Gemengd Nieuws. Buitenland. kerke (N.B.) door ds. C. van Dis te Sil— volde. Cmt. Geref. Kerk. Beroepen te Helle- voetslais ds. O. Los te Oud-Vosmeer. Ned. Gerep. Heek (doleerend.) Dj. Wolff te Axel komt voor op het viertal te Apel doorn. Bedankt voor Arnemuiden door ds. J. Brouwer te Naaldwijk. RECHTSZAKEN. Door het Kantongerecht te Middelburg zfjn jl. Dins dag o. m. veroordeeld: M. de W., wegeui het weg nemen ran Toorwerpon, gegroeid aan de werken veu een rijkskanaal, tot f i b, s. 2 d.A. S., wegens to, droekeneebap en 2o opgeven van een valachen naam,, tot f b. i. 1 d. on r 3 b. a d.P. S„ P. de P, wegeni het wateren op atraat buiten de bakken, ieder tot f 1 k. a. 1 d.; J. C. de M„ wegens idem idem en droukenichap, tot f 1 b. e. 1 d. en 2 weken h. Vardor wegens dronkenschap: J. S. on M. de L,, ieder tot 3 maal 3 weken h.J. A. W., W. B., A. V., N. H„ Th. B. S ieder tot fib, i. I d.; 8. H. D., tot 5 d. h.L. J. F.. J. Q. N., K. de R„ ieder tot f 2 b. s. 2 d. Allen alhier ou veroordeeld mede ia de kosteu van liet geding. Het aau de M. Ct. ontleende bericht in ons vorig nommer, als zou de Prov. boot jl. Ztterdag morgen op de hoogte van Bor- sele door een zoogenaamde windhoos over vallen zijn, eischt, naar wij van betrouwbare zijde vernemen, eenige nadere opheldering. "Van een windhoos toch is op de reis geen sprake geweest. Door onhandigheid van een der matrozen brak het kettingje van een der ramen van de machine-lantaarn, waardoor dit raam dichtsloeg en twee glazeu braken. De scherven hiervan kwamen in de machi nekamer terecht. Door den slag die dit te weegbracht schrob de machinist, die, niet wetende wat er gaande was, onmiddellijk liet stoppen, wat echter geen oponthoud veroor zaakt heeft, daar de boot op tijd hier aan kwam. In de nabijheid van het dorpje Grauw aan de Belgische grens zijn, naar men oos meldt, heden uacht te circa 12 uur, twee maréchaussees slaags geweest met zes Bel gische smokkelaars, tengevolge waarvan een der maTechanssées, een joDgman van 24 jaar, door zijn makker, die hem wilde ontzetten bij ongeluk in beide handen getroffen werd. Per Prov. boot van 10.30 is de gewonde, onder geleide van een wachtmeester en een brigadier, naar het militair hospitaal alhier overgebracht. In het circus Carré zal thans het vol gende te aanschouwen zijn. Midden in den circus wordt eene rotonde geplaatst, daarop eene kleinere en nog eens oen kleinere, zoodat men di-n vorm van eeD reuzentulband krijgt. Op de groote rotonde heen worden acht kleinere geplaatst. Op deze komeu de acht trakhenerhengsten te staan. De heer Carré plaatst zich boven op de pyramide. Op den eersten omgang in zijn onmiddellijke nabijheid komen de vier goud vossen, op den tweeden omgang de acht tijgerhengsieD. Deze twee rijen paarden be wegen zich in tegenovergestelde richting. Om de rotonde heen komen een twaalftal hengsten iu draf een nieuwe cirkel vormoD, terwijl in de buitenste opening langs den rand van de manége in tegenovergestelde richting een rij paarden draveu. Wanneer alles in beweging i9 schijnt het alsof de piramide draaide. De geheete manége is met de rnim 40 hengsten gevuld. Te Breda worden sedert het Carnaval drie veldartilleristen vermist. Men vermoedt, dat hnn een ongeluk is overkomen. - De commissie te Beets, die besloot 30 krotten op te ruimen en daarvoor flinke ar beiderswoningen in de plaats te stichten, heeft zich tot verreners gewend met rot- del te lichten. Zij ziet er beminnelijk uit, terwijl zij lang3 de groene lanen in galop rijdt, de koele lucht hare wangen levendiger kleurt dan gewoonlijk en hare blauwe oogen stralen van genot. Eene poos later komen zij aan eene zicli ver uitstrekkende vlakte van woiland, met hier en daar eene hooge, groene haag, die de landerijen van elkander scheidt. Hier is de plek, waar de hit naar hartelust kan draven en sprongen maken, en het paardje, dat even goed weet als zijne meesteres wat van hem verlangd wordt, schiet in galop en springt de hagen over, terwijl Bruno hem zoo goed mogelijk volgt door er door te krui pen. Aan het uiteinde van een zekeren akker staat een heel hooge haag met een groote sloot aan den anderen kant; over deze beide heen te springen zal nu een staaltje zjjn van zoek, voortaan geen vergunning meer te verleenen voor het bouwen van hotten of plaatsen van woonhokken op aan hen toe- bohoorende gronden. Te Tilburg viel een werkman op de fabriek achterover van een trap, tengevolge waarvan hij reeds den volgenden dag over leed, nalatende eene vrouw en zes kinderen. j Een arbeider te Gaaslerland houdt uit louter //aardigheid," er een viertal ratten op na, die trouw eu goed verzorgd worden. De fatten zijn Ünisgenooten of liever, als 't woord gebruikelijk was, //kamergenooteu." Wan neer de man 'a avonds van zijn werk is thuis gekomen, verwelkomen ze hem op zeer vriendelijke wijze ze springen op zijn knieën of op zijn hoofd, of verbergen zich in den zak van zijn jas. Het voedsel dat ze krij gen, is hetzelfdd dat de baas en de vrouw nuttigen. De kleur der dieren (waut 't zijn geen gewone ratteü) is zwartbontwat de grootle betreft, ze zijn kleiner dan de gewone rat. Het getal joDgeo door éen wijfje per jaar het leven geschonken, bedraagt onge veer zestig. De Haarl. Ct. bevat de volgende me- dedeeling omtrent een curieus getal. Wij maakten, zegt zij, toevallig kennis met een getal, dat een wonderlijke eigenschap vertoont. Brengt men het eerste cijfer van links naar rechts over, dan verkrijgt men een getal dat juist 3 maal zoo groot is. Maar ook als meu 2, 8, 4, of 5 cijfers op die wijze overbrengt, steeds komt er een getal, dat juist een veelvoud van het oorspronke lijke getal oplevert. Wij noemen hier het getal niet, doch ooze lezers zullen het allicht zei ven kannen yinden. Maar als iemand hunner ons dan kaD in lichten aan welke bijzonderheid dat getal die eigenaardigheid ontleent, dan houden wij ons voor zijne mededaeling aanbevolen, die wij gaarne in de courant zullen opnemen. De zoo onbestemde opgave doet ons den ken aan het vraagstuk, hoe oud de schipper is als de mast vaa zijn schip 30 roet meet. Te Bergen op Zoom is bet optreden van het Leger des Heils oorzaak van onge regeldheden geweest. E.-n joelende, zingende menigte wierp do ruiten in bij den kapitein van het Heilsleger en mishandelde een agent, die de orde trachtte te handhaven. De bur gemeester verscheen daarop met de politie,- gevolgd door een brigade bereden maréchaui- séd en met een flinke charge joeg deze de massa uiteen. Niettegenstaande dat, bleven de samen scholingen >p verschillende punten van de stad aanhouden en werd door den burge meester besloten do militaire macht te hulp te roepen. Te 7 uur werd onder klokgelui en bekkenslag van de pui vaa het raadhuis een proclamatie voorgelezen, waarbij alio samenscholingen van meer dan twee per sonen werden verboden. Te gelijker tijd verschenen infanterie en artillrrie-patrooilles in de straten en dreven alle samenscholin gen niteen. In de kazerne Markiezenhof werd een detachement infanterie, ter sterkte van 120 man, geconsigneerd en in de Blokstallen 40 man bereden veld-artilleristen, om, zoo noo- dig, dadelijk uit te kunnen rukken. De orde bleef echter verder gehandhaafd. Een 18 jarig meisje te Broek (Er.) zou Zondag jl. ter kerk gaan. Zij moest op haren weg derwaarts over een plank, die over een diepe vaart ligt. Door de sneeuw was de plank glad. Het meisje gleed uit en viel in het kaDaal. Zij zonk dadelijk en leven loos werd zij opgehaald. -— Terwijl, eenigen tijd geleden, de ^pros- pector" Brandt, bezig was om de kruin vaa de u Bachelor Mountain* (Amerika) effen te MurielB bedrevenheid in de edele rijkunst. Haar pols slaat altijd sneller en haar bloed vloeit altijd sneller door hare aderen als zij dezen sprong doet.Beauty werpt den fraaien kop omhoog en maakt zich gereed voor den sprong, maar op dat oogenblik schrikt zij door het geblaf van een vreemden hond, zij rukt hevig met den kop, springt over de haag, maar valt hals over kop in de sloot. In een oogenblik heeft Muriel haar voet uit den stijgbeugel losgemaakt en spoort haar paard, door zachtkens aan den toom te trekken en den kop te streelen, op te staan. Beauty ligt den kop op en ziet hare mees teres met groote, droevige oogen aan, waarop langzamerhand een doffen glans kwam. Bruno is door de haag gekropen en begint, nadat hjj een oogenblik rond Beauty gesnuffeld en zich ongetwjjfeld over tuigd had dat er iets niet in den haak was, I maken, deed hij een ontdekking, waardoor hij een.sklaps rijk werd. Hij ontdekte name lijk een spelonk, waarvan het gewelf van druipsteenen voorzien was, dragende gemid deld voor een waarde van 10.000 doll, per ton aau zuiver zilvererts. Men bericht dat de spelonk vijftig voet breed en 200 voet lang is en verder dat er genoeg zilvererts aan da oppervlakte is, om Brandt een mil- lionair te maken. Behalve het zilver bevatte de spelonk keukengereedschap en monschen- geraamten, vermoedelijk die van de „clifd- wellers.® Men wil dat Brandt door kapita listen reeds 1,000,000 doll, geboden i9 om van zijn eigendom afstand te doen, doch hij heeft geweigerd. Omtrent de mijnramp lo Anderluea wordt nog medegedeeld, dat de mijn voor treffelijk was ingericht, zij bevatte vijf gaan derijen de eerste op 260 meter dieptede tweede op 320, de dorde op 370, de vierde 420 en de vijfde op 500 meters. De op- haalput daalde slechts tot aan de vierde verdieping. Men bereikte de vijfde langs een hellend vlak. De schade is overgroot en zal Diet alleen het millioen kosten, dat het re servekapitaal uitmaakt maar zal nog 500,000 fr. hooger loopen. Onder do slachtoffers die men heeft kunnen ophalen, zijn rijf vrou- weu of meisjes van minder dan 20 jaar. De jongste, de eenige welke nog levend boven kwam, telt slechts 16 jaar. Ouder die van het mannelijk geslacht ziju kinderen van 13 en 14 jaar. De maatschappij der mijn Anderlues waar van de voornaamste aandeelhouders Fran- schen zijn, was een der rijkste en meest winstgevende van het land. Hare aandeeleD, waarop 500 fr. gestort is, werden ter beurze genoteerd tot 8850 fr. Daar er 600 zijn, maakt dit, dit het kapitaal van 3 millioen ter beurze tot 28 millioen geldt. In alle herbergen van den omtrek waar werkliedeü vereeoigd zijn, wordt gezegd, dat de maat schappij reeds lang had moeien ophouden met werken in bet gedeelte waar men denkt, dal de ontploffing plaats had. De politie heeft een onderzoek gedaan om te weten hoeveel personen er ontbreken. Daaruit blijkt dat er 153 afwezig zijn, met de twee overleden ge kwetsten zijn er das 155 dooden. Men vreest echter dat er nog verscheidene van de talrijke gekwetsten zullen sterven. Zondag had de begrafenis der slachtoffers plaats. Op het kerkhof was een groote kuil gegraven voor de dertig eerste lijken. De kisten moesten op 80 centimeters van el kander geplaatst worden. Onder bèt volk, dat de kerk omringde, stoDden vele personen te weenen, de familieleden van heu, die in de mijn zijn gebleven en die misschien voor altijd van een eerzame begrafenis beroofd zijn. Ten 4 ure 9tonden de lijkkisten voor het koor in de kerk geschaard. Talrijke gees telijken in rouwgewaad zongen het ILquiem met orgelbegeleiding. De gewijde muziek kon echter moeielijk het gesuik eu geweeu over stemmen. Du andere kisten wachtten verder om op hare beurt in de kerk te worden gebracht. De ingenieurs woonden iu korps den dienst bij. Ten balf vijf werden de lijkeu processiesgewijs naar het graf gebracht, ge volgd door de weenende families. Dj pries ters zegenden een laatste maal de kisten en keerden terug in de kerk om den nieuwen diepst te beginnen. Het volk, dat de kerk omringde, was zeer ingetogen en ontroerd. De tooneelen van wanhoop gemengd in de godsdienstige plechtigheden, duurden aldus voort, totdat 39 slachtoffers begraven waren. Sommige ouders daalden mee in 't graf en wierpen zich eene laatste maal op de kisten die hnnue geliefden bevatten. Toeu de laat ste kisten waren neergezet, daalde een vrouw in het graf, kuste de voorlaatste kist, zeg- akelig te huilen. Iemand heeft uit de verte het ongeluk gezien het was inderdaad zijn hond, die Beauty zoo heeft doen schrikken en komt nu over het land aanloopen en is spoedig aan Muriels zijde. «Zgt gij gekwetst?» vraagt hij bezorgd met een blik op het schoone meisjesgelaat. «Neen» antwoordt zij, terwjjl zij hare ver schrikte oogen tot hem opheft «maar ik ben bang dat Beauty het is, ik kan haar niet doen opstaan.» Iets vreemds op den rug" van het paardje treft het ervaren oog van den man bij strijkt met zijn band Jangs het glanzige vel, maar blijft midden daarin steken en wendt zich met een treurigen blik tot Muriel. «Uw paard zal zich nooit weer bewegen,» zegt hij heel zacht;de rug is gebroken.* Muriel verbleekt alsof zjj door een zwaren stag getroffen is, werpt zich daarna naast gende Vaarwel lieve August, mijn zoon, vaarwel Z. M. de koning heeft aan graaf i'UrseJ gouverneur van Henegouwen, 6000 fr. ge- zonden voor de slachtoffers der ramp. De bond der mijnwerkers heeft giste ren aldus meldt de N. R. Ct. te Londen eene geheime vergadering gehouden, die twee uren duurde, zouder dat een besluit is genomen omtrent den dag van het her vatten van den arbeid. De zitting is ver daagd tot heden. Bij wijze van gerucht wordt gemeld, dat de arbeid a.9. Maandag zal worden hervat. Da prijs der steenkolen was gisteren te Louden 4 schilling gedaald. Er is bijna geen vraag naar het artikel. Te Saint-Medard (Frankrijk), werden onlangs verscheidene honden door een dollen hond gebeten afle werden afgemaakt op één na. Drie dagen luter beet de gespaarde hond drie koeien .van zijnen baas en toen deze een zijner dieren een geneesmiddel toediende, werd bij op zijn beurt door de koe gebeten en is na een schrikkelijk lijden ran 4S uur, onder alle verschijnselen van watervrees be zweken. Midden iu Wbeneu op den Stephana- platz, is tusscheu 5 en 7 uur 's avouds weder een moord gepleegd.Do bevolking is zeer opge wonden. Iu betrekkelijk korten tijd zijn nu 6 personen vermoord zonder dat de daders zijn ontdekt. To Parijs is weer een rijke bedelaar overleden, //père Lsba" die op een ellendig vlieringkamenje woonde en leefde van ge bedelde stukken brood en opgeraapten afval. Men vood in zijn matras een leeren tasch met 120 Spaaüsche en 20 Turksche efL-clen 1 paudbrief van het Grondcrediet, 1 polis voor een lijfrenten van 900 fres. enz. Men gelooft dat de beruchte Jack te Ripper ontdekt is. Het is zekere Williams die, te Melbourne is gearresteerd als verdacht van zijne vrouw vermoord te hebben, wier lijk gevonden is onder een met cement be legden haardsteen in eene woning in de voorstad aldaar. Het blijkt dat de bedoelde Williams iu het najaar te Liverpool gehuwd is, waar hij een geheimzinnige villa in de voorstad bewoonde eu ruim geld uilgaf, zon der dat men iets omtrent zijn verleden wist. Naar aanleiding van een bericht uit Mel bourne eu uit overwegiug dat eene dame eu kinderen, die Williams herhaaldelijk op zijne villa te Liverpool bezochten, plotseling voor zijn huwelijk spoorloos verdwenen waren, deed de politie te Liverpool huiszoe king aldaar, en mocht zij er de lijken ont- dekkeu van eene vrouw en van vier kinde ren onder een gemetselden keukenvloer. Nooit tb laat zeide eeo 90-jarige juffer te Belfast, die, een vermogen bezit tende van 100.000 dollars, zich in het huwelijk begaf met eon jongman van 36 jaren, marskramer ran beroep. Eugelaud. De gevolgen der werkstaking in de mijnen, de grootste, welke Engeland ooit beleefde, doen zich reeds in onrust barende mate gevoelen. Reeds loopen door gebrek aan koleQ tweehonderd treinen minder op den Noord-Oosterspoorweg dan anders en als gevolg daarvan werd een groot deel van het personeel tijdelijk ontslagen. Natuurlijk lijden ook de overige spoorwegmaatschappjjen met haar talrjjk personeel evenzeer. Het aantal ledigloopende mijnwerkers wordt reeds op 600 tot 700 duizend geschat, terwijl de tienduizenden andere werklieden, die gaar ne werken willen, dit niet kunnen omdat in hunne fabrieken ook de arbeid gestaakt is door gebrek aan brandstof. Als er geene verandering in den toestand komt. d. i. als de stakende mjjnwerkers bij hun verzet blijven, zal ook de geheele aardewerk- en porselein industrie van noordeljjk Engeland, die aan het kleine paard neer, legt den schoonen kop in haar schoot en kust hem teer tusscheu de oogen. «Arme Beaüty,» zegt zij «arme Beauty» o, waarom was ik zoo trotsch op dien sprong 1» en toen de oogen op den vreemdeling rich tende vroeg zij «lijdt zij veel «Ja antwoordt de man zij moet veel lijden, haar leven is door niets te redden; het beste, dat wjj nu nog doen kunnen,, is het arme dier uit zijne ellende te verlossen. Wilt gij afscheid er van nemen en het overige aan mij overlaten 1 Arme Muriel I haar gelaat wordt bleeker dan ooit en zjj slaat hare armen rond den hals van het stervende paard en legt haar hoofd op zijn glanzigen nek. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 2