VLISSINGSCHË COURANT. ONDOORDACHT. No. 95. Zondag 14 Augustus 1892. 30ste Jaargang. Gemeentebestuur. Afschrift van een brief Mevr. La Oiapelle-RooM. Binnenland. Eostelooze toelating van leerlingen op de scholen A en B. De Burg. en Weth. van Vlissingen; herinneren de ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen tegen 1 September e.k. plaatsing aangevraagd hebben op eene der Openbare Lagere Scholen ^oor On- en Minvermogenden A en B. alhier (Hoofden van scholen de heeren P. Landsman en W. van Kamer,) dat zij zich voor kostelooze toelating tot die scholen bij de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager On derwijs zullen moeten aanmelden dat deze Commissie te dien einde zit ting zal houden ten Raadh uize op Dinsdag den 16 Augustus 1892 des avonds ten 7 ure, en dat wanneer de aanmelding ver zuimd wordt eerst na verloop van een jaar omtrent de kostelooze toelating eene beslissing zal genomen worden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Augs. 1892. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS, De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. SCTSlTOES-OTTOra. De Burgemeester vaD Vlissingen Gelet op de mededeeling van den Com missaris der Koningin in dit gewe6t, dd. 10 dezer, breDgt ter kennis van belanghebbenden dat de schietoefenihgen in bet gedeelte der Noordzee, grenzende aan de kuststrook van Noord-Holland, tusschen het zuide lijk uiteinde van de Hondsbossche zee wering en Egmond aan Zee, zijn ge ëindigd. Vlissingen, 12 Augustus 1892. De Burgemeester »oornoerad TUTEIN NOLTHENIUS. aan een heer in Nederland- Onder bovenstaand opschrift ontvin gen wij van den heer George W. van Siclen, advocaat te New-York, het vol gende, hetwelk wij gaarne een plaats verleenen in de kolommen van ons blad. Waarde Heer. Uwe navragen van den behooren onder de meest be langrijke, welke mij ooit zijn gedaan. Ik aarzel ze te beantwoorden, uit vrees, dat mijn antwoorden niet verstandig en nauwkeurig zijn. In de Vereenigde Staten werkt ieder een. FHHtLLIT@HI. i door n.) 't Speet haar alleen maar, dat haar oudste kind niet de uitverkorene was, en zij kon zich Kerkwijk's keuze bijna niet begrijpen. Van Blanche daarenboven was zij zeker ge weest, maar zij was niet volkomen overtuigd dat Meta geen tegenwerpingen zou maken 't kind was zoo vreemd, zij was er mis schien toe in staat het groote geluk, dat haar werd geboden, te verwerpen. Mevronw v. Wielheim maakte voor de leus eenige tegenwerpingen, als Meta's jengd en de groote verantwoordelijkheid die dit huwelijk op haar zon doen rosten, die echter natuur lijk met veel welsprekendheid door de andere party werden weerlegd, maar op Kerkwijk's Het is eervol om te werken. De adel der Vereenigde Staten bestaat uit hen, die door hun verstand en werk, tot welslagen zijn gekomen. Het wapen van bijna iederen voor- spoedigen Amerikaan, indien hij om een wapen gaf, zoude zijn een hamer om hoog gehouden door den gespierden arm. Er is geen aristocratie in Amerika. Er is een rijke klassemaar in den regel hebben die zich opgewerkt en hunne voorloopers zijn hun eigen inspanningen in het veld der arbeid. Er zijn een aantal mindere politieke ambten, maar tot dusverre zijn derge lijke plaatsen beschouwd geworden als de buit van de overwinnende partij bij de verkiezingen, volgens de theorie dat «Aan den overwinnaar behoort de buit» der politieke ambtsbekleeding. Dit onjuist begrip van zorgdragen voor hoofdzakelijke belangen der Repu bliek is echter sinds de laatste jaren langzamerhand veranderd onder een be weging tot bet hervormen van den pu- blieken dienstzoodat getrouwe en werkzame klerken, dienaren van het gemeenebest, niet iedere vier jaar, of bij iedere verandering van de bewindheb bende partij, van hunne plaatsen ontzet worden. Alle ambtenaren, gouvernements-kler- ken, moeten burgers der Vereenigde Staten zijn. En dit hoort zoo te wezen. Hieruit volgt, dat ieder, die zich hier te lande komt neerzetten, verplicht is om voor zijn bestaan te werkentenzij een jong mensch genoeg geld met zich mede brengt om zijn onderhoud en kleeren voor twee of drie jaar te betalen, terwijl bij hier een plaats zoekt, voor welke zijn vroegere opleiding en opvoeding hem ge schikt maken, zal hij groote ontberingen gevoelen, misschien wel van ellende om komen, voordat hij een gelegenheid vindt om in zijn eigen onderhoud te voorzien. Wellicht eens per week wendt zich een Hollander tot mij, die niets te doen, niets te eten heeft, en niet weet wat te doen. En af en toe hoor ik van zelfmoord door deze oorzaak. Maar in antwoord op uw vraag«Is het mogelijk om daar (in de Vereenig de Staten) een bestaan te vinden, behal ve in landbouw,» antwoord ik ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vak, en in iedere roeping en bedrijf, waarbij men door zijn eigen werk resul taten teweegbrengt, welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature, in kantoor of anderszins, zijn er nu hier honderd hongere aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen, pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeiders, vraag of zij hem dan toestond met haar dochter te spreken, antwoordde zij „Zoa je het niet beter vinden, mijn beste vriend, dat ik het haar zeide Ik weet dat mijn lieve kind zich nooit zoo iets heeft dur ven voorstellen; zij zal zich ongetwijfeld zeer gestreeld gevoelen zij zal ook zoo nitermate verrast zijn." "Vergeef mij, Mevrouw," zeide Kerkwijk „en laat mij u hartelijk danken voor uw vrien delijk aanbod. Duid het mij echter niet ten kwade, wanneer ik bescheiden mijiv meening waag te uiten, dat de beste en vurigste pleit bezorger wel de belanghebbende zelf zal zijn." „Zoo je wilt, mijn beste mijnheer Kerk wijk, 't was maar een idee, je kunt wel ge lijk hebben. Je hebt mijn volkomen toestem ming om met Meta te spreken en ik voeg er zelfs bij Ik hoop dat je pogingen met een goeden uitslag zullen bekroond worden." „Ik dank u ten zeerste voor uw goedheid, lieve mevrouw," antwoordde de weduwnaar, terwijl hij de hand zijner aanstaande schoon moeder met warmte aan de lippen drukte. „Wees u dan zoo goed aan Meta te vragen met ijverige en geregelde gewoonten moeten slagen in de Vereenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduld boerenknechten verdienen van 100 tot 650 per jaar,benevens kost en inwoning, en bedreven handwerklieden van 6 tot 12.50 per dag, terwijl hun onderhoud niet meer behoeft te kosten dan in Euro pa. Klerken verdienen van 25 tot 62.50 per week, maar zij, die dat laat ste bedrag ontvangen wanneer zij 25 jaar zijn, beginnen gewoonlijk als kan toorjongen op vijftienjarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarendzij verdienen gereedelijk van 30 tot 50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stuk grond uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hunne eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een ge- vestig'de Amerikaansche stad, en daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, hun eigen voort brengselen te ontwikkelen, om ten laat ste de toegenomen waarden van bun eigen bezitting door hun eigen nijver heid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewon derenswaardig, kan worden gekocht voor ƒ12,50 tot ƒ125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoorweg) en is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Dergelijk eigendom behoeft niet ten vol le contant betaald te wordenmet ƒ20 000 op afbetaling en de rest bij hypotheek zoude men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, kunnen koopen. Vlissiiigen, 13 Augustus. Wij lezen in de Midd. Ct. dat de Ver- eenigiög tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Middelburg aldaar een hois op de Groote Markt heeft aangekocht, dat ingericht wordt als informatie-bnreaa om den vreemdeling alle gewenscbte inlichtingen te knnnen geven. Dit bericht lezendo, vroegen wij ons zeiven af of onze vereeDi'giDg met denzelfden naam zich ook niet op de eene of andere wijze op haar gebied verdienstelijk zou willen maken. Wij welen dat het haar aan de noodige fondsen ontbreekt om iets groots tot stand te brengen, maar wenscben haar toch een denkbeeld aan de hand te doen, aaD welks uitvoering o. i. geen groote bezwaren ver bonden zijn en dat niet boven hare krachten gaat. Het is bekend dat vele Belgische excnrsi- of ik haar morgen op dezen zelfden tijd eens spreken kan. En u zult net doen, niet waar, alsof de reden van dat verzoek volkomen ignoreert „Zeker, zeker, laat het maar aan mij over, mijn vriend, en wees gerust, tot weerziens 1" Den volgenden dag op het bepaalde uur wachtte Meta het haar aangekondigde bezoek af. Zij bevond zich in dezelfde kamer waar haar moeder, nu oDgeveer twee maaüden ge leden, met Stallenberg gesproken had, om hem te smeeken van haar dochter af te zien. Van dat onderhoud wi9t Meta echter niets. Misschien ware 't wel beter geweest wanneer zij daar niet zoo onknndig van was geble ven. Toen, op dien dag, dat Francis, tegen over Mevrouw v. Wielheim in het salon had gestaan, was alles bniten nog schitte rend en schoon geweest, toen had de herfst haar feestkleedij nog aan, thans droeg zij haar somber grijs gewaad en had zich ge heel in haar nevelachtigen sluier gehuld. Het jonge meisje vermoedde volstrekt niet waarover Kerkwijk haar spreken moest. Zij was eenigszins bevreemd geweest toen Mama onisten weerhouden worden van een bezoek aan Vlissingen door deD langen en soois heel warmen weg, die van de plaat9 van aankomst naar de stad loopt. Zeker zou een wandelpier dit bezwaar doen verdwijnen, maar zoolang deze er nog niet is eu er misschien jaren verloopen zullen vóór dit werk tot staud is gekomeD, behoeft ouzo vereenigiog niet stil te zitten. Wat wèl tot stand kan gebracht worden en met betrek kelijk weinig onkosten, is een eenvoudige steiger of aanlegplaats aan het zoogenaamde Groote Hoofd, waardoor de excursionisten in de gelegenheid zijn dadelijk langs den zee boulevard naar het strand te gaan. Als de vereeniging daartoe mocht over gaan, zal het haar, dunkt ons, voor dit prac- tische werk niet aan den noodigen steun der iugezeteuen ontbreken. In ieder geval is het weuschelijk dat zij een onderzoek doe of hetgeen wij voorstellen levensvatbaarheid bezit. Grand Hotel. Aangekomen vreemdeliu- gen lot 12 Aug. De heer en mevrouw Burger, Amsterdam; mevrouw Modderman met fam. en gevolg, Dordrecht; de heeren E. Engelkes HGzn, idem Carl Sejiïardt, CrefeldJ. A. van Dijck, AntwerpenPhilip Elkao, Berlijn J. G. Meade, Looden de heer en mevrouw Michaelson, idem; mej. Micbaelson, idem. Van 6 tot 12 Augustus is door 194 heeren en 62 dames, te zamen door 256 personen van de zeebaden alhier gebruik gemaakt. Van 6 tot 12 Angnstos zijn alhier ni' Qoeenboro met de mailbooten der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland* aangekomen met de dagbooten 284 en met de nacht booten 744, daarheen vertrokken met de dagbooten 244 en met de nacbtbooten 648; alzoo samen aangekomen 978 en vertrokken 892 passagiers. Bij Koe. besluit is benoemd bij het 3e reg. inf. tot le lnit., de 2e luit. K. F. Dil» van het korps. Met iDgang van den 1 October s. 8. is aan het Observatorium alhier benoemd, de heer Anker, gepensioneerd opperstuurman bij de marine,wonende te Rotterdam, die tevens zal belast worden met de tijdinrichting en de meteorologische waarnemiugen. Bij de door de Exploitatie-maatschappij voor 1 October ontworpen dienstregeling zal de trein van 7.44 vm. van Rotterdam D. P. naar Breda reeds vertrekken te 7,20 vm. en niet verder loopen dan tot Bokstel. Op laatst genoemd station zal hij aankomen te 9 u. vm. en kunnen de reizigers dan overgaan op den treinVlissingenDnitschland die te 9.18 van Bokstel vertrekt naar Venloo, haar aan het ontbijt gezegd had dat hij komen zon, maar daar zij aan heel iets an ders dacht, had zij het veeibeteekeuende glimlachje niet gezien waar die woorden van vergezeld gingen. Eigenlijk was Kerkwijk niet iemand waar baar gedachten zich twee maal in de veertien dagen mee bezig hiel den. Hij was haar totaal onverschillig. Zij 9tond nu voor het raam en wijdde al haar opmerkzaamheid san een groote begonia, die sedert eenige dagen de zware, donker groene bladen liet hangen, zonder dat er oogenschijnlijk eenige oorzaak voor was. „Weet u ook, Mijnheer Kerkwijk, wat die plaDt schelen kan vroeg Meta, toen de weduwoaar binnentrad, en zij trok hem met de haar eigenaardige haast, zonder hem zelfs eerst goeden dag te zeggen, tot voor da bloem tafel. Kerkwijk was natuurlijk zeer 0Dthnt9t. Zijn positie was op het oogenblik toch al niet benijdenswaardig. Hij maakte zoo goed mogelijk „bonne mine mauvais jeu," en antwoordde, terwijl hij nauwkeurig naar de begonia keek

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1