J. Gemengd Nieuws. B kosten te besparen reizen zij, indien eenigs- zin9 mogelijk, vaD de eene plaats naar de andere tevoet. Op die wijze hebben zij reeds ▼ele duizenden guldens uitgespaard voor het werk van het Leger. In Engeland, de Vereenigde Staten van Amerika en Canada, hebben zij te zamen reeds ongeveer 27000 mijlen gereisd, waar van 6600 mijlen te voet, in dagmarschen van 16, 20 en méér mijlen achtereenvolgens. Eenmaal zelfs marscheerden zij op een' enke len dag 83 mijlen en vonden, na dien ver- moeienden tocht, niet eens eene behoorlijk* legerstede om nit te rusten, zoodat zij zich moesten vergenoegen met hunne reismantel' als bed en deken tegelijk en bun knapzak als peluw Na de uitvoering van verschillende muziek' en zangnummers deze laatsten deels in het Engelsch, deels iü gebroken Hollandsch word, door kapitein W. van Achterbergh op de in het Leger gebruikelijke wijze, naar aanleiding van Openbaringen 3, tot de aan wezigen eene toespraak gericht, waarin op bekeering van zondon werd aangedrongen Hierop werd Dog het „Wien Néerlandsch bloed'' door bet muziekkorps uitgevoerd, wat door de aanwezigen staande werd aangehoord, waarna de bijeenkomst met dankzegging werd gesloten door adjudant Bonthuis. Vrijdagmorgen vertrok het muziekkorps met den trein van 9 u. 40 m. naar Rottei dam, om vandaar denzelfden avond, per Harwich-boot, de terugreis naar Engeland te ondernemen. Gisteren en heden morgen kwamen de mailbooten van Queeusboro iets later dan gewoonlijk alhier aan, tengevolge van den mist, die sedert eenige dagen over een groot gedeelte van Noordwestelijk Europa heeft gehangen en waardoor de dienst van de meeste vervoermiddelen te water in mindere of meerdere mate werd belemmerd De nienwe Castleboot //Lismore Castle" die reeds Donderdagmiddag van hier naar Zuid-Afrika behoorde te ziju vertrokken, is, ook door den zwaren mist, op de Thames opgehouden eu kan eerst heden alhier worden verwacht. Yan 14 tot 20 Februari zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der Stoomvaart maatschappij //Zeeland" aangekomen, met de nachtbooien 292, en met de dagbooten daarheen vertrokken met de nachtbooten 489, met de dagbooten 149; alzoo samen aan gekomen 374 en vertrokken 588 passagiers, Door den heer W. Laane, bankier te Rosendaal, is met het Parochiaal Rooinsch- Catholiek Arm- en Weesbestuur alhier, eene 3V3 pCt. hypothecaire geldleening gesloten, groot f 35.000. Door de politie alhier is aangehouden en naar de gevangenis te Middelburg overge bracht, een 22-jarige jongen uit Middelburg, die hier vroeger slachtersknecht was, en ver dacht wordt op naam van zijn voormaligen patroon, zich sigaren bij een winkelier in de Walstraat te hebben doen afgeven. De heer mr. F. Walter, kantonrechter te Hulst, is bij Kon. besluit tot kautonrechter te Nijmegen benoemd, zoodat een nieuwe verkiezing voor de Provinciale Staten in dit kiesdistrict en voor de Tweede Kamer ii het kiesdistrict Hontenisse zal moeten plaats hebben. Aan het adres van den raad der gemeente Brouwershaven tot opheffing van het voor de eilanden Schouwen en Duiveland zoo doodeud isolement, zijn, naar wij vernemen, de volgende adhaesie-betuigingen bij de Tweede Kamer ingezonden gemeenteraden van Bruinisse, Duivendijke, Renesse, Burgh, dat hij in het eerst niet goed verstond. Naar mate hij voortging, werd het hout dikker en het pad, dat zich door dicht iueengegroeide heesters en braamstruiken slingerde, zeer nauw en heel nat onder den voet. Voor een poos hield het geluid op, maar de pastoor ging, vreezende gehoord te worden, voorzichtig voort Door een open plek in de struiken zag hij nu eene kleine opene ruiinte, waar het gras hoog was en aan welker eene einde eeD soort van schuur gebouwd was. Het was een zonderling, ruw soort van met mos bedekt gebouw, voor de helft open, en de andere helft onbehou wen en onvolkomen gesloten door stukken hout. De pastoor had nauwelijks den tijd zich rekenschap te geven van hetgeen hij zag, toen het gezang weer begon. Het was de litaniün voor de dooden. De zacht en gonzend gemompelde gedeelten waren Haamstede, Noordgouwe, Kerkwerve, Eiker zee, Ellemeet, Serooskerken, Dreischor, Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterlaud, Z011- nemaire en Zierikzeemitsgaders van de dorpsvereeniging te Nieuwerkerk, landbouw- sociteit //Ceres" te Zonnemaire, Lendbouw- vereeniging te Dreischor, vereeniging tot bevordering der visscherij te Brouwershaven, afdeeling der vereeniging ter bevordering der Nederlandscho visscherij te Bruinisse landbouwvereeniging //Landbouwbelang" te Bruinisse. H. M. de Koumgin-Regentes zal aan staanden Maandag de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaaf en corps in bijzon der gehoor ontvangen. De afgevaardigden zouden vervolgens aan eenen maaltijd ten Hove vereenigd worden. Naar men verneemt, is de ontwerp-stedeD wet door de afdeelingen der Eerste Kame ongunstig ontvangen. In de Eerste Kamer is gisteren hoofdstuk Mariue aangenomen met 30 tegen 119temmen. Op de vraag van den heer Fransen Van de Putte, waarom het Kamerlid Laüd was ge passeerd als hoofdofficier bij de marine, verklaarde de Minister eerst dat de wet het niut toeliet, toen dat deze officier ongeschikt was voor de bevordering en dat hij de ver antwoordelijkheid ervoor op zich nam. De hoofdstukken Financiën en onvoorziene uit gaven, alsmede de vesting- en oorlogsbe- grootingeu zijn aangenomen. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tol rapporteurs over de stedenwet de heeren Kappeyne, Reriger9, Vau Royen, Vau Gennpp en Vening Meinesz. Bij Hen Raad van State is (behalve een wetsontwerp tot wijziging tan het militair strafwetboek) thans ook aanhangig gemaakt eeu ootwerp tot wijziging van het reglement op de krijgstucht. Avp Van de 33 jongelingen, die tegen Woens dag bij het instructie-bataljon te KampeD waren opgeroepen, zijn 24 in dienst gesteld, terwijl 9 geneeskundig ongeschikt werdeD bevonden. De bij de landmacht in Wesl-Iudië be noemde apotheker 2e kl. T. J. C. Boys is bij het kol. werfdepot te Harderwijk be- ëedigd, waarna hem, in afwachting van zijn vertrek naar Curapau op 2 April e. k., ver lof is verleend. De stoomboot //Ipswich," behoorende tot de Great Eastern Railway Company (Har wich steamer) op reis van Harwich naar Antwerpen, is gisteren ochtend op zee in aanvaring geweest met de Engelsche bark //Queen of Sunderland." De bark is gezon ken en slechts 4 man werden door de he- manning der stoomboot gered. De overige bemanning is vermoedelijk verdronken. De //Ipswich" heeft geen schade bekomen en passeerde hier gisteren namiddag 2 uur. Een Duit9cher te Amsterdam heeft aan gifte gedaan, dat hij door eene kellnerin, met wie hij in al te pauwe aanraking was ge weest, i9 bestolen voor eene waarde van ruim f 2700 aan bankpapier. Een zak met zilvergeld, tot een bedrag van f 650, die ongeveer een maand geleden op de lijn MaastrichtVenloo was zoek ge rankt, is Dinsdag middag te Oldenzaal in een bagagewagen in ongeschonden staat terug- ;evonden. Omtrent het valsche bankbiljet, dut te Arnhem aangehouden is, verneemt de Arnh. Ct., dat de valsehheid kenbaar is aan de smeekgebeden, terwijl de woorden «Libera me« met huiveringwekkende kracht en somtijds gillend, werden Uitgegalmd. In het eerst kon de pastoor den man, die deze vrèeselijke aanroeping zong, niet zien, want hij scheen achter de schuur te zijn, maar eenige oogenblikken later vertoonde hij zich. Het was de oude Prosper Morel, die, met eeu kruisbeeld in de hand, met plech- tigen, afgemeten stap, rond de schuur schreed, alsof hij de processie op den dag voor Aller zielen volgde. De houthakker was zoo ver anderd, dat hij er uitzag alsof hij twintig jaar ouder was geworden. Zijn vleesch was klaarblijkelijk verteerd en bet beenderig gestel van den man was slechts met gerimpeld vel bedekt. Het was een toonbeeid van vreeselijk verval. Maar wat het meest trof, was bet gelaat, waarvan de oogen door de vermage ring van zjjn gezicht uit de kassen schenen volgende kënteekenen lo. dat het papier iets dikker aanvoelt; 2o. dat het geheel iets donkerder is gedrnkt, hetgeen vooral in het oog valt in de vier hoeken, waarin het cijfer 100 voorkomt80. dat op de keerzijde bij vermelding der wet gedrukt staat„Staats blad" in plaats van //Staatsblad" 4o. Jat het watermerk eenigszins donker is in plaats van licht 5o. dat de randen scherp afge sneden zijn. Het biljet, dat vooral aan de keerzijde vol komen op een echt biljet gelijkt, i9 hoogst waarschijnlijk langs photografischen weg ver vaardigd, waarop ook de omstandigheid wijst, dat reeds eenmaal een groot halfjaar geleden een dergelijk biljet met geheel dezelfde letters en uommers aan de Bank moet gepresenteerd zijn. Wij herhalen daarom, dat het den datnm draagt van 29 November 1880 en dat het genommerd is B. L. 1935. Een treurig voorval heeft te Hallo plaats gehad. De eenige zoon van den be kenden leider der conservatieven, von Rachhaupt, een leeiling van de Latijusche school, vermaakte zich met 9pelen in don tuin in het gymnasium. Hij kreeg woorden wisseling met den zoon van een tuinmau van gelijken leeftijddeze, vertoornd, hief de steel van een zweep op ocu hem te siann. De jongen von Rachhaupt bukte om den slag te ontgaan, uiaar dit jaist was zijn ongeluk, de slag kwam met volle kracht iri den uek terecht, zoodat de knaap ineen zakte en naar huis gedragen werd. Reeds denzelfden avond stond de vader troosteloos bij het lijk van zijn eenigen zoon. Bier op de Philippijncn. Volgens mededeeling van den consul der Vereenigde Staten te Manilla wordt er op de Philippijnsche eilanden tamelijk veel bier gedronken, daar deze drank, volgeu9 oordeel van de aldaar wonende Europeaneu, eeu voorbehoedmiddel is tegen het afmattende klimaat. Aangezien de zeden en gewoonten der Europeanen door de hoogere klasse der inboorlingen worden nagebootst, is het bier ook ddérorn zoo gewild, omdat het wegens zijn hoogen prijs 0,50 per halve flescb) als een aristocratische drank beschouwd wordtiemand die zijnen gasten geen bier voorzet, wordt dau ook niet gerekend tot den hoogeren stand te behooreD. Het groot ste gedeelte vnn bet geïmporteerde bier komt uit Engeland. Ongeveer een jaar geleden is op de Philippijnsche eilaDdeu de eerste bier brouwerij opgericht, waarin eeu kapitaal ge stoken werd van 50.000. Volgens dsn Börsér Courier van Ber lijn zal op de dit jaar plaats hebbende in ternationale electriciteils-tentoonstelling te Frankfort a/M. van een grooten kabellucht bol worden gebruik gemaakt, om het ver schillend gebruik aan te toonen, dat bij de luchtscheepvaart van de elcccriciteit wordt gemaakt. De ballon zal ingericht zijn om tien personen te doen opstijgen de windas, die voor het oplateü en neerhalen dient, zal door electricileit worden bewogen, een telephoondraad zal het schuitje met den grond verbinden eu eene electische lamp zal bij nachtelijke, opstijging het omliggend terreiu verlichten. Ook zullen tijdens de tentoonstelling proeven worden genomen met het besturen van ballons door electriciteft eu met het langs electrischen wcg bereiden van waterstofgas, zooals de thans ook le Meudon in de werkplaatsen van het Fransche leger plaats heeft. Wederom wordt Johnstown in Pen- sylvanië door een ernstige overstrooming geteisterd. De Cooamaugh, buiten haar oevers getreden, heeft groote schade aange richt. Ook in Oost-Ohio en in West-Vir ginia is het water gestegOD. Reeds zijn vele bruggen en huizen weggespoeld. te willen springen Daarbij waren zij onver anderlijk op hetzelfde doel gevestigd, en was het alsof de oogleden zich nimmer over de oogen konden sluiten. De pastoor besloot nauwkeurig acht te geven op de bewegingen dezes mans en waar hij zich ophield, alvorens zich bekend te maken. Diens volgens volgde hij in zijn schuilplaats den Bretagner, maar zorgde door dezen niet ge zien te worden. Wat hij zag, was dit daar, waar de schuur open was, zag men in het gebouw aan het achtereinde, onder bet bellend dak, eene soort van kapel. Verschil lende groote blokken hout, op elkander ge stapeld en met een laken bedekt, vormden een soort van altaar, waarop zich de meeste zaken bevonden, die bij de plechtigheden der kerk gebruikt werden. Het achtereind der schuur werd gevormd door een vlakken, ledigen wand van ruw aan- Het water in de rivieren in Ohio en West Virginia blijft wassen. Het spoorweg verkeer is op vele plaatsen reeds gestremd. De bewoners der lagere streken vluchten. Te Alleghady zijn eeD duizendtal gezinnen door het water gedwongen t- evlucht m. zoeken in de bovenverdiepingen hunner woningen. Voor Johnstown begint nu het gevaar te wijken. De P.irijsche bankier Berneau (van de onlangs gefailleerde bank Macé) moet te New-York gevat zijn, toen hij de opvoering bijwoonde van Cleopatra* waarin Sarah Bernhardt de hoofdrol vervulde. Een der Frausche spelers herkende hem. Hij was met 800.000 fr. vertrokken. Te Philadelphia is Maandag de mil- lionair John Jacob Astor met een juffrouw Ava Willing in het huwelijk getreden. De gasten uit New-York werden met bijzon dere treinen vervoerd. De woning der bruid was voor 50.000 met bloemen ver sierd. Tusschen St. Louis en Little Rock heeft Dinsdag een zonderling moordtooneol plaats gehad. Op het oogenblik dat de trein Baldkuob, in Arkansans, verliet, ver trok iemand in een zoogenaamden „paleis- wagen" plotseling een revolver uit en schoot een handelsreiziger Isidore Meyer, die juist binnenkwam, dood. De conducteur Leench gaf het sein om den trein le doen stilstaan, waarop de dader zich omkeerde en'Leoch een kogel door het hoofd joeg, zoodat hij ook dood nederviel. Verscheidene passagiers maakten den moordenaar onschadelijk, die een aan zijne bewakers ontkomen kraukzinnige uit Vincennes, Indiania, zekere Greater bleek te zjjn Te Parijs is gedurende dezen winter alleen door particulieren in twee maanden 1.200.000 francs voor de behoeftigen af gezonderd. Het nut der influenza. Dat de in fluenza duizenden menschen veel schade ge daan, en menigeen in het graf gebracht heeft, weet iedereen, maar dat zij ook grooten zegen verspreidt en de beurzen van vele menschen gevuld heeft, is niet zoo algemeen bekend. Toch is dit zoo. Menig fabrikant van anti- piryne is door de influenza schatrijk ge worden. Als men zich een bewijs wil vormen van de massa auti-pyrine, die in het jaar 1889 verkocht is geworden, dan leze men het verslag van don fabriek te Höchst aan deu Main. Daaruit blijkt, dat er in 1889 een netto winst van 5.476,082 Mark is behaald, van welke. 4,244,735 Mark aan de aandeelhouders als dividend zijn uitbetaald. Men ziet ook hieruit, dat elke zaak van twee kanten kan bekeken worden, het hangt er maar van af wat men is, een ioflueDZa- ziekte of een anti-pyrine fabrikant. (Hom. Maand.) Hoe soms doktersrekeningen betaald worden 1 Een jonge dokter had een mooie, rijke en onafhankelijke dame laDgen tijd behan deld. Toen zij genezen was, vroeg zij, of hij gewoon was rekeningeu te zenden, of hoe hij anders het honorarium wenschte te ont vangen. Ik ben gewoon, dat steeds aan mijn patiëoten over te laten, antwoordde hij. Maar dan kan u toch licht misleid worden, merkte de dame op. Nog nooit, antwoordde de arts. Welnu, schertste zij, als ge zoo ganw tevreden zijt bier 1 eengespijkerde en zwart geschilderde planken, waarop met vrit krijt eene verwarde massa van hieroglyphische teekenen en figuren, on- zamenhangende woorden, groote letters, verzen uit de psalmen en ruwe afbeeldsels van men- schelijke wezens geteekend waren. Terwijl de pastoor zich bezig hield met te trachten deze buitengewone teekeningen te ontcijferen, hield hot gezaDg op. on binnen eenige oogenblikken kwam de houthakker, met zwaren, slependen tred, zonder zijn orncifix, maar met iets in de hand, dat de pastoor niet onderscheiden kon, te voorschijn. Zijne oogen staarden nog onbewegeljjk in de ruimte en halfluid prevelde hij een gebed. Hij giDg rechtuit naar den zwartgemaakten wand; veegde eene reeks van woorden en figuren met zijn mouw uit en begon, met hetgeen bij in zijn rechterhand hield, andere in hunne plaats te schrijven. Dit ging langzaam, maar lang zamerhand zag de pastoor van onder de vin gers des ouden mans de woorden komen >De profondus clamavi. (lïordt vervolgd.) Zij in de a Zoo De va9t, en trekken geveD, Wel, met deze Het waren zij Frmi tijd een schappelijk en Dui aan den kan komt krachtigsi brief aan ten, waar gen aan over het Meissonnie warme dering van hoofdstad Een anc gezocht van keizer naar Pai heeft de aan de nemen. Hoogst die zelf zoo geheel noot strook hebben een werking schijnlijk zich nog een groot vaderlands! kerij, dat en beeldht teeren en seel en beitel

Vlissingse Courant | 1891 | | pagina 2