V IJSSIVGSCliE COURANT LIEFDE EN BEREKENING. No. 40. Vrijdag 1 April 1892. 303te Jaargang. FSUILLETON. 10-) Gemeenteraad. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post Ï.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Engo- land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. inhoudende het Algemeen Verslag der vereeniging tllulp in Nooden vervolg Advertentiën. De bevoegdheid tot het geven van Lager en Middelbaar Onderwijs. {SloU) Maar indien deze wijze van oplei ding uitsluitend gevolgd werd, zouden er zware offers van de schatkist worden ge ëischt, door het groot aantal kweekscho len, dat zou moeten worden opgericht I Natuurlijk. Er zullen zooveel kweek scholen moeten zijn,en zoodanig ingericht, dat elk jaar minstens zooveel gediplo meerden den cursus verlaten, als liet aantal ontstane vacaturen bedraagt. De statistiek zal hierin de regeering den weg wijzen. Maar gesteld eens, dat het aantal kweekscholen verdriedubbeld moest worden, daar staat toch ook tegenover, dat de cursus minder lang zou behoeven te duren, en dat er heel wat geld zou worden uitgewonnen door de afschaffing der normaalscholen, der toelagen aan personen, die onderwijzers opleiden, der beurzen aan kweek- en normaalscholen en der acte-examens. Want met het beurzen-stelsel moet wor den gebrokenwel moeten het onderwijs en de leermiddelen gratis door het Rijk worden versterkt. Het salaris der onder wijzers moet van dien aard zijn, dat het lokaas der beurzen kan worden afgeschaft. In denzelfden geest moeten ook de leeraren voor het Middelbaar Onderwijs worden opgeleid. Nu recruteert men deze personen uit allerlei kringen. Er zijn academisch-gevormden bij, evengoed als gewezen hoofd- en hulponderwijzers, 'er zijn er ook onder, die hunne vorige betrekking om allerlei redenen vaarwel zegden en als docent optraden, nadat zij eene acte hadden weten te veroveren. Ook voor deze inrichtingen moeten de leeraren, nadat zij een omvangrijker voorloopige opleiding aan de H. B. School met 5 jarigen cursus hebben genoten, me thodisch worden opgeleid. Zoo zou de Mid delbare school uitsluitend onder de leiding komen van mannen, die haar volkomen kennen, omdat zij zelf met vrucht een volledigen 5 jarigen cursus hebben ge volgd. De academisch-gevormden voor het gymnasium, de zonen van het middelbaar onderwijs voor de H. B. Uit het Engelsch. Hij ligt haar onder het spreken half van haar zetel op, geleidt haar door de kamer, doet de deur open en kijkt haar na, terwijl zij langzaam, waggelende en met een gang, zoo geheel ferschilleod van haar gewonen staligen gang de trap opklimt. Hij heeft me delijden, groot medelijden met haar, maar voorzeker is het niets meer dan eene recht vaardige vergelding voor het leveo, dat zij yerwoest en de zonde, die zij bedreven heeft. School. Het aantal kweekscholen voor deze inrichtingen zou hoogstens een vier- of vijftal behoeven te zijn. Ook hier moest het eind-diploma der kweekschool gelden als leeraarsacte, natuurlijk met dien verstande, dat hier eene splitsing zou moeten gemaakt worden voor aan staande leeraren in de letterkundige, en die in de wis- en natuurkundige vak ken. Maar verder moest de splitsing ook niet gaan. Om tot de letterkundige af- deeling te worden toegelaten zou men op het eind-examen der II. B. S. voor alh letterkundige vakken (talen, geschie denis en staatswetenschappen) een voU doend cijfer verkregen moeten hebben, ten einde na het verlaten der kweek school ook in al die vakken onderwijs te mogen geven. Dezelfde weg zou be wandeld moeten worden met de wis- en natuurkundige vakken (aardrijkskunde en handelswetenschappen ingesloten). Er heeft voor de Middelbare School te veel versnippering van vakken plaats gehad, en daardoor heeft de eenheid in het onderwijs schade geledendaardoor is schijngeleerdheid en africhting in plaats van algemeene en harmonische ontwikkeling in de hand gewerkt. Het is van algemeene bekendheid, dat de oud-leerlingen der kweekscholen, ook waar deze bij het Middelbaar onderwijs werkzaam zijn, tot de beste leerkrachten worden gerekeud. Het is op dien grond,dat wij de kweekschool-opleiding noodzake lijk achten voor allen, die bij het lager en middelbaar onderwijs met het geven van onderwijs belast zijn, en dat wij onder dat systeem de acte-examens niet alleen overbodig maar zelfs schadelijk noemen. Het onderwijs in gymnastiek en tee kenen zal wel altijd aan specialiteiten op gedragen worden, en daarvoor zullen dan afzonderlijke acte-examens noodig blijven. HJz. Zitting van Woensdag 30 Maart. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Afwezig de heeren Gewin, VaD Raalte eu Verkuijl Quakkelaar met- en de heeren Delvoqe en Wibant zonder kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede eene kennis geving van den heer J. de Boer te Nieuwe Hij keert naar den salon terog en is spoe dig weder in zijne gedachten verdiept; db eene poos komt de Earl bij hem en hoo- rende dat zij ziek is, gaat hij tot haar. „Ligt ze in flauwte zegt hij. „Och hemel, ik heb haar vroeger nooit zien be zwijmen 't is zeker do hitte.' Ralph staat op, doet de deur open en gaat naar buiten in de frissche avondlucht; misschien, zoo deukt hij, ontmoet hij de meisjes, die zoo vroolijk snappen kunnen, wat wel noodig is daar de avond tot nu toe alles behalve aai^enanm was. Spoedig hoort hij ze aankomen, lachende en babbelende als twee eksters; beideu schrikken bij de komst van Ralph, eu Maud zegt vroolijk „Ik hield u voor een spook, het eerste, dat wij gezien hebben. Zie' zeide zij, terwijl zij eeu stuk van de treurwilg omhoog hield Pdkela, dat hij, onder dankbetuiging voor het iu hein gestelde vertrouwen, zijne benoeming als ouderwijzer aan school E aanneemt,, wat voor notificatie wordt aangenomen. Wordt overgelegd de 138e rekening en het verslag der commissie voor de Zuemms- en Visschors'oeurs over 1891, waaruit blijkt, dat het kapitaal der beurs op Uit. December 1891 beliep 231,659.92» tegenover 221.758,71 in 1890. Wijders, dat het ledental met 7 decl- uemers vermeerderde en door 9-1 deelnemers werd gecontribueerd 2975,71, bedragende de ontvangsten aan inleggelden 1039.20. Aan premiëu werd iu 1891 uitgekeerd 4070.83. In 1891 werd ontvangen 25185.50® uit- gegeveu 23862.63, zoodat de overgelegde tekeniug sluit met een batig saldo van 1822 87s Do commissie merkt daarbij terecht op, dat het resultaat steeds als guostig kan worden aangemerkt en de pensioenen ook ook dit jaar gevonden konden worden uit de betaalde inlagen en contributiën, zoodat met het oog op het een en ander het fonds der Zeemans- en Visscherabeun voor de zee varenden en hunne weduwen in deze gemeente niet genoeg kan worden gewaardeerd. Naar aanleiding van het ingediende be zwaarschrift van J. J. 11. Bolfroid tegen zijne niet-plaatsing op de kiezerslijsten wordt op voorstel van den Voorzitter zonder hoof delijke stemming besloten, adressant daarop te plaatsen, waarna de Voorzitter de zitting sluit. Binnenland. Vlissingen, 31 Maart. Lijst van brieven geadresseerd aan onbe kenden, ten postkantore alhier ter verzending ooi vangen gedurende de le helft der maaud Maart jl. Van der VeldeD, Amsterdam mej. A. W. J. van Vugt Roelofs, Rotterdam. Verzonden geweest naar Amerika Louis Heuser, New-York. Idem naar Duitschland Gebrs. Stem, Keulen. Benoemd - met ingang van 1 April tot telegrambesteller alhier, de beer Bogaard te Middelburg, thans postbode van daar op Oost-Sonburg en Ritthem. „Generaal' Booth kwam Dinsdagavond met den mailtrein van 10 uren alhier aan,vergezeld „wij hebben onze armbanden gewonnen en onze wenschen uitgesproken ik ben be nieuwd of wij ze beiden zullen krijgen.' „Zeker krijgt gij de armbanden' zegt Ralph, terwijl hij de stukjes hout van de beide meisjes aanneemt „en ik hoop dat nwe wenschen bevredigd worden, indien zij lot uw geluk 9trekken. Ik mag zeker wel niet vragen wat ge gewenscht hebt!' „Wij mogen het u niet zoggen' antwoordt Violet „omdat dan de betooveriog verbroken is. Maar ga met ons terug om te wenscben. Ge zult toch wel het een of ander wenschen.' „Eene heele boel dingen' antwoordt hij „maar ik twijfel of ik die allen door wen schen kan krijgen.* „Dat weet gij niet' zegt Mand. „Hoe dat zij, laat ons naar de bron teruggaan ik wilde nederkuielen en het gezicht van mijn van de kolonels Nicol (secretaris), Pollari, Oliphant en Mevr. Olipbant-Schoch, b.ene- veu8 de adjudanten Clark, Bonthuis, Velle- rna en ailjudante Luppens en de stafkapi teins Goovaars en Powell. Door do officieren en de soldaten van Vlis singen en omliggende korpsen werd de gene raal aan den trein onder de pontonhal opge wacht en begroet met Hallelujah. De generaal beantwoordde deze ovalie met eene toespraak die door een zijner kolonels onmidJellijk in het Hollaudscb vertaald werd. Hij dankte hen dat zij, niettegenstaande het koude we der, nog naar bier waren gekomen om hem te begro-iten. Gaarne had hij ook hier hunne oefening geleid, doch hij had geen tijd meer, het speet hem wel, maar het is nu eenmaal niet anders. Hij bad in Holland veel, ja zeer veel sympathie ondervonden, en drukte hun op het hart goede heilsoldaten te zijn en te blijven, hij zou voor hen allen bidden. Hallelujah 1 Hierna begaf hij zich, vergezeld van zijn staf, naar de tot vertrek gereedliggende mailboot. Door de politie was het terrein in de hal afgezet, zoodanig, dat de generaal ongehinderd kon passeeren en de begroeting ontvangen, en dat het talrijk aanwezige pu bliek tevens de gelegenheid niet ontnomen waa om te zien en te booreD. Bij Kod. besluit zijn benoemd bij het 3e reg. inf., tot majoor, de kapitein G, van Essen, van hot 6e reg,tot kapitein de lo luit. E. Tonnet, van bet 2e reg. De indeding dezer nieuwbenoemde of- ficeren is resp. iu de garnizoenen te Vlissin gen en te Bergen-op- Zoom. Bij Kod. besluit is o. m. peDsioen toege kend aan den heer J. C. T. C. Hackstroh, majoor der iofaDterie op non-activiteit. Bij Kon. besluit is, op verzoek, aan den heer C. J. A. Ferckeu eervol ontslag ver leend als notaris te Ter-NeazeD. Aan den calamiteusen Eendrachtpolder (Zaamslag) is oodo ooverafschaivÏDg ontstaao. Voorloopig kan deswege worden bericbt.dat hare leDgle ongeveer 55 M. en de breedte 60 M. bedraagt. Tengevolge dier afschui- ving i3 een gedeelte van twee strandhoofden en eenig rijsbeslag gelegen voor een kraag stuk verloren gegaan. Sedert Januari 1890 hebben aan genoemden polder geen afschuifingen plaats gegrepen. In de Tweede Kamer werd gisteren aan genomen de overeenkomst met België om- aanstaanden man in 't water zien, maar do moed ontbrak er mij toe daar wij zoo alleen waren.' „Wat zegt ge, het gelaat fan uw aan staanden man in het water zien?* herhaalt hij verbaasd. Beide meisjes harsten in lachen nit. Vio let is zichzelve het eerst meester. „Ja' zegt zij „gij moet bij de bron knie len en zeggen „Laat haar, die eenmaal mijne lieve vrouw zal zijn, „uit hel water naar mij opzien.' Natuurlijk zou ik zeggen „man' gaat zij voortDan kijkt gij in het water en dan verschijnt een oogenblik later het gelaat van dien persoon, met wie gij gaat trouwen.' „Laat ons dan terugkeeren' zegt hij, het best oordeeleDde haar niet te zeggen dat hare moeder ongesteld is,

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1