VLISSIMJSCHE COURANT. M te laat Berouw. j^o. 57. Vrijdag 13 Mei 1892. 303te Jaargang. Gemeentebestuur. Uitslai Jer Miezii van lefa voor Je Miciale Staten ia Zeeland. FitSIILLETOi. Onveiligheid van Vaarwater. De Burgemeester vau Vlissingen gelat op de aanschrijving vaa den Com missaris der Koningin in dit gewest, d.d. 9 dezer maakt bekend dat van 25 dezer af tot nadere aankon diging, het gedeelte der Noordzee, gren zende aan de kuststrook van Noord-Holland, tusschen het zuidelijk uiteinde van de Hondsbossche zeewering en Egmond aan Zee, onveilig is ten gevolge van te nemen proeven met granaten, gevuld met schietkatoen, in de Schoorlsche en Ber ger duinen. Een roode vlag zal tijdens de proeven op den top van een der duinen worden geplaatst. Het onveilige terrein strekt zich tot 7000 M. van die vlag uit. Vlissingen, 11 Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Binnenland. Vlissingen, 12 Mei. {Gisteren per bulletin reeds bekend gemaakt.) Middelburg. Van de 4895 kiezers stem den er 8346. Van onwaarde waren 32 brief jes, zoodat de volstrekte meerderheid der stemmen 1658 bedroeg. Uitgebracht waren op da heeren W. A. Graaf vau Lijnden 1969, D. A. Dronkers 1896, J. C. Lantsheer 1860, J. H. Snij der» 1799, dr. J. van der Beke Callenfels 1788, J. Verkuijl Quakkelaar 1561, D. J. Oggel 1467, H. J. van der Meer 1359 en L. Hosselaar 1299 stemmen. Herkozen zijn alzoo de aftredende leden de heeren r W. A. GRAAF VAN LIJNDEN, D. A. DRONKERS, J. C. LANTSHEER, J. H. SNIJDERS, en Dr. J. VAN DER BEKE CALLENFELS. Goes. Uitgebracht 3502 stemmen. Her kozen de aftredende leden de heeren J. M. KAKEBEEKE met 1826, M. DE JONGE Jzn. met 1835, Mr. C. LUCASSE met 1876, B. M. DEN BOER met 1866, stemmeu. Voorts verkregen de heeren J. Oele Hz. 1645, J. J. Ochtman 1544, G. Schipper 1490, en J. G. P. Timans 1416 stemmen. Hulst. Geldige stemmen 2060, Her kozen de aftredende leden, de heeren VAN WAESBERGHE JANSSENS met 1210 en Mr. J. G. V AN DEINSE met 1081 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Moerdijk, Rotnpu, Maertens en Oggel, die resp. 990, 919, 888 en 606 stemmen verkregen. De affoop in deze districten was gisteren bij het afdrukken vun het bulletin nog niet be kend. Sluis. Uitgebracht 1082 stemmen. Her kozen de aftredende leden, de heeren Mr. P. C. J. HENNEQUIN met 953, J. O. RISSEEUW met 924 en W. C. DE SMIDT met 916 stemmen. Tholen. Geldige steramen 932. Herko zen de aftredende leden, de heeren Mr. J. H. L. VAN BUREN met 707 en A. HOL- LESTELLE met 711 stemmen. Op de hee ren A. J. de Wilt Andriessen en L. J. Dorst waren resp. 156 on 133 stemmen uit gebracht. Zierikzee. Uitgebracht 1116 stemmen. Herkozen de aftredende leden, de heeren Mr. J. C. VAN DER LEK DE KLERQ met 944, Mr. J. C. POKKER roet 805 en B. G. VAN DER HAVE mot 807 stemmeu. Uit goede bron vernemen wij, dat bij contract „the Bristol Steum Navigation Company' zich verbonden heeft een veer- tiendaagschen stoomvaartdienst in te richten tusschen Vlissingen en Bristol. Zijn wij goed ingelicht, dan ziju er onderhandelingen gaande voor nog een tweede lijn tusschen Vlissin- en een Eügelsche haven aan de westelijke kust, terwijl tevens ingericht zou worden een geregelde verbinding tusschen Vlissin gen en een der Noordelijke Duitsche havens. In verband hiermede, is men ijverig bezig om het daarheen te leiden, dat eene directe waterverbinding met den Rijn tot stand kome. Mocht nu nog gevolg gegeven worden aan het voornemen om de Castle steamers weer in de binnenhaven van VlissiDgen te doen binnenloopen, dan mag men met recht zeggeu, dat de haven9 van Vlissingen laug- zaoierhand gaau heautwoorden aan het doel, waarvoor zij roet groote kosten aangelegd zijn. Een rechtstreeksche verbinding met Loudon Thames kwam reeds tot stand door de stoombooten van de firma Little &Juhnstou, die wekelijks de Vlissing6che haven aandoen. Wij mogen reeds zonder eenige overdiij- ving zeggeu, dut deze uitbreiding van Vlis singen met buitenlandsche havens grooten- deels te wijten is aan den feilen strijd, dien do Engelsche lijnen tusschen de Oostkust van Engeland eu de haveus van Nederland, hierin ondersteund en aangemoedigd door belanghebbenden in de verschillende havens, aandoen aan de lijn Vlissingen-Hull, door de Zeeuwsche Stoomvaart-Maatschappij onder Nederlandscbe vlag en als bij uitstek Natio nale liju in bet leven geroepen. De controle van al deze lijnen zal zijn in de handen van de directie van de Zeeuwsche Stoomvaart-Maatschappij, tevens directie van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", Koninklijke Nederlandache post. Naast het correspondentie-kantoor (book- i.) HOOFDSTUK I. „Is dit werkelijk nw laatste bezoek, mijn heer Ripley Zullen wij u niet weer zien z/Neen, komende week ga ik onder zeil naar Engeland. Eigenlijk moest ik hier niet zijn, maar ik kan niet weggaan zonder n en Justin vaarwel te zeggen." „Dat zon ook wat moois geweest zijn als ge 't niet gedaan hadt Hierbij keek jaffrouw Romsine deu spreker verontwaardigd in 't gelaat. „Het zon ons alles behalve plezier gedaan hebben. Hoe lang zijt gij van plan in Engeland te blijven ffDat weet ik niet precies. Dat hangt geheel af of ik mij daar genoegzaam amuseer* antwoordde mijuhoer Ripley onverschillig. Hij haalde zijn tabakzak voor den dag en stopte zijn pijp onder het spreken. „Ik ben van plan het er eens goed van te nemen. Ik denk niet dat ik u bij mijne terugkomst hier zal vinden, hè Gertie voegde hij er bij, terwijl hij haar van onder zijne donkere wenkbrauwen scherp opnam. Gertie Romaine glimlachte en kreeg eene kleur. „Zeker niet, of gij moest weer beel spoe dig terug zijn" antwoordde zij oprecht. „Wij trouwen tegen Kerstmis, deck ik." „Met Kerstmis 1 Ik dacht dat het veel vroeger was. Ik weet zeker dat Dick Hol ton mij dit toch gezegd heeft", zeide mijnbeer Ripley op eenigszins verbaasden toon. „O, Dick 1 Gij moet u niet storen aan hetgeen hij zegt" antwoordde Gertie met eene voorname minachting, die haar gezel deed glimlachen. Vóór Kerstmis kan bet niet gebeuren, als het dan nog wel gebeurt. Ik moet een nieuwe huishoudster voor Jus tin opzoeken eu zorgen dat vóór mijo ver trek van hier alles voor aïjn geraak ge- makers) dat zich vroeger alhier vestigde en waaraan ongeveer 30 personen, mee9t vreem delingen werkzaam zijn, is dezer dagen een tweede gekomen, dat hoogst waarschijnlijk binnenkort nog door een derde zal gevolgd worden. Zijn de voordeelen, die zij aanbrengen, voor de ingezetenen dezer gemeente niet gering, voor het Rijk niet minder, doordien dagelijks door hen euorm veel brieven en telegrammen worden verzonden. Door deze groote vermeerdering van werk zaamheden, zal wel uitbreiding van post en telegraaf personeel noodzakelijk worden. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in bet 6e district, dd. 9 Mei jl., hebben in de betonning van de Wester-Schelde de navolgende veranderingeo plaat9 gehad li! de Everingen 1. Zwarte buikton no. 4c, verplaatst in 92 d M. water. Ligging 51" 22' 2* N.b. en 0° 59' 57" W.l. van Amsterdam. 2 Zwarte buikton no. 4a, verplaatst in 10,7 M. water. Ligging 51° 22' 21" N.b. en 0° 59' 48" W.l. van Amsterdam. 3. Zwarte buikton no. 4d, bij geplaatst in 10,4 d.M. water. Liggiug 51° 21' 45' N.b. en 1° 0' 11" W.l. van Amsterdam. Door de commissie van middelbaar on derwijs werden alhier jl. Dinsdagavond met een toepasselijk woord van haren vice-v«>or- zitter, den heer J. Jauszen, prijzen uitgereikt aan de leerlingen der burger-avondschool, die zich in den afgeloopen cursus door hunnen aan den dag gelegden ijver en hunne gemaakte vorderingen in de verschillende vakken van het onderwijs eene onderscheiding hadden waardig gemaakt, en wel Voor de wisknndige vakken aan M. de Kan, J. Schot en J. de Smidt, leerlingen der le kl.aan C. van Beers, P. J. van Eggel en J. van de Hofstede, idem der 2e kl. Voor het rechtlijnig teekenen aan J. Scbot, J. C. de Koster en M de Kan, leerlingen der le kl.; aan G. M. N. Piera, J. Bertijn en J. Erobregts, idem der 2e kl. «Voor het handteekenen aan J. de Smidt, J. Schot en J. Roelse, leerlingen der le ki. aan L. Joosse, J. J. Peij en G. Ver- hoeve, idem der 2e kl. Inbond van no. 20 van het Geïllustreerd Zondagsblad der Vlissingsche Courant hetwelk Zondag 15 Mel a. s. verschijnt: Ken ernstige bedreiging met illustratie - Spoken, naar het Duitscli van Gerstacker - Ren Eskimo in het gevecht met een ijsheor met illustratie - Een vreemde verschijning met illustratie - Dame» aan de stembus met illustratie - Het escorte vao den betaal meester met illustratie - Eindelijk, naar het Engelsch - Godsvrucht naar de schilderij van ltobert Blijach- lag - Krijn Brouwer, een dorpsvertelling - Niet vleiend met illustratie - Vliegen - Wonderen van do telephoon - Poëtische barbiers met twee illustraties - Een herinnering aan Keizerin Eugenie - Voorde huis vrouw - Anecdoton - Schaakrubriek - Mededeelingen regeld is." „Ge meent zeker een goed vrouwtje. Zou dat niet beter zijn „Veel beter, maar hij is zoo koppig en heeft zoo'n afkeer van het huwelijk" ant woordde Gertie. „Hij schijnt, vrees ik, uw voorbeeld te willen volgen." „Daar heeft hij volkomen gelijk aan en de onde vrijer lachte welbehagelijk in zijn vuistje. „Een jongman, die getronwd is, is een man, die in zijn verderf gestort is. Dit zegt Shakespeare, de koning der dichters en de wijste der menschen." „Zoo, zegt dat die Shakespeare 1" herhaalde Gertie op minachtenden toon. „Ik weet niet veet van hem, en ik lees nooit zijn werken of ik verwonder mij dat de men schen zooveel beweging er over maken maar ik durf zeggen dat hij zelfeeu dwars kop van een ouden vrijer was, te oud en te leelijk om een eokel meisje te krijgen." „O, Gertie, o, wat weet gij er van Hebt ge wel eens van Anna Hathaway ge hoord vroeg mijnheer Ripley. Gertie schudde het hoofd. Bij Kon. besl. is de Commissaris der Ko ningin in Zeeland gemachtigd tot bet bij eenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Zaterdag 21 dezer, teneinde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in plaats van wijlen mr. J. Mooleuburg. Bij Kon. besluit is aan W, F. J. Wagtho, op verzoek, eervol ontslag verleend als kao- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen. Bij Kon. besluit is L. A. Van Asperen van de Velde benoemd tot burgemeester der gemeente Brouwershaven. In de gislereu gehouden zitting der Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot ver betering van Schipbeek, Regge en Berkel. De beraadslagiugen werdcu voortgezet over de conclusie van het rapport in zake de Jachtwet. De heer De Kanter verklaart alleen in 't algemeen belang een petitionnement te hebben opgezet. Er zijn vele duizenden die niet meeteekenden, omdat zij onder de pluk staan. Dat wild schade toebrengt is niet weer- sprokên en wordt bevestigd door tal van verklaringen uit alle deelen des lands. Talrijke gewassen wordeD door 't wild ver nietigd. Buitengewone vergunningen baten niet om schade tegen te gaan, en worden zeer moeilijk verkregen. Spr. wil geen afschaffing van jacht en Jacht wet, maar wijziging, vrijheid van eigendom, behoudens art. 641 B. W. en onbeperkt toe- eigeningsreebt van wild door den grondbezitter. Het heerlijk jacbtrecht moet worden afge schaft tegen schadeloosstelling en met gelijk tijdige conversie in grondrente. Aan deu mi nister van Justitie vraagt hij, of vau hem aanwijzing der Jachtwet te wachten is. Het amend-Boreei bestrijdt bij. Do heer Faruecombe Sanders bestreed de conclusie der meerderheid, als tweeslach tig. Hij wenscht in 't algemeen uit te spre* keu de wenschelijkheid van heczieuing met afkoop van het heerlijk jachtrecht togen schadeloosstelling. Nadat de heer Van der Kaay de con clusie der meerderheid had verdedigd, be streed de heer Reekers onbeperkt toeëige- ning9recbt, terwijl de heer De Beaufort be toogde dat de Minister nnttiger zijn tijd kan besteden dan aan jachtwetwijzigiog. Heden voortzetting. (Zie laatste berichten.) Het hoofdbestuur der Nederl. Maatschap pij voor Geneeskunst heelt een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gericht, ten betooge, dat de groote meerderheid van leden der vereeniging geeoerlei uitzonderingsbepa lingen wenschelijk acht, als door den Minister „Nooit? Wie was zij? Een van zijn heldinnen „Neen, kind, zij was zijn vrouw. Zij woonde in een prettig zonderling gebouwd oud buiteDtjo te Stratford-on-AvoD" ant woordde de heer Ripley, op een toon van afschuw en vermaak. „Ik zal als ik in Engeland ben derwaarts een pelgrimstochtje doen. Iedereen gaat het huisje van Anne Hathaway zien.' „En de bezoekers schrijven hunne namen in een klein boek ja, dat weet ik" ant woordde Gertie met eene uitdrukking van verheven minachting „en praten half fluisterend over zijn genie en treuren over de verdorvenheid van den tegenwoordigen tijd I Alsof de menschen thans niet hon derd maal knapper en verstandiger zijn daa in Shakespeare's tijd 1 O, ik ben zoo blij dat ik in een nieuw land woon dat onze grootste dichters en schrijvers namelijk als wij die ooit zullen hebben tot do toekomst in plaats van tot het verledene zullen behooren Het benieuwt mij boe u Engeland bevalleD zal. Het zal een groote

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1