VLISSINGSCHE COURANT. No. 3. Woensdag 6 Januari 1892. 30ste Jaargang Gemeentebestuur. Binnenland. riycLLiT©!». Os meesteres van Thursdan. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. U 1 T G E V E F. VAN DE VELDE Jr. te Vli»singen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot ^regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATTBE Co., te Parijs. Verscliljut Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken om slag over 1891. De Borg. en Wetli. van Vlissingen, maken bekend dat het tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1891, na do <r Gedeputeerde Stateu van Zeelaud bij hun besluit vau 30 December 1891 no. 88 te zijn goedgekcard, op heden in afschrift gedureude den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5 Januari 1892. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J, H. DOMMISSE L.S. Vlissingen, 5 Januari Jl. Zaterdag avond had te ongeveer 7 u. 30, op de hoogte van het lichtschip /Wie lingen' eene aanvaring plaats tnsscben het met salpeter geladen ijzeren EDgelsche bark schip „Childwall", komende van Iquique en bestemd naar Antwerpen en het Belgische stoomschip „Noordlaod," van de Red Star line, komende met 400 passagiers aan boord van Antwerpen en bestemd naar New-York. De „Noordland" liep de bark aan bak boordzijde, even achter de fokkemast in, en sneed die letterlijk in tweeën door, zoo dat in minder dan 5 minuten tijds de bark in de diepte verdween en daarvan niets meer te bespeuren was als de top van de bezaansmast. Aan een Degental der opvarenden mocht het gelukken deze te bereiken en aick daar aan vast te klemmeD. Drie kwart uur na de aanvaring trachtte de „Noordland", door het uitzetten van twee booten, de bemauuing van de bark zoo mogelijk te redden, doch zonder gunstig gs.olg. De tweede boot van de „Noordland" slaagde door de duisternis en booge zeeën er bij eene herhaalde poging evenmin in de ongelukkigen te redden en dreef weg. Gelokkiglijk daagde te ongoveer half elf Uit het EngeUch. 5.) Ik ging zitten op hot dichtstbijzijnde einde van de sofa met hot gevoel van eene vreemde linge in mijn eigen huis te zijn, en trachtte mij tot den glimlach, dien bet fatsoen voorschrijft, te dwingen, terwijl de oude dame mij vast bleef aankijken, en haar gezel met meer ver schooning zich hield alsof hij geheel verzon ken was in de beschouwing van hetgeen uit het raam te zien was, Dit begin maakte mij verlegeD, en daar ik aanvankelijk besloten was in het geheel niets to zeggen, pijnigde ik reeds mijn hersens om na te denken welke aanmerking ik zou maken om de stilte te verbreken, toen de onde dame Weder begon te spreken- oren hulp. De Harwichboot kwam zoo nabij, dat de hulpkreten der zich in de mast be vindenden duidelijk konden worden gehoord. Onmiddellijk werden door dien bodem de booten uitgezet en mochten de tot red ding aangewende pogingen, bij de heerschende duisternis en hooge zeeën, met den besten uitslag bekroond worden. De zich aan de bezaansmast Dog vast- klemmenden, werden uit hun hachelijken toestand, in welken zij ongeveer drie oren tijds hadden doorgebracht, verlost en allen behouden aan boord van de Harwichboot gebracht, alwaar zij doornat en bijna ver stijfd van koude met gejuich werden ont- vaogen en liefderijk verpleegd. 15 der opvarenden van de „Childwall" zijnde de bemanning die zich op bet voor schip bevond, verloren bij dit ODgeval het leven. Het negental gereddeD bestond uit den Nederlandschen zeeloods L. J. de Waardt die gisteren morgen met de mailboot alhier teruggekeerd en, het zal wel niet behoeven ge-s zegd te worden, met vrengde in den kriDg der zijnen werd ontvaDgen, de Engelscho loods, de gezagvoerder, twee stuurlieden en vier matrozen van de bark, voor welker red ding en verdere behandeling aan boord van de Harwichboot, de gezagvoerder, officieren, loodsen en bemanning van dien bodem alle lof verdienen. De „Noordland" bekwam bij deze aan varing eene belangrijke schade en wel twee buitengewoon groote gaten in den boeg, waardoor het water in het voorschip stroom de. Ook verloor die bodem bij de pogiügen tot redding der drenkelingen aangewend, twee personen, terwijl de bemannig der tweede boot, die er niet in had kannen slagen, de ongelnkkigen te reddeD, Zondag aan boord van bet lichtschip kwam, vanwaar zij door een Ned. loodskotter naar hier werden gebracht. Ondanks de zwaar bekomen averij, en het gevaarvolle van verder te stoomeD, vertrok Zondag namiddag de „Noordland", nit zee naar hier teruggekeerd, op verkregen orders uit Antwerpen, met behulp van twee sleep- booten van bier naar Antwerpen en zette aldaar zijne 400 passagiers aan wal. Door het Nederlandsch fegerbestnur in Indie werd benoemd tot adjudant onze voor malige stadgenoot K. M. de Jager, le lui tenant der infanterio van het garnizoens- bataillon te Atjeh en onderhoorigheden. «Ik heet mevrouw Marsden, n is juffrouw Honor juffrouw Beatrice Honor een heel mooie naam. Onderwijst u muziek, lieve «Ik ben gouvernante. Dat wil zeggen, jk was ja, ik ben gouvernante» verbeterde ik, boos dat ik geene reden kon Tinden om eene omstandigheid als deze aan volslagen vreemdelingen te verklaren. Maar mevronw Marsden sprong even in haar stoel op en riep driftig uit Wat zeide u daarl Is u gouvernante ge weest' U is dus voor het oogenblik niet in betrekking 1 «Ik keer na de vacantie niet naar mijne oude leerlingen terug» begon ik, toen zij zich op eens met groote levendigheid tot den heer, die aan het venster stond, wendde en uitriep «Zie eens, Clarence, ze is niet in betrekking 1 Ik heb bet. u wel gezegd. Ik heb je gezegd dat ze wel zou kunnen komen. Je ziet dat ik toch gelijk had». Waarop de zwijgende gedaante aan het venster zich omwendde en mij met iets dat naar een glimlach zweemde aankeek- Mevrouw Marsden giDg toen zon- De influenza-epideroie dreigt weder even he'fjg te worden als voor twee jaar. Niet minder dan 70 personen van bet Belgische loodswezen zijn aaDgetast. Het aantal lijders is groot, en neemt steeds met den dag toe. Doktoren en apothekers hebben handen vol we;rk. -r'Jl. Zaterdag werd ter gelegenheid van de N opening van den stoomvaartdienst van Vlis singen op Huil de nationale, driekleur bij vor8chillende ingezetenen uilgestoken als be wijs van hunne instemming met dezen dienst, die voor Vlissingen goede vrachten kan af werpen. Het stoomschip „Professor Bnijs," gezag voerder E. Overlack, opende den dienst, en vertrok van hier op Zaterdag namiddag te 4 uren met een lading van 130 ton. Heden vertrok van hier, te 3.30, bet stoomschip „Minister Tak van Poortvliet", gezagvoerder Borrendam, eveneens met lading. Tot de commissarissen vanwege Nederland tot voorbereiding van eene overeenkomst tusschen Ned. en België voor den bouw eener sluis te Ter-Neuzen zijn, naar wij vernymen, benoemd de heeren J. F. W. CoDrad, ond-hoofdinspectenr van den water staat, lid van de Tweede KamerJ. P. I Bateaux, lid van Ged. Staten van Zeeland A. van Hooff, hoofdingenieur van den rijks waterstaat te Middelburg, en J. Nelemans, ingenieur van den rijkswaterstaat te Ter- Neuzen. Gedurende 1891 hebben 30 schepen ge bruik gemaakt van het droogdok „Prins Hendrik" te Middelburg, waardoor het 117 dagen bezet was. Het grootste stoomschip had eene lengte vaD 115 meter en een diepgang van 13 Rijolandsche voeten en een laadvermogen van 3260 tonnen. Een ander stoomschip met een lengte van 114 meter en diepgang van 12 Rijnl. voeten had een laadvermogen van 3561 ton. De temggegeven grootte in tonnen zijn zooals dezelve voor da toepassing vaB het tarief noodig waren, d. w. z. voor stoomschepen de netto inhoud volgens meetbrief met bij voeging van 35 pet. voor machineruimte. De schepen waren onder Nederlandsche, Belgische en Noordsche vlag. Do Minister van Oorlog heeft oen wijzi- ging gebracht in de regeling omtrent de op leiding van militaire wielrijders en nu be- der adem te halen voort. «Beste meid, je moet bij mij komen wonen en mjj tot gezelschap zijn. Ik heb genegen heid voor je opgevat, betgeen niet dikwijls het geval is met anderen. Ik woon op bet land, en mijn bnis is saai als er geen jonge menschen in zijn. Ik stel je nr. voor om in piaats van hier eene andere betrekking to zoeken na je vacantie bij mij te komen.» «Het is beel goed van n en heel vleiend, maar ïk vrees dat ik geen aangenaam ge zelschap voor u zal zijn. Ik ben niet ge makkelijk van hnmeur en bang dat bet stille landleven mij niet bevallen zal, bovendien, help ik mijne moeder zooveel ik kan, en van u kan ik het salaris niet verwachten, dat ik «Hoe groot was uw salaris vroeg zij driftig. «Honderd pond in het jaar.» Het was bepaald grappig om te zien hoe de uitdrukking op het gelaat der onde dame veranderde. Er kwam eene zenuwachtige trek om haar mond, en ze speelde zenuwachtig met de zwarte franje van haar mantel. «Hon derd pond in 't jaar! Het denkbeeld alleen paald, dat de militaire wielrijder op zijn verzoek in de gelegenheid gesteld zal wor den, de velddienstoefeningen van tijd tot tijd onder militaire leiding in het schieten met de revolver te kunoeD oefenen. Bij koD. besluit is A. J. Bierens Jr. be noemd tot burgem. der gem. St. Annaland. Men verzekert, dat door de regeering ernstig overwogen wordt, om, ter gemoet- koming aan de bezwaren in de afdeelÏDgen der Tweede Kamer tegen de uitbreiding van den militiedienst lot tien jaren kenbaar ge maakt, de aanhangige noodwet in dien zin te wijzigen, dat de diensttijd gebracht wordt op 8 jaar. Van den heer Amand P. Th. Sassen, directeur dor Rijkspostspaarbank te Amster dam ontviogen wij dezer dagen het door hem uitgegeven statistisch- historisch overzicht, betrekkelijk het eerste tienjarig tijdvak van haar bestaan (1 April 18811 April 1891). Dit belangrijk overzicht, dat de schrijver zoo gaarne op 1 April jl. het licht had doen zien, verscheen eerst nu tengevolge van de onmogelijkheid, om reeds op dat oogenblik alle benoodigde cijfers met volkomen juistheid te verstrekken. Betreffende „de Rijkspostspaarbank" schreef de heer Mr. A. Kerkdijk (en jare 1881 io een bij duizendtallen verspreid geschrift o. m. het volgende „1 April, de dag waaraan voos het Ne- „derlandsche volk eene belangrijke geschied- „kundige herinnering verbonden is, heeft „nieuwe beteekeDis gekregen, na het don „Koning behaagde, dien dag aan te wijzen „voor het in werking treden van de Rijks - „postspaarbanken niet gewaagd ie de „voorspelling, dat hij nog na jaren zal worden „herdacht als de geboortedag van eene in— „stelling, zegenrijk voor velen." Welnu, schrijft tien jaar later de beer Sas sen, de resultaten, tot dusverre door do Rijkspostspaarbank verkregen, zijn van zoo- danigen aard, dat men die voorspelling than* reeds als verwezenlijkt mag beschouwen. En dat bij zulks niet op losse gronden blijft beweren, blijkt uit de volgende gege vens, welke wij, voor zooverre onze plaats ruimte gedoogt, onder de aandacht onzef lezers brengen. Het aantel Rijkspostspsarbankboekjes, die van 1 April 1881 tot 1 April 1891 in het geheole rijk worden uitgegeven en afbetaald, bedroeg respectievelijk niet minder dan scheen de oude dame te schokken. Ik koa mij niet weerhouden een blik to werpen naar de plaats waar Clarence stond, en weder wis selden wij haastig een heimelijken glimlach. Een oogenblik later deed mevrouw Marsde» de oogen open en zeide langzaam «Honderd pond in 't jaar. Dat is heel wat geld. Zou ik zooveel kunnen geven, Clarence «Mijn waarde mevrouw, het is uw eigen geld. Zijne krachtige stem was eene aange name afwisseling van den bijna slaafscben toon, waarop de dame zich tot hem gericht had het is zeker dat er niets is dat een mensch zoo verachtelijk maakt als laagheid eu op de toehoorster had zij een won derbaar bezielenden invloed. Zij ging recht overeind zitten, knikte mij toe en riep op beslisten toon nit «Dan zal ik het u geven 1 Gij znlt het zelfde salaris, waaraan gij gewoon waart, ook bij mij hebben- Mjj bevalt iemand zoo licht niet. maar ik zou graag hebben dat gij bjj mij woondet.» Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1892 | | pagina 1