VLISS1IMGSCQE COURANT. LIEFDEENBEREKENING. No. 39. Woensdag 30 Maart 1892. 309te Jaargang. FEUULLITOM. De bevoegdheid tot het geven, van Lager en Middelbaar Onderwijs. Er valt in onze dagen een ijverig streven op te merken naar verbetering van het veeltijds kommervol bestaan der onderwijzers, en naar wegruiming van alles wat de ontwikkeling van het volks onderwijs in den weg staat. Zoo heb ben eenige onderwijzers in de arrondis sement Emmen en Ommen eene beweging op touw gezet, om adressen te richten aan den Minister van Binnenlandsché Zaken en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, verzoekende eenige hervormingen tot stand te brengen, welke duidelijk en nauwkeurig, zij het ook in wat opgeschroefde bewoordingen, zijn geformuleerd. Bedoelde onderwijzers dringen er op aan lo. dat het openbaar lager onderwijs geheel rijkszaak worde, en de onderwijzers rijks-ambtenaren 2o. dat de a. s. onderwijzers uitsluitend worden opgeleid aan kweekscholen, waar men slechts kan toegelaten worden op vertoon van een eind-diploma eener Hoogere Burgerschool met 8j. cursus, en dat het eind-examen der kweekschool gelden zal als onderwijs-acte; 3o.dat de benoemingen geschieden na sollicita tie, en in den regel naar anciënniteit4o. dat de scholen worden verdeeld in klassen, en het salaris van een onderwijzer der laagste klasse ƒ800 zal bedragen, ter wijl het hoofd eener school bovendien 74 van het salaris der klasse zal ge nieten, benevens vrije woning of ver goeding daarvoor; 5o. dat aanspraak op pensioen worde verkregen op 60-jarigen leeftijd, terwijl 70-jarige leeftijd verplicht tot aftreden en 6o. dat leerplicht worde ingevoerd tot het 14de jaar. De onderteekenaars zullen zelf wel niet verwachten, dat al hunne wenschen binnen een kort tijdsverloop zullen wor den vervuldmaar toch hebben zij een goed werk gedaan met duidelijk aan te wijzen, welke hervormingen naar hun inzien in het lager onderwijs noodig zijn. Onder de genoemde hervormingen komt er eene voor, welke van zeer ingrijpen den aard is, nl. die welke betrekking heeft op de bevoegdheid tot het geven van onderwijs, en de wijze waarop die be voegdheid wordt verkregen. Inderdaad, de opleiding der lagere on derwijzers is stelselloos en gebrekkig, die der leeraren bij het Middelbaar on derwijs is in het geheel niet geregeld. De opleiding der leeraren aan de Gymna sia kunnen wij hier buiten bespreking laten. Alle verschijnselen toch toonen aan, dat de tijd nadert, dat aan deze inrichtingen uitsluitend academisch ge vormde docenten les zullen geven, en dat voor hunne vorming tot leeraren eerlang meer zorg zal worden gedragen dan tot düsver geschiedt. Wij bespreken dus hier uitsluitend de opleiding der onderwijzers aan lagere en middelbare scholen. Beiderlei soort van scholen hebben toch een zelfde doelde verstan- - Uit het Engelsch. „En toch* zegt zij, langzaam «en toch zegt hij dat hij mijn man was.* Als dat waar ia, wat ben ik en wat zijn mijne kinderen dab Weer zinkt haar hoofd dieper en doet zij een geamoorden zucht hooren. z/Ga voort* zegt zij weder ffga voort.* ffHij eprak tot mij van den tijd,* en waarlijk ik herinner het mij*, gaat Ralph voort, //toen de Earl en hij naar uwe hand delijke ontwikkeling der leerlingen en hunne vorming tot deugdzame leden der maatschappij. Zij, die tot zulk eene ge wichtige taak geroepen zijn, dienen eene speciale opleiding voor hun ambt te genieten. Daaraan behoort vooraf te gaan eene algemeene voorbereiding in die kundigheden, waarin ieder beschaafd mensch eenig3zins tehuis behoort te zijn. Met de aanvoerders der adres-beweging zijn wij het eens, dat die voorbereidende opleiding in ons land het best verkregen wordt- aan de Hoogere Burgerscholen met 3 en 5 j. cursus. Als nu de aan staande onderwijzer behoorlijk onderwezen is in de 4 moderne talen in de wis- en na- kundige vakken, in de aardrijkskunde en de geschiedenis, alsmede in de beginselen der staathuishoudkunde en van het boek houden, en verder aan een kweekschool in zielkunde, opvoedingsleer, methodiek en zang (of het bespelen van een muziek-instrument), terwijl hij aan eene modelleerschool in de praktijk van het onderwijs geoefend wordt, dan (en dan alleen) kan men zeggen, dat de onder wijzer voor zijne levenstaak voldoende is voorbereid, en dat liet, indien hij dien weg heeft gevolgd, overbodig is hem nog eens een acte-examen af te nemen, maar dat het eind-diploma der kweek school hem dienen kan als onderwijs- acte. Dan hoeft hem ook later nog niet eens de kostbare eu moeielijke gang naar het hoofd-onderwijzers-examen te worden opgelegd, want ook buitendien zal de onderwijzer de eenmaal verkregen kennis trachten uit te breiden. Het groote onderscheid, dat ook nu nog ge maakt wordt tusschen hulp- en hoofd onderwijzer, moet vervallende tijd toch is gelukkig al lang voorbij, dat de hulponderwijzer (ondermeester) tevens zoo wat de buisknecht van den hoofdonder wijzer (bovenmeester) wasde een zoowel als de ander is de opvoeder en de onder wijzer onzer kindereu, eu wieu zulk eene gewichtige taak op de schouders gelegd wordt, moet genoegzaam, d. i. geheel voor zijn ambt zijn voorbereid en slechts zij zullen de eersten onder de broederen zijn, die den meesten tact -toonen te bezitten om tot het hart der kinderen te spreken en hun geest te ontwikkelen een talent, hetwelk slechts verkregen wordt door toewijding en ervaring. H. Jz. (Slot volgt.) Binnenland. Vlissingen, 29 Maart. Gisteren avond hield de vereeniging //Hulp in Nood* haar achtste algemeene vergade ring in het lokaal van den heer A. Bul. Met inbegrip van 6 bestuursleden, waren slechts 20 leden tegenwoordig. De 8 overige bestuursleden konden wegens ongesteldheid de vergadering niet bijwonen. De rekening en verantwoording over het dongen. Niemand kon zeggen aan wien gij de voorkeur gaaft, maar hij verzekerde mij dat gij toen alleen hem bemindet en gij naar nw wenscb in het geheim geëngageerd waart. Gij giiigt naar een afgelegen streek in Wales wonen en daar schonkt ge het leven aan een kind een meisje. Ik behoef u niet alles te zeggen wat hij tot mij sprak, de herinnering er van moet in uw hart even levendig zijn als hel in het zijne was Gij verliet uw huis, giugt met hem mede en werdt in het geheim ge trouwd z/Neen, niet getrouwd* roept zij uit ffniet getrouwd.* ffHet geheime huwelijk was tegen nw wensch,* gaat Ralph voort, zonder op bare interruptie te letten ^waarom kom bij niet zeggen; hij achtte zich reeds gelukkig ge noeg van u en uwe liefde onder alle om- dienstjaar 1891 werd bij afwezigheid van den penningmeester door een lid der fiuan- tieele commissie voorgedragen. Deze com missie had alles in de stiptste orde bevonden en stelde de vergadering voor de rekening goed te keuren tot een bedrag van ƒ1367.11 .in ontvangsten en 1270.96 in uitgaveD, zoodat op nieuwe rekening kon overgebracht worden de som van ƒ96.15. De secretaris herinnerde in het algemeen verslag aan het vijfjarig bestaan der ver- •eenigiog en deelde mede hoe het bestuur in het afgeloopeo jaar evenals in de vooraf gaande jaren bleef voortgaan om vooral de verborgen armoede tegemoet te komen. De yereenigiDg mocht weder op den steun van velen rekenen, maar toch meende de secre taris de hulp der leden te mogen ioroepen om te trachten het ledental nog meer uit te breiden, opdat het bestunr nog meer zou kunnen doen, dan het na reede doet. In een onzer volgende nommers stellen wij ons voor het algemeen verslag geheel op te nemen om ook van onze zijde steun aan de vereeniging te verleeneD en hare werkzaamheden meer algemeen bekend te maken. De heeren A. J- van Ockenburg, E. M. Chevalier eu W. L. Winkelman, die volgens den nieuwen rooster aan de beurt van af treding waren, werden als bestuursleden herkozen, terwijl ook in de later gehouden bestuursvergadering het voorzitterschap op nieuw aan dea heer van Ockenburg werd opgedragen. Ook de leden der fioanciëele commissie, de heeren J. Ie Sage van Hoeve, P. L. Mets on J. W. H. Brouwer, werden herkozen en lieten zich de benoeming welgevallen. Van de gelegenheid tot het vrageu van inlichtingen werd gecu gebruik gemaakt. Aan bet eind der bijeenkomst bracht de heer Tutein Nolthenius, ook als burgemeester, zijn welgemeenden dank namens de verga dering aan het bestuur voor de vele zorgen en moeiten, waarmede het zich belastte om ia den nood der hatpbehoeveude ingezetenen te voorzien, vooral bij hen, die niet in de termen vielen om den steun van burgerlijke of kerkelijke armbesturen te genieten. Hij sprak den wensch uit, dat nog velen hun steun aan de vereeniging mochten ver- leenen en verzekerde het bestuur dat hij vau zijn kant alles zou doen, waarmede hij de belangen der vereeniging zou kuuden bevorderen. Door applaus gaf de vergadering bewijs van instemming met het gesprokene. Nadat de voorzitter den heer Tutein Nol thenius bedankt had voor diens welwillende woorden, werd de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Vlissingen op morgen (Woensdag) 30 Maart, des namiddags te 21/a uren, ter behandeling van eeii bezwaarschrift van J. J. H. Belftoid tegen zijne niet plaatsing op de kiezerslijsten. Voor rekening van het departement van koloniën zal bij de Kon. Maatschappij ,/De Schelde* alhier, een vaartuig worden gebouwd standigheden verzekerd te zijn. Gij gingt naar eene afgelegen streek in Wales, en daar werd u een kindgeboren een meisje.* z/Hij beeft u de waarheid gezegd, behalve wat het huwelyk betreft* zegt zij op zon derling harden toon. tHet is alles waar wat gij zegt, maar nooit was ik zijne vrouw hij heeft dat gezegd opdat ik uwe achting niet verliezen zouhij vergat dat, als ik met hem getrouwd ware geweest, mijn huwelijk met den Earl onwettig is en mijne kindereü o, het is wreed nu met zulk een geschiedenis tot mij te komen. Hij meende het goed, maar bet is niet waar, ik was zijn vrouw niet.* Ralph k(jkt haar nieuwsgierig eenige oogenblikken aan en vervolgt toen. //Bijna twee jaar leefdet gij gelukkig te zamen, en toen was kolonel Colthorne ge dwongen buiten 'e lands te gaangij wei dat bestemd is tot bestrijding van den opiam- smokkelhandel. Bij Kon. besl. zijn herbenoemd tot kan- tonrechter-plastsvervanger iu de kantons Middelburg, mr. W. A. Van HoekOost- burg, W. C. De SmidtTerneuzeD, mr. J. P. Dronkers Tholen, C. J. de Vulder van Noorden. Uit vertrouwbare bron wordt aan hel Dgbld medegedeeld, dat, behalve de reeds vermel de hoofdofficieren, die met ingang van 1 Mei a. s. worden op pensioen gesteld, nog met dien datum zullen volgen Generaal-majoor Timmermans, inspectenr vau den geneeskundigen dienst der land macht luit.-kolonel Behnesleg, directeur van 's rijks magazijn van geneesmiddelen gen.- majoor 'Taets van Amerongen gen.-majoor van der Beek gen.-majoor Joostgen.-ma- joor Steenbergbe; gen.-majoor Egter van Wissekerke. Zouden worden benoemd Tot inspecteur der infanterie gen.-majoor llardenbeig tot commandant der 2. divisie: kolonel Kool, met rang van generaal-ma joor tot commandant der vestingartillerie generaal-inajoor Bergansius tot commandant der 3. divisie kolonel Muschart, met rang van generaal-majoortot commandant der Nieuwe Hollandsche Waterliniekolonel Michtëlis, van het 2e reg. iufanterie tot inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: de kolonel van der Borcbt van Lichtenberg, met den rang van generaal majoor. Door tusscbeDkoiB8t van de Commissaris sen der Koningin, is aan de burgemeesters namens den Minister van Marine voor het samenstellen van een uitgewerkt ontwerp voor eene vrijwillige marioe-reserve opgave verzocht van het personeel, uitmakende de bemanningen der talrijke atoomvaartuigen, die als passagiers,- sleep- of vrachtboot de rivieren en binnenwateren van ons laDd be varen. Naar wij vernemen, ia men aan 's rijks munt te Utrecht op liet oogenblik druk be zig met de vervaardiging van nieuwe munten die met de beeltenis van onze Koningin zullen prijken. In de eerste plaats komen daarvoor in annmerkiug de dubbeltjes, waar aan groote behoefte bestaatdan volgen de kwartjes, en daarna zullen de guldenstuk ken worden aangemunt. Het model van Harer Majesteits portret was hiervoor zooals bekend is door prof. JuDger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goed doch het schijnt dat de verdere uitvoering aan de artistieke eischen die mochten gesteld worden zoo weinig heeft voldaan, dat de eerste partij der reeds geslagen ^dubbeltjes* zelfs door het muDtcollege moeten zijn afgekeurd. Zijn wij wel ingelicht, dan zou in dezen stempel thans eenige wijziging zijn gebracht. Het zou zeker wel te betreuren zijn in dien de eerste muntstukken, die met de beeltenis onzer Koningin prijken zullen, door gerddt met hem te gaan, daar gij bang waart voor de zeereisgij weigerdet uw huwelijk inet hem bekend te maken en hij gaf u, dwaas genoeg, denk ik,' uw zin. Hij liet u hopen dat hij binnen den tijd van een jaar poa terugkeeren. Arme roan I toen hij vap dien tijd en van uw kindje sprak, schreide hij als een kind.* Weer houdt hij op, en de stilte in het' Vertrek wordt door het half onderdrukte snik ken der vrouw afgebroken. ^Binnen drie maanden* gaat Ralph voort, boorde hij van u dat het meisje dood was en gij voornemens waart naar uw vaders huis terng te keereD; en in een anderen brief, een brief, dien hij mij liet zien het was eene wreede en gevoelIooze,Honora schreeft gij dat de Earl aanzoek om uwe band bad gedaan, dot hij beloofd had dat, indien gij zijne vrouw wildot worden^ hij p nooit zon

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1