het werk getogen. Over 14 dagen kan de andere helft weer aaD het werk beginnen, daar een der ovens is uitgedoofd. Een Stal sta kers znlleD of mogen bet werk niet hervatten. Te Pernis is bij de politie-vorordening het spelen mot geld laDgs den openbaren weg of op eene van daar zichtbare plaats verbodeD. Ook te Ulestraten (L.) waar de Green- wichtijd was ingevoerd, wijzen de klokken thaDs weder deD Amsterdamschen tijd aan. In de gemeente Kortenhoef, waar eeni- geu tijd geleden de Gieenwichtijd was aan genomen, is de raad op dit besluit terug gekomen, zoodat ook daar nn weer de Amsterdamscke tijd geldt. Ten huize van den heer B. te Am sterdam heeft zich de volgende droevige ge beurtenis voorgedaan. Van twee logeetjes, eergisteren pas gekomeD, bleef gisteren mor gen de slaapkamer tang over den tijd ge- sloteu. Bij onderzoek bleek, dat in het ver trek eene gasuitstrooming had plaats gehad, tengevolge waarvan het éene meisje gestikt het gekleed had. Een soort van pijnlijke stilte, nu en dan afgebroken door enkele half lnide gezegden, heerschte in het ver trek. Men wachtte de bruid. Eiudelijk werd de deur geopend en Meta vertoonde zich, door Blanche en nog een andere jonge dame, die als tweede bruids meisje dienst deed, gevolgd. Nooit wa9 zij zoo schoon geweesthet kostbaar wit satij nen gewaad met heerlijke kanten gesierd, kleedde de slanke meisjesgestalte uitnemend. Met oranjebloesom omslingerd, hing het zware donkere haar in twee vlechten onder den langen witten slnier. Blanche vormde een sterke tegenstellingzij was geheel in het zwart, maar haar kleed was van zeer doorschijnend barège en liet volkomen recht weervaren aan haar blanken hals en armen. Zij zag zeer bleek, zeer lijdend, haar gelaat had een kwijnende uitdrukking, het blonde haar was gekapt met vergeetm ij nietjes en zij droeg een bouquet van dezelfde liefelijke bloempjes op den boezem. Verrokt trad de bruidegom op Meta toe. Zijn hart was vol, hij kon niet spreken, hij zag haar ernstig

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1