BIJVOEGSEL Gemeentebestuur. faKsatMSKrassf®. Gemeenteraad. Vervolg Sinneniand. De Bnrg. en Weth. van Vliasiagvn, gelet op de circnlniro van den commissrria dor Ko ningin in ditgowest vau 28 April 1892 ^Prov hl. no. 35), betrekkelijk microscopisch onderzoek van Ameri- kaausch varkensvloesoh, waarschuwen de ingezetenen voor het gevaar dat in het gebruik van varkensvleosch in rauw en of 'ongaren toestand gelegen kau zijo. Vlissuigeu, 30 April 1892, De Burg. on Wcth. voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. VACCINATIE, Gelegenheid tot kosleloote Inenting en Eerinenting. Burgemeester en Wethouders vau Vlissingen, gelet op de circulaire van den beer Commissaris der Koningin iu Zeeland dato 25 April 1892 Ano 982 Prov. blad 33. overwegende, dut met bet oog op de zoowel in de gemeeute Nijmegen als elders, voorkomende geval len van pokken, het van het grootste gewicht is, de meest mogelijke voorzichtigheid, dienaangaande, iu acht te nemen brengen daarvoor onder de algemeene aandacht dat er we'selyktch itóeren Donderdag van 12 tot I u»r gels- ge aheid bestaat, tot kosteloos inenten eo herUenten, waartoe belanghebbenden zieh in bet gasthuis kunnen vervoegen bij Dr C. A. DUYVIS gemeentegeneeskuu- dige en bevelen den ingezetenen ten teerste aan, om zoowel voor zich als voor hun gezin, van dit voorbe hoedmiddel gebruik te maken. Vlissingen, 80 April 1892. De Burg. et) Weth. voornoemd, TÜTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Zitting van Vrijdag 29 April. Voorzitter de heer Tuteiu Noltheoius. Afwezig de heeren J. Verkuijl Qaakke- Jaar met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt m^de dat door Ged. Staten geen bezwaar wordt gemaakt in de toegestane verhoogde subsidie aan het alge meen armbestuar voor 1891, alsmede eene kennisgeving van het gemeentebestuur van Koudekerke, dat het de rekening over 1891 en de begrooting over 1892 van den Vlis- singen-Kondekerkscheu straatweg heeft goed gekeurd wijders een schrijven van den vice-presi dent van den Raad van State, houdende bericht dat de gemeeoteraad des verlangend 4 Mei a. kan tegenwoordig zijn bij het ver slag inzake het beroep van den raad van een beslnit van Ged. Staten, waarbij goed keuring is onthouden aan de gemeente-be- grooting voor 1892 en tevens zijne belangen kan toelichten, welk eeu en ander voor ken nisgeving wordt aangeuomeo. Wordt overgelegd het jaarverslag der ge meente over 1891, alsmede het 26e verslag over 1891 van de vereeniging tot het ver- leeneu van hulp aan minvermogende oog lijders voor Zuid-Holland, te Rotterdam. Tot leden voor het stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten in Mei a., worden benoemd de heeren 5. Altec en A. A. A. E. Gewin; tot plaats vervangende leden de heeren F. EL C. Wi- baut en C. A. Kalbfleisch. Ter beuoeming van eene onderwijzeres aan school F, (hoofd mej. M. E. Schuurman), worden voorgedragen mej. D. M. C. vande. Kreke, onderwijzeres te G >rinchem, mej. J. Saellen, onderwijzeres te Riotmolen en mej, E. F. M. L. Janssen, onderwijzeres te Krab- bendijke. Bij de eerste stemming, die plaats had verkreeg mej. van de Kreke 7. mej Snellen 6, en mej. Janssen 1 stem. B'j da tweede vrije stemming vereenrgden zich 8 stommen op mej. vau de Kreke, 5 op mej. Snellen en 1 op mej. Janssen, zoo dat eerstgenoemde als onderwijzeres aan school F. werd benoemd en de benoeming werd gerekend intëgaan met den dbg der indiensttreding. De voorzitter deelt mede, dat voor het maken van een gedeelte gemetseld trottoir van af den Boinvrijeu toren tot aan den Weatbeer bij de onlangs voor dat werk plaats gehad hebbende aanbesteding, voor het minst is ingeschreven door den heer P. van Beers alhier, voor eene som van ƒ2350. Niettegenstaande deze som het danrvoor geraamde 2219.55) met ongeveer ƒ130 overtreft, houden Burg. en Weth. zich over tuigd, dat eene herbesteding van dit werk voor de gemeente geen beier resultaat zal opleveren en slellen zij mitsdien voor het werk aan den heer van Beera voor do door hem ingeschreven som van 2850 te gunnen. De commissie van fabricatie en fioanciën adviseeren tot aanneming van dit voorstel. Alzoo wordt besloten. Burg. en Wetb. stellen voor om de bij raadsbesluit vau 15 November 1890 aan den heer G. Alberts Lzn. als concessionaris van den atoorabargedienst tusschen Middel burg en Vlissingen verleende conce99ie tot liet hebben van eene vaste aanleg- los- en Isidingplaals voor de stoombarges aan den Peperdijk alhier, met ingang van 1 Mei a. op JiiZelild vonwnrdm over te dragen aan den ondernemer van een uieuwen dieust, den heer C. van de Klooster. Alzoo wordt besloten. Wordt besloten tot deu onderhandschen verkoop aan W. Stroo Lz. 172 Ms gemeen tegrond, gelegen aan de Glacisstraat tegen den prijs vaD 8.50 de M3, alzoo tot een totaal bedrag van 602, met bijbetaling van 98 60 voor troUoirkosten. I loiu aan den heer M. van D >89elaar, voor en nmnens ^Vlissings Burgervereeniging," gevestigd alhier 400 M3 gemeentegrond, ge legen aan de Glacisstraat tegen deu prijs van 3.50 de M* alzoo tot een totaal be drag vau ƒ1400 met bijbetaling van 184 voor troUoirkosten. IJem aan den heer P. Kasleleijo, aanne mer alhier 150 M3 gemeentegrond, gelegen aan de Gl icisstraat, waarvan 112.5 Ms tegen ƒ4 eu 37.50 M3 tegen 3.50 de M3, alzoo tot een totaal bedrag van ƒ581.25 roet bijbetaling van 69 voor troUoirkosten. Ilem aan W, Stroo Dz. 88 M* gemeen tegrond mede aan dezelfde straat gelegen tegen den prijs van ƒ3.50 de M3 alzoo tot een totaal bedrag van 808, met bijbeta ling van 5Q.60 voor troUoirkosten. De openbare^ zitting gaat over ia eene zitting met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde deelt de voor zitter mede een iugekomon adres van den beer A. Ie Clercq, bouwkundige te Krainin- gen ter overname in koop 600 M3 gemeen te grond gelegen aan den Badhuisweg* eri stelt voor over dit verzoek eene beslissing te nemen in eene volgende zitting, waartoe wordt besloten. Als na komt aan de orde van de behan deling van het adres van onderwijzend per soneel om toepassing van verhooging hun ner jaarwedde bij bet verkrijgen der be voegdheid tot het geven van onderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek. Burgemeester en Wethouders stellen na eene uitvoerige toelichting van hun voorstel voor, afwijzend op dit adres te beschikken en wel voornamelijk op grond, dat de vrijo- en ordeoefoningen niet behooren tot de vakken, waarin (behalve de bij de wet ge noemde) bovendien onderwijs kan gegeven worden, maar tot die, waarin onderwijs moet gegeven worden te beginnen met 1 Jtnuari 1893. Zij outkennen daarbij, dat de raad, toen hij zijo meergenoemd besluit tot toe kenning van verhooging voorde aanteekenïng vari bij-acte nam, daarmede bedoeld heeft die bepaling ook toe te passen voor vakken, welks later bij eene wijziging der wet werden aangenomen. De commissie van financiën adviseert met 3 tegen 1 stem tegen de aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. De beraadslagingen over dit voorstel geopend zijnde, verklaart de heer Gewin voor het voorstel van Burg. en Weth. te zullen stem men eo wenscht zijn ait te brengen stem te motivecren. Hiertoe overgaande zegt spreker, dat, wanneer men het aan adressanten gegeven advies van den heer de Witt Hamer er. de in een uitvoerig schrijveD medegedeelde ziens wijze van den arrondissements-schoolopziener van der L-k de Clercq leest, men tot de conclusie komt, dat de zink uit een rechte- kandig oogpunt beschouwd, voor aanneming vatbaar is. Dit brengt echter niet mede, dat men daarom verplicht zou zijo, zijne goed- keareode stem aan het verzoek te geven, wanneer men toch, zooals spr. de overtuiging heeft, dat tij, die indertijd de verordening vaststelden, alleen op hot oog hadden, de vakken, die destijds onderwezen werden, men moreel niet verplicht is dit te doen, to meer, wijl destijds de raad de milde bepaling alleen opnam om den naijver der onderwijzers op te wekken. Bereids werd hiervan ruimschoots gebruik gemakt, wat te verdedigen valt. Niettemin tal hij, zich niet plaatsende op een advocaten standpunt, uit zedelijke over tuiging voor het vooistel van Burg. en Weth. stemmen. De heer Van Raalte zegt, dat de com missie van financiën met 3 tegen 1 stem beslont tegen de aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. advie9 uit te brengen. Daar zij echter geen rapport uitbracht, ver meent hij dientengevolge het een en ander in het midden te moeten brengen. Het voorstel van Burg. en Wetb. zon hij van ütiancieele zijde beschouwd, op bijna dezelfde gronden kunnen bestrijden als de heer Gewin. De vratg dient echter gesteld te worden Wat is recht en hebben reques- trantcn recht op de handhaving der beslaande voorschriften teu huunen opzichte aan te dringen. Iu antwoord hierop is hij hel vol- maakt eens met den beer de Witt Hiroer, die eene verhooging hunner jaarwedde voor de bewuste aanteekening op hunne acte alles zins gewet tigd acht. Hij vindt de verdediging van het voorstel van Burg. en Wetb. wel wat spitsvondig eD zagt dat Burg. en Weth, geenszins uit te maken hebben, wat do be doeling van de door deu raad vastgestelde bepaling is. En wil men beweren, dat die acte facultatief is gesteld, dan voert bij daartegen aan, dat elke aanteekening op eene acte zoo is. Doch hoe het zij, onwe- derlegbaar staat bel naar zijne overtuiging vast, dat voor elke aanteekening op eene acte 25 per jaar behoort toegekend te worden. Vandaar dat hij tegen het voorstel van Burg. en Weth. zal stemmen. De heer Gewin acht het facultatief -tellen van de acte voor vrije- en ordeoefeningen juist in het voordeel van hot aangevoerde en handhaaft overigens zijn standpunt in deze. Do heer Kalbfleisch zal voor het voorstel van Burg. en Weth. stommen, op grond in 1882 eene verordering ij gemaakt waarin de guuatige bepaling voor verhooging der jaar wedde van onderwijzers staat opgenomen, die echter door den raad in 1889 is gewijzigd, waardoor de weg werd afgesneden voor verhoo ging van jaarwedden voor bij-acte en alzoo het beweerde recht der onderwijzers vervalt. De heet Alter wenscht er op te wijzen dat hij de in der tijd gemaakte verordering beschouwt als een soort van contract, dat met de onderwijzers is aangegaan en al zoo dient uitgevoerd te worden. De beer Mortier zal voor het voorstel van Burg. en Weth. stemmen, op grond dat hij zich met het door hen eu don heer Gewiu aangevoerde, volkomen kan vereenigen. De heer van der Beke C»llenfole kant zich daarentegen tegen het voorstel van Burg. en Weth. op grond hij voor zich overtuigd is, dat eene verhooging van jaarwedde voor bij-acteu deo onderwijzers rechtens toekomt. De heer van Uije Pieterse zegt dat het in den aard der zaak ligt, dat door Burg. en Weth. dit punt een ernstige overweging heeft uitgemaakt, waarbij niet alleen op het belang van reque9tranten is gelet geworden, maar tevens ook op de gronden, waarop zij hun aanspraak willen doen gelden. Hit volkomen eens zijnde met het aangevoerde door de b.b. Gewin en Kalbll iisch, ontzegt hij requestran- ten mede bet recht zich te beroepen op de bepaling in de verordering van 1882 en vol hardt hij, ondanks het rechtskundig rapport, dat dienaangaande is uitgebracht, bij zijn ge nomen besluit, dat rechtens te verdedigen volt. Alzoo van oordeel zijnde dat requestranten geen recht hebben op de gevraagde toelage en tevens dat het onbillijk zon zijn de vroe ger aangenomen onderwijzers boven de later aangenomene te slellen, zal hij niet mede werken om deu een te geven, wat men een ander onthouden wil. Da heer van Rialte bestrijdt den lieer van Uije Pieterse, en voert uog aan, dat noch uit de notulen van den raad van 1882, noch uit iels anders de bedoeling van het voor geschreven betreffende de bij-acten blijkt, en waar de wet niet daidelijk is moet het recht geschieden aan de zwakke zijde. De vroeger aangenomen onderwijzers hebben aansprnak op de hun toegekende toelage, waarom hij het niet onbillijk tegen over anderen zon vinden, hnn die toe te staan. Nadat de heer van der Beke Callenfels en Alter het gedane verzoek hadden onder steund zegt de Voorzitter dat hij gemeend bad, dat de raad zich roet bet door Burg. eo Weth. uitgebracht rapport wel zou kunnen vereeuigen. Gebleken is echter, dat dit geens zins het geval is, Ook vau den heer Raalte had hij verwacht dat hij voor het voorstel van Burg. en Weth. zou stemmen. Het voorstel van Burg. en Weth. verdedigende dankt het hem, dat do acten voor vrije oefe ningen het best te vergelijken zijn met die van handwerken voor meisjes, welke vakken tot dus verre facultatief zijn gesteld. Door hel verzoek van requestranten toe te staan loopt men gevaar op een hellend vlak te komen waarvan men moeielijk zal kunnen afrakeD. In elk ge val zou hij het bejammeren, indien bet voorstel van Burg. en Weth. Diet door den raad tferd aangenomen. Nadat de heer van Rialte nog verklaard bad dat hij door de toelichting van Borg. eu Welh. nog niet tot andere gedachten was gekomen, worden de beraadslagen gesloten en het voorstel van Burg. eu Welh, in stemming gebracht. Voor stemden de heeren Gewin, Harder, Loois, van Uije Pieterse, Mortier, van Hoeve en Kalbfl-iscli. Tegen de heeren Aller, Winkelman. Che valier, Wlbaut, Delvoye, van Raalte en van der Beke Cullenfels. Door het staken der stemmen zal das iu een volgende zitting ovor het lot van het voorstel moeten be slist worden. Wordt besloten lot eene 6e wijziging der gemeente begrooting voor 1891 tot een be drag van ƒ2195,87. Burg. en Wetb. overwegende dat met 31 Mei a. s. de navolgende contracten en over eenkomsten eindigen, betreffende 1°. het ophalen van de beer, aich, vuil nis, grnis en inestspeciêu enz., aanbesteed in 1881 voor den tijd van 12 jaren aan P. Duijvekot, sleeper eu landbouwer alhier; 2°. den onderhandschen verkoop van de iu de gemeente verzameld wordende a9ch en mestspeciëfl aan Duijvekot voornoemd; 3°, het in pacht afstaan van een perceel weiland aan denzelfiLn 4°. het in onderhaudscheu verkoop afstaan van den in de gemeente verzameld wordende beer aan H. van Kerkhove ILes, handelaar en land vetter te LikeceQ. Wijders, dat het wenschelijk was mei het oog op de hangende kwestie betreffande de Marinehaven alhier, de thans loopende con tracten enz. voornoemd, onderhands voor één jaar te verlengen ten einde later, wan neer eene besliisiug omtrent de Marineha ven zal zijn genomen, lot eene definitieve regeling over te gaan. Niettegenstaande de meerdere kosten des wege 2600 bedragen zullen, vermeenen Barg. en Welh. toch in het belang der ge meente te handelen door het voorstel te doen hun te machtigen bedoelde contracten voor den tijd vnn één jaar te verlengen met bijvoeging dor bezwarende voorwaarden op grond dat naar hunne meening geen vooruitzicht bestaat tbans betere voorwanr- den te beJingen en bij eene eventueele te hoaden openbare verpachting zeer waar schijnlijk of in het geheel niet of op oog onvoordeeliger voorwaarden zal worden in geschreven. Met algomeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Ten aanzien eener ingediende concept ver ordening tot heffing eener belasting op de beertonnen teneinde zooveel mogelijk grooto uitgaven van de gemeente desbetreffende wordt de behandeling hiervan aangehouden tot eene volgende ziliing. Niets meer te behaudelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. De voorgenomen vereeniging van Obrist. Gereformeerden en Ned. Gereformeerden (of Doleerenden), waaromtrent men op do in Juni te Amsterdam te houden synode zal beslissen, schijnt naar men aan het JV. v. d. D. doet opmerken nog niet zoo zeker te zijn, als men zoo oppervlakkig wel zon meenen. Blijkens de stemmen, die er in sommige bladen dier richtingen opgaan, laat het zich aanzien, dat men een uieuwe af scheiding, als die van 1834, tegemoet gaat bij de Christ. Geref. Kerk. Reeds heeft de Christ. Geref. gemeente vbd Waddinxveen zich van de Crhist. Geref. Kerk afgeschei den en zich bij den minister van Justitie als zelfstandige /Christ. Geref. gemeente naar het Reglement van 1869" bekend ge maakt. Het laten vallen van dat reglement

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 5