Gemengd Nieuws. Binnenland. bekroonde ploegen te bezichtigen zijn op het terreiD van den wedstrijd in den Wil— helminapolder. Zoo mogelijk zal ook ïd dien polder de stoomploeg of stoomcultivator in werking te zien zijn. Des avonds S uur groot coucert door het stafmuziek van bet 3de reg. infanterie te Bergen-op-Zoom in den tuin der sociëteit V. O. V, Vrijdag 20 Juni van 124 uur groote tentoonstelling van paardeD, rundvee, scha pen, varkens, en pluimgedierte op den boom gaard van dhr. M. de Bokx terwijl alsdan van 24 door evengenoemd stafmuziek muziek zal gegeven worden. Des avonds te 8 uren zal een 9lotconcert gegeven worden door Euphonia in den ge- illumineerden tuin der sociëteit V. O. V, Voor verdere bijzonderheden zie men den feestwijzer, die dezer dagen te Goes is ver schenen. Onder de op de Congresvergaderingen te behaudelen belangrijke vraagpunten treffen wij er aan: in de le afdeeliDg 21, waaronder 5 over Zuivelbereidingin de 2e afdeeling 12, waaronder een over dit onderwerp, terwijl op de gecombineerde vergadering van de 7 vraagpunteu 2 insgelijks daarop betrekking hebben. Ook de belangen van de graan- en bietenbouw, de plantenziekten en de bulp- meststoffen nemen eene belangrijke plaats in. Dat vragen over laodbouwcrediet, land bouwonderwijs, hagel -en veeverzekeringen proefvelden, als steeds meer op den voor grond tredende onderwerpen, niet oDtbrekeD, behoeft geen beloog, terwijl de persoonlijke inleiding der te behandeleD vragen door de inzenders zeiven een dergelijke wisseling van denkbeelden waarborgt. De directiën van spoor- en tramwegen en stoombooteu hebben gunstige bepalingen toe gestaan in 't belang der congresledou. Men schrijft aan de N. R. Cf. Geen ondankbaarder werk dan een tocht naar de venen van Appelscha, het tooueel der werkstaking. Men ziet er zoo ongeveer niets, daar de werkstakers zich niet ver» tuonen, en een paar honderd man, onder militaire bescherming, rustig aan het laden der schepen bezig zijn. Hier en daar ziet men ook enkele turfgravers eu over het alge meen schijnt er onder een groot deel der werkstakers eene zekere onzekerheid <f»a weifelmoedigheid te heerschen. Zoo hadden verscheidene arbeiders in het begin dezer week het werk hervat, doch de opruiingen van Van Emmeues en anderen noopteu hen, bet den volgenden dag weder te staken om het na verloop van een dag opnieuw op te vatten. Trouwens, dat laat zich gemakkelijk verklaren, waar er onder hen gevonden worden, die het zelren erkennen, dat het met deze werkstaking, zelfs van het stand punt der werklieden beschouwd, niet in den haak is, omdat zij zich wel degelijk schuldig maken aan contractbreuk. Kortom, bet gaat niet zoo van harte als dat b.v. te Beets, althans in den beginne, bet geval was. Veel beslister zijn over het algemeen de vrouwen, die aan den leiband loopen van Van Emmenes. In eeoe vergadering der nieuw opgerichte Vrouwenvereeuiging werd opnieuw, op zijn aandrang, besloten in de werkstaking vol te houden, het moge kosten wat bet wil. Grappig was de verzekering van den socialistischen leider, dat hij ver klaarde, zoolang de werkstaking duurde, beel de werkstaking honger te willeu lijden. Hoe hij dat bedoelt, is niet recht duidelijk. Wil bij, als een tweede Succhi, zich kunstmatig uithongeren laten Hij toch verspeelt geen cent bij dezen staat van zaken en met zijn hongerlijden zal bet zich dan ook wel schikken. Maar voor de arme slachtoffers zijner machinaliëu wordt de toestand kritiek. Velen hunner hebben zich reeds tot do diaconie of het burgerlijk armbestuur ge wend, maar hoe vrijgevig velen onzer arm besturen ook zijn mogen, het wordt toch wat al te dwaas, als men bedeeling gaat geven aan menscben, die f 3 f 4 kunnen verdienen, maar eenvoudig niet verkiezente werken. De op handen zijnde hooibouw, waarmede ook de raddraaiers de werkstakers paaien, schijnt veel bij te dragen om de laatsten in hun verzet te stijven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er onder de goedgezinde arbeiders velen zijn, die het werk hervatten zonder zich te laten afschrikken door de bedreigiDgm hunner makkers, waaraan het overigens niet ontbreekt. Afgaande op do heerschende stemming vermoeden we, dat successievelijk meerdere arbeiders het werk zullen hervatten en een twee a drie honderd den arbeid zullen blijven staken, tot dat zij bij de boeren werk vinden. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur barstte op de hofstede van den landbouwer Bloudeel, in de gemeente Si. Kruis onder Aardenburg, een hevige brand uit, met het treurig gevolg, dat twee schuren, met bijna buu geheelen inhoud in de asch gelegd werden. De vlammeu grepen zoo woedend om zich heen, waartoe droogte en wind het hunne bijdroegen, dat zelfs aan het redden der beesten niet viel te denken. Negen melkkoeien, twee slieren of osseD, vier paar den met veulen, een paar varkens enz. von den den dood door bet vuur, ook giug eeo groote partij graan verloren. Juist had de mannelijke bevolking de hofstede verlaten, om hun arbeid te hervallen, 'l welk eeo der redenen is, dat zelfs de levende have kon le loor gaan. Een stier had zich weten los le rukken en kwam naar buiten hollen. Een der dochters die nog een vergeefscbe poging wilde doen om de beesten los te maken, bekwam lichte brandwonden. Ook de kist vau een der knechts, waarin zich behalve kleederen 400 francs bevond verbrandde, liet woonhuis bleef gespaard. Een rietdekker, die juist bet dak van een der schuren bad beklommen, liet zich op het zien der rook naar beueden glijden en kwam zonder ernstige gevolgen moet den schrik vrij. Alles is geassureerd. Oorzaak tot heden onbekend. Te Leiden kregen gisteren terwijl de miliciens der infanterie op het schuttersveld waren, een paar hunner eene woordenwisseling met eenen burger, die bekend staat niet wel bij het hoofd te zijn. Om van hem af te zijn, gingen de militairen huns weegs, doch aan het toegangshek gekomen, liep de bur ger zonder toestemming daar biunen en pakte de politiemuts van een dier miliciens af, waarmede hij den Singel opliep, gevolgd natuurlijk door den militair, die zijne muts terugeischte. Daarop pakte de burger hem aan en droug hem in het water, waarbij hij ook zelf er in viel. Oogenblikkelijk sprongeu eenige miliciens te water, die hun kameraad die nog door den burger werd vastgehouden, ontzetten en op het droge brachten. Daarna zonk de burger in de diepte weg, en toen hij werd opgehaald, bleek het dat hij reeds dood w39. In de Cantelo's broedmachine van «Artis" te Amsterdam i9 Douderdag een struisvogelei uitgebroeid. Ongeveer 38 dagen geleden was het gelegd en sedert dien tijd mogelijk, dat ze uitroepen«wat ver- Beeldt ziek die Casacara welEen man moet ziek daarmede niet bemoeien." Mocht dit zoo zijn, dan antwoord ik, dat ik ook een mensck ken evenals de dienstboden en 't mij voorkomt, dat wanneer er van keide kanten wat meer inensckenliefde was, de klackten zouden verminderen, welke nu èn door meesteressen èn door dienstboden worden aangekeven. Casacara. Vlissingen, 24 Mei. De Minis ter van Marine heeft aan de Kon. Maatscb. „De Schelde" alhier de vervaardiging opgedragen van twee stoom machines voor een torpedoboot groot model en een dito kleÏD model, geheel confirm met twee machines van elke soort, als reeds aan genoemde fabriek in aanbouw zijn. De booten worden op de Marinewerf te Amster dam vervaardigd. Van 17 tot 23 Mei zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der Stoomvaart maatschappij «Zeeland" aangekomen met de nachtbooten 824, en met de dagbooten 252 daarheen vertrokken met de nachtbooten 4S5, met de dagbooten 193, al zoo 9amen aangeko men 1076 en vertrokken 678 passagiers. Ds tot kapitein bevorderde le luitenant der infanterie J. W. Draaijer vod bet 8ste reg., te Deventer in garnizoen, wordt inge deeld bij het 4de bat. van het 3de regim. te Vlissingen in garnizoen. Bij de jongste veranderingen in het per soneel der rijksveldwacht zijn verplaatst de Tijksveldwachters 3e ki. J. Visser van Brouwershaven naar Vlissingeu en H. Jon kers van Vlissiügen naar Brouwershaven. Z. M. heeft op hun verzoek, eervol ont slag verleend aan P. Kakobeeke, als lid van bestuur van bet waterschap de Valkenisse geul P. Kakebeeke, als plaatsverv. dijk graaf vaD den EmmanuelpolderJ. A. Geluk JKz., als dijkgraaf van den Joanna- Mariapolderen benoemd tot dijkgraaf vau den Alsteinpolder P. Verhagentot lid van bet bestuur vau het waterschap der sluis aan de Wielingen J. Otto Risseeuw. Aan het ons gisteren toegezonden pro gramma van het 43ste Ned. Landbuishoud- kundig congres te Goes te houden, is het volgende ontleend Maandag 16 Juni half 9 des avonds heeft de ontvangst van 't bestnor en de leden van 't congres door 't gemeentebestuur ten raadhuize plaats. Daarna geeft 't harmonie- gezelschap Euphonia op de Groote Markt een concert. Dinsdag 17 Juni 's av. 8 uur concert ia de sociëteit V. O. V. eveneens door Euphonia. Woensdag IS Juni te 2 uur heeft een rijtoer plaats, die door de Zuid-Bevelandscbe landbouwers den leden van 't congres en den Zeeuwschen landbouwers wordt aange boden. De rit zal plaats bebben vau Goes, den Wilhelminapolder en Kattendijke naar Wemeldinge, waar de burgemeester dhr. P. Dekker de gasten zal ontvangen. De terug reis heeft plaats over Kapelle en Kloetinge. Denzelfden dag te 8 uur geeft het harmo nie gezelschap //Eendracht maakt Macht" van Kruiningen een concert. Donderdag 19 Juni te 8 uur in het «Slot Ostende" vergadering van de leden der Zeeuwsche landbouw-maatschappij, terwijl des namiddags een ploegwedstrijd plaats beeftwaarvan 's Damiddags te 8 uur de meid, die onverwachts binnentrad en een groote mand op den stoel zette. «Een pak voorjuffrouw Conway, dat de bode gebracht beeft," zeide zij. Zij stond gereed om heen te gaan toen Ella biunenkwam. Mildred klapte in de banden. //Ella," zeide zij, terwijl baar gelaat van blijdschap straalde, alsof het pakje voor haar zelve was, //hier is wat voor u." «Voor mij zeide Ella, die met ver hoogden blos aansnelde om het in ontvangst te nemen. Mildred Greg, die in al het leed en de vreugde van hare pleegzuster deelde, was ongeduldig om te zien wat de mand bevatte, en daarom maakte Ella het tonw los. Ruth Holland zat echter wrokkende op een afstand. Toen het touw losgemaakt was, bleek het eene soort van lederen lintendoos te zijp, en het eerste, waarop Ella's blik viel, was een allerprachtigste witte kanten doek een opera-manteltje van echte Honstonische kant. Een uitroep van bewondering ontsnapte aan de lippen van beide meisjes, toen Ella het manteltje openvouwde en uitspreidde om bet in zijne volle schoonheid le doen zien onder het licht van de olielamp, die door Mildred was aangestoken. «O, Ella," riep zij, in de handen klap pende, verrukt uit«wat een prachtig cadeau Kijk eens, er is een rosékleurig briefje bij." Ella's wangen gloeiden als purper toen zij het briefje las. «Ik deuk dat ik k'an raden wie het ge zonden heeft," riep Mildred uit. «Stellig mijnheer Collin Heathoote. Herinnert gij u niet, dat, toen hij met ons van het concert naar buis wandelde, hij veel belang scheen te stellen in bet verslag, dat wij hem gaven van de partij, die mama voornemens is met Kerstmis te geven, en zeide dat bij hoopte tegenwoordig te zijn? Gij weet, Ella-lief, dat ik blij ben dat hij zoo aan u gedacht beeft. Ik vind het net zoo prettig of het aan mij gezonden nas", snapte zij voort. En wat een heerlijke Kerstmisdoos, niet waarEn kijk dan nog eens naar die prachtige bloemen voegde zij er bij, terwijl zij keek naar een kartonnen doos, die onder in de linteodoos lag «Dat zijn wezenlijke leliën en bier hebt ge een prachtige mi9teltak I" Maar Ella was zoo verdiept in het lezen van bet rosékleurige briefje dat zij dool was voor de verrukte uitroepen van hare vrien din. «Zij moeten dadelijk in het water gezet worden" ging Mildrod voort. «Laat ons naar de slaapzaal gaan en er dadelijk voor zorgen" voegde zij er bij «terwijl zij haar arm in in eene warmte van 108 graden Pahrenhsit gehoudeu. Reeds Woeusdag barstte de dop eu Donderdag ochtend is het kuiken te voor schijn gekomen, dat nu reeds de grootte vau een kleine hen 'heeft. Dit kuiken zal zijue opvoeding voltooien op het buiten van den heer Blaauw, te 's-Graveland, maar in de Cantelo's broedmachine van «Artis" wor den nog twee andere struiseieren uitgebroed. Donderdagmorgen is te Haarlem ouder verdachte omstandigheden dood gevonden een elfjarige knaap, een vóórzoon vaD eene vrouw, die sedert met een fabrieksarbeider daar ter stede wa9 getrouwd. Den vorigen avond had de joDgen, die niet schoolging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijkheid en neigiDg tot brakeu eu giug vroeg naar bed. Den volgeuden morgeu vond de moeder hem dood. Gisteren is het lijk uaar het gasthuis overgebracht oui gerechtelijk te worden on derzocht. De knaap was in een begrafenis fonds voor 125 verzekerd. Uit Kuilenburg wordt gemeld, dat het aan een ander blad ontleende bericht omtrent da werkstaking aldaar zeer overdreven is. De werkstaking heeft slechts een dag ge duurd, en er hebben volstrekt geen onge regeldheden plaats gehad. De loonsverhoogiug werd toegestaan. Dr. F. R. Allinson schreef dezer dagen in het Rad, Weelcbl. o. a. het volgende over het gebruik van bruin brood Wanneer men mij raadpleegt over onge steldheden, schrijf ik dikwijls het gebruik van bruin brood voor. Door bruin brood versta ik brood van ongebuild tarwemeel, d. w.z.het graan moet gemalen en tot brood bereid worden, zonder er de zemelen uit te verwij deren. De redenen, waarom men bet graan moet gebruikea met al de stoffen waaruit het bestaat, zijn vale De tarwekorrel bestaat uit een meelachtige kern, omhuld door een bruin vliesje. De omhulsels worden zemelen ge noemd en van de kern wordt het witte meel gemaakt. Zemelen bestaan uit niet voedende, houtachtige vezels, en bevatten de meest mi nerale beatanddeelen van bet koren, zooals pbosphaten, ijzer, enz. Vlak onder het om hulsel bevindt zich een laag cellen, grooten- deels bestaande uit de stikstofboudende stoffen van het graan, Wanneer wij nu de zemelen verwijderen, dan gaan deze stoffen, evenals de minerale bestanddeelen, verloren. »Het gevolg hiervan is, dat wanneer men wittebrood gebruikt, men een voedsel tot zich neemt dat niet genoeg minerale bestand deelen en vleeschmakende stoffen bevat, en men zich dus onvoldoende voedt. Daardoor verliezen wij spoedig onze tanden. De kin deren zijn onderhevig aan Engelscbe ziekte, en wij worden niet verzadigd Moeders, dia baar kinderen zogen, moeten altoos bruin brood eten, aangezien dit de vorming van tanden en beenderen bij de kinderen bevor dert. Engelscbe ziekte ontstaat uit gebrek aan kalkzouten in het bloed en kan alleen genezen worden door bruin brood of havermeel Door enkele toediening van kalkphosphaten wordt de kwaal niet weggenomen. Tengevolge van bet verwijderen van de meeste stikstofhoudende stoffen, is bet brood onvoldoende voedzaam en zijn wij genoodzaakt eieren, kaas, vleescb of peulvruchten te gebruiken, willen wij ver zadigd raken. Men placht melk te beschouwen als een volmaakt voedsel en dat is het ook, maar voor jonge kinderen. Het volmaaktste voedsel voor een volwassen menscb is boren. De plantaardige stikstofverbindingen van bet koren dienen om de spieren op te bouwen, door de zouten worden beenderen en tanden gevormd, bet meel geeft warmte en kracht en de zemelen bevorderen de werkzaamheid der ingewanden. Bruin brood en water bevatten alles, wat dien van Ella legde, «dan kunnen wij dat prachtige kanten manteltje in de kleerkast haDgeu*. Arm in arm verlieten de meisjes, die zoo met elkander bevriend waren, het school- vertrek. «Ella", zeide Mildred zacht bij het ver laten van de kamer «Ik begin werkelijk te deuken dat de schooljaren toch ten slotte de gelukkigste moeten zijn. Als de laatste Kerstdagen op school zoo gevierd worden, zou ik willen dat zij altijd duurden, namelijk als de Kerstdag ons zoo zijue goede gaven blijft scheuken" Hoe het kwam, wist zij niet, maar de woorden van Mildred Greg klinken dien ganscheu avond Ella vreemd in de ooren en nog vele avonden daarna. Zij schenen ge wichtiger te zijn dan die, welke gewoonlijk door meisjes gesproken worden, en het was haar of zij gedurig in haar oor trilden. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1890 | | pagina 2