Gemengd Nieuws. Nu is 'teene waarheid, dat niet alle ouders in 't zelfde geval verkeeren, en hun zoon of zoons in hunne affaire kunnen laten opvolgen, en de gestelde vraag blijft in honderde gevallen zeer lastig, maar even zeer is 't waar, dat bij eene vermindering van de zucht naar standsverheffing, de kans om behoorlijk door de wereld te komen eene vermeer dering zal ondergaan. In de laatste jaren is en wordt er zeer veel gedaan wat de ontwikkeling op allerlei gebied kan bevorderen, en dat is heerlijk, maar ook gevaarlijk en verlei delijk. Laat ons eene plaats nemen, waar een H. B. School is met een zeer laag schoolgeld. Nu neem ik bijv. een tim merman, die wel zooveel verdient, dat hii dat schoolgeld voor zijn zoon kan betalen. Door eene plaatsing op die school zet hij een kapitaal uit, waarvan de jongen later ruimschoots den intrest kan opbrengen, wanneer hij op die in richting zich grondig bekwaamt in die vakken, welke hem later te pas kunnen komen als timmerman, bouwkundige of architect. Dan zal hij in dit opzicht meer weten dan zijn vader ooit wist. Maar daarom moet hij niet het heertje worden, die zich schaamt, om aan een schaaf bank te staan en zegtdat laat ik voor de knechts overdaarvoor heb i k te veel geleerd. Is 'tdan eene schande, om de handen uit den mouw te steken en de praktijk met de theorie te vereenigen YVanneer het plan doorgaat, om in zekeren zin de oude gilden weer in 't leven te roepen, en handwerkslieden aan een soort van examen te onderwer pen, waarbij niet alleen theoretische, maar ook practische bekwaamheid moet getoond worden, en waarvan de eischen eenigen tijd geleden in de dagbladen te lezen waren, dan wordt eerst recht dui delijk, welke goede vruchten de tegen woordige hoogere ontwikkeling kan afwerpen, zonder daarom geringschatting van den werkmansstand te doen ont staan. Leven we in een tijd, waarin men breekt met verouderde vooroordeelen,waarin men den Jan Salie geest veroordeelt, laat dit dan ten goede blijken door het besluit van vele jongelieden, om niet altijd maar, zooals men dat noemt, bij moeders pap pot te blijven hangen, maar bij de heer- schende overbevolking den oceaan over te steken en naar landen te gaan, waar men niet alleen ferme handen, maar nog meer heldere koppen kan gebruiken. Zulke jongelieden vinden hunnen weg, altijd in de veronderstelling, dat ze voor af goed onderwezen zijn. Vooral het aanleeren van vreemde talen kan niet genoeg beoefend worden. Dan zal het aantal half blanke heertjes langzamer hand' verminderen, van die ongelukken, die op zijn best hunne kleeding kunnen verdienen, en bang zijn, om hunne handen vuil te maken door nuttigen ar beid! Laat het ten slotte voor ouders een gewetensvraag blijven wat moeten onze jongens worden Zij moeten allereerst hunne kinderen door en door kennen en daarnaar beslissen. En de meisjes? Misschien hierover later. Casacara. juist kort genoeg om haar waarlijk fraaie voetjes, geschoeid in beelderige goudleeren laarsjes, te doen bewonderen. Een klein wit strooien hoedje met laDge blauwe linten, stond zeer meisjesachtig op het l'enfant gekrulde haar, bovendien flarderden blauwe liuten van haar linkerschouder. In de eene hand, die door een zwart kanten mitaine tegen de warmte beschut was, droeg zij een boaquetje rozen en reseda, in de andere hield zij een sierlijk korfje, dat zeker do een of aDdere lekkernij voor de kleine Anna bevatte. Zij stond daar als een beeld van lande lijkheid, jengd en onschuld. Hoe jammer voor al die moeite, dat de ontelbare rim peltjes om de oogeD, dat de ieelijke groeven om nens en mond, hoe zorgvuldig ook ge- cacheerd, duidelijk van 3 kruisjes sprakeD, en nog weJ van dertig jaar die vóór han tijd oud en vervallen waren. #Wel, dat is eene verrassing/' riep zij vroolijk. //Mijn liefste Meta, hoe kon ik denken je hier te vinden, en mijnheer Stal— ienberg ook. Wacht even, ik kan nog niemand Voor Binnenland8che Berichten zie men het Bijvoegsel. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ooltgens- plaat door ds. L. F. A. Westerheek vnu Eerten te Serooskerke (W.)voor Oud-Vos- 1 meer ds. A. E. Simons te Poortvliet. Beroepen te St.-Annaland ds. J. R. vun Kooij, te Steenderen c. a. In de algemeene vergadering der //Evangelische vereenigiDg voor Zeeland" zijn herkozen de aftredende bestuurders W. 11. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, A. B. ter Haar Rorneny, L. Heldring en W. J. J. Koole, en, ter vervulling van vacaturen, ge kozen de heereD A. S. Talma A. W. Lz. te V lissiogen en P. de Buck te Oostkapelle. Krachtens art. 5 der statuten is tot eerelid benoemd de heer C. P. van Eegheu Jr. te Aardenborg. (M. C.) Bij het examen voor hoofdonderwij zer te Breda is o. a. geslaagd de heer Li- brujère, onderwijzer school Palingstraat alhier. -- Ta 's Hage slaagde voor de akte Engclsche taal L. O. mej. H. A. de Bats, te Middelburg. In het jaar 1890 bezochten 454,926 leerlingen in ons vaderland de openbare school, de gesubsidieerde bijzondere, school telde 3249 en de bijzondere school 184,803 leerlingen. In 1891 was de bevolking der openbare lagere school 456,509, der gesub sidieerde bijzoudere school 2793, der bijzon dere 192,728. Er was dus voor de eerste eene vermeerdering van 1583, voor de tweede eene vermindering van 456, voor de derde eene vermeerderiDg 7an 7925 leerlingen. In het jaar 1881 waren deze cijfers respectie velijk 407,807, 4989 en 131,819, alzoo eene vermeerdering voor de openbare lagere school van 48,702, voor de bijzondere school van 60,909 en voor de gesubsidieerde bijz. school eene vermindering vau 2196. -— Onlangs vond een rijtuigpoetser te Rozendaal in een spoorwegcoupé een pakje, hetwelk een groote waarde iuhield (uien zegt 10,000 a 12,000.) De eerlijke vinder ontving deze week als belooning van de Maatschappij eeD eervolle vermelding. Donderdag avond geraakten twee per sonen, die bij Ulft in den Ooden IJsel gin gen zwemmen, in een kolk. De een wist zich te redden, doch de andere verdronk. Te Slenaken (L.) werd Donderdag avond een daar gedetacheerd militair, milicieu van Wijlre, door het plotseling afgaan van eene revolver, die een ander militair in de hand had, doodelijk getroffen. - Te Overloon is de zoon van J. v. A., die aldaar bij zekeren S. was uitbesteed, geworgd. S. is, als vermoedelijke dader, aan gehouden. Iemand te Heerenveen scheurde Dins dag zijn hand aan een spijker. Ter gene zing werd een cent op de wond gelegd De hand zwol sterk op, en Woeosdag-nacht is de onvoorzichtige overleden. Zes kin deren klommen te Baitenzorg in een boom, om naar een paardenspel te zien. De boom brak, de kinderen vielen, en drie bleven op de plaats dood. een hand geven, ik moet eerst mijn eieren in zekerheid brengen. Ik ben van morgen in het kippenhok gegaan, men krijgt zoo zelden versche eieren in een logement, en dan heb ik een citroenvlfl voor de kleine patiente meegebracht. En nu moet ik 't eerst oaar het doel ran reijo bezoek, naar mijn lieve Annaatje gaan kijken." Terwijl Blanche het kind naderde, dat stil voor het raam zat, (de juffrouw had zich bescheiden bij al dat bezoek verwijderd), fluisterde Meta tot Francis //Ik had er ook wel aan mogen denken een kleinigheidje mee te brengen, Blanche is toch eigenlijk veel hartelijker en heeft veel meer voor iemand over dan ik." Stallenberg scheen zich in stilte te amu seeren, hij keek het jonge meisje met eeo allerkomiekste uitdrukking aan, maar hij antwoordde niets. vEn zal Annaatje nu zoet zijn en beloven alle dagen een van de eitjes te eten klonk Blanche's stem vriendelijk door het vertrek, #als ze dan op zijn, breng ik weer nieuwe en dan maak ik nog veel lekkerder podding Uit Alfxandrië wordt een groote ramp bericht. De toren van de moskee Munaier is gedurende een godsdienst oefening inge stort en honderden menschen moeten onder het puin om het leven zijn gekomen. Het restaurant vnn Véry te Parijs, waar Ravachol gehangen werd genomen en dat na de ontploffing gesloten is geweest, zal nu weder geopend worden als een anar chistisch restaurant //de Revanche voor Ra vachol." De nieuwe huurder wil èn spiegels èn vensterruiten het aanzien geven alsof zij gesprongen zijn. De muren zullen met ver schillende anarchistische plakkaten, biljetten en oude couranten beplakt worden. Er zul len geen andere couranten zijn dan de felste anarchistische bladende spijzen zullen anarchistische namen krijgen Bombes Ra vachol, „gemarrineerde Sou bert," enz. lede ren avond zal er een vuurwerk afgestoken worden, besloten met den kreet //leve de anarchie Zoo zal het worden, zegt men. Maar het is nog niet zeker. Een milliard. Een milliard franken wegen 15 millioen kilo. Om die te land te verzenden zou men daarloe 2,080 wageüs elk mot vier paardeu bespannen noodig heb ben, en te water, een schip ter grootte van Noach's Ark, die 309 voeten lang, 50 breed en 30 diep was. Plaatst men éónfrank stuk ken op een rang 4 meters breed, betgeen de breedte onzer publieke wegen is, dan zou men er een lengte van 132,250 meters mede bedekken, of meer dan de alatand van Maas tricht tot Harderwijk. Eene lijn, gevormd door een milliard stukkeD van één Iraük, zou 24 iniilioen meters lang zijo, dat is te zeggen, 750 mijlen meer dan de helft van den omtrek der aarde. Als iemand zijn zin wil doordrijven, zegt hij altijd tot zijn tegenstander //Kom aan, wees nu niet koppig." Een heer tot een verhuurder van huizen //Het is een groot nadeel dat bet huis zoo vochtig is." Verhuurder »U noemt dit een nadeel, mijnheer. Ik noem het een voordeel, want juist door die vochtigheid, zal het niet zoo gemakkelijk in brand geraken." Door bet huishouden van den sultan worden dagelijks bijna 20,000 pond brood gegeten. Io de vier-en-twintig wijken van Parijs zal binnenkort de gelegenheid hestaaD tot het verkrijgen van heet water. Op verschil lende pleinen worden daartoe een bijzonder soort fonteinen geplaatst in den vorm eener sierlijke kolom. Na door een 9leuf een sou geworpen te bebbeD, krijgt men, door op eeD knop te drukken, ecu hoeveelheid van acht liter water van 65 graden Celsius warmte. Door den sou ia de sleuf te werpen, doet men een ge wicht naar beneden vallen, dat door de eige naardige inrichting der leidingen het gas- en het waterkraantje openzet. Het water wordt dan door het gas verwarmd. Als de hoeveel heid van acht liter verkregen is, rijst het gewicht en worden beide kraantjes automa tisch gesloten. De huismoeders en kleine winkeliers schijnen de DÏenwe inrichtingen op grooleo prijs te stellen. Het moet dan ook gezegd worden, dat het veel gemakkelijker is voor vele huis gezinnen, op die wijze heet water te kunnen verkrijgen, dan door vuur aan te mnken. dan vandaag." z/Ik wil geen eieren," zei het bedorven, zesjarig kind. „O, maar ze zijn zoo goed voor je, liefje," hernam de joDge dame, onderwijl zij Kerkwijk, die tnsschenbeiden wilde komen, met de hand wenkte, *en je zoudt mij zoo'n verdriet doen als je ze niet op at. Je wildt juffrouw Blanche toch niet bedroefd maken, niet waar engeltje z/tKan mij niet scheloD," klonk het oit den wasrheidlievenden kindermond. #Foei, stoat kind," viel de weduwnaar thans oit. //Je bent zoo ongemanierd als 't maar zijn kan. Ga naar de Juffrouw, en kom mij niet meer onder de oogeo." Het kleine meisje gehoorzaamJe, het keek haar vader verwonderd aan, als wist zij niet recht waarvoor zij beknord werd, en ging langzaam de kamer uit. #0, mijnheer Kerk wijk, hoe kunt u zoo wreed zijn p" zei Blauche verwijtend. yEen kind is juist het aantrekkelijkst, doordat hel zoo ronduit zegt wat het meent't ware te wenschen dat de menschen zich wat meer aan dat voorbeeld E*n heer te Chicago zou reu lees* hebben, en liet een groule kist met «uurwerk komen. Terwijl hij aan het uitpakkeu was, viel een brandende lont van andere pijlen in de open kist en ontstak de geheele massa. Gevolg was dat een der omstanders door een in schuine richting opschietende pijl in de borst getroffen werd en op de plaats dood bleef. Het behoort tot een van de grootste en eerzuchtig9te wenschen van elk ambte naar in Turkije, voor zijne dochlereen plaatsiu den harem van den Sultan to veioveren. Elke vrouw, die zich daariü bevindt, krijgt den titel van prinses, uiet een ruim inkomen, heeft een aantal bedienden lol hare beschik king en vier rijtuigen, en bovendien nog de kans om een oubeperkten invloed op den sultan uit te oefenen, waardoor zij hare fa milie niet zelden tot groote macht en aan zien kan brengen. De harem kost aan het Turksche Rijk jaarlijks 36 millioen golden. De vrouwen beweren zeiven, dat het in- stitout een broeinest is van intrigues, waarin afgunst, haat en nijd aanleiding geven tot de ergerlijkste tooneelen. Wanneer een der dames den harem ver laat om zich iu het huwelijk te begeveD (en ongeveer honderd vrouwen vertrekken daaruit jaarlijks met dat doel), dan ontvangt zij een huwelijksgift van 90,000. De onbezette plaatsen worden echter spoodig aangevuld, zoodat het aantal odalisken, gewoonlijk drie honderd, bijna gelijk blijft. Omtrent het gooden huwelijksfeest van den Groothertog en de Groothertogin van Saksen wordt gemeld, dat de toebereidselen voor het feest te Weimar krachtig worden voortgezetstaats- en gemeentelijke autori teiten, vereenigingen, kunstenaars en nrjveren allés is daartoe ijverig in de weer. De depu tatie, die bet echtpaar zullen komen geluk- wenschen, worden op 5 en 6 October ontvangen. Daags daarna volgt de receptie der vorstelijke gasten. Den 8n October zal de kerkelijke plechtigheid plaats hebben en daarna het familiefeest. Den 9n wordt de historische optocht gehouden. Voor het jubileum-fonds des lands, ten behoeve van weldadigheid, zijn zeer aanzien lijke bedragen ingekomen, waarbjj de Groot hertogin een vorstelijke gift heelt gevoegd. Alles in 't kolossale. Het Huis van af gevaardigden der Vereenigde Staten heeft aan de wereldtentoonstelling te Chicago een subsidie van 127s milioen gulden toegestaan. Het totaal bedrag van al het in omloop zijnde gond wordt geschat op 865 ton. De wetenschap heeft bewezen dat zich in een vierk. voet grond van 50.000 tot 2,500,000 levende wezens ophouden. Koning Hendrik VIII heeft tjjdens zijne regeering 71,400 men schen Jaten ter dood brengen. De meesten hunner badden niets hoegenaamd bedreven wat den beulkoning tot zulk een moord recht gaf. Een man, die in deze maand te Savannah opgehangen moet worden, heeft zijn hoofd aan een geneesheer voor 15 dollar verkocht. Zoo kan een mensch er toe komen om zjjn eigen hoofd te verdrinken. Een vereemging te Boston deelt brillen rond aan arme lieden, die daaraan behoefte hebben. Onlangs is een Engelsche dame beboet, omdat zij haar kinderwagen door twee honden liet trekken. In de Ver. Staten worden meer huwelijken door gerechtelijke scheiding ont bonden, dan in de overige geheele Christe lijke wereld, Een man in Nieuw Engeland, spiegelden. U moet uw dochtertje nooit be knorren omdat zij openhartig is." z/Ze was heel onbeleefd," antwoordde Kerkwijk. //Overigens kunt gij mij niet be schuldigen dat ik haar veel beknor. Ik moest het wat meer doen, dan zou zij zoo schandelijk bedorven niet zijnmaar altijd komt die ongelukkige gezondheid van het kiod tusschenbeide en die belet mij streng voor haar te zijn." z/Ik kan ook niet denken, dat jaffrouw v. Wielheim het werkelijk meent, wanneer zij zegt dat wij ons de les in openhartigheid ten nutte moeten maken die de kinderen ons geven," zei Francis, die tot dusverre nogal stil was geweest. //Als wij die zoo genaamde oprechtheid tegenover een ander hooren toepassen, kunneD wij haar doorguans wel dulden, maar vuor ons eelven prefereeren wij toch voor dergelijke douceurs bespaard te blijveD." //Integendeel ik verzeker u, mijnheer Stallenberg, dat ik niets liever heb dan dat iedereeD mij ronduit zijn meening zegt," hernam Blanche, //ik hoor net zoo graag het kwaad als het goede dat men van mij denkt." {Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 2