VLISSINGSCflE COURANT. N LAPPEN No. 26. Zondag 1 Maart 1891. 293te Jaargang. OLEU. Bii deze Courant ttoort een Gemeentebestuur. B i n n e n 1 a n d. 1887* rtikelen. pf Drima k w a— INHOUDENDE Verslag Gemeenteraad Vlissingen. Ge mengde Berichteu. Feuilleton. De Burg en Weth van Vlissingen Gezien de urlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no, 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, wellce gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Geven bij deze kennis aan belanghebbenden dat bij lien is ingekomen een verzoek van G. POPPE, wonende alhier, om vergunning tot het uitbreiden van zijne smederij in perceel wijk K no. 209 aan de Prinsenstraat, door op het erf daarvan, eene inrichting daar te stellen tot het beslaan van paarden dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veer tien dagen, te beginnen met Zaterdag den 28 Februari 1891 op de gemeente secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 14 Maart 1891, ten raadhuize, des namiddags te 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het oprichting der inrichting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, den 28 Februari 1891. Burg, en Weth. van Vlissingen, TÜTE1N NOLTHENIUS. De Secretaris. F. N. VAN DER BILT. (S l o t Wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht, maar wanneer men niet eens anderen tot voorbeeld behoeft te nemen, en zelf zooveel ondervinding heeft opge daan, dan is er, dunkt mij, gelegenheid in overvloed, om te leeren. Ik haalde daar het voorbeeld aan van Frankrijk. Als er eene gewichtige ge beurtenis ooit in staat was, om de oogen der vorsten te openen, wijd te openen voor het verkeerde in hun bestuur, voor de waarachtige behoeften des volks, voor datgene wat ware vaderlandsliefde drin gend eischt, dan voorzeker was het de omwenteling in het laatst der vorige eeuw. Waar zooveel bloed had gestroomd, waar men zoo duidelijk had kunnen waarnemen, hoe het volk verkeerd was behandeldwaar zoovele edelen het leven onder de guillotine hadden moeten ver liezen, daar zou men toch als zeker mo gen gelooven, dat de overgeblevenen, de zoogenaamde uitgewekenen, in hunne ballingschap het verkeerde van hun ge drag zouden hebben ingezien. En toch, na den val van Napoleon en de terugkeer van vele edelen, was men nog niet veel beter geworden. Men durfde zelfs nog denken, dat een herstel van het oude regime mogelijk was. Een Karei X 'verloor zijn kroon andermaal door eene omwenteling; met Lodewijk Filips ging 't niet heter en 't is zelfs wonder hoven wonder, dat de republiek van 1870 nog bestaat. Wat al pogingen zijn er aange wend om 't zelfde liedje nog eens te zingen 1 Maar dat zijn ook de zoogenaamde wufte Franschen, die met de opgewon denheid, de zuidelijke volkeren eigen, onnadenkend voortleven en den ernst des levens niet kunnen begrijpen f Zoo iets 1 zou bij ons, die ernstiger, meer berede neerd zijn, waarlijk niet gebeuren I 't Ware te wenschen I Deze courant is geen politiek blad, maar toch durf ik gerust zeggen, dat het reeds meer dan eens gebleken is, en waarschijnlijk nog in den loop dezes jaars opnieuw zal blij ken, dat men bij ons reeds menigmaal leer geld heeft betaald, zonder daardoor nog wijzer te zijn geworden. Men schreeuwt hard bij ondervondene teleurstellingen, ook op staatkundig gebiedmen klaagt over gebrek aan de noodige aansluiting men mort over de verwaarloozing van onze vaderlandsche spreuk: «eendracht maakt machten men wordt er geen zier beter meê, maar doet verdeeldheid steeds toenemen en voortwoekeren, als wilde men zich met hart en ziel aansluiten bij de gelederen van hen, op wier vaandel staatverdeel en heersch. Ik herhaal, dat ik me niet in staat kundig geschrijf wil verdiepen, waarvan ik geen verstand hebmisschien zou ik dan als politiek tinnegieter ook leergeld betalen, zonder er beter meê te worden, maar hoe eenvoudig ik hen, dat zie ik toch wel, dat men in Atjeh leergeld heeft betaald, zonder wijzer te worden; dat men bij verkiezingen, bij onderwijswet, bij vrij gewichtige finauciëele kwesties enz., enz., leergeld heeft betaald en dat men Maar stopik zou me huiten de politiek houden In de laatste dagen had ik hij mij zeiven zoo aanhoudend nagedacht over dat onderwerp van leergeld, dat ik er waarlijk van nacht van droomde. Die droomen kunnen somtijds zoo dwaas zijn Verbeeldt u dat ik droomde van eene stad aan de zee gelegen. Den naam weet ik niet; dat gaat gewoonlijk zoo als men droomt, 't Was eene vrij groote stad; ze behoorde niet tot de grootste des lands, maar wel tot de gewichtigste, wat hare ligging betreft. Uitmuntend was ze daar aan de zee gelegen en toch niet geïso leerd. Volstrekt niet, want ze was door spoorwegen niet alleen met het binnen land, maar op voldoende wijze met het buitenland verhonden. Die uitmuntende ligging was niet onopgemerkt gebleveD. Daar waren kostbare, prachtige haven werken aangelegd, die klonken als een klok. Ze mochten gezien worden Van daar vertrokken de stoombooten, die in snelle vaart de zee doorkliefden en de verbinding met het buitenland op uit stekende wijze onderhielden. Dit gaf betrekkelijk veel vertier, maar het voordeel voor de inwoners was niet zoo groot, als men wel zou denken. De meeste der aankomenden vertrokken da delijk verder. Daar werd het winter niet zoo'n kwakkelwintertje, maar een echte, onderwetsche winterzoo'n winter van stavast. Wat gebeurde er De ruime, doelmatige haven werd een toevluchts oord voor schepen van diverse pluimage, die op andere plaatsen niet terecht kon den door het ijs, maar hier wel. Wat een drukte, wat een levendigheid! Nu zouden de bronnen van welvaart en voor deel stroomen En zoo was 't ook. Ik zag daar eene bijna onafzienbare rij van loodsen en pak huizen en bergplaatsen. De schepen los ten hunnen inhoud, die opgeslagen werd in de genoemde daarvoor bestemde ge legenheden, en de onophoudelijk vertrek kende spoorwagens vervoerden het aan gekomene naar de plaats der bestemming Men vertelde mij, dat de hooge regeering het belangrijke van de ligging had in gezien, en na krachtigen aandrang van de volksvertegenwoordigers allen moge lijken steun had verleend. Men voegde er ook hij, dat men in een voi'igen win ter dienaangaande leergeld had betaald, en dadelijk alle krachten had ingespan nen, om zich voor eene nieuwe teleur stelling te vrijwaren. Het leergeld had rijke winst opgebracht. 't Was maar een droom, maar toch bevestigde hij mij in mijne meening, dat geen leergeld nutteloos moet worden be steed en dat het er honderdmaal beter zou uitzien, wanneer deze waarheid meer werd betracht »Den put dempen, als 't kalf verdron ken is.« »Den stal sluiten, wanneer 't paard is weggeloopen.Water brengen, wanneer het huis verbrand is.« Ziedaar drie spreekwoorden, die op hetzelfde aambeeld slaan, 't Is hard, wanneer men die op onze handelingen kan en moet toepassen, maar nog harder is 't, wan neer we, na die ondervinding, nog niet wijzer zijn geworden Iedereen moet leeren. Leeren kost geld, maar laat toch uw leergeld geen weg geworpen geld zijnIntegendeel, het moet u rijken intrest opbrengen! CASACARA. Vlissingen, 28 Februari. Naar wij vernemen, heeft de heer Th. van Uije Pieterse alhier, zijn eervol óntBlag als notaris aangevraagd. J.l. Donderdag had, in tegenwoordigheid van de heeren Beucker Andreae, Turk en Jongkees, op de reede alhier, met uitstekend gevolg de officiëele proeftocht plaats met Hr. -Ms. Torpedoboot No. XXI, (klein model.) Geduiende twee uren met volle kracht werkende, werd met 470 omwentelingen eene vaart van 17a/3 mijl behaald. De Torpedouoot No. XXI wordt binnen eetiige dagen uaar de directie der Marine te Amsterdam gedirigeerd. De stoommnchines en ketel werden op de fabriek der Kon. Maatsch. //De Schelde ver vaardigd. Gisteren had in tegenwoordigheid van de heeren Koning, Tnrk en Jongkees, met Hr. Ms. Torpedoboot No. XXII (klein model,) de officiëele proeftocht plaats, die, evenals eergisteren met de Torpedoboot No. XX1, wederom zonder eeDïge stoornis is afgeloo- peu, tot volle tevredenheid der aanwezige autoriteiten. Gedurende 2 uren met volle kracht wer kende, werd met 472 omwentelingen der schroef, eene snelheid verkregen van 17.85 mijl, waarbij een vermogen vau 450 I. P. K. werd ontwikkeld. Deze boot, zoowei als die eergislereu be proefd werd, zijn de eerste twee van een nieuw en geheel hier te lande ontworpen type van torpedobooten, en mogen hierint.de de verkregen goede resultaten het bewijs leveren, men voor dit soort werk niet meer ran het boifeoland afhankelijk is. Ook van deze boot, die mede binnen en kele dageD naar de directie der Marine te Amsterdam zal worden overgevoerd, zijn de machines en ketel op de fabriek der Kon. MaatBch. r De Schelde" vervaardigd. Er zijn aldaar nog de machiues voor 4 torpedoboo- teu, die het rijk zelf bouwt, onderhanden. Men meent ook te weten dat bet corps diplomatique aan eeo gastmaal ten hove zal worden vereenigd. Van 21 tot 27 Februari zijn alhier uit Queenboro met de mail booten der Stoomvaart maatschappij //Zeeland" aangekomen, met de nachtbooten 416, en met de dagbooten 92, daarheen vertrokken met de nachtbooten 875, met de dagbooten 130; alzoo samen aan gekomen 508 en vertrokken 505 passagiers. Bij kon. besluit is aan den burgemeester van Serooskerke (Schouwen), C. Berrevoet, toestemming verleend om in de gemeente Ellemeet te wonen. Bij koü. besluit is de officiers-machinist der 2e kl. J. G. van den Bosch, met iu- gang van 1 Maart a.s. bevorderd tot officiei- machioist le kl. bij-'s rijks stoomvaartdienst. Volgens le 's Hage rondgaande be richten zouden H. M. do Koningin-Regen tes en II. M. de Koningin in het n. s. voorjaar voor een paar maanden het paleis op het Loo betrekkeo, om verder den zomer in de residentie door te brengen. Volgens het Nieuiosbl. van Nederlheeft de Eerste Kamer in de Sledeowet een fout ontdekt, die aanneming onmogelijk maakt. De nieuwe alinea, welke bij art. 9 is gevoegd, bepaalt o. a. dat op de kiezerslijsten van alle kiezers opgegeven moeten worden straat en huisnummer. Dit wordt uitdrukkelijk bevolen. Wie geen huisnommer heelt, zou dus volgens de Sledenwet a)9 kiezer niet in aanmerking kunnen kotoeu en schippers zouden dus uitgesloten zijn. Het is een kleinigheid, maar het is een lout. En wel een onverbeterlijke fout, daar de Eerste Kamer het recht van amendement mist. De voorzitter der Tweede Kamer is voor nemens aan de centrale afdeeling voor te stellen, daags na de bijeenkomst der Kamer in de afdeeliugen te doen onderzoeken o. a. de navolgende wetsontwerpen Vaststelling van bepalingen ter uitvoering van arl, 187 der grondwet. Verlenging van den diensttijd voor de in gelijfde bij de militie te land der lichtin gen rati 1885 en ran 1886 en voor de ingelijfdeu bij de zeemilitie der lichting van Wijziging der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. no. 58), regelende het geneeskundig staats toezicht. Voorstellen zijn gedaan en in behandeling bij de Regeering om de protestantsche kerk in Ned.-Indië ingrijpend te reurganiseeren. Ook moet het plan bestaan om een In dische Staatsloterij te organiseeren, waarbij dan alle loterijen verboden zouden wordeD. De commissie van voorbereiding der wet op aen krijgsdienst hield eergisteren en gis teren eeue vergadering. De schout bij nacht jhr. J. A. Röell, ad judant in gewonen dienst vau Z. M. den Koning, is bestemd om den vice-admiraal P. ten Bosch, als commandant der zeemacht in Ned.-ÏDdië, le vervangen. Volgens het Dbl. zal de uituoodiging ten disch bij HH. MM. Koningin Wilhelmina en de Regentes van de Eerste Kamer eer lang gevolgd worden door gelijke uitnoodi- ging aan andere hooge culleges van staat, in de eerste plaats de Tweede Kamer. Te rekenen van 3 Maart e. k. zal de ver zending vuo de mails naar Ned. O.-I. weder geschieden op den gewonen tijd, te weten langs den weg van Marseille en langs den weg van Genua in aansluiting op Neder- landscbe paketbooten met den trein van 5.59 a. van Amsterdam naar Antwerpen langs den weg vaD Marseille in aansluiting op de Fransche paketbooten met den trein vaD 7.45 m. van Amsterdam naar Anlwer- peD laDgs den weg van Brindisi in aansluiting op de Britsche paketbooten met den trein van 12.55 a. van Amsterdam naar Ant werpen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harme ien ds. C. W. A. Nonhebei, te Aagtekerke. Te Middelburg is tot onderwijzer aan school C., hoofd de heer De Jager, benoemd de heer J. W. Hnppé te Terneuzeu, met 7 stemmen. De heer Crucq te Arnemuiden verkreeg 6 stemmen en de heer De Stenr alhier 1 stem. Te Middelburg is men voornemens aan de bevoegde autoriteiten een adres te richten, om den heer G. J. van EndhoveD, thans eerste onderwijzer inet hoofdacte aan school E aldaar, te benoeuieo tot hoofd van school E, in plaats van den heer J. van Sluys. De 13en algemeeDQ vergadering van de Unie //Een school met den Bijbel" zal D. V. gehouden worden op Dinsdag 31 Maart a. s. des voormiddags 11 uur in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrechtalwaar den volgenden dag de jaarvergadering van deu Schoolraad zal plaats hebben.

Vlissingse Courant | 1891 | | pagina 5