VLISSINGSCHE COURANT. te No. 72. Woensdag 22 Juni 1892. 309te Jaargang. Gemeenteraad. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohlpnd, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Zijdie zich met het volgend kwartaalaanvan gende 1° Juliop de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Zitting van Maandag 20 Juni. Voorzitter, de heer Tutein Nolthenius, burgemeester. Waarnemend secretaris, de heer J. H. Dommisse, hoofd-commies ter secretarie. Afwezig de heeren Th. van Uije Pie- terse, J. H. Verkuijl Quakkelaar en Jos van Raalte. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt hierop mede de verkregen goedkeuring van Ged. Staten op het kohier van den hoofdelijken omslag, dat voor notificatie wordt aangenomen. Wijders worden overgelegd de jaar verslagen over 1891 van de gemeenten Gorinchem en Harlingen. De openbare zitting gaat over in eene -zitting met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde, stelt de Voorzitter op het daartoe door de com missie van fabricage uitgebrachte advies, voor, Burg. en Weth. te machtigen, om voor het leggen van een klinkerpad op den Noordzeeboulevard bij de hadplaats 200000 stuks Waalstraatklinkers hij eeni- ge firma's volgens ingezonden monsters en prijsopgave te hestellen. Alzoo wordt besloten. Op het verzoek van T. J. Clowting om als verzorgde voor eigen rekening in het gasthuis te worden opgenomen, wordt op advies van heeren regenten van voor noemd gesticht, gunstig beschikt, Wordt besloten tot wijziging der ge meente begrooting van het gasthuis over 1891 tot een bedrag van ƒ2954,01; idem tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burger weeshuis tot de respectievelijke bedragen van/77,68 en ƒ3,176 Op het daartoe strekkende verzoek LUIT' 14.) „Dan weet Bride niet wat goed root haar ia. Kom, beste meid' en Bride liet, half tegen haar wil, maar toch niet in staat de zachte, maar stevige hand van den kolonist te weerstaan, zich door de kamer trekken naar het vunr en in een leuningstoel in het warmste hoekje nederzetten. Ada maakte een trotsch en verachtelijk gebaar, en mevrouw Hornby wierp zwijgende, doch afkeurende blikken, maar Btide ge voelde zich te vermoeid en afgemat om er notitie van te nemen. Zij leunde achterover in haar stoel en luisterde in een droomerige, gemakkelijke houding naar het gesprek en viel zelfs een poos later in een vasten slaap. van de heeren J. S. Pisuisse en L. F. Boe- keiman om eervol ontslag als leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, wordt besloten, dit onder dank betuiging voor de door hen aan de ge meente bewezen diensten te verleenen. Tevens wordt besloten de voorziening in de heide daardoor ontstane vapaturen tot eene volgende zitting aan te houden, waarna de voorzitter de zitting sluit. Vlissingen, 21 Juni. De nieuwbenoemde kapiteins hij het 3e reg. inf. L. C. Grotendorst van het Alg. Depót van discipline en A. R. B. Opstelten van het 7e reg. inf., worden resp. ingedeeld te Vlissingen en Bergen- op-Zoom. Zondag-namiddag arriveerde alhier per stoombootje van Antwerpen, het fan faren gezelschap, in welks vaandel stond „Librale Toon-Tooneelgezelschap de Minerva's Zonen." Vergezeld van vele pleizier-reizigers begaf het zich, muziekmakende, stad waarts. Na een bezoek gebracht te hebben aan den Noord-zeeboulevard, het badhuis en de duinen, werd te 4 uren de terug tocht ondernomen. Benoemd tot gemeente-brugwachter M. J. Ravia alhier Bij Kon. besluit is benoemd, met in gang van 2 Juli. tot burgemeester te Zaamslag C. de Bokx. Terwijl de andere bladen zich er groo- tendeels toe bepalen, de onbeschrijfelijke geestdrift te beschrijven, die de feesten ter eere van HH. MM. in Friesland ver wekken, geeft „de Amsterd." ook van eenige ernstige feiten bericht. Toen Vrijdag meldt het blad de trein die de Koninginnen in Friesland bracht, Heerenveen passeerde, kregen Hare Majesteiten, de Commissaris der Koningin en de andere autoriteiten die haar vergezelden, al dadelijk eenigszins Hoe lang die slaap duurde wist zij niet, maar toen zij door de plotselinge staking van het gesprek ten laatste de oogen opende, verbeeldde zij zich ook meer dan eens dien avond dat mijnheer Ripley haar steelswijze met vriendelijk verbaasde oogen had aange zien en er in zijne stem een toon van zacht medelijden klonk, toen hij haar goeden nacht wenschte. „Rust wel, Bride, en tracht vóór den morgen wat kleur op die bleeke wangen te krijgen" zeide hij opgeruimd, terwijl bij haar hand in de zijne hield. „Ben je altijd zoo bleek „Niet altijd, ik beD onlangs niet we) ge weest" mompelde Bride. Haar droevige geschiedenis en haar schoon bleek gelaat verwekten een ridderlijk gevoel van medelijden in het hart van den kolonist. Hij zag haar zich in het huis bewegen, haar dagelijks werk doen, maar op lnatelooze, ver strooide wijze, en merkte op hoe zij er tegen opzag nit te gaan of met bezoekers, die aan hnis kwamen, in aanraking te komen. Hij gevoelde zich onuitsprekelijk bedroefd en was een blijk van den geest, die in Friesland heerscht. De trein zou aldaar niet stoppen, en dit gebeurde dan ook niet, maar toch reed hij slechts langzaam voorhij het station, en toen zagen de reizigers al op ebuigen afstand op hooge palen roode en witte vlaggen wapperen. Naderbij komen de kon men herkennen, dat daarop de woorden „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap," „Recht voor allen" en „Eendracht maakt macht* te lezen waren. Vooral trokken de aandacht twee kolossale stroo- ken katoen, 6 M. lang, waarop in reuzen letters te lezen stond„De Friezen wil len algemeen kiesrecht," Het was een demonstratie van de Volkspartij in Scho- terland, die daarvoor de beschikking over een onmiddellijk aan de spoorlijn gelegen stuk weiland gekregen had. De arbeiders uit Beets, die op audiën tie bij de Regentes zijn geweest, spraken in het enkele oogenblik, dat het hun gegund werd iets te zeggen, over de pracht en praal., waarmede de Koningin nen werden ontvangen, terwijl de massa van het volk honger lijdt, en over de 1500, die Hare Majesteiten voor Beets hadden gezonden, doch dat hier met ge ven niet te helpèn was, maar dat er iets anders moest gebeuren. Voor zoover de arbeiders hei konden verstaan, antwoordde de Regentes, dat de Regeering daar wel in voorzien zou. Ook Stiens, Jubbega, Tjalleberd en en Surhuisterveensterheide zonden hun mannen, om hetzij aan de Regentes een adres te overhandigen, hetzij haar mon deling in te lichten. Ook was er nog een deputatie, bestaande uit Sienstra, Zandstra en mej. WeijerGiezen, be nevens misschien nog een enkele volks man. En het moet gezegd worden; zegt de berichtgever van „de Amsterd de mannen hielden zich goed, welke vreemde oogen al die hooge heeren over dat gezelschap opzetten. En ook, de Regentes liet toe, dat enkelen althans iets zeiden. Zoo zei o. a. Melle Lagen- veen van Beets„Mevrouw, ik, als ar beider, kom op tegen al die pracht en praal, waarmede u ontvangen wordt want de massa des volks lijdt honger, getuige de telkens herhaalde beden om hulp"terwijl zijn medegedeputeerde begaan met het meisje, dat van nature vroo- lijk en luchthartig was, maar wier jeugd en vroolijkheid door de dwaasheid van een oogen blik vergiftigd waren. Voor den Diet aaD do vormen gehechten ko lonist scheen haar misslag zeer vergeeflijk en vaD geene beteekeDis. Zelfs als zij mevrouw Hornby wilde dit niet bepaald verzekeren uitgegaan was met het doel haar minnaar op een ongepast uur te ontmoeten, was dit slechts iets,dat menig ander meisje vóór haar gedaan had en nog dikwijls genoeg zon doen. In Ripley's hart streden toorn en verachting van den lafaard, die weggeslopen was eo haar al den last alleen had lagen drageD, om den voorrang. Op zekeren namiddag kwam zij in de ont bijtkamer, waar zij met haar werk op haar schoot, met dofstarende oogen en recht voor zich uitkijkende, zich alleen bevond. Zij 9proDg op toen hij binnenkwam en dwong zich tot een glimlach. „Is n dat, mijnheer Ripley Ik dacht dat n met de anderen een partij tennis was gaan spelen" zeide zij zenuwachtig. Ripiey lachte en trok de schouders op. Jouke Postma sprak: „U heeft ƒ1500 voor Beets gegeven; maar met geven is het niet te helpen, want wij lijden nog honger." Beiden en ook anderen kregen iets tot antwoord, waar iets in kwam van „beproeven om van regeerings- wege te voorzien in de nooden." Aan mej. WeijerGiezen werd niet toegestaan, mondeling het protest te laten hooren, in een motie op een volks vergadering Woensdag te Leeuwarden aangenomen. Dat protest gold de weige ring van de zijde der Regentes om Zon dag een deputatie van drie personen te ontvangen, die haar eenigszins uitvoerig wilde inlichten omtrent den toestand der bewoners van „Arm Friesland". Mej. Weijer werd toegestaan, schriftelijk deze motie in te dienen. Bij de groote harddraverij te Leeuwar den droeg Zaterdag de kleine Koningin die prijzen uitreikte het Friesche costuum, dat haar den vorigen dag was Een aantal Friesche dames hadden, toen men vernam dat H.M. zich aldus in 't openhaar zou vertoonen, eveneens de kap weer opgezocht, die de meesten reeds vele jaren ongebruikt in de kast hadden liggen, niaar droegen die bij een kleeding „k la mode de Paris." Het denkbeeld om aan de Koningin een oud-Frieseh gewaad te schenken ter herinnering aan haar eerste bezoek aan Friesland, was niet nieuw, merkt de correspondent der N. R. CL op. Aan Koningin Sophie en ook aan Prinses Marianne viel hetzelfde ten deel. Maar de gedachte ontleent hare bete'ekenis dan ook juist in haren oorsprong aan een oud gebruik, een „adat" zouden wij haast zeggen." Het Friesch costuum is historiehet Friesch costuum, dat als dagelijksche dracht meer en meer in on bruik komt bij de vrouwen uit de stad, is het eere kostuum, het galakleed ge worden, dat alleen hij hooge feestelijke gelegenheden, op nationale gedenkdagen wordt gedragen. Na de harddraverij waren HH. MM. de gasten van de Staten der provincie, die haar een diner aanboden in de raads zaal van het stadhuis. In deze fraaie „Juist op het laatste oogenblik ben ik ontsnapt. Wat zou ook een oude hals als ik bij bet tennis-spel moeten doen P" zeide bij vroolijk. Denk je dat ik lust heb het overige van de week door de rnmatiek ge plaagd te worden Zeg eeDS, hoe komt het dat jij er niet bij bent Bride's wangen kleurden zich hoogrood en hare viDgers speelden zenuwachtig met haar draad. „Ik ik ben niet uitgenoodigd* zeide zij op zachten gejaagden toon. „Des te beter voor mij. Kom, Bride, doe je werk weg; 't heeft immers niet veel te beduiden „O, neen Bride glimlachte toen aij gehoorzaam haar werk opvouwde en in het mandje legde. „Laat ons dan sameD eene flinke wande ling over de heide doen. Je bleeke wangen zien er uit alsof een frissche wind ze goed zal doen." Bride nam de uitnoodiging verrokt aaD. Zij had eeu hekel aaD eenzeme waDdeüsgen, en sedert mevrouw Hornby aaD Cissy verboden

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1