VUSSINGSCHE COIIUW No. 71. Zondag 19 Juni 1892. 305te Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag*, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobl p nd, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Zijdie zich met het volgend kwartaalaanvan gende 1° Juli, op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. OPENBARE VERGADERING VAN DEN 6 E M E E N T E R A A D VAM VLISSINGEN, Op Maandag 20 Juni 1892. des nam. te 3 oren. Te behandelen zaken 1. Betrekkelijk de bestrating van een gedeelte Noordzeeboulevard. 2. Verzoek F. J. Clowting om opname als verzorgde voor eigen rekening in het Gasthuis. 3. Idem tot wijziging der begrooting van het Gasthuis over 1891. 4. Idem tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burger Weeshuis over 1891. 5. Idem van de heeren J. S. Pisuisse en L. F. Boekelman, om eervol ontslag als leden der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 6. Voorziening in de bovenstaande va catures. PATENTEN. Verkrijgbaar stelling der patenten voor tappers en slijters, over het dienstjaar 1883/93. Dc Burgemeester en Wethouders Tan (Gissingen, maken bekend dat de patenten roor tappers en slijters over hot dienstjaar 18'3/93 verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente secretarie, waar zij kunnen worden afgehaald van den 20 Juni tot en met den 4 Juli a s„ van des morgens 10 tot des namiddags 8 uren, de Zondagen uitgezonderd dat de patonten, die niet binnen diea tijd zijn afgehaald, overeenkomstig de bepalingen der wet, aan de huizen van de belanghebbenden zullen worden afgegeven door den deurwaarder der directe belaatingeu, tegen voldoening van hut daarvoor verschuldigde wordende de belanghebbenden tevens herinnerd, dat zij die desgevraagd hun patent niet kunnen vertoouen, zich blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. Eu is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den tS Ja ui 1892, De Burgemeester en Wetbonders voornoemd TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, f, n. van der bilt. HOOFDELIJKEN OMSLAG. Apcondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1892. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor hot jaar 1892, na door Gedeputeerde Statan van Zeeland bij hun besluit van 10 Juni 1892 no, 35 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijil van vijf maanden op do secretarie dor gemeente voor een ieder ter lozing is ncdergelegd, Vlissicgon, den IS Juni 189 i. Do Burgemeester en Wethouder* voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Do Secretaris, F. N. VAN DER BILT. AFSLUITING VAN WEGEN. De Burg. en Weth. van Vlissingen, maken bekend dat aan het bestuur van het watorschap Walcheren vergunning ia verleend tot het afsluiten voor bet ver keer met rij- en voertuigen en vee, van den Kapoen tjettoeg in Vlissingen op 4 en 6 Juli don Blauventoeg in Oost- en West-Souburg op 1 en 2 Juli. Vlissingen, 14 Juni 1892, De Burgomocstor eu Wethouders voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Socretarïs F, N, VAN DER RILT. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers der lichting 1890. De Burgemeester van VlissiDgen, gezien de daaftoe strekkende circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest, van 26 April 1892, A No 948'. 3e Afd. fProv. Blad No. 84.) ROEPT BIJ DEZE OPde ondervolgende, in doze gemeeute wouende. milicien-verlofgaDgers der lichting 1890 en hehoorende tot het korps gcnievrocpen, om zich, voorzien van hun voor «gezien" geteekonde verlofpas, hun zakboekje en al de voorwerpen van kleediug en uitrustiug door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, op den 1 Jnli 1892 bij hun korps te vervoegen ter plaatse als in de hun uit te reiken order ia vermeld en wel TELLE MAN, JAN hehoorende tot de gemeente EVEltSE, EVERT Vlissingen. Hij brengt hen verder onder het oog. dat zij die in gobreko blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij huane latere opkomst zooveel langer in dienst zullen- worden gehouden, cn dat volgens art. 145 der milicwet de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoot, als deserteur zal worden behandeld en geeft kennis dat voor het geval de verlofganger door ziekte of andere redenen buiten staat mocht zijn om op te ko men, bij doarvbn kan doea blijken, door vófir of op den dag voor de opkomst bepaald, een, op zegel geschreven, en gelegaliseerd geneeskundig getnigschrift van den be- haudclcuden geneesheer, of een ander bewijs of verkla ring ter gemeente-secretarie over te leggeu, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd ouder de wa penen kornèn, te dezer zake met voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich nu hunne herstel ling bij hun korps te vervoegen, teueinds daarbij in den wapenhandel te worden geoefend. En ia hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 18 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Een goed werk. i. In een paar opstellen heb ik gewezen op 't geen er gedaan kan en moet wor den, om zooveel mogelijk datgene te bevorderen, wat dienen kan om de al- gemeene en bizondere toestanden te ver beteren, en op deze wijze niet alleen meer tevredenheid, maar ook daardoor alweer meer welvaart en geluk te ver spreiden. Dit bad meer bepaaldelijk de volksklasse op 't oog. Er zijn evenwel nog andere toestanden te verbeteren, die op iedereen betrekking hebben, en maar al te dikwijls als van te weinig belang beschouwd, en daardoor over 't hoofd gezien worden. 't Is genoeg bekend, boe gedurende dezen winter bier en daar besmettelijke ziekten gebeersebt hebben en nog heer- scben. Ik bedoel hiermee pokken, diph- teritis en mazelen. Vooral onder kinderen waren er veel sterfgevallen, en verschei dene ouders moesten een paar hunner lievelingen missen. Wat een akelig' ge zicht, wanneer zoo menig deur bedekt is met het opschrift, dat dienen moet, om aan te kondigen, dat de beerschende ziekte ook in die woning is doorge drongen, en ook daar misschien spoedig een offer zal eiscben. Zoo menigmalen heb ik mij zeiven de vraag gedaan, of zulke aankondigingen wel doel treffen. Waartoe zijn ze bestemd?Ze moeten dienen, den voortgang der ziekte zooveel moge lijk te stuiten, door anderen opmerkzaam te maken en bun wel niet te verbieden, zulk een buis in te gaan, maar ben ten minste te waarschuwen, en te wijzen op bet wenscbelijke van afzondering. En wat gebeurt er nu dagelijks Tegenover enkelen, die ter wille van hunne kinde- re. of ben zeiven aan die waarschuwing gehoor geven, staan er eene massa, welke ...oh daaraan volstrekt niet storen, die den schijn aannemen, als wilden ze op zettelijk bet gevaar trotseeren, en zoo doende de verspreiding op onverantwoor delijke wijze in de band werken, 't Is toch in de laatste jaren meer dan eens o^rtuigend gebleken, boe men door strenge afzondering en afsluiting den v.brtgang der zoo gevreesde cholera beeft gestuit, en boe dit middel met Gods hulp met uitstekend gevolg is aangewend. Het is een onaangenaam gevoel, wan neer men als 't ware van den omgang met anderen zoo totaal is uitgesloten, wanneer onze woning geschuwd en ver meden wordt als eene plaatse des onheils, zooals dit bij overdrijving ook wel ge schiedt. Maar er bestaat in dit geval een middenweg, een goed middel. Wan neer de patient wordt afgezonderd en verpleegd op eene bizondere plaats, die daarvoor speciaal is ingericht, dan krijgt alles een vriendelijker aanzien, en het groote doel zal oneindig beter bereikt worden. Wanneer bij croup of diphteritis, deze gevaarlijke ziekten, waaraan zoovele kin- de"eUj belaasbezwijken, de lijders dade lijk worden verwijderd en overgebracht naar eene daartoe bestemde inrichting, d^n bestaat er oneindig meer kans. èn dat de patient zal herstellen, èn dat de ziekte niet tot eene epidemie overslaat. Dan beeft men ten minste veel gewonnen. Zulke inrichtingen dragen tegenwoor dig meer den naam van ziekenhui zen, terwijl ze vroeger meer gast huizen genoemd werden. De reden dezer laatste benaming moge wel hierin gezocht worden, dat daarin ook wonin gen werden aangetroffen, die aan parti culieren verhuurd werden, terwijl in de ziekenzalen de kranken werden op genomen en verpleegd. Daarenboven be- beboorden de zich daarin bevindende zieken meestal tot den geringen stand. Later zijn de gasthuizen aanmerkelijk verbeterd, vergroot en op geheel anderen voet ingericht en behielden toch sommi gen nog den vroegeren naam van gast huis. Over deze inrichtingen wilde ik echter niet spreken. Ik woon in eene plaats die in één op zicht gelijk staat met bet grootste aan tal steden van 't zelfde getal inwoners. Die overeenkomst bestaat in 't gemis van eene inrichting, waar zieken kunnen worden opgenomen, en voor de wen- scbelijkbeid biervan wilde ik een paar bewijzen aanvoeren. Om dit des te juister te kunnen doen, wil ik de verschillende behoeften nagaan van ben, die ziek zijn. Nu spreek ik nog maar van gewone, niet van be smettelijke ziekten. Een eerste vereisebte voor een zieke is rust en stilte. Stelt u nu eens verschillende buis gezinnen voor. Al zeer weinigen, zullen uit slechts twee personen bestaan en gesteld, dat dit zoo is, dan is 't nog niet zeker, dat de woning geheel' afgelegen, niet iu een straat met druk verkeer ligt. Wonen er vele menscben in 't zelfde buis, dan moet de woning al buitengewoon groot en ruim zijn, om den zieke een vertrek te kunnen geven, waar 't geluid, bet rumoer van 't dagelijksch leven niet geboord wordt. Stel nu tegenover zeer enkele bevoorrechte woningen ge rust honderden van kleineren om vang en dan zult gij moeten erkennen, dat de stilte daar niet gevonden zal wor den, vooral niet als er kinderen in buis zijn. Maar aangenomen, dat al de leden van 't buisgezin, door innige liefde voor den zieke aangespoord, al bet mogelijke doen, om bet gedruiscb, 't slaan met deuren, bet stampen en bard loopen op vloeren te vermijden, dan nog zal de zieke ik stel eens, dat bet de vader is toch gedurig 't een en ander van zijne om geving opvangen. Hij zal gedurig aan die omgeving, aan zijne huishouding herinnerd worden. Is bij de kostwinner, dan zal die bewustheid hem meer en meer hinderen bij de gedachte, dat hij niet voor ben kan werkendat zal zijne koorts eer verergeren dan verminderen, hem onrustig maken en zijne herstelling zoo al niet beletten, dan toch voorzeker vertragen en belemmeren. Bij de stilte beeft hij wel degelijk behoefte aan rust. Een tweede en nog voornamer ver eisebte is zuivere lucht. Hierover moet. men kunnen oordeelen door eigen aanschouwing en ochboe weinigen onder ons weten hieromtrent iets meer dan van hooren zeggen Wanneer me nigeen zich de moeite wilde g'even om een bezoek af te leggen in de woningen der achterbuurten, dan zou men sprakeloos van verbazing terugkomen. Wilt gij fnij even volgen? Daar in die steeg is een zieke. De lage voordeur staat aan. Wij doen die open en komen in een klein vierkant portaal. Aan de rechter? en linkerkant is eene deur, Wij trekken aan een touwtje en staan aan den in gang van een vertrek. Hoe vindt ge die atmosfeer? Waarom houdt gij uwen zakdoek voor den neus? Weg er mee! Adem maar met volle teugen de lucht uit dit vertrek in I Klein, laag en bedompt is 't bier. Niet bepaald koud, want in die zooge naamde potkachel is vuur, en 't eten voor beden kookt daar boven op. Ook dat deelt zijn geuren mee. We zien niemand, zoekende, zien we in den boek eene bedstede, en daarin ligt de patient. Vergelijk die eens met uw ledekant 1 Och toe, steek daar uw hoofd eens in, en zeg me dan eerlijk, boe ge die atmosfeer vindtMaar genoeg over bet totaal ge mis aan zuivere lucht voor die zieke vrouw. Gij baast u, om er uit te komen ge snakt naar de frisscbe buitenlucht. Ja 1 zegt ge, dat was nu ook een zeer armoedige woning, en ik zou 't er geen half uur in uithouden. Alles waar, maar laat mij u eens doen opmerken, dat er tal van menscben uit den burger- en zelfs uit den zeer fatsoenlijken stand gevonden worden, die er instinktmatig een afkeer van schijnen te hebben, om de ramen hunner woningen niet eens in 't jaar, bij 't schoonmaken, open te zetten, maar alle dagen de lucht, de zuivere, zoo noodige lucht, binnen te laten komen, de vertrekken flink te laten doorwaaien. Bij boe velen kan men komen, bij wie men een muffe lucht waarneemt, tengevolge van 't dicht houden van de ramenHoe velen zijn niet van meening, dat vooral ziekenkamers zorgvuldig gesloten moeten blijven, zon der te bedenken, dat alle schadelijke uit wasemingen blijven hangen en nadeelig zijn voor de zieken. Dat zijn meeningen cn vooroordeelen, die, niettegenstaande al 't nieuwe licht der wetenschap, nog niet uitgeroeid zijn. Casacara.

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1