VLISSINGSCDE COIIM No. 30. Woensdag 9 Maart 1892. 303te Jaargang. II 3 s a i a Gemeentebestuur. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: VAK DE VELDE Jr. te Vlisiingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groota letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk Co., te Parijs. firma G. L. DATTBE Verschijnt Dinsdags, Donderdag» en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Zij die zich met 1° April op de Vllsslug- sche Coaraut abonneeren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Ook op het Gelllnstréerd Zondags» blad der Vlissingsche Courantwaarvan nog gelegenheid'bestaat de nummers van no. 1 af te bekomen, worden steeds nieuwe abotme"s aan' De prijs der Vllealiigsche Coaraut is ft.— per 3 maanden, franco per pest f 815 die van het Geïllustreerd Zondags blad f 0,30 per 3 maanden, franco per post f 0.45. Bekendmaking. De Burgemeester van VlisaingeD, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het plan gevormd is om aan H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar Eisenach, Prinses Sophia der Nederlanden, zos ter van wijlen Z. M. Willem III, bij^ ge legenheid van haar gouden huwelijks feest een nationaal huldeblijk aan te biedenj dat besloten is geeno bijdragen hooger dan f 10.toe te lateD, opdat de deelneming zoo algemeen mogelijk zij en dat zij, die van hunne ingenomenheid met dit voornemen willen doen blijken, ver zocht worden zich hiertoe VÓÓr den 14 Maart e. k. te wenden tot de heeren P. G. DE VEIJ MESTDAGH ZOON, P. ROLDANUS, J. M. STUART, F. H. SCHIF- FER eo J. G. TIELROOIJ, bij wie intee- kenlijsten gedeponeerd zijn en die zich wel willend bereid verklaard hebben de bydragen in ontvangst te nemen. Men wordt vooral verzocht de namen duidelijk te schrijven, omdat bij het huldeblijk ceo naamlijst der schenkers zal gevoegd worden. VlisaiDgen, 22 Februari 1892. De Burgemeester, TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 8 Maart. Ia het orgaan van don Nederlandscben Bond van oud-onderofficieren van 5 Maart 11. leest men de volgende beschrijving van de uitvoering der afdeeling Vlissiugeu Moederliefde en Heldenmoed of de Ge vangenis op het slot 's Gravesteen, te Ant werpen,» oorspronkelijk geschiedkundig too- neelspel door A. Ruijsch, was de keuze voor de laatste gezellige bijeenkomst, gegeven door de afdeeling Vlissingen, op Vrijdag 26 Fe bruari jl. iu het lokaal van den heer Knijpers te Vlissingen. Voorwaar er behoort veel moed en vol harding toe om een dergelijk uitgebreid stuk met zijne drie lange bedrijven op te voeren en aanvankelijk beslond er wel eenige vrees van minder goed welslagen, niet alleen door de weinig beschikbare tooneelruimte, maar ook door de vele eischen dio aan dit too- neelBpel worden gesteld. Een overgroot en hoogst dankbaar publiek, bestaande nit de loden eo donateurs van de afdeeling, zoomede eenige geïotroduceerden, gaf echter blijken (door aanhoudende aau- dacht eu buitengewoon applaus na elk bedrijf) dat de uitvoering de verwachting ver heeft overtroffen en dagen daarna bleef deze het onderwerp van het algemeen gesprek. De werken van den gevierden schrijver A. Ruijsch zijn van te algemeene bekendheid om een overzicht te geven van het opgevoerde too- neefspel en als verslaggever kan ik das volstaan met het vermelden van de uitvoering van eenige rollen, tooneelzetting en andere zaken. Joost de Moor had eene moeielijke rol en lang geen gemakkelijke taak te vervullen, daar hij eerst als bevelhebber der vloot en later als pater Franciscus moest optreden in beiden was hij uitmuntend en ware het niet dat men van hem gewoon was goed spel te zien, dan kon men van hem getuigen dat hij ditmaal weder zeer verdienstelijk heeft gespeeld. Don Juan de Vargas was uitstekend in het weergeven van den hate lijke» voorzitter van den Raad van Beroerte en menigeen sloeg de schrik om het hart bij het denken aan zijne vreeselijke von nissen en achtte zich gelukkig niet in dien tijd geleefd te hebben. Onder de Spaansche officieren verdient Don Lopez eene eerste vermelding, terwijl ook de anderen bon best hebben gedaan om hem hierin bij te staanvan de Corput was uitmuntend, zoowel door mimiek als door de geheele opvatting van de gesteldheid, waarin zich zulk een lage en kruiperige schout en gevangenbewaarder moet bevinden. Wanneer nu de opgegevene lijst van de han delende personen gevolgd wordt, komen wij op van Hoven, Joseph zijn neet en Johao, die ofschoon eerst in het laatste bedrijf op tredende, hot hunne hebben bijgedragen tot het welslagen. Mevronw Ewouts speelde met gevoel en menige traan werd door haar aan de oogen der toeschouwers ontlokt. Mevrouw vau Stralen, de wedawe van den burgemeester, gaf eene deftige od annmin- uige dame weer, zooals men dit juist zou verlangen e» hare dochter Maria stond haar goed ter zijde, waartoe hare lieve en be schaafde uitspraak ook veel oijdroeg. Margaretba van Hoven was een onbetaal bare oude tante, zoo onuitstaanbaar en praat zuchtig als zij maar kunnen zijn en Fran- cisca, in hare rol als helpster in de herberg zeer goed vooral was het publiek iDgeuomen mei het lied, dat door haar op verzoek werd ten beste gegeven en waarin zij krachtig door het orchest werd bijgestaan. Deze muziek werd in 1837 gecomponeerd door S. Samehtini destijds kweekeling der koninklijke muziekschool te 'a Hage eD nu door den directeur Carols voor orchest fout in het le bedrijf ten goede, die moge lijk ook wel aan den tooneelknecht was te wijten. De eere-voorzitter, de heer Tuteiu Nul- thenius, was niettegenstaande den langen duur van het tooneelstuk, den gebeelen avond sauwezig en betuigde den voorzitter zijnen har tel ij ken en welgemeenden dank voor den genotvollen avond. Moge ook deze gezellige bijeenkomst beb- hen bijgedragen tot genoegen en meerdere verbroedering van de bondsleden zeiven, maar ook krachtig werken voor de uitbrei ding van de afdeeling "Vlissingen. Heden werd alhier, door den keurmeester van het slachtvee en vleesch. een rund als lijdende aan leverziekte afgekeurd; het vleesch is als schadelijk voor de gezondheid ouder toezicht der politie oDschadelyk gemaakt. Door de opgave van de dames zon ik waarlijk een der helden van den avond ver zuimen te noemen en wel den jongen Ewout de jongen, die fier was den zoon van eenen Watergeus te zijn, die deu Spanjaarden een de Vargas aandurfde eD daarbij tocb zooveel moederliefde en godsdienstzin teD toon spreidde j mijne overtuiging ia dat door zijn goed spel velen werden begeesterd. De pages, boogschuttors, watergeuzen, boe ren en boerinnen brachten door hunne fraaie costumes geleverd door den heer Mulder te Utrecht en losse houding het huDne bij, om vooral in het laatste bedrijf lieve en aangename tooDeeltjes te scheppen, een ta fereel in den smaak van Teniers. Gaarne breng ik ook hulde aan den re gisseur, het bekende eerelid, die meermalen zijne diensten aan den Bond bewees en ook toestond dat zijn nichtje Ewout's rol mocht vervullenalleen houde hij mij eene kleine Naar aanleiding van de samenroeping der Staten van Zeeland op 9 dezer wordt ons gemeld, dat het gebrek aan plaatsruimte voor plaatsing van krankzinnigen reeds sinds ja ren was voorzien en daartegen door de in specteurs vaD het 8taats-toezicht op krank zinnigen was gewaarschuwd, terwijl zoo wel Jjinnerzijds als door Jen Geneeskundigen Raad van Zeeland meermalen in de laatste jaren op de oprichting van een provinciaal gesticht in Zeeland is aangedrongen. Nu besloten is dat op de greus van Gro ningen en Drenthe voor beide provinciën een gesticht zal verrijzen, zal weldra Zeeland de eenige provincie zijn, waar geen gelegenheid lot verpleging zijner krankzinnigen voorhan den is, ofschoon het hier, door de eigenaardige ligging, meer dan elders anders noodig zouzijn. Aangezien de bestaande gestichten allen vol zijn en het Dog gernimen tijd zal duren, voor de nieuwe gestichten, voor de audere provinciën gebouwd, gereed zijn, zal hot niet gemakkelijk vallen, thaus in het gebrek aan plaats te voorzien. (/V. R. C.) "Volgens mededeeling van den inspecteur over hot loodswezen in het 6e distriet dd. 3 Maart jl. zijn in het Schaar vau Waarde, Schelde, de navolgende tonnen gelegd ter aanduiding van de grens der aanslibbing vau den oever ten O. van den havendam te Hansweert a. Zwarte bnikton gemerkt S. v. W. no. 1 in 86 d.M. water op 51° 26' 15* N.b. eu 0° 52' 13* W.l. van Amsterdam in het merk Toren van Ierseke in de keet van het polderbestuur." b. Zwarte bnikton, gemerkt 8, v. W. do. 2 in 36 d.M. water op 51° 26' 10* N.b. en 0° 51' 44" W.l. van Amsterdam in de merken //Toren van Hansweert in de keet van het polderbestuur" en //De toren van Kruiningen midden tnsschen twee boscbjes." Volgens berekening van onzen tegenwoor- digen Minister van Financiën bedraagt heel het particulier vermogen in ons land, roerend en onroerend goed te zamen, ongeveer 10,115,000,000, zegge tienduizend hon derd- en vijftien milioeu golden. Naar wij vernemen, heeft den heer Tjdens het voornemen eene interpellatie tot de re geering te richten betreffende de vertraging der benoeming van een commandant van het regiment grenadiers en jagers. Bij den heer C. Blommendaal te 's-Gra- venbage is dezer dagen uitgegeven een boekwerk, getiteld//Vaccine-vereering I" met een brief van den beer Jhr. Mr. A. F. de Savornin LohmaD, aan het bestuur van don Anti-Vaccinedwangbond, welks lezing wel mag aanbevolen worden aan allen, die in deze een zelfstandig oordeel wensclien uit te spreken. Open brief van den heer Tindal. Naar aanleiding vau eenige opmerkingen, die de HJiddelb. Ct. maakte inzake het lang uit blijven van de kolonelsbenoeming bij de Grenadiers en Jagers, heeft de heer Tindal thans een open brief gericht aan de redac teur van dat blad. Deze brief van den heer Tindal is een vernieuwd protest tegen wat hij den cöterie- geest noemt in de kringen van onze regee- ringspersonen, volksvertegenwoordiging en meest invloedrijke voorlichters der publieke opinio. In deze kringen, zegt hij, vindt men geen greintje moed, als een waarheid aan den dag gebracht moet worden, die één der hunnen ook maar in het minst zou kunnen bemoeilijken. Tot het instellen van het Regentschap tijdens het vorig Ministerie werd, volgens den|heer Tindal een jaar te laat overgegaan. De Ministers, die van den waren toestand niet onkundig konden zijn, misten deu moed om doortastend te haudelen. In diezelfde zaak i9 den heer Tindal nog gebleken, dat ook bij onze volksvertegen woordiging niet minder volslagen gebrek aan moed heerscht. En wat ffde meest invloedrijke voorlichters der publieke opinie" betreft, ooemt hij het Handelsblad en de N. Rolt. Ct., de orga nen, die de coterie helpeu handhaven. Ook het tegenwoordig ministerie bleek al terstond bij zijn optreden den vereischten moed te missen anders had bet meer en beter licht laten vallen op de veelbesproken periode van den ministrieelen crisis. Het bewind had toen terstond moeten er kennen, dat inzake die crisis veel gebeurd was, in strijd met onze parlementaire usances en coustitutioneele gebruiken dat het echter gemeoud had desondanks toch als liberaal ministerie te moeten optredeD, óók om her haling van het voorgevallene te helpen voorkomen. Terwijl als verzachtende om standigheid had kunnen worden aangevoerd, z/dat onze jeagdige RegeDtes voor de eerste maal voor znlk een crisus kwam te staan dat zij nog weinig bekend was met onze constitutioneels gebruiken en dat zij dus natuurlijkerwijze raad heeft gevraagd bij het kleine kringetje van haar bekenden, maar dat het helaas gebleken is, dat de haar omrin gende personen tot het geven van raad in regeeringszaken geheel onbekwaam zijn,* De Regeering van wijlen Z. M, Willem III is, volgens den heer Tindal dikwijls 9erg weinig constitutioneel* geweest. Gunstelingen van den Koning brachten het altijd ver, vooral in het leger. Trouwens, zegt de heer Tindal, ,/bij be noemingen gaat het in ons model-constitu tioneel land nog al vreemd toe." En dan de jongste benoeming van een gouverneur-generaal voor Oosl-Indië bespre kend, maakt hij zijn brief tot orgaan van geruchten, van on-dits waarvan één o. a. dat bij de keuze van den huidigen Gouver neur-Generaal van Indië een quaestie van speelschulden tusschen den benoemden titu laris en den Minister van Koloniën den doorslag zou hebben gegeven. Voorts komt hij nog terug, op eenige an dere geruchten in zake de benoemingen van Gouverneurs van Suriname,

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1