VLÏSSIXGSCUE COURANT. No. 115. Vrijdag 2 October 1891. 29ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnen lancl. FEUILLETON. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden f 1.—. Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te VlisBingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAIJBE Co., te Parijs. Verscbljut Dlusdag-, Bondcrdaf- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Op Vrijdag 2 October 1891. des nam, te twee uren. Te behandelen punten a. Mededeelingen. b. Overlegging. c. Eervol Ontslag op verzoek van J. La- fjvre als onderwijzer aan school E. d. Benoeming van leden in de commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. e. Voorstellen. 1. Tot af- en overschrijving op de gemeeu- te-begrooling voor 1891. 2. Tot benoeming van den onderwijzer F. van der Veen tot tijdelijk leeraar aan de burger-avondschool, 3. Tot goedkearing der rekening van de Vlissingen-Middelb. straatweg ovpt 1890. 4. Tot onderhandschen verkoop van grond aan de Glacisstraat aan VV. Stroo. 5. Tot machtiging aan de commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs, tot het aan gaan ecnor geldleening. 6. Betrekkelijk benoodigde brandkranen. 7. Tot opname vau do echtgenoote van G. de Vos, als verzorgde' voor eigen reke ning in bet Gasthuis. 8. Tot gemeenschappelijke regeling met het gemeentebestuur van Koudekerke in zake aankoop van grond aan den Vlissingen Koudekerkschen weg. 9. Tot opheffing van de gemeentewaag, met het oog op de verleende concessie voor de weegbrug. 10. Betrekkelijk de concessie voor iele- fouiscke geleidingen. 11. Idem den afvoer van faccalien in de R. C. bijzondere school op de Groote Markt. 12. Voortzetting behandeling der straf- verorderingen. tot loodsschipper le klasse de zeeloodsen L. van der Steen en G. A. Ketting tot zeeloods in de zeegaten van de Ooster- en Westerschelde de loodskweekeliugeu le klasse M. A. Loesberg, L. M. Verheul, R. Zorgdrager, J. A. Loesberg, A Erabregts en de loods- kweekeling 2e klasse H. Willemse tot loodskweekeling le klasse de loodskweekelingen 2e kl. N. Doense, J. D. Jansen, D. van Hoepen, W. Vader, W. van Duin, G. Engels en de matroos J. D. Sutherland tot loodskcekeling 2e klasse de matrozen B. C. Streefkerk. A. J. C. Weijens, G. K. de Waardt, M. J. van der Vies, A. Sutherland, H. W, But, J. Vader, P. van Saaue en J. N. Adriaanseu. woutsdijk naar Hansweerten die der vierde klasse H. T. Kroon van Terneuzen naar Overslag, A. van Laere van Walsoor den uaar Terneuzen en S. Hazenberg van O/erslag naar Axel. Vlissingen, 1 October. Door den minister van marine zijn met ingaog vao den 13 October a. s. bij den Nederlandschen loodsdienst alhier bevorderd EEN VERSLAGGEVER. De gemeenteraad van Veere heeft besloten zich te wenden tot H. M. de Koningin re gentes, ooi eene subsidie te verkrijgen ter gemoetkoming in de kosten van het lager ouderwijs. De badplaats Domburg is dit jaar drukker bezocht dan vorige zomers. Het aantal vreemdelingen, die gedurende het seizoen hou intrek ia het dorp en de verachitleude hotels genomen hebben, bedraagt volgens het Domburgs hadnieuws 887. Ook het ge tal der gebruikte zeebaden i9 hooger dan eenig vorig jaar en bedroeg 8235. Genoemd blaadje meldt dan ook, dat het jaar 1891 voor de badplaats Domburg onder de beste jaren kan gerekend worden, dat het aantal vreemdelingen hooger was dan ooit te voren eu voornamelijk uit Duitschers bestond, waaronder vooral vele familiën uit Frank fort a/M. Door den Minister van Financiën zijD, met ingftDg van 1 Novembers, s. verplaatst de navolgende commiezen van 't rijks be lastingen in deze provincie die derj tweede klasse I. Hoogkamer van Tholen DaarCort- gene, I. P. 7an Bottel van Hansweert naar Ellewoutsdijk, P. Versluijs van Axel naar Walsoordendie der derde klasse J. van Dieu van Sluis naar Vlissingen (haven) P. C. van den Bos van Vlissingen (haveü) naar Sluis, L. C. Adriaansen van Cortgene naar Tholen, M. vaD de Plasse vaD Elle- 20 De jongen, met een doodsbleek gelaat en de oogen wijd geopend van afgrijzeu over het vreeselijke dat bij om zich zag, kwam naar Tom toe, die bet adres mot moeite schreef en daartoe een blaadje uit zijn aanteeken- boelje scheurde. Het den jongen overge vende, zeide hij //Zeg den telegrafist dat hij zooveel mo gelijk van dit telegram vójr half drie zon der maukeeren moet verzenden." Toen ver zocht hij den jongen le wachten en schreef „De naar het zuiden bestemde sneltrein is toen hij kwartier na zeven uit Cressou ver trok, dezen avond te nogeu uren even ten noorden van Berton op een goederentrein, Met de uitgifle van postzegels met de beeltenis van Koningin Wilhelmina zal niet worden aangevangen vóórdat de oude voor raad is uitgeput. Sommige soorten zuilen reeds in den loop der maand Oclober wor den uitgegeven. Tut rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de Indische begrooting zijn gekozen vier liberalen (Mees, L°vysohn, Norman Cre- mer, Kielstra) en een katholiek van de Bablman-fractie (v. Nuuen.) Door de afdeelingen vab dn Tweede Ka mer zijn benoemd tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen der staatsbegrooting 1S92 eu de hoofdstukken I, II, VIIa, XI en de wet op de middelen, de heereu Rut gers, Borgesius, v. d. Kaaij, Veegens en Van Delden. geloopen en geheel vernield." Thans kvram een dokter naaT Harding zien. zyZijt gij erg gekwetst I* vroeg hij. Het schijnt dat ik uitwendig niet gekwetst ben," zeide Harding //maar inwendig voel ik hevige stekende pijnen, ik kan mij niet be wegen." De dokter, een ernstig en medelijdend man, knielde neder en onderzocht den jon geling vlug en met bekwaamheid. Hij deed een paar vragen en schudde treurig het hoofd. Dnt moedige door piju vertrokken gelaat, dat zoo vragend naar bem opgehe ven was, boezemde hem bel&Dg in en wekte zijn medelijden op. Ondertusscben had Tom den dokter snel eenige vragen omtrent de ramp gedaan en de antwoorden opgeschreven om ziju telegram volledig te maken. Toen zeide hij bedaard „Wat denkt gij van mij, dokter „Kunt gij de waarheid verdragen vroeg de arts. „Bedoelt gij dat mijn dood nabij is? Ja, dat kan ik verdragen. Hoe lang kan het nog duren ,/Het zal heel spoedig gedaan zijn vrees ik.* Door de eerste afdeeling der staatscom missie van arbeiders-enquête zal te 's Gra- veuhage, in den loop der maand October, een aanvang worden gemaakt met het hon den van getuigverhooren aangaande de maat schappelijke toestanden der arbeiders in ver band met zieken-, begrafenis- en andere verzekerings- en onderstandfondsen, niet aan eenige onderneming of inrichting van nij verheid verbonden. Allen, die uit eigen ervaring dienaangaan de inlichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht bij ongefrankeerden brief onder bet adres„Staatscommissie van ar- beids-enqusle, 's Gravenhage," hunne na men eu woonplaatsen mede te deelen, met beknopte opgave van de onderwerpen waar omtrent zij de staatscommissie meenen te kuunen inlichten. Blijkens eeD telegram vau den gouverneur- generaal van Ned. Indië van 80 Sept. wordt de goureroement8koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 379,679 pikols. „Dokter, ik heet Harding. Thomas Har ding. Ik ben verslaggever van de Daily Magnet". Ik was op weg naar de stad met een verslag van de ongeregeldheden le Cres- son. Dat verslag moet vóór half drie op het bureau vau de „Magnet" zijn. Hier beb ik een verhaal van het ongeluk bij elkander gekrabbeld. Gij hebt mij alle gegevens ver strekt behalve de namen der dooden en ge wonden die kan ik niet krijgen. Dokter, wilt gij er voor zorgen dat ik ook die na men voor mijne courant bekom. Is u dat niet te lastig Mijne courant kan ze du niet missen." Dokter May wist dat hij dieu nacht een zwaren arbeid voor zich bad, maar bij kun den smeekenden blik op bet bleeke gelaal van deu jongeling niet wederstaal). Een verzoek, in zulke woorden ingekleed, met zooveel pijn uitgesproken, en zonderling en buitengewoon van iemand, wiens leven kort en arbeid zoo gewichtig was, trof hem ten zeerste. „Ja", teide de geneesheer „Ik zal zor gen dat het geschiedt." „O, dank u, dokter 1 zeide hij op een toon Uit een particulier schrijven citeert de Am/i. Ct. de meedeeling, dat het bericht vau de Iml. Mercuur, als zou de gouver neur-generaal weldra ontslag aanvragen, nit de lucht gegrepen is. Het IIbi. ruernt het als een gelukkig ver schijnsel, dat sedert 1SS2 de opbrengst van het vergunningsrecht op den verkoop van sterkeu drank in het klein slechts 35.000 (van ƒ866.900 tot ƒ902.300) of ruim 4 pet gestegen is, terwijl de bevolking iutus- schen ruim tweemaal zooveel, nl. 10 pet is toegenomen. Dat gunstig verschijnsel wordt ouk bevestigd door de opbrengst van den accijns. Die opbrengst was in 1882 ƒ22.107,000 in 1890 ƒ24.100.000 waarbij echter valt op te merken, dat de accijns sedert 1884 is verhoogd van 57 tot ƒ60 per hectoli ter. Naar den maatstaf van ƒ57 zou de opbrengst in 1890 5 pet minder zijn geweest, dus ongeveer ƒ22.900.000. De vermeerde ring is derhalve omstreeks 8 ton geweest of nog geen 4 pet. terwijl de bevolking met ongeveer 10 pet. toenam. Dat is zeker een verblijdend statistiek, al blijft een soui van 24 millioen aan sterken drank alleen voor accijns besteed (in plaats van voor voedsel of tot verzorging van den ouden dag te zijn aangewend) een schrikbarend hoog cijfer voor een volk van 4a/2 millioen in woners. Ook op den ,/keouelijken toestand" schijnt de wet niet zonder invloed te zijn gebleven. In 1882 werden bij de 40.000 personen wegens dronkenschap op deu opeD- baren weg veroordeeld. In 1885 was het getal tot onder 31.000 gedaald en in 1888 was het 28.300. Meu heeft dus wel reden, over de wer king der drankwet tevreden zijn. Zij heeft reeds *ele gelegenheden tot misbruik doen verdwijnen en daar de gelegenheid niet alleen den dief, maar ook deu dronkaard maakt, stellig reeds tot vermindering van deze ergerlijke volkszonde krachtig mede gewerkt. De commanditaire vennootschap Handels- iuformat.ebureau „Mercurius", firma Steen- meijer en co., waarvan centralen gavestigd zijn te Amsterdam en te AntwerpeD, heeft eene nieuwe afdeeling aan haar kantoor toe- waaruit zegepraal klonk. U heet „May". Tom voegde eenige woorden bij zijn telegram. „Kan de lijst der dooden en gewonden niet krijgen. Dr. May zal ze zenden. Dit is miju iaalstc telegram. Zeg moeder vaarwel. Harding. Toen de jongen het voltooide telegram opnam, zeide Harding. „Zeg den telegrafist Jat ik bij Dr. May geld geluteu heb om bet telegram dadelijk op te zenden. De „Magnet* ziet op geen geld voor dit verslag" De dokter voegde er een woord aan den kuaap bij en liet hem haastig iu de duis ternis weggaan. „Dokter, u zult in mijn portefeuille genoeg geld vinden om alle uitgaven te betalen. Neem hel en betaal wat belaald moet wor- leu. Bekommer u niet om mij. Anderen hebbeu u meer noodig. Op het oogenblik kon ik niets anders doen, en dus moest ik het beste doen voor mijn courant." Harding's stem was bijna tot een geflui ster weggezoukeD en bet ademhalen kosste hem pijn. Daarop weed de ademhaling steeds

Vlissingse Courant | 1891 | | pagina 1