Gemengd Nieuws. zijn onze duingronden te beplanten en daarop bosschen aan te leggen, gadeslaan. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Qeneraal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Maandag 6 April a. s., des avonds te 8l/a uren. Naar het Haagsche Dagbl. verneemt zou Zijne Excellentie de Minister van Marine zijn portefeuille ter beschikking van H. M. de Koningin-Regentes hebben gesteld. Het rapport omtrent de legerwet is ver schenen. In hoofdzaak is het ontwerp on veranderd gebleven, zoowel wat den per soonlijken dienstplicht, als het contingent en de vrijstellingen betreft. De plicht tot inschrijving i9 beperkt tot volbrenging van het 28e levensjaar. De noodzakelijkheid van de kazerne-verbetering erkent de regeering, maar daarvan mag de invoering van den persoonlijken dienstplicht niet afhankelijk worden gesteld. Nummerverwisseling is niet toegestaan, behalve onder bepaalde voor waarden voor het zoogenaamd blijvende ge deelte. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, ontvangen van Las Palmas (Canarische eilanden), gedagteekend 22 dezer, is Hr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Ko ningin Emma der Nederlanden/' onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel, den 8den Mnart jl. te St. Helena aangekomen en zou den 7deu daaraanvolgende van daar vertrek ken. Aan boord was alle9 wel. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroef stoomschip 1ste klasse „Van Galen," onder bevel van den kapitein ter zee W. A. Arriëns, laatst komende van Batavia, den 21sten dezer ter reede Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats de heer J. D. Bierens de Haan, cand. te Haarlem. Zaterdag avond zijn de gebroedérs Gerber, commissionairs in effecten te Haarlem, in hechtenis genomen en naar het huis van bewaring overgebracht. Twee jongens te Kubaard hebbèn jl. Vrijdag het eerste kievitsei gevonden, waar voor zij negentien gulden ontvingen. De firma E. ten Zijthoff en Zonen te Derenter verzond op .31 December 1890 per staatsspoor een waggon molenaarswerk naar Capelle (Noord-Brabant), die, voor zoover haar bekend, op 22 Maart 1891 daar ter plaatse nog niet was aangekomen. In de Remonstrantsche kerk te Utrecht ontstond 11. Zondag een begin van brand, door het vuurvatten van een stoof. Spoedig vertoonden zich rookwolken in bet ruim van de kerk, wat bij overvolte van het gebouw, ten gevolge van de bevestiging van lid maten, tot ernstige ongelukken aanleiding had kunnen geven. Door de tegenwoordigheid van geest van den predikant dr. P. H. Ritter, die eene opkomende paniek wist te bezweren door de gemeente tot kalmte aaD te manen en on middellijk te laten zingen, liep gelukkig de godsdienstoefening zonder verdere stoornis af. In Noord-Duitschland is veel sneeuw gevallen, zoodat het verkeer daardoor groote vertraging onderging. Ook te Berlijn en in Engeland heeft het flink gesneeuwd. Te Brunswijk luidt eene tooneelveror- deniug van het jaar 1784 aldus: i/Om bet publiek gemak te verschaffen, wordt de eerste rij in het parterre gelast neder te leggen, de tweede te knielen en de derde te staan, opdat alle toeschouwers de voorstelling kunnen zien. Lachen is verboden, daar het een treur spel is." De telepboondienst tusschen Parijs eu Londen is geopend. Men kan elkaar dui delijk verstaauzelfs werd te Londen het tikken van een horloge te Parijs gehoord Door duikers is het wrak onderzocht van de „Utopia" de Engelscbe stoomboot, die in de baai van Gibraltar is vergaan. Yan de 880 opvarenden zijn in het geheel 562 omgekomen. Daar de coroner-jury te Gibraltar over de lijken van eenige omgekomenen als oor zaak van den dood de kapitein van de /Utopia" aanwees, is deze gevat, maar onder borgtocht vrijgelaten. Ook moet gebleken zijn dat de doodstrijd, die door de meeste passagiers is gestreden, een vreeselijke is geweest. Honderden lijken versperden alle uitgangen,een bewijs, dat men elkander doodgedrongen heeft oin het dek nog te bereiken. Dagelijks spoelen nog lijken aan. Yan de passagiers waren 21 uit Triest afkomstig en 783 uit Zoid-Italië. Ouder de Italianen te New-York heerscht nigemeene verslagenheid, daar de meesten van hen, bloedverwanten op de //Utopia" !,hadden, wien zij geld hadden gezonden voor den overtocht. Het kantoor van de stoomvaart maatschappij te New-York wordt dau ook letterlijk bestormd om inlichtingen. Van de geredden der „Utopia" ziju eenige aan uitputting bezwekeD. In Rusland mag geen tienjarig kind van huis naar school gaan zonder paspoort. Gewone bedienden en boeren mogen hun woonplaats niet verlaten zonder paspoort. Een te Moskou of St. Petersburg wonende heer mag het bezoek van een vriend, die vele uren bij hem vertoeft, niet ontvangen zonder aan de politie kennis van zijn komst te geven. De portiers van alle huizen moeten kennis geven van de komst of het vertrek van vreemdelingen. Het ergste is nog dat voor die paspoorten belasting moet betaald worden. Een Russisch edelman, Ennatsky ge naamd, is dezer dagen Parijs binnen ge reden in een Tartaarschen huifwagen zonder veeren, waarmede bij in 80 dagen de reis van Samara had gedaan om een weddenschap van 20,000 roebels. Te Samara, Petersburg, Moskou en Kieuw waren bovendien allerlei weddenschappen op hem aangegaan tot een bedrag vaD 180.000 roebels. Hij is een dag vroeger aangekomen dan bij gewed bad. De wagen, blauw geschilderd met gele wielen, woog omtrent 800 kilo's en werd getrokken door drie kozakkenpaarden van den Oeral. Wij hebben dit jaar een vroege Paschen (29 Maart). In 1883 viel Paschen op 25 Maart en dit zal in 1894 nog eens het geval zijo. De vroegste datum waarop Paschen kaD vallen is 22 Maart. In 1856 was het op 23 Maart. Zulks kan alleen het geval zijn als de maan op 21 Maart en wel op een Zaterdag vol isdan is het den volgenden Zondag Paschen. Dit gebeurde slechts in 1817 en zal niet weer gebeuren voor 1990. Daarentegen valt Paschen nooit later dau 25 April. Dit was het geval in 1886 en zal dan niet weer plaats hebben voor 1942. Een tandmeester werd door een werk man van den waterdood gered en riep uit men er iets kostbaars door zou verliezen, hoewel het wegwerpen van een onjuist oor deel toch inderdaad als winst moet gerekend worden.Het is met de vooroordeelen als met het bijgeloof. Ata men iemand, die aan spoken gelooft, tracht ann te toonen, dat er geen spoken kunnen zijn, dan is er zeer wet kans dat hij, dien men genezen wil, boos wordt. Hij heeft reeds zoo lang dat geloof aan spoken gekoesterd, en vreest dat het aan 't waukelen zou gebracht worden, al ont kent hij het bestaan van die vrees ten stel ligste. Het boos worden van den man, die spokerij voor waarheid wil uitgeven, mag echter een verstandig menscb niet terug houden om daar, waar het te pas komt, van zijn niet-geloo7en aan spokerij te doen blijken. En evenmin mogen de vooroor deelen onaangetast blijven, hoe diep zij soms ook ingeworteld zijn. Wie het geluk der menschheid beoogt, moet ze bestrijden, want het geluk wordt niet door de leugen bevorderd, maar slechts door de waarheid. En het geluk van menigeen is vaak {verminderd door de vooroordeelen zijner inedemeDscben. Binnenland. Vlissingen, 24 Maart. Het aandeel der gemeenten in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1891 is door Ged. Staten vastgesteld als volgt voorAagtekerke, Meliskerke en St. Laurens 2, Aardenburg 5, Arnemuiden 4, Axel 11, Baarland S, Biervliet 5, Biggekerke 3, Borssele 4, Boscbkapeile 4, Breskens 5, Brouwershaven 4, Bruinisse 7, Burgh eu Noordwelle 2, Cadzand 8, Clinge 7, Colijns- plaaG 7, Cortgene en Cats 3, Domburg 2, Dreischor 8, Driewegen 1, Duivendijke 8, Eede 3, Eikerzee 3, Ellemeet 2, Ellewouts- dijk 1, Goes 22, Graauw 4, 's-Gravenpolder 8, Groede 6, Grijpskerke 1, Haamstede 4, 's-Heer Abtskerke 1, 's-Heer Arendskerke 9, 'a-Heerenhoek 3, Heinkenszand 5, Hengst dijk 2, Hoedekenskerko 3, Hoek 4, Honte- nisse 14, Hoofdplaat 3, Hulst 7, Kapalle 5, Kattendijke 8, Kerkwerve 2, Kloetinge 3, Koewacht 8, Koudekerke 5, Krabbendijke 5, KruiDingen 8, Middelburg 35, Nieuwerkerk 4, Nieuw- en St. Jooelaud 8, Nieowvliet 4, Nisse 1, Noordgouwe 4, Oostburg 5, Oost- terland 4, Oostkapelle 2, Oost- en West- Souburg 5, Osseni9se 3, Oudelande 2, Oud Yosmeer 4, Ouwerkerk 2, Overslag 2, Ove- zand 2, Philippine S, Poortvliet 5, Renesse 3, Retrancbement ea St. Kruis 2, RillaDd- Bath 3, Ritthem 1, Sas van Gent 2, Scherpenisse 7, Schooudijke 5, Schore 2, Serooskerke (Schouwen) 1, Serooskerke (Walcheren) 3, St. Annaland 4, St. Jansteen 9, St. Maartensdijk 6, St. Philipslaud 4, Sluis 4, Stavenisse 4, Stoppeldijk 7, Ter- neuzen 12, Tholen 9, Veere 3, Vlissingeo 23, Vrouwepulder 4, Waarde 1, Waterland kerkje 1, Wemeldioge 4, Westdorpe 3, Westkapelle 8, Wissekerke 8, Wolfaartsdijk 5, Yerseke 9, IJzenkijke 6, Zaamslag 7, Zienkzee 20, Zonnemaire 3, Zontelande 1, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 4. Het totaal bedraagt, zooals wij vroeger meldden, 518. Yan den directeur der Nederlandsche heidemaatschappij ontvingen wij dezer dagen een exemplaar van het reisverhaal tot onder zoek der dninbeplantiugen in Jutland en Noord-Duitschland door de heeren A. J. Biijdenstein en L. R. Brants, waarvan de lezing ten zeerste wordt aanbevolen aan allen, die met belangstelling het streven van voornoemde maatschappij, om, kon het viel Vévette hem op een toon, waarin ver achting doorstraalde, in de rede. »Ja« antwoordde de dokter, »maar dat is niet alles. Raouls argument bleek niet steek houdend te zijn, want ongelukkig werd Eaoul dienzelfden nacht ontmoet door Daniel Laroux, de pachter, terwijl hij van het ker- kepad te D. kwam, en na hem een bonsoir toegeroepen te hebben, zag Daniel hem naar den grooten weg gaan en dien oversteken.* »Mon Dieul* riep Fólicie met eene bij haar ongewone levendigheid uit»Mon Dien, dat is vreeselijkU >Het is verpletterend,* voegde de dok ter er peinzend bij, »want ziet u, ditmaal werd hij herkend.* »Wat heeft Raoül hierop gezeg?* vroeg Fólicie aDgstig, Hij werd zoo wit als een laken, het spijt mij dat ik het zeggen moet, en weigerde be slist op verdere vragen antwoord te geven.* >De zaak staat dus alzoo,* merkte Vévette op, die zich niet bewogen of gesproken had »dat Eaoul te éen uur in den nacht van den 26en op den 27en moet gezien zijn bezig de naamletters, die hem moesten aandui den, uit te schrappen en dat hij dien nacht werkelijk door iemand op den weg werd aangesproken. Dat is een sterk bewjja tegen hem* voegde zij er langzaam bij en op een zonderlingen toon >Dat is zoo* antwoordde de dokter, Vévette scheen in hare gedachten verdiept te zijn. »Daar hij niet schuldig is* zeide zjj een oogenblik later, alsof zij tot zich- zelve sprak »is er een moordenaar maar wie is het 1* Misschien de oude Prosper alleen,* merkte de dokter op »en al het overige ver beeldt de oude man zich slechtB, maar de zaken staan slecht voor Monsieur Eaoul, want ongelukkig zijn onschuld en vrjjspraak niet hetzelfde als men in aanraking komt met de justitie.* »En dus zou Raoul kunnen veroordeeld worden?* vroeg Vévette, >Gjj neemt het wel kalm op I* antwoordde Pélicie »maar ik noem het afschuwelijk, waar er sprake is van een man, dien wij ons leven lang gekend hebben, en die daarbij tot onze eigen stand behoort. Wiens leven het ook zijn moge, voor God zijn allen gelijk* zeide Vévette zacht en met zulk eene plechtigheid dat het de beide aanwezigen moest getroffen hebben, als zij niet te zeer met hunne eigene ge dachten vervuld waren geweest. Vévette zat stil en zwjjgend tot de dokter opstond om te vertrekkentoen stond zij ook op en verliet de kamer. De schemering het diepste van zijn dankbaar gemoed uit „Edele, dappere uian hoe zal ik u be- loonen Kom maar naar mijn huis, en ik zal met vreugde eiken tand, dien gij in uw hoofd hebt, er uit trekken, zonder dat het u een cent kost." Buitenland. DuKmcIiIïiimI. Vrijdag was het een jaar geleden, dat Bismarck zijn ontslag nam, en gelukkig voor Europa zijn de sombere pro- fetiön dat zijn aftredirg het Drievoudig Verbond zou doen uiteenspatten en het socia lisme, door zijne krachtige hand beteugeld, meer dan ooit den kop zou verheffen, niet bewaarheid geworden. Het Drievoudig Ver bond staat vaster dan ooit, bet socialisme heeft door eene politiek, die een open oog voor de volksnooden heeft, veel van zijne scherpte verloren en een mildere geest heeft in bet parlement de leer vervangen dat allen, die geene regeeringslaven verkiezen te zijn, noodzakelijk tot de vijanden des rijks blijven. En dat alles is bereikt zonder Bis marck Zal het zoo big ven, zal die geest niet weder terügkeeren 7 Reeds zijn de teekenen van overhelling tot het oude stelsel men denke slechts aan Von Caprivi's houding tegenover de liberalen en de behandeling van het Rijkstand na de chauvinistische demon stration teParijs aanwezig, terwijl de telkens opdoemende geruchten van Bismarck's weder- optreden verre van geruststellend zijn. Het is echter niet te denken dat de regeering op dien weg, die tot verbittering moet lijden, en het goede, dat zij in het afgeloopen jaar mocht tot stand breDgen, met vernietiging bedreigt, zal voortgaan en aldus de terug keer tot Bismarck en zijn hardhandig stelsel zelve zal willen voorbereiden. Het zelfstan dig karakter van den keizer, die aau niemónds leiband wil loopen en werkelijk den vrede in het binnen- en buitenland weDScht, is ons daarvoor de beste waarborg, In de vrijzinnige pers wordt weder vee2 gesproken over knoeierijen, die plaats zouden gehad hebben met het zoogenaamde Welfen- fonds, dat opgericht werd ten einde alle pogingen om het vorstenhuis van Hanover weder op den troon te brengen, tegen te gaan. Zoo wordt o. a. beweerd dat minister Von Boetticher in der tijd van den ouden keizer Wilhelm een douceurtje uit dat fonds in den vorm eener aanzienlijke dotatie gekregen heeft on de berichten omtrent zijne aftreding aan de ontdekking van feiten te wijten zjjn. De correspondent der N. Rolt. Crt. beweert uit goede bron de waarheid omtrent deze zaak te kunnen mededeelen. Minister Boet- ticher's schoonvader, directeur eener filiaal der rijksbank te Stralsund, moet in der tijd tengevolge eener al te groote vrijgevig heid met het uitleenen van geld, in onge legenheid geraakt zijn, waaruit hij door zijn schoonzoon den minister, een anderen schoon zoon en een Berlijnsch bankier met een paar diens vrienden gered werd. De oude keizer heeft toen aan den bankier en zjjne vrienden het door hen geleende bedrag laten terugbe talen, naar men meent uit zijn particulier vermogen, of uit het zoogenaamde dispositie fonds, hetwelk met het Welfenfonds niets te maken heeft. Boetticher en zijn bloedverwant kregen echter niets, en zouden dus in de aanhangige quaestie over de afkomst der terugbetaalde gelden niet betrokken zijn. De tegenwoordige keizer schijnt ook van zijne zijde zijn minister niet te verdenken, want dezer dagen bracht hij hem met zijne gemalin een bezoek, dat een uur duurde. Ware de vorst van een ander gevoelen, dan zou zijne houding tegenover zijn minister zeker geheel anders zijn geweest. Wij zullen van deze zaak meer hooren, als zij, wat waarschijnlijk is, in den Pruisi- schen landdag in behandeling komt. Het gerucht gaat dat Bismarck twee groote huizen te Berlijn heeft aangekocht en daar zich op vorstehjken voet wil inrichten. Als dit gerucht bevestigd wordt, zou hieruit moeten blijken dat de oude staatsman weder lust gevoelt in het parlementaire leven op te treden, italic. Men leest tegenwoordig niet anders dan van bezuiniging in alle berichten, die was nu ingevallen, en de maan rees op dat oogenblik langzaam achter de torens van de kaïhedraal omhoog. Het was een heerlijke avond. De volgende morgen was de vierde dag van het rechtsgeding, en te tien uren namen de rechters als gewoonlijk hunne zitplaatsen in op de rechterlijke banken. De gerechtshofzaal was vol, zooals zij eiken dag geweest was. De ramen moesten wegens de hitte opengezet worden, en een lange heldere zonnestraal verspreidde zich in de zaal en viel op het kruisbeeld aan het achtereinde van de lange, lage zaal en juist op den rug van den president. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1891 | | pagina 2